“Hopa” Gelişim Sürecinde

19/07/2013 14:53

Hopa Belediye Başkanlığının Bu Yıl İkincisini Gerçekleştirdiği İftar Yemeği Büyük Katılımla Gerçekleşti.


Haber: Sibel Bülbül17 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilecek olan iftar buluşmasına ilçenin mahalle ve köylerinin sorunları istişare edildi.

Davete katılanlar , Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Hopa Esnaf Odası Başkanı Osman Küçükali, Esnaf Kefalet Koop. Ahmet Ekmekci, Başkanı Hopa Şoförler Odası Başkanı İsrafil Kotil, CHP Hopa İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş, ve CHP İlçe Yönetimi ise tam kadro katıldı. Belediye Meclis Üyeleri Oğuz Çapkınoğlu, Cengiz Başlılar, Vedat Karaman, Ayrıca İl Genel Meclis Üyesi Ömer Ustabaş ve Hasan Çelik, muhtarlar: Sundura Muhtarı Halil İbrahim Yamakalioğlu, Ortahopa Mahallesi Muhtarı Bülent İşgören, Başoba Köyü Muhtarı Ertan Yenigül, Dereiçi Köyü Muhtarı Mete Lokumcu, Başköy Muhtarı Murat Özçep, Kemalpaşa Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Şenol Çelik, Eşmekayaköy Muhtarı Sinan Kırçiçek, Çamlı Köyü Muhtarı Nevzat Yazıcı, Güneşli Köyü Muhtarı Hüseyin Aydın, Bucak Mahallesi muhtarı Nevzat Azaklı, Yukarı Kuledibi Muhtarı Fikret Öztürk, Kuledibi Mahallesi Muhtarı Mustafa Beşiroğlu, Koyuncular Köyü Muhtarı İbrahim Albay, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Uğur Dindar, Sarp Köyü Muhtarı Yalçın Çakır, Esenkıyı Köyü Muhtarı Yaşar Papila, Köprücü Köyü Muhtarı Birol Yılmaz, Pınarlı Köyü Muhtarı Murat Kemal Köse, Artvin yerel ve ulusal basın mensupları, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, 08 Haber gazetesi Başyazarı Sami Özçelik, Anadolu Ajansı muhabiri Bayram Sarayoğlu, Show TV ve Kaçkar TV temsilcisi Ziya Akyıldız. Ekonomi gazetesi temsilcisi Ceyhan Aktürk, Artvin Post Gazetesi Köşe yazarı Özdemir Bağdatlı, Kafkas Sarp Gazetesi Sahibi Turan Şentürk, UMG imtiyaz sahibi İsmet Başar, Doğu Haber Gazetesi sahibi Yüksel Yeğen , Artvin Belediyesi Basın Danışmanı Hakan Aydın, TRT Muhabiri ve 8. Gün Gazetesi sahibi Aydın Tatar iftar yemeğine katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Gül katılımcılara teşekkür ederek toplantının amacını şu şekilde açıkladı. Bu yemeğin amacı tüm mahalle ve köylerde yapılan çalışmaları tartışmak eksilerimizi tespit etmek ve aklınıza gelen sorunlar la ilgili tüm düşünceleri direk başkanımızla paylaşabileceğiniz soru cevap şeklinde bir sohbet olasını istiyoruz diyerek konuşmasını tamamladı.

İftar yemeğinin ardından ikincisini gerçekleştirdikleri iftar buluşması programına katılımlarından dolayı konuklarına teşekkür eden İlçe Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu şu konuşmayı gerçekleştirdi

“ Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz muhtarlarımız, diğer STK başkanları, temsilcileri ve yerel basın ile yine güzel bir iftar yemeğinde buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz toplantıda aldığımız karaları uyguladık ve bunun neticesini de aldık. Şimdi burada yine sizlerle sorunları konuşarak ortak çözümler bulmak istiyoruz. Hopa gelim sürecindeki bir ilçe bu süreçte hep beraber adım atmalıyız ki sağlıklı çözümler üretebilelim. İlk toplantımızda aldığımız kararla Hopa’da Cumhuriyet Meydanı yeniden doğdu. Bu meydanın ortaya çıkarılmasında Sayın Kaymakamımızın büyük destekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Araç park yeri olarak kullanılan Cumhuriyet Meydanını yayalaştırdık. Buradaki araçlar için de hemen arka sokakta 160 araçlık otopark yaptık. Maalesef burada üzülerek söyleyeceğim ki, bedava olmasına rağmen otoparkın içine araçlarını koymayıp, yol kenarlarına park edenler var. Bunlar şehirde yaşayan insanların yapacağı şeyler değildir. Şehirlerde yaşıyorsanız şehir kurlarına uymanız gerekiyor. Uymadığınızda başkalarını rahatsız edersiniz. Cumhuriyet Meydanı daha da büyüyecek ve Hopa’ya yakışır bir şekle gelecek. Bunun ortaya çıkması tam bir yıl önce yine iftar buluşmasıyla gerçekleşti. Bunda hepinizin payı ve emeği var.

Denizi doldurup alan kazanmaya devam diyorum. Çünkü Hopa’nın yeni alana ihtiyacı var. Ne tuhaftır ki, Hopa’dan Beykoz’a kadar neredeyse denizi doldurup alan kazanmayan yer yok. Hopa bunu yapınca mı çevreye aykırı oluyor. Sahillerimiz kalmadı doğal haliyle bırakılmadı bizde kısıtlanan alanımızı genişletmeye çalışıyoruz. Doğal bir sahili doldurarak alan kazanmaya çalışıyor değiliz. Rize’nin sahili deniz doldurularak kazandırılmıştır. Biz kendi imkanlarımızla bunu yapıyoruz. Buna rağmen engellemelerle karşılaşıyoruz. Biz tüm engellemelere rağmen, kamyonlarımıza trafik ceza yazdı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ceza yazdı. Biz ise bu alanı yapmaya devam ettik. Burada çıkacak alanı Terminal olarak olsun, sosyal alanlar olarak olsun, park gibi çeşitli amaçlar için değerlendireceğiz.

