“Trabzon-artvin Arası Sevgi Köprüsü Kurduk”

15/12/2012 15:00

Trabzon Artvin Derneği Başkanı Ahmet Külekçi Dernek Çalışmalarını Anlattı.


Haber: Hayati AkbaşTrabzon’da yaşayan Artvinlileri bir arada toplamak için yola çıktılar, 2010 yılında dernek kurdular. Oldukça genç bir ekip. “Karadeniz’de aynı tavanın balıklarıyız” diyen Dernek Başkanı Ahmet Külekçi “Trabzon ile Artvin arasında sevgi köprüsü kurduk. Bu köprünün altından su akar ama bu sevgi seli asla bozguna uğramaz” dedi. İşte Külekçi’nin dernekle ilgili açıklamaları:

Karadeniz’de Aynı Tavanın Balıklarıyız!

“Trabzon Artvinliler Derneğini 9 Mart 2010 tarihinde kurduk. Amacımız Trabzon’da yaşayan Artvinli hemşerilerimizle ve KTÜ’ de okuyan yüzlerce öğrenci ile iyi diyaloglar içinde olarak ortak paydalarda buluşmak. Nedir bu ortak paydalar diye sorarsanız, elbette ilk önce dostluk-dayanışma ve paylaşma. Artvin insanı bu ilkelere çok değer verir, sahip çıkar. Biz her şeyden önce Trabzon’da yaşıyoruz ve bu kültürün bir parçasıyız. Karadeniz’de aynı tavanın balıklarıyız. Artvin ve Trabzon arasında kurulan sevgi köprüsünün sağlam olması noktasında derneğimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada üzerine düşeni yapacaktır

İyi Niyetle Yola Çıktık Ama İşimiz Öyle Kolay Değil

Dernek oldukça genç bir ekiple yola çıktı. Bizim amacımız yeni bir sayfa açmaktı, bunu başardığımıza inanıyoruz. Önemli olan arkasının gelmesi. Biz iki dönem hedef koyduk önümüzse. İlk üç yılda derdimizi ve hedeflerimizi anlatmaktı amacımız. İkinci dönem ise daha pratik işler yaparak en başta derneğimize güzel bir yer ve lokal kazandırmak. Umarım hedeflerimize ulaşırız. Bugüne kadar Trabzon’da yaşayan Artvinlilerin organize olmasında onların dernekleşmesinde ön ayak olmuş bütün büyüklerimize de teşekkür ediyoruz.

Artık Kimse “Biz” Demiyor-Herkes “Ben” Olma Peşinde

Sivil Toplum Örgütlerinde ve deneklerde başkan-yönetici ve üye olmak artık öyle kolay değil. Maddi ve manevi sorunlar peşinizi bırakmıyor. İnsanlar örgütlü mücadele vermekten yana değil artık. Çünkü yaşam koşulları “biz” değil “ben” olmayı zorluyor. O yüzden bir çok derneğin ve STÖ’lerin içi boşaldı, hedeflerden uzaklaşıldı. Lokaller buluşma yeri değil “oyun oynama” yerine döndü. Yani anlayacağınız bildiğimiz kahve gibi oldular. Ne iki çift söz var, ne iki çift muhabbet. Ne dayanışma-ne kaynaşma. . Bir de başka bir acı gerçek var. İyi niyetle çıkan yola çıkan deneklerin çoğu işi ticarete ve ranta dökmüş. Onların arkada bıraktığı “pis izler” yüzünden insanlar derneklere güvenemiyor

Hasta Ve Yaşlılarımıza Yardımcı Oluyorsak Ne Mutlu Bize

Artvin’den özellikle KTÜ Farabi Hastanesine dermek bulmak için gelen çok hastamız oluyor. Elimizden geldiğince onlara destek oluyoruz. Çoğunun zaten ortak sorunu aynı. Ulaşım ve kalma sıkıntısı. Bizim insanımız içine kapanıktır her şeyi isteyemez-söyleyemez. Arabada yatar, açıkta kalır ama gurur meselesi yaparak yatacak yerim yok demez. Kan bulma noktasında iyi organize oluyoruz. Dernekte yüreğini ortaya koyan genç arkadaşlarımla bu işin üstesinden gelmek için seferber oluyoruz. Artvin’in neyi meşhur deseler cevap insanı olur. İşte bu özelliğimizi çok iyi muhafaza etmeliyiz. . Bunu da ancak söylemlerle değil pratiklerle hayata sokabiliriz. .

