Chp Milletvekili Bayraktutan Hopa Limanını Ziyaret Etti

19/09/2013 10:22

Bayraktutan Hopa Limanı Ziyaretinde “Limanın Gelişimine Yönelik Her Çalışmaya Destek Vermeye Hazırım” Dedi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan ilçe ziyaretlerine devam ediyor. Bayraktutan’ın yeni ilçe ziyaretinin adresi Hopa oldu. Hopa’da çeşitli ziyaretlerde bulunan Bayraktutan daha sonra danışmanı Tolga Özçakmak ve beraberinde İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Hopa Limanı’nı ziyaret etti.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer tarafından karşılanan Bayraktutan ve beraberindeki heyeti Hopa Limanı’nda olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Özer Bayraktutan ve beraberindekilere Hopa Limanı’nı tanıtım sunumu yaptıktan sonra Hopa Limanı’nın dünü, bugünü ve geleceğe dönük projeleri hakkında bilgi vererek “Ben 2, 5 yıl önce Hopa Limanı’nda Genel Müdür olarak göreve başladım. O günkü şartlarda elleçlenen yük miktarını yıllar itibari ile artırarak 2012 yılında 875 bin tona çıkarttık. Bu yılki hedefimiz 1 milyon ton yük elleçlemek. Bizim hedefimiz gelecek 5 yıl içinde 2 milyon tonun üzerine çıkmaktır. Türkiye’de hem kara, hem deniz sınır kapısı olan tek liman Hopa Limanıdır. Hopa limanı artılarını değerlendirerek bugün kendi kendine yeter noktaya gelmiştir.

Biz 2014 yılı başından itibaren yapacağımız yeni çalışmalar ile işlem hacmini artırırken limanı da genişleteceğiz. Bu da bizce Hopa’nın gelişmesi demektir. ” dedi.

Özer Hopaport’un geleceğe dönük projelerini de anlatarak bunların başında Hopa-Batum Demiryolu projesi geldiğini, bugün Batum Limanı 5 milyon, Poti Limanı 8 milyon ton yük elleçlerken bunda en büyük payın demiryolu bağlantısı olduğunu ifade etti.

Özer Artvin Serbest Bölgesi ile ilgili de Hopa TSO ve yerel yönetimlerle ilgili görüşmeler yaptıklarını, 80, 100 dönüm civarında bir araziye ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek “Bugün Hopa limanı cirosu üzerinden devlete %25 katkı payı ödemektedir. Hopa limanını arka planda destekleyen başkaca hinterland yok. Bütün bu dezavantajlara rağmen Hopa Limanı kendi kendine yeter konuma geldi ise bunda yaptığımız çalışmaların önemi vardır. Hopaport olarak gerek yurt içi ve gerekse yurtdışı fuarlara katılarak limanımızı tanıtmaya çalışıyoruz. Hopa’da liman olduğunu bilmeyenler bile karşımıza çıkıyor, demek ki turizm anlamında da tanıtım çalışmalarımız yeterli düzeyde değil diye düşünüyorum. Biz STÖ’leri yerel yönetimleri ile birlikte hem kalkınma ve hem de tanıtma kampanyası başlatmalıyız. Biz şimdi Sinop’a, Samsun’, Trabzon’a kadar gelen büyük turistik yolcu gemilerinin neden Hopa limanına gelmediğini araştırıyoruz. Alt yapımız var. Bundan Hopa esnafı, bakkalı, lokantası, oteli, esnafı kazançlı çıkacaktır. Biz tek taraflı olarak değil, komple neleri yapabiliriz diye düşünüyoruz. İran ve Kafkasya ile ticari ilişkileri geliştirmekten tutun, Hopa Limanına Konteyner taşımacılığına kadar birçok konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Bayraktutan’da Genel Müdür Özer’e sunumu için teşekkür ederek “Gerçekten yararlı bilgiler verdiniz. Anladığım kadarı ile Hopa Limanı gerçek kapasitesinin %25’ini kullanarak bugün bu noktaya gelmiş. Biz sayın İsrafil Kışla ile konu Artvin olunca sıklıkla bir araya geliyor ve neleri yapabiliriz konuşuyoruz. Bunların başında da Hopa-Batum Demiryolu projesi var. Bizde bu projeyi takip ediyoruz. Ben KEİPA grubuna parlamento temsilcisi olarak katılıyorum. Yakın bir zamanda Tiflis’te yapılacak toplantıya da katılarak bu konuyu gündeme getireceğim. Çok iddialı projeler peşindesiniz. Bu projelerin hayata geçirilmesi noktasında bizden istenebilecek her türlü desteği de vereceğimizi bilin. Bize projelerinizle ilgili, yapılacak işlerle ilgili raporlar ulaştırırsanız takip edeceğimizi ve önceliği olanları da TBMM’ye taşıyacağımızı bilin derim. Çevre ve toz konusunda hassasiyetinizi bizzat sizden duyduğum için memnun oldum. Bu konuda yapacağınız çalışmaları biraz daha hızlandırmanız vatandaşlarımızı sevindirecektir.

Biz Hopa Limanının iş potansiyeli, yarattığı istihdamı, Artvin ekonomisine kattığı artı değeri bilenlerdeniz. Sizinle bu konuları yüz yüze görüşebildiğimiz için memnun oldum” dedi.

Bayraktutan ve beraberindekilerin ziyareti Hopaport kapısında çekilen fotoğraf ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.09.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Limanında İşlem Hacmi Artıyor...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Hopaport’ta Kabotaj’a Yönelik Çalış...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Denizcilik Ve Lojistik Sektörü Alia...
 » Hopaport’un Çevreye Duyarlı Girişim...
 » Hopa’da Kruvazör Turizmi Masaya Yat...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Doğu Karadenizin Parlayan Yıldızı H...
 » Hopa Nuri Vatan Anadolu Lisesi Kari...
 » Hopaport’tan Hopa Tso’ya Ziyaret...
 » Liman Ve Lojistik Sektörü 23-24 Eki...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Hosiad Hopa’lı İşadamlarını Ortaklı...
 » Hopa Limanının Yıldızı Parlamaya De...
 » Hopa Tso Yönetimi Hopaport’u Ziyare...
 » Hopa Limanına Bir Günde 6 Gemi Bird...
 » Chp Artvin Milletvekili Bayraktutan...
 » Hopaport Genel Müdürü Özer’den Heki...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...