“Benim İçin Aktif Siyaset Noktalanmıştır”

02/04/2013 09:26

Artvin Belediye Başkanı Özgün Noktayı Koydu.


Haber: Tolga Gül







Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün Artvin’de görev yapan yazılı ve görsel basın mensubu temsilcileriyle bir araya geldi. Başkan görüşmede önümüzdeki dönem belediye başkanı adayı olmayacağını vurgularken, aktif siyaseti bırakmaya hazırlandığını vurguladı. Artvin 112 Kafe Barda gerçekleşen toplantıya Başkan Emin Özgün ve gazeteciler katıldı. Kahvaltı ortamında gerçekleşen toplantıda Özgün merak edilen birçok konuya açıklık getirdi. Başkan Özgün ilk olarak basın mensuplarının davetine iştirak etmelerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Ardından Özgün açıklamalarına başladı.

Belediye Başkanı Özgün yaptığı konuşmasında, “Yaklaşık 14 yıldır iyisiyle kötüsüyle basınımızla biz yerel yönetici olarak siz gazeteciler olarak birlikte Artvin’imize hizmet vermeye çalıştık. Basın mensupları olarak hizmetin bir tarafındasınız. Çünkü biliyorsunuz basın hem eleştirisel anlamda hem de yapıcı eleştiriler anlamda hizmetlerin doğru yapılma noktasında önemli bir araç. Yaklaşık 14 yıl birlikte çalıştık. ” dedi.

Basın Bizi Doğru Yapmamız İçin Uyaracak

Başkan Özgün konuşmasının devamında geçtiğimiz aylarda bazı gazetecilerle yaşadığı olayı anlattı. Yaşanan olayın kendisini oldukça üzdüğünü söyleyen Özgün şu ifadelere yer verdi: “Belediye başkanlık görevim sürecinde basınla iyi ilişkiler kurmaya çalıştım. Çok basit bir olay olmuştu. Bir basın mensubu arkadaşımla benim üzüldüğüm bir olay yaşanmıştı. Basın beni tabi ki de eleştirecek. Bu çok doğaldır doğru şeyler yapmadığımız zamanlarda olmuştur. Basın bizi doğru yapmamız için uyaracak. Ben Artvin’e zarar verecek kavganın içinde olmam fakat o yazı beni küçük düşürücü bir yazıydı ona tepki gösterdim ben. Belki tepkimin boyutları ölçüleri yanlış olabilir. O farklı yansıdı ama neticede beni üzen olaydı.

Artvin Halkı Bene Belediye Başkanı Olarak Hatırlayacak

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün konuşmalarının devamında ise asın toplantının düzenlenme amacı olan konuyu açıkladı. Özgün yaptığı açıklamada, “Seçimlere bir yıl var. 14 yıl görev yaptım 15’inci yılımı tamamlayacağım. Benim için aktif siyaset noktalanmıştır. Ne demek istiyorum hem belediye başkan adayı olmayı hem de Artvin siyasetinde de bir başka yerlere başka düşüncelerle de aday olmayı düşünmüyorum. Yani Artvin halkı beni belediye başkanı olarak hatırlayacak. Biliyorsunuz ben daha önce diş hekimi olarak görev yaptım. Diş hekimliği de zor bir meslekti. Sabahın beşinde gece 3’de hastaya kalkardık. Biliyorsunuz diş ağrısı en dayanılmaz ağrılardandır. Niçin bir yıl önceden aday olmayacağımı açıklıyorum; çünkü kendi partim açısından söylüyorum. Yeni adaylar çıkmalıdır. Yeni heyecanlar çıkmalıdır. Bu bir yıl içerisinde de aday olmanın gerekçelerini yerine getirmeli. Bunları yerine getirip partisinin adayı olması gerekir. Yani o fırsatı vermek lazım, aday olmak isteyenlere.

