Kadir İnanır Şavşat’ta

04/08/2013 15:16

Kadir İnanır Karadeniz Dağlarında Tatil Yapıyor.


Haber: Tolga GülŞavşat ilçesinde Laşet Bongalov evlerde yaklaşık 10 gün kalacak olan Kadir İnanır ve eşi gazetecilere açıklama yaptılar.

Şavşat’ın doğal güzellikleri karşısında büyülenen Kadir İnanır ve eşi bölge ile ilgili çok önemli sözler söyledi.

Kadir İnanır; “Burası Cennet. Cennete de Baş Köşe Vardır. İşte Başköşede Burasıdır”

İnanır; “Burasıyla ilgili o kadar söylenecek şey vardı. Güzelliği tarif ederken gereken bütün kelimeleri arka arkaya koysanız dünyanın en güzel coğrafyasında olduğunuzu anlatmaya çalışırsınız. Gerçekten yıllardır ben buraya geliş programlarımı uygulayamadım. Ama sonuçta bu güne kısmetmiş. Biliyorsunuz biz Karadenizliyiz. Ben sahili olduğu gibi karış karış bilirim. Hatta Artvin’in komşularının birçoğunda film çektim. Bir tek bu ara Artvin kalmıştı. Bunu da bu seyahatimizle gidermeye çalıştık. Ben Karadeniz turizminin gelişmesini istiyorum. Çünkü bunu hak ediyor. Ülkenin her tarafı bir cennet; bunu kabul ediyoruz. Ama cennette birde başköşeler vardır. İşte burası da o başköşelerden biridir. İnsan gözünün görebileceği en estetik en değerli fotoğrafları görebilme şansını yakalıyor buraya gelen insanlar. İkincisi buranın havasını dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar net bu kadar anlamlı ve bu kadar güzel soluyamazsınız. Bu böyle olunca Karadeniz hasretini giderirken Karadeniz turizmine de özellikle sizin vasıtanızla katkımız olsun istedik. Böylesine anlamlı güzel bir yerde turistleri ağırlamak çok güzel bir iş.

Kadir İnanır’dan Şavşat’ta Film Çekme Sözü

Bugüne kadar bakir kalmış bu muhteşem doğada yapılabilecek en önemli bir şey turizmdir. Bu konuda bizim üstümüze düşen bir görev varsa bunu da yapmaya hazırız. Dünyanın birçok yerinde tatilciler sıcaktan bunalır yanarken burada mis gibi tertemiz bir hava ve serin esen rüzgâr ve hatta kazak giyme durumunuz bile olabilmektedir. Ben Türkiye’nin tamamına yakın yerlerini gezdim. Ama dünyada bu kadar güzel bir yer yok. Burası İsviçre’den bile güzel. Ülkemizin birçok bölgesinde filimler çektim. Bu coğrafyayı bir filime aktarmak gibi bir niyetim var. Bölgenin insanıyım. Benim sinematografimde Türkiye Cumhuriyetinin bütün sınırlarında bütün bölgelerinde çekilmiş filmlerim var. Sinematografim böyle bir coğrafyaya yayılmış bir vaziyettedir. Burası bir eksik olarak duruyor. Bunu tamamlayacağız ve burada bir film çekeceğim. Buraya kim gelirse gelsin buradaki güzelliği asla unutamaz. ” dedi.

Yerel Basına Nasihat

Kadir İnanır bölgedeki yerel basının turizmi geliştirmede ve bölgeyi tanıtmada çok büyük işler düşmektedir. Yerel medya her fırsatta bu bölgeyi işlemeli ve anlatmalıdır” dedi.

Kadir İnanır ve eşi Jülide Kural ile birlikte daha sonra Şavşat Yavuz köyünde 300 yıllık Turizm Bakanlığı onaylı bir evin mimarı yapısı baz alınarak tamamen ahşap ve Osmanlı mimarisi ile yapılan Şavşat Evini gezdi. Ayrıca Şavşat Evinin hemen yanında yapılan tamamen ahşap ve yöre mimarisi ile yapılan Devlet Konuk Evini de gezerek oldukça beğendiğini ifade etti.

