Dünya Gümrük Günü Hopa’da Kutlandı

30/01/2013 12:35

2013 Yılı Dünya Gümrük Günü Hopa’da Da Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.


Haber: Hayati AkbaşUluslar arası ticaretin geliştirilmesinde ve engellerin kaldırılmasında günümüze kadar önemli görevler üstlenen ve 1 Ekim 1994 tarihinden itibaren de adını “Dünya Gümrük Örgütü (World Customs Organization-WCD) olarak değiştiren “Gümrük İşbirliği Konseyi”nin ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihinden esinlenerek her yıl 26 Ocak günü Dünya Gümrük Günü ülkemizde de Gümrük günü olarak kutlanıyor.

Bu kapsamda Hopa’da düzenlenen etkinliklerle kutlanan Dünya Gümrük gününde ilk olarak Hopa Belediye parkında Atatürk anıtına çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından istiklal marşı okundu. Buradaki etkinliğe Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, Hopa İlçe Emniyet müdürü Ergin Duru, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Ergene, Tapu Müdürü Taner Bal, TSO başkanı Engin Koyuncu, Artvin İşadamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya, Akparti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Törende Hopa Gümrük Müdürü Nergiz Tünaydın, Sarp Gümrük Müdürü Kemal Eyüpoğlu, Hopa ve Sarp Gümrük Müdürlükleri görevli Gümrük personelleri, Sarp Kaçak İstihbarat müdürlüğü personeli de katılarak tebrikleri kabul ettiler.

Burada ilk konuşmayı yapan Hopa Gümrük Müdürü Nergiz Tünaydın “uluslararası ticaretin kolaylaştırılması, geliştirilmesi ve engellerin kaldırılmasında, kadar önemli görevler üstlenen dünya gümrük işbirliği konseyi 1953 yılında 17 ülke tarafından resmen imzalanarak çalışmalarına başlamış ve 1 Ekim 1994 tarihinde Dünya Gümrük Örgütü olarak adını değiştiren Gümrük İşbirliği Konseyinin, ilk toplantısını gerçekleştirdiği 26 Ocak 1953 tarihinden esinlenerek her yıl 26 Ocak gününü “Dünya Gümrük Günü” olarak ilan edilmiştir. Kutlamamıza katılan hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz. ” dedi.

Daha sonra Sarp Gümrük Müdürü Kemal Eyüpoğlu günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Eyüpoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi “Sayın katılımcılar, mesai arkadaşlarım ve siz değerli davetlilerimiz öncelikle bu günümüzde yanımızda olarak bizleri gururlandırdığınız için sizlere kurumum adına teşekkür ediyorum.

Bilindiği üzere biz Türkler asırlar boyu farklı coğrafyalarda pek çok devlet kurmuş ve idare etmiş bir millet olarak ticarette tarih boyunca önemli bir faaliyet sahası oluşturmuşuzdur. İlk Türk Devleti olan Hunlar daha sonra Göktürkler İpek yolu üzerinde güvenliği sağlamış ve bunun karşılığında tüccarlardan aldıkları “Koruma vergisi” ve “Geçit vergisi” gümrük vergilerinin ilk örneklerini oluşturmuştur.

Cumhuriyet döneminde ise, İlk Gümrük kanunu 1949 yılında çıkarılan 5383 sayılı kanun olup, akabinde 1615 sayılı yasa 1973 tarihinde uygulamaya konulmuş ve 26 yıl uygulamada kalmıştır. Ancak Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğini oluşturmamızdan dolayı Gümrük mevzuatımızın Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilmesi için 2000 yılında yürürlüğe giren ve halen yürürlükte bulunan 4458 sayılı gümrük kanunu uygulamaya konulmuştur.

Uluslar arası ticaretin geliştirilmesinde ve engellerin kaldırılmasında günümüze kadar önemli görevler üstlenen ve 1 Ekim 1994 tarihinden itibaren adını “Dünya Gümrük Örgütü” olarak değiştiren “Gümrük İşbirliği Konseyi” ilk toplantısını 26 Ocak 1953’de gerçekleştirmiş ve bu tarihten esinlenerek 26 Ocak “Dünya Gümrük Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bugün Dünya Gümrük örgütüne 168 üye ülke durumunda olup, örgütün merkezi Belçika’nın Brüksel şehridir.

Dünya Gümrük Örgütü kuruluşundan günümüze değin Gümrük mevzuatının basitleştirilmesi, ülkeler arasında uygulanabilir ortak normların tespit edilmesine yönelik çalışmalarıyla uluslar arası ticaretin kolaylaştırılmasını sağlamıştır.