Ben Allah nasip ederse daha bir yıl var. Herkes der ki “Emin Özgün yine aday olur!” biliyorsunuz Emin Özgün aday olduğu zaman CHP’de bir başkasının aday olması zor. Şimdi samimi ve içten konuşuyorum vatandaş öyle görüyor bunu. Gençlere haksızlık etmemek lazım. Onlarında önünü açmak lazım. ”dedi.

No Demokrasi

Başkan Özgün, konuşmasının devamında; “İtalya’da iki dönemle kısıtlamışlar. İtalya’ya gittiğimde soruyorlar, “Kaçıncı dönem yapıyorsunuz?, diyorum 3, diyorlar “Sizde demokrasi yok. No Demokrasi. İşte bende bunun önüne geçmek için bir yıl önceden aday olmadığım açıklama gereği bu başka partilerde bana göre aday belirliyormuş. Onlara da buradan şunu söyleyeyim 31 Mart akşamına kadar belediye başkanıyım. Yeni belediye başkanlığı adayı olmam için kimse heveslenmesin!” ifadelerine yer verdi.

Artvin’de benim koltuğuma sosyal demokrat bir belediye başkanı oturacak

Başkan açıklamalarında yine CHP’li bir belediye başkanının bu koltukta oturacağını ifade ederken; “Artvin’de benim koltuğuma sosyal demokrat bir belediye başkanı oturacak. Onun mücadelesini son saate kadar vermeye devam edeceğim. Bunu bilsinler. Benim koltuğuma bir başka düşüncenin adayının oturması zordur. Bunu daha öncede denediler ama oturamadılar. Bunu yanlış anlamasınlar. Duyuyorum kulağıma geliyor iktidar partisi ve diğer siyasi partiden arkadaşlarında hevesliler, elbette de olacaklardır. Bir tek biliyorsunuz 1994’te SHP -CHP ayrımında kendi iç kavgamızdan dolayı DYP’den bir ağabeyimiz belediye başkanı adayı olmuştur. Buda demokrasinin bir gereğidir. Şimdi böyle bir iç kavgamız yok. Bir yıllık süre içinde aday olacak arkadaşlarımızda çalışmalarını yapacaklardır. ”dedi.

Bu Bir nisan Şakası Değil

Bunun 1 Nisan şakası olup olmadığın soran basın mensuplarına yanıt veren Emin Özgün bu kararında son derce samimi ve ciddi olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Ben hayatımın en iyi 15 yılını kendi isteğimle Artvin’e hizmet etmeye adadım. Benimde çocuklarım, ailem var. Aileme vakit ayıramadım. Çocuklarıma vakit ayıramadım. Aileme ve çocuklarıma vakit ayırma isteğim normal değil mi? Bu birinci nedenim. İkincisi 15 yıl belediye başkanlığı yaptım. Bu memlekette bu işi yapacak birçok insan var. Yani tamam beni sevenler var, sevmeyenler var. Geçenlerde bir demiş ki ben Emin Özgün’ü sevmiyorum ama aday olmasını istiyorum. Bu bile benim için çok güzel bir durum. Arkadaşlar bu benim kararım. Ben 1994. 1999. 2004. 2009’da aday oldum, buna önce eben karar verdim. Sonra ön seçime girdim partim karar verdi. En sonunda da sandığa girdiğimde de Artvin halkı karar verdi. Önce ben karar vereceğim ve kararım kesindir, sevgili arkadaşlar. Yani bir önce açıklamamın nedeni de deminde dediğim gibi kendi partim içerisinde yeni adayların artık ortaya çıkıp çalışma yapmasının önünü açmaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nden ben aday olduğumu açıkladığım zaman başkası karşıma çıkamıyor. Çıksa da zor tabi 15 senelik bir deneyimin ardından. Ben 1999’da seçildiği zaman ben çok değerli arkadaşlarımla ön seçim yapmıştım. Bir diş hekimiydim ben. Bu adam bu işi yapamaz filan demişlerdi. Meseleye böyle bakmamak lazım. Sevgili Milletvekilim Uğur Bayraktutan vekil olmadan önce sokaktaki insanlarca çokça konuşuluyordu. Bakın milletvekili seçildi adam gibi milletvekilliği yapıyor. Artvin’i laikiyle temsil ediyor. Avrupa’da böyle bir şey yok Avrupa’da adam bir yere seçilmek için rakibini eleştirmiyor. Ne yapacaksa onu söylüyor. Ben Uğur Vekilimizi örnek veriyorum. Ben Cumhuriyet Halk partisi içerisinde ki gelmiş geçmişi bütün milletvekillerime saygı gösteriyorum ama şuan ki performansıyla Uğur Bayraktutan performansıyla iyi bir milletvekilidir. Bu yüzden insanları Emin Özgün’le mukayese etmemek lazım. Adam o cesareti kendinde görüp çıkmışsa onu öyle değerlendirmek lazım. İnsanlara fırsat vermek gereklidir. Bir insan aday olma cesaretini gösteriyorsa o Artvin için yola çıkmış demektir. Eleştirmek kolay. Bunun için bunları bir kenara bırakacağız. Ben Artvin siyasetine hayatımın en iyi 15 yılını verdim. Ben muayene hanemi kapattım, eşimi çalıştırmadım. Bu süreçte bütün gücümüzü enerjimizi Artvin’e harcadık. Ben belediye başkanı olarak serbest iş yapma hakkım var. Muayenehane açabilirdim, inşaatçıktık yapabilirdim ama biz dedik ki adam gibi siyaset yapacağız. Arkadaşlar kendime ve aileme hayat ölümsüz değil. Hayat ölümlü. Bu benim siyaseti bırakacağım anlamına gelmez benim bir düşüncem var. ”dedi.

