559 Belediye Tarih Oldu

17/12/2012 08:39

Artvin’de Meydancık, Kılıçkaya Ve Damar Belde Belediyeleri Kapanıyor.


Haber: Tolga GülCumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan büyükşehir yasası yürürlüğe girdi. Artvin’de Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya, Şavşat ilçesine bağlı Meydancık ve Murgul ilçesine bağlı Damar beldeleri yasanın yasallaşması ile birlikte eğer mahkeme kararı ile kurtulamazlarsa ilk yerel seçimlerden sonra köy statüsüne dönecekler.

Damar, Meydancık ve Kılıçkaya beldeleri köy oluyor

Bu sefer kurtarılamadılar

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıyla 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona erdiği, büyükşehir sınırlarındaki beldeler mahalleleriyle, köyler ise mahalle olarak ilçe belediyelerine katıldığı bildirilen gerekçede, diğer illerde tüzel kişiliği sona erdirilen belde belediyelerinin ise köye dönüştürüldüğü belirtildi. Buna göre Artvin’in 4 beldesinden 3’ü köy statüsüne geçiyor. Bu beldelerde birden fazla köy kurulması planlanıyor. Artvin’in 3 beldesi yaklaşık 4 yıl önce yine hükümetin planladığı beldelerin kapatılması çalışmasında son anda turizm bölgeleri olmaları sebebiyle kapatılmaktan son anda kurtulmuşlardı. Şimdi hükümetin bu çalışması yasallaşırsa ikinci kez kapatılma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Her üç beldenin de belediye başkanları yasa çalışmalarına tepki gösteriyorlar.

Cumhurbaşkanı Gül onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı yasa ile birlikte 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kişiliğinin sona ermesini öngörüyor. Tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köyler mevcut personeli, taşınır ve taşınmaz malları, iş makineleri ve diğer araçları, borç ve alacaklarını kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilçe belediyelerine bildirmek zorunda olacak. Personel ve mallar büyükşehir belediyelerine devredilecek. Kapatılan il belediyesinin malları ise büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasında paylaştırılacak.

Kanun ile tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları halen görev yaptıkları yerlerde görev yapmaya devam edecekler. Kendilerine tanınan haklardan aynen yararlanmayı sürdürecekler. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2011 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfusu 2 binin altında olan 559 belediye ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere köye dönüştürülecek. Bu belediyelerin personel, mal, borç ve alacakları il özel idaresine devredilecek.

Damar, Meydancık ve Kılıçkaya köy olacak mı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı onaylaması ile birlikte resmi gazetede de yayınlanan değişiklikle birlikte Artvin’de de sosyal hayatımızda birçok değişiklik olacak. Artvin’in Murgul ilçesine bağlı olan Damar beldesi ile Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya ve Şavşat ilçesine bağlı Meydancık beldeleri kanunun yasallaşması durumunda köy olacaklar. Bu beldelerimizde birden fazla köy olması planlanırken köylere dönüştürülmesi düşünülen beldelerin başkanlarından hükümete büyük tepki yağdırdılar.

Belediye Başkanı Yaşar İnal: Bizim suçumuz ne? Hükümet yanlış yapıyor!

Murgul ilçesine bağlı olan Damar beldesi nüfusu 2 binin altında bulunan beldelerimizden biri. Kanun taslağı yasallaştı ve köy olacak olan beldelerden biri de Ak Partili Yaşar İnal’ın başkan olduğu Damar Beldesi. Bu beldemizde de birden fazla köy kurulması planlanıyor. Konuyla ilgili olarak Belediye Başkanı Yaşar İnal, yaptığı açıklamada haklarını hukuk yollarını deneyerek arayacaklarını ifade ederken hükümetin coğrafi koşulları ve bölgeleri değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Başkan Yaşar İnal; “Cumhurbaşkanımız yasayı onayladı. Biraz gecikince biz umutlanmıştık ancak onayladı. Bizler ülkemizin ücra köşelerinde bölgelerimizi yönetmeye çalışan kişileriz. Ak Partiliyiz. Ak Parti iktidarının bunları yapması da açıkçası bizleri üzüyor. Konu hakkında biran önce hatadan dönülmesi gerekiyordu. Açıkçası çok üzgünüz. Bu beldemizin tarihinin yok olması anlamına geliyor ve bunu kabullenmiyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu hatadan dönüleceğini düşünüyoruz. Dava açacağız. Belediye olarak dava açacağız. Kazanacağına inanıyorum. Genel ülke meselesidir. Bizim gibi beldeler var. Ve çok borcu bulunan belediyeler var. Devletin haklı olduğu noktalar var haksız oldukları noktala var. Biz bütünüyle bakılmasına karşı çıktık. Burada belediye olarak değerlendirme yapılmalıydı ve bölgeler ile coğrafi koşullar dikkate alınmalıydı. Biz Damar Beldesi olarak kapatılmayı hak etmediğimizi düşünüyoruz. Hakkımızı da hukuksal olarak arayacağız ve kazanacağız. ”şeklinde konuştu.

