33 Artvin Kafkasör Kültür Ve Turizm Festivali Sona Erdi

02/07/2013 11:55

Binlerce Artvinli Kafkasör’de 33.kez Bir Araya Geldi.


Haber: Hayati AkbaşFestivalin son gününde baş boğa Artvin Merkez Yeni mahalleden Güvenler Mobilyanın sponsorluğunda Rüstem Güven’e ait Rüzgâr isimli 752 kilogramağırlığında ki boğa birinci oldu. Artvin’de bu yıl 33'üncüsü düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 6 Kategoride 78 boğanın kıyasıya güreşlerini yaklaşık 10 bin kişi izledi.

33. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinin 3. gününde Kafkasör yaylasında gerçekleşen boğa güreşleri Sıcak havaya rağmen büyük ilgi gördü. Artvin Merkez, ilçelerinin yanı sıra komşu ilimiz Rize’den de boğacılar katıldı. Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, İzmit gibi illerden binlerce kişi bu yıl festivali takip etmek için Artvin’e gelerek Kafkasör Yaylası’nda yerlerini almışlardı. Festivale Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kültür ve Turizm bakanlığı Müsteşar yardımcısı Faruk Şahin, Belediye Başkanı Emin Özgün, Jandarma Komutanı Albay Alpep Sır, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, CHP İl başkanı Selim Bilgin kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Boğalar Boynuzlarını Şampiyonluk İçin Kullandılar

Artvin’in Kafkasör Yaylasında düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali'nin geleneksel olarak yine son gününde ödüllü boğa güreşleri düzenlendi. Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneğince düzenlenen Güreşlerde, Artvin, Rize ve çevresinden getirilen 78 boğa katılırken boğalar 6 kategoride arenaya çıktılar. Bu yıl ki Deste, Ayak ve Küçükorta kategorileri Cumartesi günü tamamlandı.

Kadırga TV Canlı Yayın Yaptı

Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivalini bu yıl tüm Dünya’ya Kadırga TV ücretsiz yayınladı. Kadırga TV teknik ekibinin gerçekleştirdiği iki günlük canlı yayın ile tüm Dünya Artvin Kafkasör’ü izlemiş oldu.

Bu Yıl Zafer Artvin Merkez Yenimahalle’den

Artvin 33. Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin son gününde 78 boğanın katıldığı mücadelelerin en önemlisi hiç kuşku yok ki baş boğa güreşleriydi. 10 boğanın kıyasıya mücadele ettiği baş kategorisi güreşleri akşam saatlerine kadar sürdü. Baş boğalık mücadelesinde rakiplerini yenen Rüstem Güven'e ait 752 kiloluk boğa kazandı. İkinci ise final de baş boğaya yenilen Şimşekler kasaba ait boğa oldu. Baş boğalık mücadelesi büyük mücadeleye sahne olurken kazanan tarafın sevinci görülmeye değerdi. İki boğanın da müthiş mücadelesi arenada bulunan seyircilerden alkış aldı. Artvin Kafkasör Boğa güreşleri festivali olmazsa olmazlarında Şimşekler Kasap bu yıl ikincilikle yetindi.

Rüstem Güven’e ait baş kategori birincisi Rüzgar isimli boğa arenaya her seferinde Hafız Güven eşliğinde çıktı. Bu yılki Yusufeli Derekapı boğa güreşleri baş kategorisinden de birincisi Rüzgaz Turnuvanın favorileri arasında gösteriliyordu.

Rüzgar Sahibine 10 bin TL para ödülü kazandırdı

33. Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali baş kategorisi birincisi Rüzgar sahibi Rüstem Güven’e 10 bin TL para ödülü kazandırdı. Rüzgar ödülünü Artvin CHP milletvekili Uğur Bayraktutan’dan aldı. Ayrıca bayraktutan Baş ve Başaltı kategorilerinin ikincisi Ahmet Şimşek ve Baş altı Birincisi Hilmi Aydın’a da ödülerini takdim etti.

Baş altı kategorisi birincisi Yine Horoz Oldu

Festivalin baş altı kategorisi birincisi Hilmi Aydın’a ait Horoz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda birinci oldu. İkinciliği ise final müsabakasında elendiği Şimşekler Kasaba ait boğa ikinci oldu. Bu durumda Horoz sahibine bu yıl 8 bin TL para ödülü kazandırmış oldu.

Büyükorta kategorisi Finali Kura çekimi ile belirlendi

Büyük orta kategorisinde birbirleriyle güreşmeyen boğaların yarı finali ve final müsabakası kura çekimi ile belirlendi.