Bakın bizden önce belediye bugünkü para ile terminale ayda 25 bin TL’ye denk gelecek bir para ödemesi yaparken, bugün ise tam aksine 10 bin TL gelir elde eden bir kurum haline geldi. Bundan kim kaybetti? Hopa halkı kazandı.

Hopa için elini taşın altına koymak gerekiyorsa biz koyuyoruz. İktidar muhalefet olarak bakılmamalı fakat ilçemizde bu yapılıyor.

Bundan önceki AKP İlçe Başkanı Haydar Bey ile birçok yere birlikte gittik. Gerçekten Hopa için canla başla çalıştığını söyleyebilirim. Ancak şimdi ki yönetim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir Hopalı ilçesi hakkında birilerine yaranmak için bu denli katı nasıl olabilir aklım almıyor. Sen Hopalısın ilçeni en iyi yere taşımak için çalışmalısın ister iktidar ol ister muhalefet. Yardımları olmadığı gibi engellemeleri oluyor. Fakat biz taşın altına elimiz koymayı biliriz.

Kaymakamımızın tayini çıktı. Gerçekten Hopa için unutulmaz hizmetleri olan çok değerli bir kaymakamımızdı. Bu Cumhuriyet Meydanı’nda olsun Hopa Tır Parkının yapılmasında olsun çok büyük emekleri ve katkıları vardır. Buradan kendilerine yaptıkları değerli hizmetlerinden dolayı çok teşekkür diyorum.

Hizmet söz konusu olduğunda siyaseti bir tarafa bırakıp, birlik ve beraberlik içinde ilçemize hizmeti düşünmemiz gerekiyor. Biz bugüne kadar hep bu anlayış ile hizmet ettik Tır Parkı ile çok şey söyleniyor. Açık söyleyeceğim. Tır Parkının bütün gelirinin İl özel İdaresi’ne aktarılmasında Artvin Valiliğinin kararı vardır. Hiç olmasa yarısı Hopa’ya bırakılıp köylerine bu kaynak kullanılabilirdi. Biz ilçe belediyesi olarak köylere de hizmet vermekteyiz. Çöplerinin alınmasından yolların açılmasına kadar. ” dedi.

Özelikle mahalle muhtarları Başkan Kasımoğlu’ndan beton yol ve çeşitli altyapı taleplerinde bulundular. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İlçe Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Çöp sorununun sadece Hopa’ya özgü bir sorun olmadığının altını çizerek şu konuşmayı gerçekleştirdi.

“Çöp Sorunu Türkiye’nin, Karadeniz’in Artvin’in sorunudur. Birçok oluşumlar, projeler ortaya atıldı, toplantılar yapıldı, konuşuldu, tartışıldı. 50 milyon € projelerden söz edildi. Oysa bu sorun 5- 10 milyona çözülebilecek bir sorundur. Bende bunu anlamıyorum. Proje büyük olunca gerçekleşmesi de zor oluyor. Bu konuda sadece belediyeler değil, ilgili kurum ve Ankara’ya da büyük görevler düşmektedir. Devlet size çöp dökmek için yer vermiyorsa, çözüm sunmuyor. Fakat bu konuda çözüm getireceğiz kendi arıtma tesisimizi kurmamız gerekiyor.

Su konusunda ise yağmur yağmadığı sürece sıkıntı yaşamıyoruz. Arıtma ve dinlendirme havuzları projeleri devam ediyor. Yağmur yağdığında çamur karışan suyu dinlenme havuzlarımızın yetersizliği nedeniyle kesmek zorunda kalıyoruz. Filtre sistemimiz var fakat o çamura hiçbir sistem dayanmaz tek çözüm dinlenme havuzlarını çoğaltmaktır 2000 m3 bir dinlenme havuzu yaptık 5000 m3 de su kaynağının yakınında uygun olan bir alana yapmayı planlıyoruz bu dinlenme havuzları tamamlandığında da ilçemizin su sıkıntısı çözüme kavuşacaktır. Şunu da belirtmek isterim ki ilçemiz içme suyu kesinlikle temizdir. Aylık bazen de haftalık su analizleri yaptırıyoruz çıkan sonuçlarda suyumuzun çok kaliteli ve temiz olduğu yönündedir. Bu sonuçları görmek isteyenleri de belediyemize davet ediyorum. Gelip bakabilirler. Zaman zaman yayılan dedikodular yayılıyor fakat sudan kaynaklanan bir sorun yoktur. Biz bu raporlarımıza rağmen yinede klor oranını arttırıyoruz.

Başkan Turan Kasımoğlu, hizmet döneminde yapmış olduğu yeniliklerin hızla tamamlandığını yeni projelerle de Hopa’ya can katacağının sinyalini verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.07.2013 tarihinde Sibel Bülbül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Hopa Ödp Belediye Başkan Adayında D...
 » Başkan Kasımoğlu'nun Açıklamalarına...
 » Hopa - Arhavi Arasında Osb Gerginli...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Hopaport’un Çevreye Duyarlı Girişim...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...
 » Artvin’de Chp Seçimler İçin Seferbe...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Başkan Kocatepe Basın Mensuplarıyla...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Nükleersiz Türkiye İçin Kürekle Kar...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » Kesk Heyeti Hopa’da...
 » Hopa’da Kanser Gencecik Bir Bedeni...
 » Hopa’daki Görevlerini Tamamlayıp An...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...