Yusufeli’nin Yeni Yerleşim Yeri Açıklandı

26/11/2012 13:15

Yeni Yusufeli Yansıtıcılar Bölgesinde Olacak.


Haber: Tolga GülGeçtiğimiz aylarda ihaleye çıkan ve DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından görkemli bir şekilde imza töreni ile halka duyurulan Yusufeli barajının yapımının ardından Yusufeli’nin yeni yerleşkesi de belli oldu.

Yusufeli barajının tamamlanmasının ardından sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin yeni yerleşkesi Yansıtıcılar bölgesi oldu.

Ak Parti İl binasında basın mensuplarına konuyla ilgili bilgi veren Artvin Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan Balta Yusufeli barajı ve yeni yerleşkesi hakkında bilgiler verdiler.

Ak Parti İl Binasında gerçekleşen toplantıya Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla, İl Başkanı Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Sönmez ve partililer ile basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk olarak İl Başkanı Erkan Balta söz aldı ve konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Balta konuşmasında, “Açıklama yapacağımız konu Yusufeli barajını yerleşim yeri ve Yusufeli barajının protokolünün imzalanmasıdır. Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri Yansıtıcılar Bölgesi (Sakut Deresi) olarak belirlenmiş ve sayın bakanımız tarafından dün açıklanmıştır. Öncelikle Yusufeli halkımıza ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yusufeli’nde yerleşim yeri meselesi Osmanlıdan beri tartışılan bir konudur. Geçmişte Yusufeli’nin merkezi altı defa değiştirilmiş. O dönemde de değişik ihtilafların konusu olmuş. Kaderin bir cilvesi Yusufeli barajı nedeniyle Yusufeli’nin şimdi bulunduğu yerde baraj suları altında kalacağı için Yusufeli’ne yeni yerleşim yeri bulma meselesi bölge halkının yıllardır bitmeyen belirsizliklerinden birisiydi. Bu süreç içerisinde altı alternatiften bahsedildi. İşhan, Zilad, Peterek, Ersis, Alanbaşı, Ceznar yeni ilçe merkezi konusunda ismi geçen yerlerdi. 2008 yılında Sayın Başbakanımızın ilçeyi ziyaretinden sonra Yansıtıcılar bölgesi Yusufeli ilçe merkezi olarak belirlendi ve bu konuya ilişkinde mecliste kanun çıkarıldı. Yansıtıcılar bölgesi fiziki yapısı itibariyle yerleşime uygun bir bölge değil. Yusufeli parçalı yapısı olan bir ilçemiz. Üç ana vadi ikide yan kolları düşünülürse 5 vadiden ve bu vadiler üzerinde köylerden müteşekkir yerleşimlerin olduğu bir yer. Yusufeli’nin şimdi ki yeri tam bu vadilerin ortasında merkezi durumunda bir yerdi. Bu yüzden coğrafyanın fiziki koşulları göz önüne alındığında merkezi konumda ki tek yer yansıtıcılar bölgesiydi. Fiziki koşulları pek müsait olmasa da bu yönü öne çıkarılarak yansıtıcılar bölgesi ile ilgili kanun çıkarılmıştı. Nihai olarak 2008’de kanuna uygun olarak Yusufelilin yeni yerleşim yerinin yansıtıcılar bölgesi olması hususunda resmi ağızlardan açıklama yapıldı. İnşallah Yusufeli’mizin geleceği açısından hayırlı bir karar olur. Yusufeli ilçesinin ilçe olarak yaşaması varlığını devam ettirmesi Artvin içinde çok önemli. Yusufeli ilçesinin varlığı hem Artvin nüfusunu beslemesi açısından hem de Artvin ekonomisini beslemesi açısından da önemli. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum Yansıtıcılar bölgesinin diğer alternatif yerlere göre merkezi noktada olması yeni ilçe merkezi olma noktasında ki en önemli etkenlerden birisidir. Bu durum Yusufeli açısından da toparlayıcı olur. Baraj süreci çeşitli sıkıntıları ve sancıları da beraberinde getirecektir. Yeni yerleşim yerinin hayırlı olmasını diliyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra söz alan Ak Parti Milletvekili İsrafil Kışla ise yaptığı konuşmada “Yusufeli ve Artvin için önemli günlerden bir tanesini yaşadık. Yusufeli barajının imza törenini gerçekleştirdik. Ben de Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’la birlikte bu imza törenine katıldık. Bu ihalenin hayırlı olmasını diliyorum hem bölge insanına hem de alan şirketlere. Enerji alanı bizim için hayatı bir öneme sahip. Önümüzde ki yıl 65 milyar dolar dış ülkelere döviz ödeyeceğiz. Türkiye’nin parası enerji bağımlılığı nedeniyle dışa gidecek. Enerji için yapılan bu ödemeler cari açığında yüzde 80’i düzeyinde. Bu nedenle enerji ve bu yatırımlar bizim için çok önemli. Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin Barajından sonra Yusufeli Barajı da Çoruh Nehri üzerinde ki yeni bir gerdanlık olacak. Yusufeli Barajı gövde yüksekliği bakımında Türkiye’de birinci 270 metre yüksekliğinde. Yükseklik bakımından dünyada 3. sırada. Bunca kamulaştırmalara ve yol yapım çalışmalarına rağmen 5 yıl içinde kendini amorti edecek karlılıkta bir baraj. Bunlar ülke için çok önemli yatırımlar bu ihaleyi de Kolin, Cengiz ve Limak üçlü konsorsiyumu almış durumunda en düşük teklifi veren bu konsorsiyum. Sözleşme bunlarla imzalandı. Bununla beraber Yusufelilin yıllarca konuşulan tartışılan yeni yerleşim yeri de belirlenmiş oldu. Milletvekilliğim süresince Yusufeli Barajının biran önce ihale edilmesi süresince bir gayret bir taraftan da Yusufeli yerleşim yerinin yerleşmesi noktasında bir gayret sarf ettim. Bizim bir siyasetçi olarak ilçe yerleşim merkezi konusunda şurası olsun burası olsun diye bir etkimiz olmadı. Biz biran önce netleşmesi noktasında gayret ettik. Ben hep yeni ilçe merkezinin yerini Yusufeli halkı belirlesin istedim.