Meydancık Belediye Başkanı: Meydancık’ın pimini çekiyorlar

Meydancık beldesi de yine nüfusu iki binin altındaki beldelerden. Köklü bir geçmişe sahip olan beldenin köy yapılmasının olması bölge halkının tepkisini çekti. Bölge halkı adına açıklama yapan Meydancık Belediye Başkanı Nihat Acar ise yaptığı açıklamada kanunun yasallaşması ile birlikte küçük beldelerin piminin çekileceğini iddia ederek, ülkenin ücra noktalarında devletin hizmetlerini götüren beldelerin belediyelerinin kapatılmasının vatandaşın mağdur edilmesi anlamına geleceğini savundu. Başkan Nihat Acar, “ Beldeler kapatılırsa merkeze uzağız. Pimi çekilmiş olur. İnsanların iradesine yanlış yapılıyor. Bölgenin yok olması anlamına geliyor. Meydancık belediyesi vatandaşımız tarafından ilk resmi daire olarak görülüyor. Tüm birimlerle ilk adım belediyedir. Sağlık, ulaşım vs. Hepsinde vatandaşın ilk başvurduğu kurumuz. Meydancık halkımızda bu olayı karşıdır. Referandum yapılsa halkımızın çok büyük bir bölümü karşı çıkardı. Biz Meydancık beldesini 2011 yılında turizmde öncelikli yerler kapsamına aldırdık. Artvin’e 90 kilometre, Şavşat’a 45 kilometre uzaklıktayız. Bu vesile ile hizmeti almamız zor görünüyor. Halkımızın mağdur olacağını düşünüyoruz. Ayrıca Meydancık beldesi sınır bölgesidir. Stratejik bir bölgeyiz. Kapatılmaması lazım. Hükümetin bütün bunları dikkate alması gerekiyordu. Ayrıca da bu tür illerde ücra yerlerde bulunan beldelerin kapatılmasını mantıklı bulmuyoruz. Halkın mağdur edilmesi anlamına geleceğini düşünüyoruz. Hükümetin hatadan döneceğini ve konunun yasallaşmayacağına inanıyoruz. Sonuna kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. Tabi ki büyüşehir yasası tartışılır iyi mi değil mi? Beldeler kapsam dışında tutulmalıydı. Şimdi vatandaşın yaşamı sona ermiş oldu. Burada yaşayanların yüzde 80 yaşlıdır. Hangi açıdan bakarsanız bakın yanlış yapılmıştır. Meydancık kapatılmamalıydı. Merkezi hükümet onayladı. Bundan sonra belediye yöneticisi olarak hakkımızı arayacağız. Meydancık belediyesi kapatılmaması gerekiyor. Vatandaşında büyük tepkileri var. İnsanların o kadar geçmişi var. Süreç içerisinde belediyeler yok olacak. Ak Parti icraatlarının Meydancık’a yaptığı büyük yanlıştır. Meydancık’ın kapatılması yanlıştır. Ak Parti Milletvekili Meydancıklı’dır. Milletvekili belki ferdi olarak bir şey söylememiştir. Grup kararı alınmışsa evet diyecektir. ”şeklinde konuştu.