O Başvuruları Ağlayarak Okuyoruz, İçim Yanıyor

KTÜ’ de okuyan oldukça başarılı ama durumu çok kötü öğrencilerimize el uzatmayı onlara burs imkanı tanımayı hedeflemiştik ama bu alanda ne yazık ki istediğimiz başarıyı elde edemedik. Onların isteklerine karşılık verememek bizi çok üzüyor. Ama dedim ya artık yaşam “Vicdan ile cüzdan” arasında sıkışmış. Keşke imkanlarımız olsa da hepsine el atsak. Bize gelen başvuru mektuplarını inanın ağlayarak okuyorum. Çünkü elimiz-kolumuz bağlı.

Trabzon’da Yaşayan 4 Bine Yakın Artvinli Var

Trabzon’da yerleşik olarak yaşayan 4 bine yakın Artvinli hemşerimiz var. KTÜ’de ise binin üzerinde Artvinli öğrenci eğitim-öğretim görmekte. Üniversitede öğrencilerin yanı-sıra çok değerli bilim insanımız da sağ-olsun bize her zaman yardımcı olmakta. Prof. Dr. Hulusi Acar, Prof. Dr. Engin Yenilmez, Doç. Dr. Selçuk Gümüş başta olmak üzere çok değerli Artvinli hocalarımız her zaman yanlarımızda oldu, omuz verdi. Hepsine aracılığınızla teşekkür etmek isterim.

Halk Oyunlarımızı Ve Müziğimizi Buluşturmaya Devam

Her-yıl artık geleneksel hala gelen 7 Mart Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun etkinliklerinde hemşerilerimizle birlikte olmaya devam ediyoruz. Üç yıldır bu güzel bir şekilde organize olmayı başardık. Yine her yıl gerçekleşen Trabzon Belediyesi Ramazan etkinliklerinde Zağnos Vadisinde Artvin Gecesi düzenledik. 4 yıl üst-üste bu etkinliklere katıldık. Bize bu imkanı tanıyan belediye başkanımıza buradan teşekkür ederim. Binlerce insanını katılım yaptığı etkinliklerde yöremize ait halk oyunları ve müziğimizi Trabzon’da izletme imkanı bulduk. Yöremiz sanatçısı Artvin yöresinin ezgilerini seslendiren grupları ve sanatçıları Trabzon’a davet ederek konserler düzenledik. Etkinliklerimize katılarak destek veren herkese bütün Artvin sevdalısı dostlara çok değerli gönül ve müzik insanı Birol Topaloğlu’na, Türkiye Şampiyonu olan Arhavi Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunlarına, Grup Nora’ ve Fatoş Esen’e, Mavi Göç’ün solisti Faik Pala’ya, Grup Orapa’ya, Karmate’de Resul Dindar’a sonsuz teşekkür ederiz. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.12.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Cengiz Kurtoğlu’na Trabzon Polisind...
 » Trabzon’da Artvin Gecesi Muhteşem O...
 » Trabzon Artvinliler Derneği Genel K...
 » Trabzon Artvinliler Erneğinden Kurt...
 » Trabzon’daki Artvinliler Tek Yürek...
 » Artvin Hdp Milletvekili Adayları He...
 » Trabzon’un Yüzünü Araplar Güldürece...
 » Hopaport’un Trabzon’dan Misafiri Va...
 » Trabzon’da Düzenlenen 3. İpekyolu Z...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Trabzon’da Lojistik Sektörünün Gele...
 » Trabzon Tso Başkanından Uyarı Geldi...
 » Trabzon Kurvaziyer Gemilerine Hazır...
 » Trabzon’da Lojistik Ve Tedarik Zinc...
 » Karadeniz Bölgesi Gayrimenkul Sektö...
 » Zağnos Vadisinde Artvin Rüzgârı Est...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Artvinlilerden Muhteşem Gece...
 » Vali Cirit’ten Trabzon Artvinliler...
 » Zağnos Vadisinde Artvin Rüzgârı Ese...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...