Yaşanan Her Sıkıntıyı Meclise Taşımaya Devam Ediyor

17/11/2012 18:06

Bayraktutan Artvin’de Yaşanan Her Sıkıntıyı Meclise Taşımaya Devam Ediyor.


Artvin’de “Milli Anayasa Forumu” Konulu Panel Düzenlendi

Haber: Hayati AkbaşCHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan RBMM içinde bulunan Milletvekilleri arasında en çok soru önergesi veren vekiller arasında ismi ön plana çıkmaya başladı.

Bayraktutan bu defa da bir günde verdiği 5 soru önergesi Artvin’in sorunlarını TBMM’ne taşıdı. İşte Bayraktutan tarafından TBMM başkanlığına verilen soru önergeleri:

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN’E ARHAVİ’DEKİ DERE YATAKLARINI SORDU.

“Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

24 Eylül tarihinde Artvin İlimize bağlı Arhavi İlçesinde yoğun yağışlar sonucunda Sel felaketi meydana gelmiş ve neticesinde çevrede maddi, manevi kayıplar yaşanmıştır. Artvin Valisi olay yerini incelemiş, gerekli çalışmaları yapmış ve DSİ Müdürüne dere yatanını acilen boşaltılması gerektiğini belirtmiştir. Yere yataklarının taş, toprak ve çamur ile dolu olması, olası yoğun bir yağmur neticesinde telafisi olmayacak felaketin yaşanmasına neden olacaktır.

Bu Bağlamda;

1- 24 Eylül tarihinde Arhavi ilçemizde yaşanan Afet sonrası ilçedeki kayıpları gidermek adına Hükümetiniz ne gibi çalışmalar yapmıştır?

2- Sel felaketinden kaynaklı hangi dereler afet neticesinde etkinleşmiştir?

3- Valinin Afet yeri incelemesi esnasında dere yataklarının acilen temizlenmesi gerektiğini ifade etmesine karşın aradan geçen süre zarfında dere yatakları neden temizlenmemiştir?

4- Aynı şekilde yeniden yoğun yağışlar yaşanması durumunda dere yatakların temizlenmediği için doğacak büyük Afetin sorumluğunu kim üstlenecektir? Yaşanılabilecek büyük felaketin faturasını kim ödeyecektir?

5- Arhavi İlçesinde Afetten kaynaklı nerde, ne gibi zararlar mevcuttur?”

TARIM BAKANI MEHDİ EKER’E “KİVİ FİYATI NEDEN DÜŞTÜ?” DİYE SORDU.

“Aşağıda belirtilen sorularımın Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Geçen yıl 70 - 90 gr arası kivi 900 kuruşa alınırken bu yıl 700 kuruşa alınıyor. 90 gr üzeri kiviler geçen yıl 1. 400 TL’ye alınırken bu yıl 1200 TL’ye alınıyor olması kivi üreticilerini oldukça zor duruma sokmuştur. Ülkemize İran üzerinden veya başka yollarla kaça kivi girdiğini buda fiyat politikalarını oldukça etkilediği iddia edilmektedir.

Bu Bağlamda;

1- Bakanlığınızın Kivi politikaları ne doğrultudadır?

2- Geçen yıl kivi alım fiyatları ile bu yıl kivi fiyatları arasındaki farkın nedenleri nelerdir?

3- Kaçak yolla ülkemize giren kivilerin, Ülkemizdeki kivi üreticilerini olumsuz yönde etkilediğinin farkında değil misiniz?

4- Başka bir ülkenin uçağını arama yapmak için indirme titizliğini gösteren hükümetiniz neden kaçak kivinin ülkemize girişi konusunda aynı hassasiyeti göstermemektedir?”

ENERJİ BAKANI YILMAZ’A “ŞAVŞATTA ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN NEDENİ NEDİR?”

“Aşağıda belirtilen sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Artvin İli Şavşat ilçesine bağlı Taşköprü köyünde yapılan ve şuan çalışması devam Hidroelektrik Santrali ( HES ) ‘den sonra sık sık Elektrik kesintileri meydana geliyor. Bu durum köy halkını oldukça rahatsız etmiş, elektrik kesintileri ve elektriğin gelip gitmesinden kaynaklı birçok elektronik eşyaları bozulmuş ve tarafımıza birçok şikâyetler intikal etmiştir.

