Rize’nin Pazar İlçesinde De Hopa Davası Başladı

12/12/2012 10:27

Rize'nin Pazar İlçesinde Hopa Olaylarını Protesto Eden 22 Kişi Hakim Karşısına Çıkarıldı…


Haber: Hayati AkbaşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 31 Mayıs 2011’de Artvin’in Hopa ilçesinde düzenlediği seçim mitingi öncesinde çıkan ve emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun polisin biber gazlı müdahalesinden etkilenerek yaşamını yitirdiği Hopa olayları nedeniyle yeni davalar açılmaya devam ediyor.

Hopa’da Başbakan’ın mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylar ile Lokumcu’nun ölüm haberiyle birlikte ülkenin çeşitli illerinde protesto gösterileri düzenlenerek basın açıklamaları yapılırken; aynı gün Rize’nin Pazar ilçesinde de çoğunluğunu ÖDP ve Halkevi üyesi yurttaşların oluşturduğu bir gurup; ilçe meydanında basın açıklaması yaptı.

Hopa Olayları nedeniyle düzenlenen protesto ve basın açıklamaları nedeniyle, bu gösteri ve protestolara katılanlar hakkında çeşitli suçlamalarla davalar açılarak soruşturmalar sürdürüldü.

Olayın üzerinden yaklaşık 1, 5 yıl geçmesine karşın, Rize’nin Pazar ilçesinde de basın açıklaması yaparak olayları protesto eden 22 kişi hakkında Pazar Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Aralarında ÖDP PM Üyesi Yaşar Aydın, Rize il Başkanı Ahmet Haşim Parlak ile yönetim kurulu üyesi Metin Posta ile Çay-Sen Genel Başkanı Recep Memişoğlu’nun da bulunduğu 22 kişi, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet ettikleri gerekçesiyle hâkim karşısına çıktı.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ile birlikte ÖDP, CHP ve diğer siyasi partilerin üyeleri, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyeleri Ömer Şan, Saltuk Deniz, İhsan Hacıbektaşoğlu ve Hüseyin Acar’ın da izlediği duruşmada 22 kişinin avukatlığını üstlenen Sabri Kuşkonmaz ile DEKAP’ın gönüllü avukatlarından Remzi Kazmaz ve Halis Yıldırım da hazır bulundu.

Daha önce açılan soruşturma sonunda söz konusu kişiler hakkında, 2911 sayılı yasaya muhalefet suçlundan dava açılmasını istenirken; ilgili mahkeme kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılığın karara yaptığı itiraz kabul edilince 22 kişi hakkında Pazar Asliye Ceza Mahkemesi'nde 1 ila 3 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Pazar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz yargılanan 22 sanıktan Tolga Kalaycı, Harun Üst, Recep Memişoğlu, Tarık Sayın, Ahmet Haşim Parlak, Osman Turan Bozacı, Cem Haberal ve Metin Posta katıldı.

Pankartlar Delil!

Cumhuriyet Savcısı 22 sanık hakkında açılan davaya konu olan iddianamede AKP’nin Hopa mitinginde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla 22 şüphelinin izinsiz gösteri ve toplantıya katıldığına vurgu yapıldı. Basın açıklaması sırasında açılan pankartların suç delili sayıldığı iddianamede şu ifadelere yer verildi: “Şüphelilerin, “Her yer Hopa, her yer direniş”, “Katil polis katil AKP”, “AKP’nin ileri demokrasisi, gaz bombası, cop, gözaltı”, “Ferman devletin, sokaklar bizimdir” , “İmamın ordusu hesap verecek” , “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız” yazılı dövizler açtıkları, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na” muhalefet ettikleri, bazı şüphelilerin sadece basın açıklamasına katıldıklarını, bazılarının ise seyrettiklerini savunduklarını ancak beyanlarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu yapılan soruşturma neticesinde şüphelilerin izin almaksızın kanuna aykırı gösteri yürüyüşü düzenlemek, yönetmek veya bu eylemlere katılmak suçu işledikleri anlaşılmıştır. ”

Sabah erken saatlerde Pazar Bölge Adliyesinde başlayan davanın ilk duruşmasında ifadeleri alınan 9 kişi iddianamede yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek, yürüyüş yapmadıklarını, düzenlenen basın açıklamasına destek verdiklerini, bunun da suç olmadığını savunarak; Anayasal ve demokratik haklarını kullandıklarını belirttiler. Hopa Olayları sırasında öldürülen emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu yakından tanıdıklarını ve polisin kullandığı orantısız güç nedeniyle meydana gelen böylesine bir ölüm karşısında kendiliğinden gelişen demokratik bir tepki ortaya koyduklarını anlatan sanıklar, iddianamede Lokumcu’nun ölümüne ilişkin herhangi bir ibarenin yer almamasının da ilgi çekici olduğunu kaydettiler.