Kılıçkaya belediye başkanı Erdoğan Gazihan: Halk cezalandırılıyor

Yusufeli ilçesi Kılıçkaya Beldesi de yine kapatılması gündemde olan belediyeler arasında. İlk yerel seçimler sonrasında köy olacak olan Kılıçkaya beldesi 100 yılı aşkın bir süredir halkına belediye olarak hizmet veren bir belde. Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını ülkemize kazandıran belde köklü bir geçmişe sahip. Tarihinde bir kez daha belediyeliğini kaybetmişti. Şimdi bu belde ikinci kez kapatılma ile karşı karşıya. Kılıçkaya Belediyesi Başkanı Erdoğan Gazihan ise yapılan çalışmaya hem tepkili hemde beldesinin nüfusunu 2 binin üzerine çıkarmak için çalışan bir başkan. Şuan belediyenin nüfusunu Bin 650 yapan başkan adrese dayalı sistemde nüfusunu 2 binin üzerine çıkarmaya gayret gösteriyor. Kanun yasallaşmadan bunu yetiştirmek istedik ancak henüz rakamı 2 binin üzerine çıkaramadık. Ve gayret gösteren başkan Erdoğan Gazihan yaptığı açıklamada; “ Biz her platformda beldemizin köklü bir belde olduğunu ve geçmişinin yüz yılı aştığını anlattık. Buna karşın yine de tedbirlerimizi alıyoruz. Nüfusumuzun 2 bini yakalamasına çalışıyoruz. Şuanda adrese dayalı nüfus sisteminde yazın nüfusumuz bin 212 idi. Şuanda bin 650’ye çıkardık. 2 Bin yapacağız. 100 yılı aşkın bir süredir hizmet eden bir belediyenin köy yapılmasını bu yörede belediye hizmetlerini almaya alışmış bir halkın mağdur edilmesi anlamına geldiğine inanıyoruz. Bu çalışma ile yerel yönetimleri hiçe sayılmıştır. Belde belediyelerinin kapanması yanlış olmuştur. İlçeye ve köylere uzak bir beldeyiz. O vakit insanlar hizmeti nasıl alacaklar. Bunu düşünmenin bile yanlış olduğuna inanıyoruz. Biz son ana kadar mücadelemizi sürdürüyoruz. Halen her şeyin bittiğini düşünmüyorum. İnsanlar siyasallaşmadan bu konuda mücadele etmek istiyor. Ve beldenin kapanmasını istemiyor. Gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz. Nüfus potansiyelimiz var. Yazın 5 bin kişi oluyoruz. Elimizdeki okul ve kurumlar hizmet verdiğimiz halde nüfustan sayılmıyor. Bunlarında nüfustan sayılması gerektiğine inanıyoruz. Henüz hiçbir şey bitmedi, yargı yoluna gideceğiz. Bu konuyu siyaset üstü değerlendirmek ve buna göre mücadele etmek gerekiyor. ”ifadelerini kullandı.

Beldelerin kendilerini kurtarma çalışmaları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanması ile birlikte yasallaşırken, şimdi yargı süresi başlıyor. Kapatılan belediyeler idare mahkemeden ve diğer yüksek mahkemelerden kararın dönmesini ümit ediyor. Kısacası Artvin’de 3 beldenin yaşam mücadelesi devam ediyor.

Yeni İlçeler Kuruldu

Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak. 559 belediye kapatılacak.

6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kanuna göre Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak.

Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak. Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırılacak. Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaali’deki orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişiliği sona erdi.

559 Belediye Kapatılacak

Mahalleye dönüşen köylerde, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bu yerlerde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyonlar, büfeler işletme ruhsatı almış sayılacak. Bu işletmelerin bulunduğu binalardan, kanunun yayımlandığı tarihe kadar bitirilmiş olanlar da ruhsatlandırılmış sayılacak.

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle alınmayacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret, 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirlenecek. Nüfusu iki binin altındaki 559 belediyenin tüzel kişilikleri, ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak ve bu belediyeler kapatılacak. Bu belediyelerin personeli, taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları il özel idaresine devredilecek. Daha önce, birden fazla köy veya köy kısımlarının birleşmesiyle oluşan ve bu düzenlemeyle yeniden köye dönüşen belediyelerde, başka bir işleme gerek kalmaksızın birden fazla köy kurulabilecek.

İstanbul Şişli'nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer'e bağlandı. Ankara'nın Yenimahalle İlçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehit ali Mahallesi'yle birleştirildi.

Şehit ali, Aşağı yurtçu, Yukarı yurtçu, Ballı kuyumcu ve Fevziye mahalleleri Etimesgut'a bağlanacak. Yenimahalle'nin Dodurga ve Alacaatlı mahalleleri de çevre yolu içinde kalan kısmıyla Çay yolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konut kent ve Yaşam kent mahalleleri Çankaya'ya katıldı.

Aydın'da Efeler, Balıkesir'de Karesi ve Altı eylül, Denizli'de Merkez efendi, Hatay'da Antakya, Defne, Arsuz ve Payas, Malatya'da, bazı mahalleler Yeşilyurt ve Battalgazi İlçeleri'ne, Manisa'da Şehzadeler, Yunus emre, Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu, Onikişubat, Mardin'de Artuklu, Muğla'da Menteşe, Seydikemer, Tekirdağ'da Süleyman paşa, Kapaklı, Ergene, Trabzon'da Ortahisar, Şanlıurfa'da Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü, Van'da Tuşba ve İpekyolu, Zonguldak'ta Kilimli ve Kozlu ilçeleri kurulacak. Denizli'nin Akköy ilçesinin ismi de Pamukkale olarak değişecek.

Mimari Projeler Yapılacak

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, mahalleye dönüştürülen köylerde, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapacak ya da yaptıracak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında, il özel idarelerince kullanılan haklar, yetkiler ve görevler, il özel idaresi bulunmayan yerlerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca kullanılacak.

Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, defterdarlıklar açılan emanet hesaplarına aktarılacak. Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları, halen görev yaptıkları yerlerde görevlerine devam edecek.

Maden ruhsatı, jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular ruhsatına ilişkin yetki ve görevler, il özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde valiliklerce yürütülecek.

