Artvin’de 5 Adet Sismometre İle Deprem İzleniyor

03/01/2013 16:40

Karadeniz-gürcistan Açıklarında Meydana Gelen Depremler, Artvin’de Toplam 5 Adet Sismometre Ölçerlerle İzleniyor.


Haber: Hayati AkbaşKaradeniz-Gürcistan açıklarında meydana gelen depremler, Artvin’de toplam 5 adet sismometre ölçerlerle izleniyor.

Artvin Merkezde 3, Borçka’da 1, Yusufeli’nde 2 olmak üzere toplam 5 adet sismometre ölçerlerle izlenmekte olan depremlerden alınan veriler online olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na iletiliyor. Veriler Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi tarafından değerlendirilip kamuoyu ile paylaşılıyor.

Ayrıca, Artvin il merkezinde 1 adet Ulusal Kuvvetli Yer Hareketi (ivmeölçer) ölçer bulunuyor. Bu cihaz ile elde edilen kayıtlar, depremle, her türlü yapıya gelen ve hasar yapabilen kuvvetleri ölçmek, buradan elde edilen verilerle deprem mühendisliği açısından depreme dayanıklı yapı yapma tekniklerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Artvin ili Murgul, Hopa, Arhavi ve Borçka ilçeleri 4. derece, Artvin Merkez, Yusufeli, Ardanuç ve Şavşat ilçeleri ise 3. Derece deprem bölgesinde bulunuyor. Bunun yanı sıra Yusufeli ilçesinin Erzurum iline yakın Gümüşözü, Dağeteği ve Darıca köyleri ile Ardanuç ilçesinin Ardahan ve Erzurum iline yakın Zekeriya ve Ballı köyleri ise 2. Derece deprem bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.01.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tmmob Artvin İl Temsilcisi Yavuz 17...
 » Tmmob Artvin Temsilcisi Yavuz’dan U...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Yavuz’dan Deprem Haftası Açıklaması...
 » Artvin Tmmob’dan 17 Ağustos Açıklam...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Karadeniz’de Depremler Devam Ediyor...
 » Artvin’de Kar, Kış, Kıyamet...
 » Artvin’de Akparti Temayül Yoklaması...
 » “Depremin Ülkemizin Bir Gerçeği Old...
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Fatih Projesi Kapsamında Borçka’da...
 » Artvin’de Sandıktan Erdoğan Çıktı...
 » Siyanürlü Madenciliğe Bu Defa Hod’d...
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Chp Borçka İlçe Başkanı Hasan Özışı...
 » Artvin’de Vatandaşlar İşkur’a Akın...
 » Bayraktutan, Kimsenin Hakkı Gasp Ed...
 » “Ülkemizin Deprem Gerçeğini Unuttur...