Artvin Evi’nde Siyasiler, Bürokratlar Ve İşadamları Buluştu

07/05/2013 08:37

İlk Gez Gerçekleştirilen Bu Toplantının Artvin Lobisinin Oluşturulmasına Önemli Katkılar Yapacağı Düşünülüyor.


Haber: Hayati AkbaşBirçok ilklerin yaşandığı Artvin Evi’nde, bir ilk daha yaşandı. Örgütsel tarihimizde bugüne kadar düşünülmeyen, siyasetçi, işadamı ve bürokratlar buluşması gerçekleştirildi. İstanbul’daki Artvinliler Hizmet Vakfı ile Ankara’daki Artvin Kalkınma ve Eğitim Vakfının ortaklaşa düzenlediği gece amaçlanan sonuca ulaştı. Samimi ortamda geçen gecede ilimizin dinamik güçleri birbiriyle tanıştı.

İlerisi için umut veren ve eksikliği her alanda duyulan Artvin lobisinin oluşturulması için somut bir adım atılmış oldu. Geceye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılacağı Artvin Evine gelen Bakanlık yetkilileri tarafından bildirildi. Ancak Bakanlıkta yapılan toplantının uzaması nedeniyle Bakan Çelik ve Bakan Yardımcısı Halil Etyemez geceye katılamadı.

Geceye Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Artvin önceki dönem milletvekili Ertekin Çolak, ayrıca Adalet Bakanı Müsteşarı Birol Erdem, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Kılıç, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan, İŞ-KUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, Artvin eski Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Vehbi Melek’in yanı sıra çok sayıda yüksek yargı mensupları, bürokratlar ve işadamları katıldılar.

Toplantının amacına uygun kişilerin çağrıldığı ve diğer gecelerden farklı olan bu buluşmada dile getirilen konular, yeni bir dönemin başlangıcı niteliğindeydi.

Sunuculuğunu Sosyal Güvenlik Kurumunda Daire Başkanı olan Bekir Demir’in yaptığı gece, vakıf kurucularından Aydın Karasüleymanoğlu’nun programın amaçları ve içeriği hakkındaki sunumuyla başladı.

Dayanışmanın tanışma ve iletişim kurmayla başlayacağını belirten Karasüleymanoğlu, konuşmasında; “Ülke genelinde ve Artvin özelinde birçok sorunlarımız var. Artvin’den yetişen siyasi, işadamı ve bürokratlarla bu sorunların üstesinden gelecek potansiyele sahibiz. Nitelikli ve düzeyli, dayanışmayla yerel sorunlarımızı projelendirip, uygulamaya sokabiliriz. Toplumsal belleğimiz, toplumsal tavrımız, toplumsal coşkumuz bizi ileri noktalara taşıyacaktır.

Artvin Evi, bu konuda gerekli ortamı sağlayacaktır. Kuracağımız fikir bankasında birikecek görüş ve öneriler, gelecek kuşakların ufkunu açacak, onları olumlu girişimlerde bulunmak üzere yönlendirecektir.

Geçmişten geleceğe köprü görevi yapacak Artvin Evi, her konuda ilimizin birikimlerini koruyan, kültürel değerlerini sahiplenen kozmik odamızdır. Oluşturulacak arşivler, ileride Artvin Evi’ni kültür odağı yapacaktır. İkinci adresimiz olan bu esere sahip çıkmak, işlevini artırmak, hemşerilerimiz yararına kalıcı adımların atılmasını sağlamak hepimizin görevidir.

Artvin Evi’nde yapılan nişan, düğün, kına gecesi ve diğer etkinliklere katılanların sayısı, ilimiz toplam nüfusunu çoktan aştı. Bu bizim için en önemli tanıtımdır. Artvin Evi’ne gelen yabancılar, böylesi bir eseri gerçekleştirdikleri için Artvinlilere saygı duymakta ve hayranlıklarını belirtmektedirler.

Geçmişte esaret altında kalan, sosyal ve ekonomik travmalar yaşayan Artvinliler, göçler sonucu gurbetçi konumuna düşmüşlerdir. Şu anda İl toplam nüfusunun altı katı başka kentlerde yaşamaktadır. Gövdeleri bulundukları kentte ama yüreği Artvin’de olan hemşerilerimiz, yöreye bağlılıklarını, bulundukları kentlerde vakıf ve dernekler kurarak, tatillerini köylerinde geçirerek kanıtlamaktadırlar. Bu ilgi ve coşku, nitelikli dayanışmayla ekonomik gelişmelere zemin oluşturabilir. ”ifadelerini kullandı.