“Kitap Çalışması İçerisindeyim”

Şu ana kadar hiçbir yerde yazılmamış, çizilmemiş, anlatmadığınız, kimsenin bilmediği, hiçbir yerde söylemediğiniz bir özelliğiniz var mı sorusuna Kadir İnanır; “Elbette var. Ama bunları şu anda bir kitap çalışması içerisindeyim. Bu kitabıma saklıyorum. Şu anda açıklarsam kitabımın bir önemi kalmaz” şeklinde ifade etti.

Kadir İnanır’ın Şavşat’a gelişi ile ilgili olarak da Kaymakam Abdullah Köklü memnuniyetini belirterek; “Ülkemizin kabul ettiği böylesine önemli bir sanatçımızı aktörümüzü ilçemizde ağırlamak bize memnuniyet verici olmuştur. İlçemizin tanıtımı açısından da büyük bir önem arz etmektedir. ” Dedi

Turizmci Mete Cem Çelikte; “ Şavşat’a doğayı bozmayacak kirletmeyecek yatırımcıları bekliyoruz. Yatırımcılar gelirken yabancı değil bölge insanını bekliyoruz. Betonlaşmayı önleyecek doğayı bozmayacak yatırımcılar istiyoruz. Turizm girdiği yerde hem doğayı götürüyor hem de parayı getiriyor. Biz parayı kazanacağız ama doğayı bozmayacağız” dedi.

Şavşat’ta yerel medya mensubu Erdoğan Kör’de; “Kadir İnanırı ilçemizde görmek ve ağılamak bizleri çok mutlu etti. Gazete sayfalarımızda yer alması ise büyük bir onur ve gurur verdi. ” dedi

Jülide Kural, “Kendimi Çevreci Olarak tanımlıyorum”

Kadir İnanır’ın Eşi Jülide Kural’ da yapmış olduğu konuşmada uzun süredir Şavşat’ı gezmek istediğini belirterek; “Biz hem doğanın hem de bölgenin insanının aydınlık yüzünü görmekten ve tanık olmaktan çok mutluyuz. Doğanın gücü insanı değiştirenlerdenim diye düşünenlerdenim. Bunun çok somut örneğini Şavşat’ta gördük görüyoruz ve yaşıyoruz. Buraya gelişimiz benim tetiklememle oldu. Çünkü ben çok uzun zamandır bu bölgeye gelmek istiyordum. Şavşat’ı görmek istiyordum. Çünkü ben kendimi bir çevreci olarak yorumluyorum ve tanımlıyorum. Kadirde doğal olarak öğle. Karadenizli olmasından dolayı da başka bir duygu vardı. Burada bulunmak bizim için çok önemli. Burayı özgün yapan doğanın kendi koşullarının getirdiği bir şeyler var ama bir o kadarda el değmemiş olması ve kendini koruyor olmasıdır. ” dedi.

Kadir İnanır ve eşi 10 gün süre ile Şavşat’ta kalarak Şavşat’ın bütün doğal güzelliklerini gezmeye çalışacak. Kadir İnanır Şavşat Efkar Tepesi, Şavşat Gözetleme Kulesi ve Şavşat seyir yerini gezdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.08.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kadir İnanır Artvin Valisi Necmetti...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Vali Cirit Şavşat’ı Ziyaret Etti...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Bakan Cevdet Yılmaz Artvin’de Yaşlı...
 » Şavşat’ın Aile Haftasında Önemli Ko...
 » Mhp Ardanuç Ve Şavşat Mitinglerinde...
 » Sakin Şehir Ünvanı Şavşat’a Bayram...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Şavşat Tbmm'de...
 » Doktor'dan Bir Garip Hayranlık...
 » Şavşat Yavuzköy 5. Kış Şenlikleri Y...
 » Şavşat Belediyesi İnegöl Belediyesi...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Şavşat Kaymakamlığında Engelliler İ...
 » Mhp 1 Kasım Seçimlerine Hazırlanıyo...
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...
 » Şavşat Devlet Hastanesinin Temeli A...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...