Artvin’de Dünya Engelliler Günü Nedeniyle Mesajları

04/12/2012 12:07

Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ın Dünya Engelliler Günü Sebebiyle Mesaj Yayınladı.


Artvin Valisi Kalkan “Olayın Siyasi Yönü Yok” Dedi.

Haber: Tolga GülVali Kalkan mesajında; “Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür.

Engellilik, sadece engellilerin ve engelli ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal ve vicdani boyutlarıyla hepimizi yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren önemli bir konudur. Engelli yurttaşlarımızın yaşamdan tat almalarını ve geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkânlar yaratılması, onların yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması, yalnızca engelli yurttaşlarımızı değil, tüm toplumu mutlu kılacaktır.

Bir toplumun gelişmişlik düzeyi diğer bütün faktörlerin yanında, engellilere sunulan imkân ve hizmetlerin kalitesinin yükseltilmesi ile doğru orantılıdır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturmanın yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Bunu sağlamak herkesin görev ve sorumluluğudur.

Engelli vatandaşlarımızın eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal iyileştirme gibi yaşamsal hizmetlerden bütüncül bir şekilde yararlanmaları, temel haklarını tam ve etkin bir şekilde kullanabilmeleri, çağdaş toplum olmanın gereklerindendir. Devlet ve millet olarak her zaman onların yanında olmalı, engelleri aşmalarında en yakın destekçileri olmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Gününü kutluyor, daha iyi imkânlara sahip olarak engelsiz bir dünyada yaşamlarını sürdürmelerini temenni ediyorum. ” İfadelerine yer verdi.

Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü Sebebiyle Mesaj Yayınladı.

Kaymakam Köklü mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Aralık Dünya Özürlüler Günü olarak kabul edilmiştir. Engelli ve özürlü insanlarımızın yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bu anlamda, özürlü vatandaşlara acıma duygusu ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle özürlülere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin konuya hassasiyetle yaklaşması elzemdir. Devletimizin evrensel ölçülerde özürlülerini sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır.

Bu vesileyle tüm engelli ve özürlü vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününü kutlarım. ”

Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı Özgün mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Aralık günü, engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından “Dünya Özürlüler Günü” olarak belirlenmiştir.

Engelli vatandaşlarımızın her açıdan gelişim sağlamaları ve sağlıklı bireyler olarak tam manasıyla topluma kazandırılabilmeleri için öncelikle, eğitim, istihdam, sağlık hizmetlerinden en etkin şekilde yararlanabilme, bakım ve güvenlik sorunlarının çözülmesi gibi hususlar büyük önem arz etmektedir. Bu hususlar dikkate alındığında ve sorunlar giderilmeye başlandığında, engelli birey toplumla bütünleşecek, sosyal ve ekonomik açıdan refah seviyeleri yükselecek ve böylece önlerindeki büyük engeller önemli ölçüde kaldırılmış olacaktır.

Şartlar böyle olduğu takdirde, çok sayıda engelli vatandaşımız, sanatın ve sporun her dalında, siyasette ve meslek hayatında fırsat ve imkânlar dâhilinde nelerin üstesinden gelebileceklerini ve üstün başarılara koşar adımlarla ilerleyebileceklerini her daim göstereceklerdir.

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü münasebetiyle, engelleri aşma gayreti ve üstün hayat mücadelesinden dolayı tüm engelli vatandaşlarımıza ve bu çabanın en büyük mimarları olan vefakâr ailelerine kucak dolusu sevgiler, onlara el uzatan ve gönülden hizmet eden tüm kuruluşlara da saygılar sunar, esenlikler dilerim. ”

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu "Engelliler Günü" dolayısıyla mesaj yayınladı.