Artvin’den kopmam imkânsız

Başkan Özgün; “Ben belediye başkanı olmadan öncede siyaset yapıyordum. Allah kısmet ederse Artvin’e olan hizmetlerimizde devam edecek Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra. Artvin’den kopmam imkânsız. Ben belediye başkanlığını bırakacağım zaman 60 yaşında olacağım. Bu yüzden Artvin siyasetini tadında tuzunda noktalıyorum. Artvin siyasetinde aktif siyaset belediye başkanlığından sonra yapmayacağım. Milletvekili adayı filanda olmayacağım. Büyük bir ihtimalle Ankara merkezli Artvin’den ayrılmadan burada ki evimi kapatmadan Ankara’da da bir evim olacak ve düşünce sosyal demokrat düşünceye yaşadığım yerde hayatımın sonuna kadar hizmete edeceğim.

Artvin Belediyesi Türkiye’de SSK’ya Vergi Dairesine borcu olamayan, işçisine ve memuruna 14 senedir ayın 15’inde maaşını ödeyen kasasında parası olan bir belediyedir. Borcu olmayan kasasında parası olan artı 10 trilyonluk kaynak bırakıyorum. ”ifadelerine yer verdi.

Emin Özgün’den Sonra Belediye Başkanlığı Yapmak Kolay Değil

Açıklamalarının devamında; “Emin Özgün’den sonra belediye başkanlığı yapmak kolay değil. En azından yeni gelen belediye başkanımızın şöyle bir şansı var emin özgün olsaydı bu böyle olmazdı dedirttirmek için daha çok çalışmalı. ” dedi.

Başkan Özgün konuşmalarını tamamlarken basın mensuplarından “Yeni insanların aday olmalarını teşvik etmelerini istedi. Ardından toplantı son basın mensuplarının sorularıyla devam etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.04.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün Peson...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Emin Özgün’den Çarpıcı Açıklamalar...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Chp Artvin Milletvekili Bayraktutan...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Emin Özgün’den Çarpıcı Açıklamalar...
 » Artvinli Vekiller Ankara’da Söyleşi...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Artvin’de Mhp Gövde Gösterisi Yaptı...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...



En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...