Yine Olsa Yine Yaparım

Duruşmada okunan iddianamenin ardından sanık ve avukat savunmaları yapıldı. Sanıklardan Çay Üreticileri Sendikası (Çay-Sen) Genel Başkanı Recep Memişoğlu, Hopa’da polisin orantısız güç kullanarak ölümüne neden olduğunu ileri sürdüğü Metin Lokumcu’nun 30 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek ölüm haberini aldıktan sonra arkadaşları ile birlikte basın açıklaması düzenlediklerini belirtti.

Memişoğlu, “Metin Lokumcu’nun öldürülmesine ve Hopa’da yaşananlara tepki göstermek amacıyla İlçe meydanında toplandık. İnsani bir davranışla demokratik ve toplumsal hakkımızı kullanarak tepkimizi dile getirdik. Yine olsa yine yaparım” dedi.

Bu arada sanık listesinde adı yer alan Rıdvan Biber’in basın açıklamasının yapıldığı gün ilçede bulunmadığı ancak polisin hazırladığı soruşturma evrakında şüpheliler arasında yer aldığı öne sürüldü.

Sanık avukatları Remzi Kazmaz, Sabri Kuşkonmaz ve Halis Yıldırım sanıkların üzerine atılı suçun maddi unsurunun oluşmadığına vurgu yaparak davanın açılmasının ilginç bulduklarını belirtti, sanıkların beraatını talep etti.

Davayla ilgili olarak, yasada belirtilen suç ve unsurların oluşmadığını, müvekkillerinin Anayasal ve demokratik hak ve özgürlüklerini kullandıklarını anlatan Avukat Halis Yıldırım, “Ortada bir ölüm olayı ve gerçekleşen toplumsal bir olay varken arkadaşlarımız Anayasal ve uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınan demokratik hak ve özgürlüklerini kullanarak, yasalara uygun bir şekilde basın açıklaması düzenlediler. Hopa’da yaşanan ve orantısız bir güç kullanılarak meydana gelen ve Metin Lokumcu’nun öldüğü olaylara yakın saatlerde yapılan bu basın açıklamasının ardında başka şeyler aramak oldukça manidardır. Ancak böyle bir dava açılmış ve sürüyor. İnsanların meşru bir şekilde düşüncelerini ifade özgürce anlatabilme ve yayma özgürlüğü açısından oldukça ilginç bir dava süreci yaşıyoruz. Bu nedenle arkadaşlarımızın beraatlarını istedik” dedi.

Davanın Avukatlarından Remzi Kazmaz ise Hopa olaylarının kamuoyuna mal edildiğini, birçok kent ve merkezde olayların protesto edildiğini ve Metin Lokumcu’nun tanınmış bir kişilik olduğuna dikkat çekerek; “Metin Lokumcu aynı zamanda onurlu bir öğretmen, sularına, toprağına, çayına ve derelerine sahip çıkan binlerce yurttaşımız gibi mücadeleci kişiliği olan bir arkadaşımız idi. O’nun öldürenler sorgulanmaz ve haklarında herhangi bir soruşturma açılmazken böyle davalarla karşılaşmamız çok ilginçtir! Ayrıca burada iddianamede isnat edilen suç oluşmamıştır” ifadelerini kullandı.

“Bu Dava Hem Üzücü Hem Komik!”

Bu arada duruşmayı izleyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, adliye önünde sanıklarla birlikte basın açıklaması yaptı. Taş, bu sırada kendilerini adliye bahçesi dışına çıkarmaya çalışan Jandarma görevlileri ile tartıştı ve “Burada Başbakan Erdoğan veya Kılıçdaroğlu olsaydı aynısını yapacak mıydınız” diye sordu.

