Türk Nakliyecilerinin Sorunları Tiflis'te Masaya Yatırıldı

23/08/2013 11:41

Hopa Tso Türk Nakliyecilerinin Gürcistan’da Yaşadığı Sorunları Gürcü Yetkililerle Masaya Yatırdı.


Haber: Hayati AkbaşGürcistan’ın önemli dış ticaret partnerlerinden olan Türkiye ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeler, Acara Özerk Bölgesi yetkililerinin Türk TIR’larının geçişlerine uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle iki ülke ilişkilerinde olumsuzluk yaşanmasına neden oluyor. Sorunun çözümü için Hopa TSO’nun önerisi ile Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te T. C. Ekonomi bakanlığı müsteşar yardımcısı Bülent Uğur Ecevit başkanlığında oluşturulan heyete Gürcü yetkililer bir araya gelerek sorunu masaya yatırdı. T. C Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Aydın Açıkel, Ticaret ataşesi Beşir İyidiker’in de katıldığı toplantıda Hopa TSO Y. K Başkanı Osman Akyürek ve Gürcistan -Azerbaycan UND Trabzon çalışma grubu başkanı Alişan Ender Topaloğlu’da hazır bulundu. Toplantıya Gürcistan Ekonomi Bakan yardımcısı Natia Mikhaladze, Gürcistan Gelirler Departmanı Başkan Yardımcısı Kakha Tsertsvadze, Gümrükler Müdürü Vlademir Khundadze’de Gürcistan adına katıldılar.

Karşılıklı sıcak bir ortamda geçen görüşmelerde Türk Nakliye sektörü olarak Acara Özerk Bölgesi tarafından başlatılan Türk TIR’larının geçişine sınırlama getirilmesinin yarattığı sıkıntılar Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek tarafından dile getirildi. Akyürek, Azerbaycan sınırındaki Kızılköprü’de yapılan incelemelerde Türk TIR’larının yakıt depolarındaki mazot’a yazılan cezaların haksız ve yüksek olduğunu ifade ederek bu haksızlığın mutlaka çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.

Akyürek Sarp sınır kapısını bir dostluk kapısı olarak gördüklerini, Burada Gürcü tarafının haber vermeden ve karşılıklı görüşmeleri yapılmadan tek taraflı aldığı karardan Türkiye ticaretinin olumsuz etkilendiğini, TIR’ların bekletilmesinin karşılıklı ticaretin ruhuna aykırı olduğu ifade edilerek “Zaten ülkemiz buna çözüm bulunması için Muratlı’da yeni bir kapı açılması konusunda Gürcü yetkilerle mutabakata varmıştır. Cankurtaran tüneli yapımı hızla devam etmektedir. Bu iki konunun çözümü ardından ağır taşıtlar bu yola kanalize edilecektir. TIR’larda taşınan ve bekletilmeden kaynaklanan bozulmalarında yaşanabileceği ürünler söz konusudur. Biz bu uygulamanın tekrardan gözden geçirilmesini ve karşılıklı görüşmelerle sorunun en kısa sürede çözümlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Bunun yanında görüşmelerde bulunan Türk tarafı yolların teknik olarak yetersiz oluşunu bildiklerini ama bunun çözümünün adresinin Gürcistan olduğunu ifade ederek Gürcü yetkililerin TIR akışının kesilmeden çözüm üretmesinin önemine değindiler.

Yapılan görüşmelerde Türk heyeti, transit geçiş nedeniyle alınan 115 Dolar’ın karşılıklı olarak kaldırılması, ağır araçlar için verilen eskort hizmet bedelinin yüksek olduğu, kantar cezalarının normalin üzerinde olduğu ifade edilerek Gürcü yetkililerden bu sorunların çözümü için somut adım atılmasını bekledikleri de toplantıda ifade ettiler.

Toplantının ardından Hopa TSO heyeti ne Gürcistan’ın başkenti Tiflis’de bulunan T. C. Büyükelçilik konutunda akşam yemeği verildi. Yemekte günün değerlendirilmesi yapıldı. Yemek sonrası Akyürek Büyükelçi ve çalışanlar ile toplantı sonrası yemeğe katılan T. C Tiflis Tiflis Büyükelçiliği Müsteşarı Aydın Açıkel, Ticaret ataşesi Beşir İyidiker’e Hopa heyeti adına teşekkür etti.

Toplantı sonrası Hopa’ya dönen Hopa TSO başkanı Osman Akyürek toplantıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada karşılıklı görüşmelerin olumlu geçtiğini, Türk tarafı olarak yaşanan çeşitli sıkıntıları doğrudan Gürcü tarafından muhataplarının yüzlerine ifade ettiklerini açıkladı.

Akyürek “Biz Sarp sınır kapısında yapılan değişikler için 10 yıl öncesinden başlayan bir mücadele içine girdik. Her aşamada Hopa TSO olarak Sarp sınır kapısında yaşanan sıkıntıların çözümü için hep yapıcı tavır sergiledik. Odamız üyesi işadamlarımıza ve nakliyecilerimize Gürcü dostlarımızla iyi ilişkiler kurulması konusunda tavsiyelerde bulunduk. Gürcistan bizim en sorunsuz komşumuzdur. Biz Türk-Gürcü dostluğuna hep önem verdik ve bu dostluğun daha da geliştirilmesi adına hep iyi niyet temelinde adımlar attık. Bu toplantıda da sorunların çözümü noktasında Gürcü yetkililerden olumlu izlenimler aldık. Biz bu toplantıda verilen sözlerinde takipçisi olacağız.

Biz Hopa TSO olarak Gürcistan ile ticari ilişkilerde sıfır sorun politikası temelinde özveri gösteriyoruz. Gürcistan ve özellikle Acara Özerk Bölgesi için Sarp Sınır kapısı ve Hopa’nın ne kadar önemli olduğunu ifade ederken, bu ticaretten Gürcistan’ın ne kadar kazançlı olduğunu da Türk kamuoyu biliyor. Biz Ticarette bir kazanç olacaksa bu kazanç tek yönlü değil, karşılıklı olsun anlayışındayız. Bazı Gürcü yetkililer ve Gürcü işadamları bunu iyi anlamak zorundadır. Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Böylesi bir ülke ile ilişkilerde ben yaptım oldu mantığı olmaz. Her şeyin kuralı nizamı olacak ve olmalıdır.

Biz Hopa TSO olarak ticaret başta olmak üzere sosyal yönlü projelerde de iki ülke arasındaki ilişkilerde ciddiyet bekliyoruz. Karşılıklı ilişkilerin ciddiyet temelinde olumlu yapıcı bir platformda ilerlemesi konusunda hassasiyetimizi Gürcü yetkililere ifade ettik. Toplantı genel anlamda olumlu geçmiştir. Onlarda bizlerde sorunların takipçisi olacağımız konusunda ortak kanata vardık” dedi

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.08.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Nakliyeciler Sarp Sınır Kapısını Ka...
 » Hopa, Tso Seçimine Kilitlendi...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Hopa Tso’dan Batum Ticaret Odasına...
 » Gürcistan’da “Polis Günü” Kutlamala...
 » Dkib Gürcistan'a İhracat Sos Veriyo...
 » Artvin’de Vergi Rekortmenleri Ödüll...
 » Vali Cirit Sarp Sınır Kapısında İnc...
 » Modern Sanat Gösterileri Hopa'da İl...
 » Und Hopa’ya Çıkarma Yaptı...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Hopa Tso’nun Igdır Mesaisi...
 » Gürcistan İlaç Krizine Kesin Çözüm...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon V...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Gürcistan’a Gidecekler Dikkat!...
 » Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Var...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...