Bayraktutan’dan Sağlık Bakanına Rahat Yok

26/11/2012 13:12

Bayraktutan Sağlık Bakanına Diyabet Hastalarının Durumunu Sordu.


Artvin Milletvekili Bayraktutan Bayram Mesajları Yayınladı

Haber: Hayati AkbaşArtvin Milletvekili Uğur Bayraktutan TBMM’deki çalışmalarına devam ederken neredeyse her gün bir bakana vatandaşların doğrudan kendisine ilettiği veya yaptığı ziyaretlerde bizzat gördüğü ve yaşadığı sorunların çözümü noktasında bakanlara soru önergesi vermeye devam ediyor.

Bayraktutan bu defa da Diyabet hastalarının durumunu Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sordu. Bayraktutan’ın TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi. “Ülkemizde diyabet hastalığı hızla yayılmakta ve bu hastalıkla mücadele için ilgili kuruluşlar yeterli önlemleri almamakla birlikte, hastaların hayatını kolaylaştırmak yerine bilakis zorlaştırmaktadırlar. Tedavisi kesin kez olmayan ve yaşam boyu ilaç alarak kontrol altında sürdürmek zorunda olan şeker hastalarının aldıkları ilaçlar 3 yılla sınırlı süreli raporlarla mümkündür. Hal böyle olmasına karşın ilaçlardan önemli miktarda katkı payı alınarak verilmektedir. Şeker ölçüm çubuğunun (strip) ise; yeni düzenlemelerle, insülin takviyesinde bulunmak zorunda olan hastaların dışındaki diyabetlere 6 ayda bir kutu verileceği hükme bağlanmıştır. Eğer ithal ölçüm cihazına sahipseniz % 40-50 oranında bedeli karşılamak zorundasınız.

Bu Bağlamda;

1- Sağlık Bakanlığı diyabet hastalarının tamamen tedavi olup, iyileşemeyeceklerini bilmemekte midirler?

2- Yıllar öncesi hasta olmadıkları halde gelecek için sağlık sigortası kesintisi yapılan bu insanlara bu gün ilaçlarına katkı payı niçin ödetilmektedir?

3- Aldıkları az sayıdaki ilaçların draje adetlerinin birbirlerinden farklı olması onları devamlı hastane kapısında ilaç almak için biriktirmeniz doğru mudur?

4- Sürekli olarak ilaç talebinde bulunan bu insanlardan devamlı bir şekilde muayene parası kesintisinin yapılması insani midir?

5- Diyabeti raporla tescil olmuş hastanın 3 gün içerisinde ilacını almaması halinde 3 kutu alma hakkı 1 kutuya inmesini nasıl izah edilebilir?

6- Diyabet; halk arasında Şeker Hastalığı diye bilinen Hastalarımızın tedavisi için Bakanlığınız mevzuatta iyileştirme yapmayı düşünmekte midir?”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.11.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin’de Diyabet Konulu Stant Açıl...
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Hopa’da Diabet Okulu İlk Mezunların...
 » Şifa Kaynağı Karayemiş...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » 20 Soruda Domuz Gribi…....
 » Artvin’de Sağlıkta Dönüşüm Proğramı...
 » 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Kutlanı...
 » Artvin’de Yeniden 100 Öğrenciye Dah...
 » Hopa Devlet Hastanesi Diyabet Okulu...
 » Yeşil Çayın Bir Faydası Daha Tesbit...
 » Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlı...
 » Artvin Sağlık Müdürlüğü “Sağlık İçi...
 » Arhavi'de Obezite Ve Diyabet Semine...
 » Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı...
 » Bayraktutanın Hedefinde Bu Defa Ene...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Bayraktutan'dan Bir Günde 2 Soru Ön...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...