Günümüzde gümrüklerin amaçlarından biri de yasal ticareti kolaylaştırarak, ülkelerde teşebbüs ve rekabet gücünü artırmaktır. Bizde bu noktadan hareketle dünyanın en iyi, en güvenli ve en hızlı işleyen Gümrük irdelerini oluşturarak müteşebbislerimizin rekabet gücünü artırmayı hedefleyerek, Gümrük ve ticaret bakanlığı olarak bu temanın paralelinde birçok proje ve yeniliğe geçilerek uygulamaya konulmuş ve bu uygulamaya örnek olarak 2013 yılında “yetkilendirilmiş yükümlü” uygulamasına fiilen başlanılarak işlemlerin basitleştirilmesi ve kolaylaştırılması yönünde ithalat, ihracat ve lojistik konusunda büyük kolaylaştırıcı imkânlar tanınmıştır.

Son olarak, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi “Bir ülke ki gümrük işlemlerini kendi yapamaz, gümrük vergilerini kendi toplayamaz, bi tabii ki o ülkeye bağımsız ülke denemez “ diyerek gümrük idarelerinin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Gümrük günümüz kutlu olsun. Teşekkür ederim ” dedi.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Engin Koyuncu da yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi. “Bugün, Gümrük İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihin anısına Dünya Gümrük Günü’nü kutluyoruz.

Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında bulunduğu Gümrük İşbirliği Konseyi’nin adı, 1994’te Dünya Gümrük Örgütü olarak değiştirilmiş ve günümüzde her kıtadan Gümrük idarelerinin sesi haline gelmiştir.

Dünya Gümrük Örgütü, Ulusal gümrük idarelerinin etkili ve verimli çalışmasını sağlamak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş uluslar arası bir kuruluştur. Özellikle Uluslar arası gümrük standartlarının geliştirilmesi, gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve uyumlaştırılması, tedarik zincirlerinin güvenliğinin sağlanması ve gümrük idarelerinin sürdürülebilir kapasite inşasına yönelik girişimleri ile tanınmaktadır. Dünya Gümrük Örgütü üyeleri, tüm uluslar arası ticaretin yaklaşık %98’ini gerçekleştirmektedir.

Dünya Gümrük Örgütünün bu yılki teması “sınırlar ayırır, gümrükler birleştirir” olarak belirlenmiştir. Böylece gümrüklerin, bireyleri, kurumları ve ülkeleri birbirine bağlayan, birleştirici fonksiyonu ön plana çıkmaktadır.

2000 yılında başlayan BİLGE uygulaması ile ticaret erbabının hem internet, hem de elektronik veri değişimi yoluyla gümrüğe gelmeksizin kendi bürolarından beyanname tescil etmeleri sağlanmış, 2010 yılı itibariyle ise mobil gümrüğe geçilmiş ve kâğıtsız gümrük projesi başlamıştır. Kâğıtsız beyan uygulamasına tüm gümrük idarelerimizde geçilmiştir. Bu uygulama ile gümrük idaresince güvenilirliği onaylanmış firmaların, ihracat yaparken gümrük beyannamesini elektronik ortamda gümrüğe sunmaları sağlanmıştır.

Dünya Gümrük Günü’nün bu alanda yapılan çalışmalar konusunda farkındalık sağlamasını diliyor, tüm Gümrük camiasının Dünya Gümrük Günü’nü tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Garden Restaurant’ta kokteyl verildi ve Dünya Gümrük Gününün 19 yılı kutlaması anısına pasta kesildikten sonra etkinlikte sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.01.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’da Dünya Gümrük Günü Kutlandı...
 » Artvin Eğitim Sen Sessizliğini Bozd...
 » Gümrükçülerden Arhavi Kaymakamına Z...
 » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlanıy...
 » Gümrük Müdürlüğü Çalışanlarından Ka...
 » Hopa'da Dünya Çocuk Hakları Günü Lu...
 » Hopa’da Kadınlar Günü Mesajları Yay...
 » Kaymakam Özkan Çiftçiler Günü Mesaj...
 » Gümrüklerde “Yetkilendirilmiş Yüküm...
 » Artvin’de Dünya Engelliler Günü Ned...
 » Artvin’de Dünya Gıda Günü Kutlandı...
 » Trabzon-sochi Hattı Yeniden Açılıyo...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » Hopa Tso Nakliyeci Firma Sahipleriy...
 » Trabzonda Vergi Rekortmenleri Plake...
 » Trabzon’da Ekonominin Yıldızları Öd...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Sarp Sınır Kapısı Nihayet Yapılıyor...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...