“Ankara'da Yusufeli’ni Bir Tadım Yaşamak” Gecesi

21/12/2012 16:43

Ankara Yusufeli Derneği Tarafından Düzenlenen Gecede Yusufelililer Büyük Bir Aile Olduğunu Kanıtladı.


Haber: Tolga GülAnkara Yusufeli Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Ankara’daki hemşerileri için “Ankara’da Yusufeli’ni bir tadım yaşamak” konulu bir gece düzenlendi. Derneğin düzenlediği geceye Siyaset, İş dünyası, Bürokrasi çevresi, Artvinli Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve temsilcileri ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ve Yusufelili hemşeriler katıldı. Yoğun katılımı ile düzenlenen gece birlik ve beraberliğin, büyük bir ailenin gösterisi şeklinde geçti.

Ankara Yusufeli Derneği’nin düzenlediği geceye başta Artvin Milletvekilleri İsrafil Kışla ve Uğur Bayraktutan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, 23. Dönem Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Gençlik Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, İş Adamı Osman İrmiş, Artvin Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel, Ankara Kılıçkayalılar Dernek Başkanı İlknur Bakır, Bursa SGK İl Müdürü Mükremin İspirli olmak üzere Ankara’daki Yusufeliler eşleri ile beraber geceye katılım göstererek Yusufeli Derneği yönetim kurulunu yalnız bırakmadılar.

Dernek Yönetimi misafirlerini yörenin tüm güzelliklerinin yer aldığı bir sergi ile karşılandılar. Yöresel ürünler, dernek yönetiminin 2013 yılı için hazırladığı takvim ve yayınlar, yöresel yazarların yazdıkları kitaplar, küme, pestil, bal, ceviz, kurutulmuş meyve vb ürünler ile karşılamış ve salona girişten itibaren Yusufeli’ni bir tadım yaşatmaya başladı. Salon girişinde kurulan bu sergi yoğun ilgi görmüş ve yörenin lezzetlerine, görsellerine, kültürüne, sanatına özlem duyan hemşerilerin birikme alanı oldu. Bazı misafirler hem dernek yönetimine katkı olması için hem de özlediği lezzetler ile buluşmak için ziyaret ettiği sergi gecenin en öne çıkan etkinliği oldu.

Gece Ankara Yusufeli Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Çalışan’ın yapmış olduğu açılış konuşması ile başladı. Başkan Çalışan sözlerini çok uzatmadan önce katılımcılara sonra eski yönetimlere derneğe yapmış oldukları katkıdan dolayı teşekkür ederek sözü Onursal Başkan Aydın Karasüleymanoğlu’na bıraktı. Aydın Karasüleymanoğlu ise derneğinin dününü, hangi aşamalardan geçtiğini, neler yaptığını kısaca özetlemiş, derneğin acil ihtiyaçlarına değinmiş ve yarın neler yapılması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra sırası ile Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, 23. Dönem Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Artvin Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel ve Ankara Kılıçkayalılar Dernek Başkanı İlknur Bakır söz alarak gece ile ilgili görüş ve de düşüncelerini aktararak gecenin heyecanını birlikte paylaştılar.

Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla kendisinin de bu tür dernekçilik faaliyetlerinin içinden gelen bir siyasetçi olduğunu belirttiği konuşmasında derneklerinin büyük öneminden bahsetti. Bu önemi belirtirken dernekçiliğin ne kadar zor ve meşakkatli bir uğraş olduğuna da değinin İsrafil Kışla derneklere madden ve manen destek verilmesi gerektiğini, derneklerin yaşatılmasının gelecek nesiller için önemli olduğunu, derneklerimizi yaşatmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ise konuşmasına iki ayrı partinin iki ayrı vekili olarak Artvin için yapmış oldukları ortak adımlardan bahsederek sözüne başladı. Bayraktutan, “ Biz iki ayrı partinin iki ayrı vekili olabiliriz ancak konu Artvin ise tüm ayrıştırmaları bir kenara bırakarak hareket ederiz. İsrafil Bey’in gitmediği bir organizasyona ben gitmem, benim gitmediğim bir organizasyona İsrafil Bey gitmez. Bugün ikimizde burada isek bu Yusufeli’ne, Yusufelili hemşerilerimize verdiğimiz değerin, önemin bir göstergesidir. ”cümleleri salondan yoğun bir alkışla karşılık buldu. Ayrıca Uğur Bayraktutan Yusufeli insanının güzelliğinden, Yusufeliliyim demenin kazandırdığı avantajlardan, Yusufelilinin ne kadar taktir ve saygı gördüğünden bahsetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez ise aslen Yusufelili olduğunu ancak çeşitli nedenlerle Konya Ereğli’de büyüdüğünü ifade ederek başladığı konuşmasında öğretmenlik yaptığı dönemlerde Yusufeliliyim dediğinde aldığı güzel övgü ve kendisine duyulan saygıdan bahsederken; “Bizler Yusufelililer olarak çeşitli nedenler ile dünyanın çeşitli yörelerine gidebiliriz; ancak gittiğimiz her yere Yusufelililiğimizi de götürmeli ve Yusufeliliye duyulan bu saygı ve hürmetin artması için çalışmalıyız. ” ifadelerini kullandı.

