Vali Kalkan Camili Yolunda Kar Temizleme Çalışmaları İzledi

28/01/2013 09:11

Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Camili Bölgesi’ne Giderek Karla Mücadele Çalışmalarını Yerinde İnceledi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Necmettin Kalkan, Borçka Camili (Macahel) Köyü’ne giderek, kar nedeniyle yolu her yıl yaklaşık 5 ay ulaşıma kapanan ve bu süreçte hastaların Gürcistan üzerinden Artvin'e ulaştırıldığı Camili bölgesi yolunun kışın da ulaşıma açık tutulması için oluşturduğu karla mücadele ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Kalkan’ın incelemelerine, Garnizon Komutanı Piyade Albay Güven Dalgıç, 6’ncı Hudut Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay Cevdet Yaşar, Borçka Kaymakam Vekili Eyüp Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz ve Karayolları 102. Şube Şefi Mesut Balmumcu da katıldı.

İlçe merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki 1890 rakımlı Camili Geçidi’nde Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını izleyen Vali Kalkan, çalışmalar hakkında Balmumcu’dan bilgi aldı.

Vali Kalkan, burada yaptığı açıklamada, Karayolları ağında bulunan ve gerek çığ riski, gerekse yol açma çalışmalarının güç olmasından dolayı 6 köyün bulunduğu Camili bölgesi yolunun yılın yaklaşık 5 ayı ulaşıma kapalı kaldığını ifade ederek; ''Camili bölgemizde kardan dolayı yolun 5 ay süreyle ulaşıma kapalı olması alışılagelmiş bir durumdu. Bu yıl valilik olarak bölgede bir ilki gerçekleştirerek sadece bölgeye hizmet edecek özel bir karla mücadele ekibi oluşturduk. Ekiplerimiz kar yağışı sırasında ve sonrasında sürekli olarak yolu ulaşıma açık tutmak için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. ’’ dedi.

Camili bölgesinde yaklaşık 60 kamu görevlisinin görev yaptığını belirten Vali Kalkan; ‘’Bölgede Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, Piyade Hudut Karakolu, İlçe Jandarma Komutanlığı bulunuyor. Burada yaşayan halkımız, zorunlu hallerde ulaşımını ve hastalarını Gürcistan üzerinden 2 kilometre yaya yürüdükten sonra Gürcistan topraklarında Batum’a ulaşıyor, ardından Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş çıkış yapılabiliyordu. Bu da daha önceden yapılan iki ülke arasındaki protokollerle gerçekleştiriliyordu Ancak bu yıl farklı bir yol ve yöntem izledik. Karayolları 102. Şube Şefliği ekiplerinden oluşan özel bir karla mücadele ekibi oluşturduk. Ayrıca Karagöl yol ayrımı mevkisinde bir bakımevi istasyonu inşaatına başladık. Yakın bir zamanda bu inşaatın yapımı tamamlanmış olacak. Buraya özgü kurmuş olduğumuz ekibimiz, bakımevinde konaklayacaklar. ’’ diye konuştu.

Bölgenin çığ ve heyelan riski barındığının da söyleyen Vali Kalkan, ‘’Çığ sezonunda, karla mücadele çalışmalarına ara vermek zorunda kalacağız. Burada görev yapan personelimizi riske edemeyiz. Çığ sezonu hariç yolu sürekli olarak ulaşıma açık tutmak için ekiplerimiz çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürecekler. ’ dedi.

Kurdukları karla mücadele ekiplerinin kısa vadeli çözüm olduğunu belirten Vali Kalkan, ‘Nihai hedefimiz, uzun vadede yol sorununu çözecek Camili Tüneli inşaatını bir an önce hayata geçirmektir. Tünel konusunda Valilik olarak önemli bir mesafe kat ettik. Tünelin istikşaf raporları çıktı. Karayolları Genel Müdürlüğümüze bu raporlar gönderildi. Önümüzdeki günlerde proje ihalesi yapılacak. İnşallah bu projenin ihalesi en kısa zamanda gerçekleştirilir ve Macahel bölgesi bir tünele kavuşmuş olur. Tünelle birlikte Camili Bölgemiz, yılın on iki ayı ulaşım sağlanan bir bölge haline gelecek. ’’diye konuştu.

Vali Kalkan, olumsuz hava koşullarına rağmen hayatlarını riske atarak gece gündüz mesai mefhumu gözetmeden karla mücadele çalışmalarını sürdüren başta Karayolları 102. Şube Şefi Balmumcu olmak üzere ekipte çalışan operatörlere teşekkür ederek, baklava ikramında bulundu.

Daha sonra kardan temizlenmiş yoldan Camili köyüne giden Vali Kalkan, 12 idareci ve öğretmen ile 8 yardımcı personelin görev yaptığı 84 öğrenci kapasiteli Yatılı Bölge İlkokulu'nu ziyaret ederek, Okul Müdürü Gül Özmen’den okulun sorunları hakkında bilgi aldı. Okul Müdürü Özmen, okullarında internet bağlantısı bulunduğunu ancak zaman zaman hat kesilmesi sonucu sorun yaşadıklarını belirterek Vali Kalkan’a fiber optik kablo bağlantısı çekilmesi halinde sorunun çözülebileceğini söyledi. Bunun üzerine Vali Kalkan, beraberindeki İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz’a, okula fiber optik kablo ile internet bağlantısı kurulması için gerekli olan çalışmanın kısa sürede yapılması ve internet faturalarının kurumlarınca karşılanması talimatını verdi.

Bölgenin yoğun kar yağışı aldığını ve ilçeye ulaşımın güç olduğunu anımsatan Vali Kalkan, yarıyıl tatili için memleketlerine gidecek öğretmelerin yolda her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için yola çıkmadan önce ilçe kaymakamlığı ile Camili zirvesinde görev yapan Karayolları ekiplerine bilgi vermeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Daha sonra okul bahçesinde oyun oynayan çocuklarla bir süre sohbet eden Vali Kalkan, derslerine çalışıp, bol bol kitap okumaları için çocuklara tavsiyelerde bulundu.

Okul içerisinde de incelemelerde bulunan Vali Kalkan, daha sonra Camili esnafı ve vatandaşlarla birlikte bir süre sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Camili’deki son ziyaretini Piyade Hudut Karakolu’na gerçekleştiren Vali Kalkan, ilk olarak ziyaret defterine duygularını yazdı.

Garnizon Komutanı Dalgıç, ilk kez bir valinin Ocak ayında karakolu ziyaret ettiğini söyleyerek, ziyaretlerinden dolayı Vali Kalkan’a teşekkür etti.

Karakol’da da incelemelerde bulunan Vali Kalkan, öğlen yemeğini askerlerle birlikte yedikten sonra köyden ayrıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.01.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin Valisi Doğanay, Macahel Bölg...
 » Kadir Topbaş Ve Beraberindekiler Va...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Artvin Valisi Kalkan Bir Güne 3 İlç...
 » Artvin’de Kablo Hırsızlığı...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Muratlı’da Sınır Kapısı İçin İncele...
 » Tayini Çıkan İl Jandarma Komutanı İ...
 » Gül:” Farklı Düşünceler Memleketimi...
 » Vali Kalkan Aday Öğretmenleri Kabul...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...
 » Gürcistan’a Giriş Çıkışlarda Rekor...
 » Artvin 7 Martspor’a Valilikten Büyü...
 » Artvin Valisi Kalkan Bu Kez Tenis S...
 » Nakliyeciler Sarp Sınır Kapısını Ka...
 » Gürkan Ticaret Arhavi’den Sonra Hop...