Kenan Akyürek’e ait boğa yarı finale kura çekimi sonucu çıktı. Final müsabakasında Osman Çevik’e ait boğa ile eşleştiği finalde de güreşmeyen boğalar kurallar gereği kura çekimi sonucu belirlendi. Kura çekim sonucu Osman Çevik’e ait boğa birinci olma hakkını elde ederek sahibinde 6 bin 500 TL para ödülü kazandırdı. İkinciler ise birincilerin aldığı para ödülünün yüzde 20’sini alma hakkını elde etmiş oldu. Bu durumda toplam 6 kategoride 35 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Artvin Çarşı Arena’da

Son günlerde isminden oldukça sık söz ettiren Çarşı gurubu Artvin temsilcileri Kafkasör arenada da yerlerini aldılar. Arenanın ortasına Artvin Çarşı Madene karşı yazılı pankartları açan çarşı gurubu kafkasör festivalinde de kendilerinden söz ettirdiler.

Bazı STK’lar ve birçok Artvin esnafı arenaya astıkları reklam pankartlarından kendi firmalarının isimlerini küçük "Maden İstemiyoruz" yazılarını büyük boy kullandılar.

Çevrecilerin kafkasör yaylasına kadar taşıdıkları cerattepe ve meden konusunun önümüzdeki günlerde ne boyut kazanacağı meraka bekleniyor.

33. Kafaksör Kültür Sanat Festivali Bu yıl birçok ilke tanık oldu

Festivalde İlk Kez Artvin Polisi

33. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali bu yıl bir çok ilke tanık oldu. Daha önce jandarmanın görev yaptığı Kafkasör yaylasının polis bölgesine dahil edilmesi nedeniyle ilk kez bu yıl Artvin Emniyet Müdürlüğü ekipleri güvenlik önlemi aldı. Başta trafik olmak üzere festivale katılan haklında güvenliği bu kez polisten soruldu. Birçok noktada görevlerini sürdüren Emniyet teşkilatı festival boyunca hummalı bir çalışma içine girdiler.

Otopark sorunu ortadan kalktı

Festivalde bir başka ilk ise Kafkasör yaylasının giriş bölümünde otopark alanının tamamlanmasıydı. Geçtiğimiz yıllarda festivala ilginin yoğun olduğunda en büyük sorun şüphesiz araç park sorunuydu. Kafkasör yayalasının giriş bölümünde ki bir alanı değerlendiren yetkililer o bölümü otopark olarak kullanıyor. Belki tam olarak tamamlanmayan alan gelecek senelerde çok farklı bir görünümle Artvin halkına hizmet verecek.

Buzağı güzelleri bu yıl sahne almadı

İnsan güreşleri, Bilek Güreşi, ve Buzağı güzellik yarışası bu yıl gerçekleştirilemedi. Festivalin şüphesiz olmazsa olmazı boğa güreşleriydi. Ama geçtiğimiz yıllarda düzenlenen İnsan güreşleri, Bilek güreşi ve buzağı güzellik yarışması bu yıl boğa sayısının fazla olmasından dolayı gerçekleştirlemedi.

Kafkasör yaylasın yolu bu yıl ki festivale yetiştirilemedi

Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Artvin İl Özel İdaresi tarafından ortaklaşa yapımı gerçekleştirilen Kafkasör yaylasının yolu bu yıl ki festivale yetişmedi. Genişleme çalışması ve yol düzenleme çalışmasını tamamlayan yetkililer asfalt veya parke çalışmasını ise tamamlayamadı. Oldukça geniş ve düzgün olan yolların çalışması tamamlandığında Artvin Kafkasör festivaline yakışır bir hal alması bekleniliyor.

Festival Esnafı Yine umutluydu

Bir çok esnafın umut kapısı yine Kafkasör yaylası oldu. 33. Kafkasör Kültür Turzim ve Sanat Festivalinde esnaflar 3 gün tam mesai yaptı. İş yerlerini festival alanına taşıyan festival esnafı, katılımcılardan umut bekledi.

Artvin Döneri, Köfte, Izgara, soğuk sıcak içecek, kahvaltı, gözleme gibi farklı kategorilerde festivalcileri iş yerlerine beklediler.