Başkan Hekimoğlu yayınladığı mesajda; “3 Aralıkta, tüm dünyada kutlanan dünya engelliler gününde, çevremizde yaşayan engelli vatandaşlarımızı bir kez daha hatırlıyor, onların ve ailelerinin sıkıntılarını paylaşıyorum. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmadan, engellilerimizin sorunlarının giderilmesinde, sosyal çevreye adapte edilmesinde ve fiziki şartların düzenlenmesinde üzerimize düşen görevlerin olduğunu biliyor, bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimin ve ailelerinin Dünya Engelliler Gününü kutluyor saygılar sunuyorum. ” İfadelerini kullandı.

Türk Büro-Sen Dünya Özürlüler Günü münasebetiyle mesaj yayınladı.

Türk Büro-Sen tarafından yayınlanan mesajda; “Her yıl 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü münasebetiyle özürlü kardeşlerimizin hatırlanması, çalışın veya çalışmasın yaşamın her alanında var olduklarının ve de çözüm bekleyen sorunların olduğunun bilinmesi, yinede anlamlıdır.

Asla unutulmamalıdır ki, her kişi potansiyel birer özürlüdür. Ülkemizde gereken önem ve hassasiyetin gösterilmediği özürlü vatandaşlarımızın istihdamına özel sektörün istihdam göstermediği gibi, maalesef Kamuda da gerekli istihdam yaratılmamıştır.

Yasa gereği toplam personelin yüzde 3 oranında özürlü personel istihdam etme şartı olmasına rağmen, Kamuda bu sayıya ulaşmak neredeyse hayaldir.

Yaklaşık 2 milyon memurun çalıştığı Kamuda yine yaklaşık 60 bin özürlü çalıştırılması gerekirken bu rakam ancak 9 binler seviyesindedir.

Dolayısıyla devletin uymamakta direndiği Anayasa ve yasalara özel sektörün harfiyen uymasını beklemek hayalcilik olur.

Halen Kamuda çalışan özürlü arkadaşlarımızın acilen çözülmesi gereken başlıca sorunları, belirli bir mesleği bulunan özürlülerin mesleği dışında çalıştırılmaması, Mesleği olmayan özürlüleri, özür durumuna göre yapabilecekleri hizmetlere ait kadrolarda çalıştırılması, Özür artırıcı ve ek özür getirici işlerde çalıştırılmaması, Yardımcı hizmetler sınıfında olup da lise ve üstü öğrenim görmüş özürlü personelin sınavsız genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi, Özürlü personelin görevde yükselmelerindeki engellerin kaldırılması, Çalışmalarını kolaylaştıracak araç ve gereçlerin sağlanması, Özürlü personele mesai saatleri dışında görev verilmemesi konularında acilen tedbirler alıp bu sorunlar en kısa zamanda çözüme kavuşturulmalıdır.

Türk Büro-Sen olarak özürlü Kamu çalışanları adına bugüne kadar vermiş olduğumuz mücadelemize aynı kararlılıkta devam edeceğiz.

Özürlü arkadaşlarımızın sadece birkaçını sıraladığımız sorunlarını çözme noktasında mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Yılda bir defa değil 365 gün yanlarında olduğumuzu, hepimizin bir gün özürlü olabileceğimiz duygu ve düşüncesiyle 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününü kutluyoruz. ” İfadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.12.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Engelliler Unutulmadı...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Hopa'da Engelliler Günü Kutlanıyor...
 » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlanıy...
 » Şavşat Kaymakamlığında Engelliler İ...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Hopa Kaymakamı Engelliler Günü Nede...
 » Artvin’de Kurban Bayramı Mesajları...
 » Hopa'da Engelliler Günü Kutlanıyor...
 » Dünya Gümrük Günü Hopa’da Kutlandı...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Artvin Kültür Merkezine Kavuştu...
 » Artvin’de Peşpeşe Bayram Mesajları...
 » Hopa’da Engellilere Büyük Moral...
 » Hopa’da Kadınlar Günü Mesajları Yay...
 » Artvin İl Müdürü Engelliler Günü Me...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Hopa’da Gönül Elçileri Engelli Sını...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...