Karadeniz’de Depremler Devam Ediyor

27/12/2012 10:27

Geçtiğimiz Pazar Gününden İtibaren Aynı Enlem Ve Boylam Üzerinde Birbirine Yakın Bölgelerde 40’ın Üzerinde Deprem Kaydedildi.


Karadeniz’de Depremler Devam Ediyor

Haber: Hayati Akbaş23 Aralık 2012 Pazar Günü Karadeniz’de Gürcistan açıklarında meydana gelen 5. 5 şiddetindeki depremin ardından 26 Aralık 2012’de yine aynı bölgede meydana gelen iki deprem yine başta Hopa-Arhavi ve Batum olmak üzere Artvin’in Merkez, Borçka ve Murgul ilçeleri ile Rize ve Trabzon illerinde şiddetli bir şekilde sallantı yaşandı. Vatandaşları korkutan depremlerin arka arkaya meydana geliyor olması bir çok söylentiyi de beraberinde getirirken, Gürcistan açıklarında 5. 4 ve 4. 4 büyüklüğündeki deprem vatandaşları ürküttü ve sokaklara döktü. Arka arkaya gelen depremler, “Ne oluyor?”sorusunu gündeme getirirken, bilimsel gerçekliği olmayan birçok iddiada kamuoyunda tartışılmaya başlandı.

Artvin yine sallandı

Son üç gündür Artvin ve çevreleri sallanmaya devam ediyor. 23 Aralık 2012 Pazar günü Saat 15. 31’de meydana gelen 5. 5 şiddetindeki deprem Karadeniz açıklarında 42 Enlem 40 Boylam civarlarında oluşan sarsıntının ardından yeni sarsıntılar gelmeye devam ediyor. 26 Aralık 2012 Çarşamba günü saat 00. 44’de 5. 5, 00. 55’de ise 4. 4 şiddetindeki depremler vatandaşları korkuttu. Artvin ve civarının tehlikeli deprem bölgesinde olmamasına karşın son üç günde aynı bölgede birbirlerine eşit orantıda yaklaşık 50 civarında deprem meydana gelmesi vatandaşları gece yarısı sokağa kaçmalarına sebep oldu. İki gün önce şiddetli bir depremle karşı karşıya kalan vatandaşlar sokaklara çıkarak olup bitenleri anlamaya çalıştılar. Yaşanan depremlerin ardından birbirlerine destek veren vatandaşlar, birkaç saat sonra evlerine yeniden girdiler.

Yaşanan depremler ile Karadeniz’de doğal gaz aranması arasında bağlantı var mı?

Karadeniz’de Gürcistan açıklarında son üç günde aynı bölgede üst üste depremlerin meydana gelmesi bilimsel gerçeklik payı olan veya olmayan bir çok söylentiyi de gündeme getirdi. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla vatandaşlar depremle ilgili kaygılarını dile getirirken, yaşanan depremlerin altında yatabilecek gerçeklerle ilgili bir çok söylentiyi de dile getirdiler. Bu depremlerin 8. 0 şiddetinde meydana gelecek bir depremin habercisi olduğu ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin böyle bir deprem beklentisinde olduğuna dayalı bilimsel gerçekliği olmayan söylentileri sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla paylaşan vatandaşlar, bir başka senaryoyu daha gündeme taşıdılar. Bu senaryonun ise bir gerçeklik payı olabilir mi? Gürcistan açıklarında Karadeniz’de meydana gelen depremlerin hemen hepsi aynı bölgede meydana geliyor. Son üç günde 42 enlem ile 40 boylam arasında birbirlerine yakın bölgede yaklaşık elli civarında meydana gelen depremleri tetikleyen en önemli unsurun Karadeniz’deki doğal gaz arama çalışmalarının olduğu gündeme getirildi. Karadeniz’de doğal gaz ile petrol arama çalışmalarının ise bu bölgeye yakın olduğu biliniyor. Şimdi bütün bilim çevreleri son üç günde Karadeniz açıklarında özellikle aynı bölgede meydana gelen depremlerin sebeplerini araştırmaya başladı.

Şimdi vatandaş bilim çevrelerinden cevap bekliyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.12.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşat'ta Deprem Korkuttu...
 » Gürcistan’daki Deprem Artvin’i De S...
 » Yavuz’dan Deprem Haftası Açıklaması...
 » Tmmob Artvin İl Temsilcisi Yavuz 17...
 » Artvin Tmmob’dan 17 Ağustos Açıklam...
 » Tmmob Artvin Temsilcisi Yavuz’dan U...
 » Türkiye’deki Her 100 Kişinin 70’i D...
 » Tmmob Artvin Temsilcisinden 17 Ağus...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » “Depremin Ülkemizin Bir Gerçeği Old...
 » Rize Jeofizik Mühendisi Yüreklere S...
 » Karadeniz Madenlerle Delik-deşik Ed...
 » Hopa’da Yaşanan Afetin Raporu Yayın...
 » Tmmob Deprem Türkiye’nin Gerçeğidir...
 » Doğa Derneği Karadeniz Deniz Kuşlar...
 » Türkiye Depreme Hazır Mı?...
 » Karadeniz’de Balıkçılık Çalıştayı Y...
 » Balık Av Sezonu Başladı...
 » Limancılar İki Gün İstanbul’a Demir...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...