Kurumlar Festivalde Mesaiye Kaldılar

Artvin’e hizmet veren bazı kurumlar Festival boyunca mesaiye kaldılar. 3 gün süren fesitvalde bazı kurumlar çalışmalarını kafkasör yaylasına taşıdılar. Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor il müdürlüğü her yıl olduğu gibi bu yılda farklı spor kategorilerinde çalışmalarını gerçekleştirdi. SGK il müdürlüğü ise stant açarak festivalde de vatandaşı bilgilendirdi.

112 İstasyon Çadırı Bu yılda kuruldu

Her festivalde olduğu gibi bu yılki festivalde de Artvin İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Servis ekipleri arenanın hemen üzerinde çadırlarını kurarak anında müdahale imkanı buldu. İlçeden gelen Yusufeli belediyesi ekipleri ise yaptıkları hizmetleri tanıdan bir çadır kurarak vatandaşları bilgilendirdi. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ise üç gün boyunca çadırlarını kuran ya da oduna ihtiyacı olanlara odun satışlarını gerçekleştirdiler.

Artvin Belediyesi 140 kişilik ekiple Gece gündüz Hizmet verdi

33. kafkasör kültür turizm ve sanat festivalide şüphesiz en çok çalışan belediye personeli oldu. Zabıtasından temizlik işçine kadar gecelerini gündüzlerine kattılar. Yoğun bir çalışma temposu içine giren belediye personelin de özellikle temizlik işçileri dikkat çekti. Vatandaşların çöplerini yere atmalarına bile fırsat vermeyen temizlik işçileri ellerinde ki çöp poşetleriyle yerde olan bütün çöpleri temizlediler.

Artvin Halkı Konserlerle Coştu

Artvin 33. Kafkasör Kültür Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında 2. gün akşamında Yaşar Kabaosmanoğlu, Devrim Kaya ve Mehmet Gümüş konser verdi.

Artvin Valiliği önünde ki alanda yapılan konsere müzik severler yoğun ilgi gösterirken konseri izleyenler arasında ArtvinBelediye Başkanı Emin Özgün'de yer aldı. Akşam saat 20. 00 başlayan konserde sahneye ilk olarak Yaşar Kabaosmanoğlu çıkarken Kabaosmanoğlu'nun ardından Devrim Kaya ve Mehmet Gümüş çıktı. Konserde Devrim Kaya'ya plaketini ve çiçeğini takdim eden Emin Özgün Kafkasör Festivaline destek veren bu festivalde Artvin Halkıyla buluşan sanatçılara teşekkür ederek Festivalin amacının insanlar arasındaki dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı, birlik ve beraberlik gibi duyguları ön plana çıkarmak olduğunu belirten Özgün, "Artvin turizm ve eğitim kenti olma iddiasını taşıyan güzide bir ilimiz. Doğal güzellikleriyle ünlü bir tabiata sahibiz. Bu festivallerin amacı insanlar arasında dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularını ön plana çıkartılması gereken etkinliklerdir. Bu etkinlikleri yaparken de asli görevimiz Artvin turizm tanıtımına katkı yapmaktır. "dedi.

Sanatçılar konserde maden karşıtı mesajlar de verirken Devrim Kaya Artvin insanının memleketi olan Tunceli insanına çok benzediğini ifade ederek Artvin'de olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Devrim Kaya birbirinden güzel şarkılarıyla müzik sevenlere eşsiz bir gece yaşatırken Devrim Kaya'dan sonra sahne alan Mehmet Gümüş'de bir çoğunu kendi bestelediği şarkılarıyla müzik sevenlerle buluştu.

Binlerce kişinin izlediği konserde müzik sevenler yer yer şarkılara eşlik ederken yer yerde çalan müzikler eşliğinde horon oynadılar

Festival 7 kamera ile görüntülendi

Artvin Belediyesi festivali Art TV’ile internet üzerinden canlı yayın yaptı. Artvin’de hizmet veren özgür bilgisayar arenanın etrafına taktığı 7 kamera sistemi ile festivale gelemeyenler için internet üzerinden canlı izleme imkanı sağladı.

Festivalde Cerattepe Maden Tesisine Tepki

33. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinde Cerattepede çıkartılması planlanan maden tesisine tepki için imza kampanyası başlatıldı.

Artvin Kafkasör Yaylasının hemen yanı başında ki Cerattepe’de yapımı planlanan maden tesislerine tepki Festivale taşındı. Arenanın bir çok bölgesine "Madene Hayır" yazılı afişler asıldı. Festivalin giriş bölümünden sonuna kadar "Artvin’de maden istemiyoruz" yazıları mevcuttu. Öte yandan festivalin boğa güreşlerini organize eden Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği yetkilileride ara ara "geleneklerimizi seviyoruz madenin çıkmasını istemiyoruz" gibi duyurularla festivale katılanlardan alkış aldı.

