Artvin’de Kitap Okuma Etkinliği Düzenlendi

28/03/2013 13:30

Eylem Değil Kitap Okuma Etkinliği.


Haber: Tolga Gül“81 İlde Kitap Okuyoruz” sloganıyla başlatılan okuma etkinliği kapsamında Artvin’de yol ortasında kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Artvin Halitpaşa Cami Kavşağında ki havuz başında 49. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında kitap okuma etkinliği düzenlendi. Birçok eylemin ya da basın açıklamasına tanık olduğumuz Kızılay İş Hanı önünde bu kez kitap okume etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Gamze Tezcan Şahin, kütüphane çalışanları, Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri, farklı okullardan gelen öğretmenler, öğrenciler, Artvin İl Özel İdaresi futbolcuları ve çok sayıda vatandaş destek verdi.

İl Halk Kütüphane Müdürü Gamze Tezcan Şahin yaptığı açıklamada; Türk Kütüphaneciler Derneğinin 2012 yılında 81 ilde kitap okuyoruz sloganıyla başlattığı okuma etkinliğinin bu yıl ikincisini 49. Kütüphane Haftasının 3. gününde 81 ilde her ilin merkezi noktalarında saat 12. 30 ile 13. 00 arasında kitap okuyarak gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Şahin, meydan da kitap okuma etkinliğinde ki amaçlarının toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek toplumda okuma alışkanlığı kapsamında farkındalık yaratmak olduğunu dile getirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ateş ise yatığı açıklamada, Artvin’de eylemlerin protestoların yapıldığı bir meydanda bu kez insanların kitap okumak için toplanmasının çok güzel bir faaliyet olduğunu dile getirdi.

Kitap okuma etkinliğine toplumun her kemsinden yer yaştan destek gelmesi dikkat çekti.

Konuya ilişkin Türk Kütüphaneciler derneğinden yapılan yazılı açıklamada; “Kamu yararına faaliyet gösteren dernek statüsünde bulunan Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD), her yıl Belirli Günler ve Haftalar kapsamında ulusal olarak kutlanılan Kütüphane Haftası kutlama programını Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile birlikte yasal olarak düzenlemekle yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

2012 yılında 48. Kütüphane Haftasının açılış gününde. Valiliklerimizin desteğiyle; 50 İlde, 60 Meydanda 12 30-1. 3. 00 saatleri arasında 30 dakika kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi. Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak için; kütüphaneciler, öğrenciler, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar, okurlar ve kamu yöneticileri hep birlikte meydanlarda kitap okudu. Meydanlarda topluca sessiz kitap okuyanlara basın mensuplarının ilgisi yoğundu. Okuma etkinliğine; Valilerimiz, Vali Yardımcılarımız, İl Kültür ve Turizm Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürleri, İl ve İlçe Halk Kütüphanesi Müdürleri, Belediye Başkanları ve yöneticileri de katılarak kendi illerindeki vatandaşlarla birlikte destek vermişlerdir.

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi ve Şubeleri, Gençlik Çalışma Grubu TKD Kampüsün, gerçekleştirdiği kitap okuma etkinliğine kamu kurumlan dışında paydaş STK'lar ve yayınevleri de destek oldu. İlkini yaygın olarak başarıyla gerçekleştirdiğimiz kitap okuma etkinliğinin toplumda etki yarattığı görülmüştür. Yerel ve ulusal basının etkinliğe ilgi göstererek medyada geniş yer bulması okuma Kültürünün tüm topluma yaygınlaşması için önemli bir başlangıçtı. İlkini başarı ile hayata geçirdiğimiz kitap okuma etkinliğini gelenekselleştirerek her yıl artan ilgi ve destekle sürdürmeyi hedefliyoruz.

2012 yılında "81 İlde Kitap Okuyoruz" sloganıyla başlattığımız okuma etkinliğimizin ikincisini 2013 yılında 49. Kütüphane Haftası nedeniyle 81 İl'de 12. 30-13. 00 saatleri arasında merkezi noktalarda 30 dakika sessiz kitap okuyarak gerçekleştirdik. ” ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.03.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Dünya Çocuk Kitapları Haf...
 » Artvin’de 53’ncu Kütüphane Haftası...
 » Artvin’de Vali Kalkan Ençok Kitap O...
 » Kütüphane Haftası Artvin'de Törenle...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Artvin Tarihi Bir Gün Yaşadı...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Artvin’li Öğrenciler Sınavlara Moti...
 » Hopa’da Açılan Kitap Fuarı İlgi Gör...
 » Akparti Artvin İl Danışma Toplantıs...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Atatürk Ortaokulu’nda Zenginleştiri...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Açü’den Engelli Yaşamına Akademik B...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Arhavili Öğrencilerden Sarp Gümrüğü...