Ardından açıklama yapan Taş, Hopa olaylarının üzerinden 1, 5 yıl geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Geçen sürede Metin Lokumcu’yu katledenlere karşı herhangi bir işlem yapılmazken Lokumcu’nun ölümünü protesto edenler yargılanıyor. Biran önce Lokumcu’yu katledenlerin yargılanmasını istiyoruz. Pazar’da böyle bir dava açılması hem üzücü hem komik! Bu dava bölgede çayına, suyuna sahip çıkan toplumsal muhalefeti susturmak içindir. ”

Demokrasi Yargılanmak İsteniyor!

Duruşmanın ardından DEKAP Yürütme Kurulu üyeleri adına değerlendirmelerde bulunan DEKAP Sözcüsü Ömer Şan ise davanın bir demokrasi ayıbı olduğuna dikkat çekerek; “Metin Lokumcu, bizimle aynı mücadeleyi veren, derelerine, sularına, çayına, fındığına sahip çıkan, HES’lere ve doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar veren projelere karşı omuz omuza mücadele ettiğimiz yürekli bir dostumuzdu. O’nun bu şekilde ölümü karşısında gösterilecek en güzel tepki demokratik hak ve yasalar çerçevesinde böyle gösterilirdi. Haklarında dava açılan 22 arkadaşımızın çoğu bizimle aynı mücadele içerisinde yer alan kişiler. İddianameye baktığımızda elle tutulur bir suçlama veya kanıt yok. İnsanlar demokratik haklarını ve tepkilerini gösterdikleri için yargılanıyor, soruşturmaya uğruyor ve haklarında dava açılıyor. Bugün burada, ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi adeta demokrasi yargılanmak isteniyor. Burada tamamen siyasi bir öfkenin sonucunda, düşünce ve ifade özgürlüğüne, demokratik hak ve sorumluluklarımıza karşı açılmış baskıcı bir dava ile karşı karşıyayız” dedi.

“Metin Öğretmenin Yolundan Yürüyeceğiz!”

Konu ile ilgili konuşan ÖDP Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak ise, AKP hükümetinin ve savcıların Hopa dair kinlerinin bitmediğine dikkat çekerek, "Hopa'da çayına, suyuna sahip çıkan halk bir basın açıklaması yapmak istemişti. Ama görülmemiş bir şiddetle karşılaştılar. Sonucunda devrimci öğretmen Metin Lokumcu'yu kaybettik. Onlarca insanımız aylarca hapis yattı. Ama hala Hopa'da yaratılan güçten korkuyorlar" diye konuştu.

Dava 5 Mart 2013’e ertelendi

Öte yandan Mahkemenin, duruşmaya katılmayan diğer 13 kişinin dinlenmesi ve ifadelerinin alınması amacıyla 5 Mart 2013 tarihine ertelendiği öğrenildi.

Adliye önünde yapılan açıklamaların ardından grup daha sonra sessizce adliye önünden dağıldı.

Hopa Olayları

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl 31 Mayıs'ta Hopa'da düzenlediği mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazından ve aldığı darbelerden etkilenerek kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu öldü. AKP seçim otobüsünden düşen koruma polisi Servet Erkan ise yaralandı. Çıkan olaylarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 70 kişiden 16’sı tutuklanmış, daha sonra serbest bırakılmışlardı. Olaylar sırasında görev yapan Artvin Emniyet Müdürü Muhsin Armağan merkeze, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Nasif de Jandarma Genel Komutanlığı emrine alınmış, Emniyet Müdürlüğü'ne Hüsrev Salmaner, İl Jandarma Komutanlığı'na da Yarbay Alper Sır atanmıştı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.12.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Metin Lokumcu Hayatını Kaybettiği H...
 » Metin Lokumcu Ölümün 4’üncü Yılında...
 » Dereler Trabzon’a Aktı...
 » Dekap Kardeş Dereleri Yeniden Buluş...
 » Hopa'da Taksim Yürüyüşü...
 » Hopa'da Hopa Olayları Davası Başlad...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Hopa Eğitim - Sen'den Basın Açıklam...
 » Hopa Chp Metin Lokumcuyu Andı...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Diyarbakır Kayapınar’da Metin Lokum...
 » Unesco’dan Macahel’deki Hes’e Tepki...
 » Danıştay’dan Hes’lerle İlgili Öneml...
 » Rize’nin İçme Suyuna Hes’e Durdurma...
 » Rize’de Hes’e Karşı Mücadeleyi Yurt...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Cerattepe Ve Genya’da Madencilik Da...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hopa Olaylarında Beraat Çıktı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...