İstanbul’daki Bertalılar Aşure Gününde Buluştu

09/12/2012 12:19

İstanbul’daki Bertalılar Aşure Gününde Buluştular.


Haber: Hayati Akbaşİstanbul’daki Bertalılar 6. Geleneksel Aşure Günü organizasyonunda bir araya geldiler.

Artvin ili Merkez Ortaköy ve Çevre Köyleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Tanıtma Derneği (ORÇEK) Yönetimi tarafından organize edilen 6. Geleneksel İstanbul Bertalılar aşure günü organizasyonu Pazar günü Ümraniye Belediyesi Halil İbrahim Sofrası Aş Evi’nde gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Derneğin eski yönetim kurulu üyesi Mehmet Okur’un gerçekleştirdiği aşure günü organizasyonunda, İlahi Grubu, “Grup Hüdaverdi” konseri ve semazen gösterilerinin yanı sıra katılımcılara muhteşem Kuran’ı Kerim ziyafeti sunuldu. Ümraniye Hz. Ömer Cami imamı Erdoğan Demirtaş’ın okumuş olduğu Kuran’ı Kerim sonrasında yaptığı aşure gününün anlam ve önemini belirten konuşma katılımcılar tarafından beğenilerek dinlendi.

Aşure etkinliğine yakından ve uzaktan çok sayıda Bertalı ve Artvinli katıldı.

Katılımcılar arasında Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Erdoğdu, Ümraniye Gençlik Spor İlçe Müdürü Muammer Kılıç, Artvinliler Vakfı Başkanı Ali Rıza Altunel, Dr. Orhan Dalkılıç, Artvinliler Derneği kurucu başkanı Nurettin Demirkol, Zeynep Kamil Hastanesi Güvenlik Müdürü aynı zamanda DAYMED 2011 Derneği Başkan Yardımcısı Ayhan Keçe, Erzincan Refahiye Karasu Köyü dernek başkanı ve DAYMED 2011 yönetim kurulu üyesi Orhan Sayar, Zeynep Kamil Anadolu Sağlık Meslek Lisesi müdürü Adnan Yavuz, Arnavutköy MHP eski ilçe başkanı Muammer Okur, Kumtaneleri İlim Yayma Derneği başkanı Cafer Ay, İETT Çalışanları Derneği eski başkanı Mehmet Kılıç, Artvin İl Genel Meclis üyesi Selman Güney, Artvinliyiz. net internet sitesinden Süleyman Tavşan, Ümraniye Gündemi Gazetesinden Kerim Öztürk, Fenerbahçe Ordu Evi personellerinden Atan Keskin, Temel Turan ve Dursun Turan, İstanbul Artvinliler Derneği Yönetim Kurulu üyesi İlyas Çağlar, Şile Üvezli köyünden Yusuf Güler, Şile Kervansaray Köyü’nden Süleyman Ergün ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan çok sayıda Bertalı aşure günü etkinliğine iştirak ettiler.

24. Dönem AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti Artvin il başkanı Erkan Balta gönderdikleri mesajlarda, davete katılamadıklarını, ancak tüm Artvin Ortaköylülerin (Berta) aşure gününü kutladılar.

Aşure günü organizasyonu Dernek Başkanı Ömer Tabak’ın açılış ve hoş geldiniz mesajıyla başladı. Daha sonra 3 kişiden Oluşan İlahi grubu Grup Hüdaverdi’nin söylediği ilahiler eşliğinde yapılan semazen gösterisi katılımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. İlahilerden sonra aşureler misafirlere ikram edildi.

Ümraniye Hz. Ömer Camii imamı Erdoğan Demirtaş hoca, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden dernek üyesi Mehmet Güven, dernek üyesi Süleyman Yeniçeri’nin annesi Vasfiye Yeniçeri, Dursun Turan’ın babası Ali Turan, Hac farizasını yerine getirirken vefat eden dernek üyesi Muhittin Tabak’ın babası Kazım Tabak ve geçen hafta vefat eden Eyüp Tavşan’ın hanımı Meryem Tavşan’a Allah’tan rahmet diledi. İmam Erdoğan Demirtaş, aşureye maddi katkı sağlayan kişilere teşekkür etti.

Bertalılar Derneği(ORÇEK) Yönetimi adına Başkan Ömer Tabak tarafından derneğe katkıları ve günün anısına Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’a iletilmek üzere Başkan Yardımcısı Hüseyin Erdoğdu’na plaket takdim edildi.

Ardından yapılan duadan sonra kapanış konuşması yapan Başkan Ömer Tabak yaptığı konuşmada, uzaktan yakından aşure günü organizasyonuna iştirak eden herkese teşekkür etti.

Aşure günü organizasyonu böylece sona erdi. Katılımcılar günün sonunda, başka bir organizasyonda bir araya gelebilme umudu ve temennisiyle vedalaşarak ayrıldılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.12.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Üsküdar’da Artvin’liler Kahvaltıda...
 » Şavşatlı Bayanlar Aşure Geleneğini...
 » İstanbul’da Yaşayan Artvinliler İft...
 » Aşure Geleneği Yaşatılıyor...
 » Arhavi Add Etkinlikleri Devam Ediyo...
 » Artvin Chp Kadın Kolları Sanayi Esn...
 » Arhavi Add 2010 Yılına Da Anlamlı B...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Arhavi Add Çalışmalarını Üyelerine...
 » Artvin'de ''türk Polis Teşkilatının...
 » Çelik, Türkiye Tarımda Artık Üretim...
 » Berta Şenliğini Yağmurda Engeleyeme...
 » Hopa’da Aşureler Dağıtıldı...
 » İstanbul'daki Bertalılar Piknikte B...
 » Hopa'da Vatandaşlara Aşure İkram Ed...
 » Hopa’da Aşure Günü...
 » Artvin’de Akparti İftarları Devam E...
 » İstanbul’da Ardef Genel Kurulu Yapı...
 » Vali Cirit, Borçka’da “Halkla İftar...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...