Artvin’de bazı STK üyeleri ve Sendikalar festival boyunca madene karşı çalışmalarını sürdürdü. Başta Yeşil Artvin Derneği, Eğitim Sen olmak üzere diğer STK temsilcileri de ya pankart astı ya da stant kurarak madene karşı çalışmalarını yürüttü.

Festivalde "Madene Hayır" İmza kampanyası

Arenanın hemen üzerinde Eğitim Sen ve Yeşil Artvin Derneği stant kurarak, “Madene Hayır” imza kampanyası başlattı. Vatandaşların maden konusunda duyarlı davranmalarını isteyen çevreciler vatandaşları bilgilendirdiler. Broşürlerini dağıtarak vatandaşlardan imza toplayan Yeşil Artvin Derneği ve Eğitim Sen üyeleri topladıkları imzaları yetkili mercilere gönderecekler.

Başkan Özgün’den Festival değerlendirmesi

Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün Artvin’de her yıl geleneksel olarak yapılan Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’nin bitiminde teşekkür mesajı yayımladı.

Bu yıl Artvin’de Kafkasör yaylasında 33. sü düzenlen Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm festivali boğa güreşlerinin muhteşem finaliyle sona erdi. Festival sonrası bir açıklama yapan Başkan Emin Özgün, 33. sü düzenlenen Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’nin güzel geçtiğini kaydederek festivalin organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Festivalde herhangi bir tatsız olayın yaşanmadığını ifade eden Özgün, ” Festivalimiz Artvin insanına yakışır şekilde yapılıp sona ermiştir. Sıcak havaya rağmen Kafkasör Arena’daki tribünleri hınca hınç dolduran binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Festivalimize Artvin ve Artvin dışından çok sayıda vatandaşımız iştirak etmiştir. Her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. İnşallah birlik beraberlik kardeşlik dostluk ve barış içerisinde nice festivalleri birlikte geçiririz. Ben hep söylüyorum, bu güzel kentin onurlu insanları iş aş mücadelesi için buradan göç ediyorlar. Ama asla Artvin’i unutmuyorlar. Yüreklerinde Artvin sevdası hiç bitmiyor ilk fırsatta doğup büyüdükleri bu topraklara gelmek istiyorlar. İşte bu festivaller bizim buluşma noktamız, ortak değerlerimiz. Bizler ortak değerlerimize sahip çıktıkça her şey çok daha güzel olacak. Ben bu vesileyle Artvin ve dışında yaşayan Artvinlilik olgusunu şovenizmden uzak bir şekilde yüreğinde yaşayan bütün vatandaşlarıma sevgilerimi yolluyorum” dedi.

Öte yandan Kafkasör’ün polis bölgesine dahil edilmesinin ardından bu yıl festivalde güvenliği polis sağladı. Başkan Özgün telefonla aradığı Artvin İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner’e; “Polisimiz bu yıl Kafkasör’de ilk defa görev yapıyor olmasına rağmen gayet başarılı bir şekilde, huzur ve asayişi tesis etmiştir. Bu vesileyle polislerimizin vatandaşımıza karşı gösterdikleri nezaket ve hoşgörü ve için şahsınız nezdinde teşkilatınıza teşekkür ediyorum” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.07.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Artvin’de Boğa Güreş Sezonu Başladı...
 » Kafkasör Festivalinin Başboğası Şim...
 » 35. Kafkasör Kültür Ve Sanat Festiv...
 » Kafkasör Festivali Boğa Güreşleri İ...
 » Artvinli Cerattepe’de Yaşam Alanlar...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Kafkasör Arenada Artvin İşi Basın T...
 » Kafkasör Festivali Boğaların Mücade...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Artvin'de Güreş Sezonu Açıldı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » 36. Kafkasör Kültür, Turizm Ve Sana...
 » Kafkasörde Ödüller Açıklandı...
 » Kafkasör Festivali Başlıyor...
 » Artvin Tso’dan Birleştirici Yemek...
 » Artvin’de “Turizm Değerlendirme Top...
 » Kafkasör’de Boğa Güreşleri Renkli G...
 » Artvin Kafkasör Festivaline Ulusal...
 » Artvin Kafkasör’e Hazırlanıyor...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » Artvin’de Diktatör İsimli Oyuna İzi...