23. Dönem Artvin milletvekilimiz Ertekin Çolak, Artvin Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel ve Kılıçkayalılar Dernek Başkanı İlknur Bakır da konuşmalarında Yusufeli insanından, Yusufeli’nin güzelliklerinden Yusufeli için ve Ankara Yusufeli Derneği için yapılması gerekenlerden bahsettiler. Gecenin en dikkat çeken ve en büyük alkış alan sözünü Ankara Kılıçkayalılar Dernek Başkanı İlknur Bakır yaptı. İlknur Bakır konuşmasında, “Bizler belki masalarımızda yer alan ve bizlere ikram edilen kümemizi, pestilimizi, kurutulmuş meyvelerimizi marka edemedik ama Yusufeli insanını marka ettik. Bu en büyük gurur kaynağımızdır. ” ifadesini kullandı.

Gecede yöresel sanatçı Muzaffer Kara orkestrası ile sahne alarak misafirlere Yusufeli ezgileri ile coşturdu. Ayrıca Yusufelili şair, yorumcu Barbaros Çelikoğlu kendi yazdığı şiirleri yorumlayarak katılımcıları memnun etti. Gece tulumcu Ercan’ın güzel tutum melodileri ile devam ederken katılımcılar Yusufeli havaları ile bu güzel gecedeki coşkularına çektikleri halaylarla renk kattılar.

Ankara Yusufeli Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği gecede kültürel faaliyetleri de göz ardı etmeden yaşatmaya çalıştı. İlk kez bir Yusufeli gecesinde yapılan şiir dinletisinin yanı sıra Dernek Onursal Başkanı Aydın Karasüleymanoğlu’nun Artvin’in sorunlarını anlattığı son kitabı Karasüleymanoğlu tarafından imzalanarak yüzün üstünde katılımcıya hediye edildi. Yine Yöresel şairlerden İbrahim Haholu’nun yazmış olduğu şiir kitabı İbrahim Haholu’nun başka bir programı nedeni ile katılamadığı için dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri tarafından yaklaşık 25 katılımcıya hediye edildi.

Düzenlenen gecede yapılan çekilişle 2013 Yusufeli takviminden satın alarak hem derneğe katkı sunan hem de çekilişe katılan misafirlere çeşitli hediyeler verilirken çekiliş sonucu bir hemşerilere tablet PC hediye edildi.

Gece tüm misafirlerin memnun ve Yusufeli’ni bir tadım yaşama duygusunu hissettiklerini belirtmeleri ile tamamlandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.12.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Evi’nde Siyasiler, Bürokratl...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Yusufeli’nde Emekli Öğretmenden Her...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Yusufeli Barajına İtiraz Ediliyor...
 » Artvin’in Aydın Babası Hayata Gözle...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Yusufeli’nde İyi Tarım Uygulama Eği...
 » Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Yine Gü...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Başkent'te Ardanuçlular Birlikte Ho...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Trabzon Valisi Ve İş Dünyası Amerik...
 » O Tam Bir Artvin Aşığı...
 » Yusufelililer Yeni Yerleşim Yerini...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Ankara'daki Vakıf Gecesi Coşkulu Ge...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...