Güncel sorunlara da değinen Karasüleymanoğlu, ülke genelindeki HES’lerin yüzde 24’nün küçük bir ilde toplanmasını, barajlar kenti Artvin doğası için önemli bir sorun olduğunu vurguladı. Bu konuda gösterilen demokratik tavırları, dayanışma zemininde değerlendirmek ve temel sorunlara karşı duyarlı olmamız gerektiğini belirtti.

Daha birçok konuya kısaca değinen Karasüleymanoğlu’nun kapsamlı sunumundan sonra protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı yapan Vakıf Başkanı Nuri Kemal Demirel, Artvin Evi’ne katkı yapan işadamlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Gecemizi her toplantıda olduğu gibi onurlandıran Çankaya Belediyesi eski başkanı Prof. Dr. Muzaffer Eryılmaz ile arsa konusu üzerinde yaptığı ilk görüşmeler ve sonraki gelişmeleri sırasıyla özetledi.

Demirel, çekilen sıkıntıların büyük bölümünün geride kaldığını, Artvin Evi’nin kısa zamanda artı değer yaratıp gençlere burslar vereceğini vurguladı. Siyasetçi, işadamı ve bürokratların tanışım birbirleriyle diyalog kurmalarının önemli olduğunu belirtti.

Yöresinde bir marka haline gelen ve diğer illere nasip olmayan bu eserin, gelecek kuşaklara aktaracağı mesajların da bulunduğuna değinen Demirel, “ imece yöntemi ve düzeyli dayanışma ile nelerin yapılacağını göstermesi açısından da bu olgunun değerlendirilmesi gerekir” dedi.

Vakıf çalışmalarına da değinen Başkan Demirel, kısa ve orta vadede yapılacakları da özetledi.

Daha sonra söz alan, vakfımıza önemli katkılarda bulunan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da, yıllardır Ankara Evi’nin yapılamadığını, bu gibi işlerin çok zor olduğunu belirtti. “Artvinlilere bunu başardıkları için saygı duyuyorum” dedi.

Artvin Milletvekili Sn. Uğur Bayraktutan da, yaptığı konuşmada geceye katılanlara iyi dileklerini sunduktan sonra dayanışmanın önemine değindi. Hemşerilerimizin sivil toplum örgütlerine ilgisinin daha da artırılması gerektiğini vurguladı.

Son konuşmayı yapan milletvekili İsrafil Kışla da, örgütsel çalışmalarda bulunduğunu, dayanışmanın her toplum için önemli olduğunu belirterek, bu konuda her tür desteği vereceklerini açıkladı.

Danıştay üyelerinden Eren Sonbay’ın katkılarıyla düzenlenen eşya piyangosundan sonra gece, müzik ve halkoyunlarıyla son buldu.

Geceye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılacağı Artvin Evine gelen Bakanlık yetkilileri tarafından bildirildi. Ancak Bakanlıkta yapılan toplantının uzaması nedeniyle Bakan Çelik ve Bakan Yardımcısı Halil Etyemez geceye katılamadı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.05.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ankara’daki Artvin Kurtuluş Balosu...
 » Ankara Artvin Kalkınma Ve Eğitim Va...
 » Artvinlilerin Ankara Artvin Evi’nde...
 » Ankara'da Vali Cirit Onuruna Yemek...
 » Artvinli Bürokrat İsimler Vekillik...
 » Ankara’da Artvinlilerden Anlamlı Ge...
 » “Ankara'da Yusufeli’ni Bir Tadım Ya...
 » Ankara'daki Vakıf Gecesi Coşkulu Ge...
 » Ankara'da Artvin'lilerin Şöleni Var...
 » Gözyaşı Aydın Karasüleymanoğlu İçin...
 » Artvin’de Akpartililer Basınla Bira...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Trabzon Valisi Ve İş Dünyası Amerik...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvinli Bürokratlar İstifa Kuyruğu...
 » Üsküdar’da Artvin’liler Kahvaltıda...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Tbmm’de Artvinli Vekil Sayısı Arttı...
 » Artvinli Genç İşadamına Çevre Duyar...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...