Maden ruhsatları için il özel idareleri ve köylere hizmet götürme birliklerine verilen devlet hakkı, madenler için alınan harçlar, maden ihalelerinden elde edilen gelirler, valilik ve kaymakamlıklarca uygulanan idari para cezaları, ihaleler için alınan teminatlardan elde edilen gelirler genel bütçeye gelir kaydedilecek.

Bu ödenekler öncelikle, madenin veya jeotermal ve doğal mineralli su kaynaklarının bulunduğu yere en yakın yerleşim yerlerinin altyapı ihtiyaçları için kullanılacak.

750 Binden Fazla Nüfuslu İller Büyükşehir Belediyesi Olabilecek

Nüfusu 750 binden fazla olan illerin belediyeleri kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebilecek. Büyükşehir belediyelerin sınırları il mülki sınırları, ilçe belediyelerinin sınırları bu ilçelerin mülki sınırları olacak.

Belediyeler; sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yanı sıra mabetlerin de yapım, bakım ve onarımını sağlayacak. Yasayla Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulacak. Büyükşehir içindeki kara, deniz, su, göl ve demiryolu üzerindeki her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesini sağlayacak merkeze, Büyükşehir Belediye Başkanı ya da görevlendirdiği kişinin başkanlığında, yönetmelikle belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun görevlendireceği ilgili odanın temsilcisi yer alacak.

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri veya ilçe belediyelerin kendi aralarında hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili ihtilaf çıkması halinde, büyükşehir belediye meclisi yönlendirici ve düzenleyici kararlar almaya yetkili olacak. Belediyelerin otoparkla ilgili elde ettikleri gelirler, 45 gün içinde büyükşehir belediyesine aktarılacak.

Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve 5 yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanacak. Bu gelir, sadece otopark yapımında kullanılacak, bunun dışındaki bir amaç için kullanılamayacak.

Belediyeler Konukevi Açacak

Büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulmasında, yeni kurulacak belde için aranan 50 binlik nüfus kriteri 20 bine düşecek.

Belediye sınırları içinde nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak. Köyleri mahalleye dönüştürülen köylülerin, geçmişten beri kullandığı mera, yaylak ve kışlak gibi yerlerdeki hakları kanun kapsamında korunacak. Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açacak.

Belediyeler, gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verecek, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapacak, her türlü amatör spor karşılaşmaları düzenleyecek, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan öğrencilere, sporculara, teknik yöneticilere ve antrenörlere belediye meclisi kararıyla ödül verebilecek.

Belediyeler, mevzuata göre kuruluş izni verilen alanda kurulacak elektronik haberleşme istasyonlarına, kent ve yapı estetiği ile elektronik haberleşme hizmetlerinin gerekleri dikkate alınarak, ücret karşılığında yer seçim belgesi verecek. Belediye ve bağlı idareler, meclis kararıyla mabetlere indirimli bedelle ya da ücretsiz olarak içme ve kullanma suyu verebilecek. Büyükşehir belediye sınırları içinde yapılan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamının yüzde 6'sı ile bu tahsilatın toplamı üzerinden Büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ayrılan payların yüzde 30'u büyükşehir belediye payı olarak ayrılacak.

Genişletilen Yol Harcamalarına Vatandaş Katılma Payı Ödeyecek

Belediyeler, genişletilen yolun iki tarafında bulunan konut sahiplerinden yol harcamalarına katılma payı alabilecek. Tüm acil çağrıları karşılamak üzere büyükşehirlerde başkanlık, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 acil çağrı merkezleri kurulacak. Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yatırım ve hizmetlerinin etkin olarak yapılması, izlenmesi ve koordinasyonu, ilin tanıtımı, temsil, tören, ödüllendirme ve protokol hizmetlerinin yürütülmesi, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarına rehberlik edilmesi ve bunların denetlenmesini gerçekleştirmek üzere valiye bağlı olarak, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.12.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Diken Üstünde Oturuyor...
 » Şavşat’ın Meydancık Beldesinin Köy...
 » Artvin’in 3 Beldesi Kapanıyor Mu?...
 » Meydancık Halkı Köy Olmak İstemiyor...
 » Damar Akparti'de Deprem...
 » Mhp Milletvekili Adayı Muhammet Alt...
 » Vergi Affı Yürürlüğe Giriyor...
 » İl Genel Meclisi Üyesi Kemal Zaim,...
 » Sen Misin Belediyenin Kapatılmasına...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Kemalpaşa Akpartilerin Oyları İle İ...
 » Arhavi Adliyesinde Mutlu Son...
 » Artvin'de "Artvin Çoruh Üniversites...
 » Artvin İl Genel Meclisi Eylül Ayı K...
 » Artvin'de Chp'li Başkanlar Geçmiş 6...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Danıştay’dan Hes’lerle İlgili Öneml...
 » Artvin'e Anjiyo Merkezi Açılıyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...