Her türlü inceleme ve araştırmanın sonucunda ilçenin dağılmaması noktasında Yusufeli’nde en uygun yer olarak yansıtıcılar noktası olarak belirlendi. Bu halkımız için hayırlı olsun diyorum. Devletimiz o zor coğrafyaya rağmen bölgeye en iyi şekilde ilçeyi kurma noktasında çok kararlı. Bu noktada da gerekli talimatlar verildi ve çalışmalar en kısa sürede başlayacaktır.

İnşallah kısa sürede nezih bir ilçe kurulacak mümkün olduğu kadarıyla hiçbir harcamadan kaçınmadan güzel bir sonuç elde ederiz ve halkımızda huzur içinde orada yaşamlarını devam ettirir. Bizde siyasiler olarak bu süreçte işlerin biran önce başlaması için gerekli takibimizi ve girişimlerimizi sürdüreceğiz. “ şeklinde konuştu.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin yeni yerleşim yeri sürecinde Yusufeli halkının dışarıya göç etmemesi konusunda bir projenin uygulamanız olacak mı sorusuna şu yanıtı verdi.

Konuya ilişkin bölgede bir anket çalışması yaptık bu anket sonuçlarında yüzde 10 luk kesim istimlâkten sonra kesin olarak dışarıya gitmeyi düşünüyor. Diğer kesimi bölgede tutma şansımız var. Bu insanlarımızı burada tutabilmemiz güzel bir iş çıkarmamızla mümkün Yeni ilçe merkezini ne kadar güzel ve hızlı inşa edersek o kadar çok insanı bölgede tutabiliriz. Göçü yorumlarken şunu gözden kaçırmamalıyız. Dünyada bir trend var. Kırsaldan şehre göç. TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 76’sı şehirlerde yaşıyor. Yüzde 24 lük oran köylerde Yusufeli ölçeğine baktığımızda bu oran 6 bin şehir merkezinin nüfusu 21 bin toplam nüfusumuz. Bizim halen 15 bin insanımız köyde yaşıyor. Diğer ilçelerle kıyasladığımızda Ardanuç ilçemizde nerdeyse köy nüfusu kalmamış. İlçe nüfusu 10 bini zorlamaya başlamış 7 bini köylerde. Şavşat’ta yüzde 50, yüzde 50 Hopa ve Arhavi’de köy nüfusu diye bir şey kalmamış. Yusufeli halen kırsala dayalı köylerde insan tutuyor. Bu fotoğrafa bakınca her şeyi baraj ve istimlaklar üzerine yığmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Yusufeli ilçesinde toplamda 21 bin nüfus var coğrafyası Artvin’in en sarp coğrafyası arazinin yüzde 5 i tarım arazisi yüzde 95 i taşlık dağ bayır. Ardanuç ve Şavşat’ın tarım alanı bizden daha iyi fakat oralarda köylerde insan tutamamışız. Yusufeli halkı halen o kayalara taşlara sarılmış yaşıyorlar. Ben belediye başkanı olduğum dönemde ilçe nüfusu 5800 iken şimdiki veri 6318’i gösteriyor. Bu sene 7 bin bekliyorum çünkü bölgede iş var aş var ekmek var. Çoruh havzasında baştanbaşa yeni bir dünya kuruluyor. Bu dünyayı da tasarımlamak bizim elimizde siyasi bürokrasinin elinde.

İlçede bu süreçte imar ve yatırım faaliyetleri devam edecek mi sorusuna yanıt veren Aytekin “Tolumda ki bu belirsizliğin giderilmesi insanları rahatlatmış ve bu süreçte en sağlıklı kararları halkımız yine kendi verecektir. Bizim Yusufeli ilçemizde ki imar yatırım faaliyetlerimiz bugüne kadar yasal çerçevede oluyordu. Bugünden sonrada yasal çerçevede devam edecektir. Benim düşüncem bu saatten sonra ilçede yatırım ve imara dair pekte talep olmayacaktır. Belki günlük yaşam için gerekli olan ufak tefek imarlar olabilir. Fakat süreç ne ihtiyaçlar doğuracaktır bilmiyoruz” diye yanıt verdi.

Programın sonunda ise Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan ve Yönetim Kurulu üyeleri Milletvekili İsrafil Kışla ve Erkan Balta’ya Artvin şoför esnafına verdiği desteklerden dolayı plaket takdiminde bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.11.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin’den Bir Genel Müdür Geçti...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Yusufelililer Yeni Yerleşim Yerini...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Yusufeli Halkının Hükümetle Düellos...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Yusufeli’nde Emekli Öğretmenden Her...
 » Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri Yine Gü...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yusufeli Barajına İtiraz Ediliyor...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Kadir Topbaş Patronlarla Yusufelind...
 » O Tam Bir Artvin Aşığı...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...