Bu Bağlamda;

1- Artvin İli Şavşat İlçesine bağlı Taşköprü köyündeki Elektrik kesintilerinin nedenleri iddia edildiği gibi HES’ler den mi kaynaklanmaktadır?

2- HES inşaatından sonra başlayan bu sorunun çözümü için ne gibi çalışma yürütmeyi düşünüyorsunuz?

3- Taşköprü köyü sık sık kesilen ve maddi kayıplara da neden olan Elektrik kesintilerinden ne zaman kurtulacaktır?”

TARIM BAKANI MEHDİ EKER’E “TÜRKİYEYE GİREN KAÇAK BALI NEDEN ÖNLEMİYORSUNUZ?”

“Aşağıda belirtilen sorularımın Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim

Bal üreticileri, yurt dışından Türkiye'ye getirilen kaçak bal dolayısıyla mağduriyet yaşadıklarını ve bal fiyatlarının oldukça düştüğünü ifade ediyorlar.

Gürcistan'dan kestane balının kilosu 12 liraya gelirken, satışı 30 ile 40 lira arasında yapılıyor. Aynı şekilde İran'dan günlük tonlarca bal geliyor. Ülkemizde sofraya gelen ova balında yüzde 80 ürün kaybı yaşanırken, bal fiyatlarının artmıyor. Bunun nedeni de ülkemize kaçak balların girmesidir. Bu da üreticinin aleyhinde gelişen bir durumdur. Bakanlığınızın kaçak yollarla ülkemize giren bu balların tüketici sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği ve bal üreticisini mağdur edeceği için gerekli önlemleri alması gerekiyor. ”

Bu Bağlamda;

1- Kaçak yollarla ülkemize giren tonlarca Bal hakkında bilgi sahibi misiniz?

2- Balın kaçak yollarla ülkemize girmesini nasıl önleyeceksiniz?

3- Bakanlığınızın bu konudaki çalışmaları ne doğrultudadır?

4- Bal üreticilerin kaçak yollarla ülkemize giren ballar yüzünden yaşadığı maddi kayıplar kim üstlenecektir? Bu zararı nasıl telafi etmelerini öneriyorsunuz?

5- Son 10 senede Sarp Sınır Kara Hudut Kapısından kaçak yolla ülkemize Bal sokarken yakalanan firmalar var mıdır? Bu firmalar kimlerdir?

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN’E “MUHTARLARIN SOSYAL VE ÖZLÜK HAKLARI NEDEN VERİLMİYOR?

“Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Köy ve Mahallelerde sorunların giderilmesi adına vatandaşın ilk uğradığı nokta olan Muhtarlarımız özlük ve sosyal haklar bakımından oldukça sıkıntı günler geçirmektedirler. Yıllardır sorunları görmezden gelinen Muhtarlarımızın özlük ve sosyal haklarında ve maaşlarında iyileştirme yapılması gerekmektedir.

Bu Bağlamda;

1- Ülkemizde kaç adet Muhtarlık binası vardır? Kaç adet yoktur?

2- Muhtarlarımızın mevzuat konusunda özlük haklarında bir iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz? Bakanlığınızın bu konudaki çalışmaları ve görüşleri nelerdir?

3- 2002-2012 yıllar arasında Bağ-Kur’a prim borcu olan ne kadar muhtar vardır?

4- Muhtar’ın bir aylık maaşı ne kadardır?

5- Muhtarların maaşlarını iyileştirmeyi düşünüyor musunuz?

6- Muhtarlar görev süresi boyunca Sosyal güvenceleri nasıl karşılanmaktadır? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?

7- Muhtarlık makamının giderleri nasıl karşılanmaktadır? Bakanlığınızın bu konuda çalışmaları ne doğrultudadır?

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.11.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Bir Günde 4 Soru Önerge...
 » Lira Lari Karşısında Neden Değer Ka...
 » Bayraktutan Bu Defa Da Postacıların...
 » Bayraktutan’dan Çaykur’a İlişkin So...
 » Uğur Bayraktutan Sarp Sınır Kapısın...
 » Bayraktutan'dan İptal Edilen 70 Hes...
 » Bayraktutan Muhtarlara Sahip Çıktı...
 » Bayraktutan Bu Defa Da "Artvin'e Do...
 » Bayraktutan’dan Enerji Bakanına Bir...
 » Hopa Ve Arhavi Yılbaşı Gecesine Kar...
 » Bayraktutan İlk Defa Gençlik Ve Spo...
 » Bayraktutan Kamilet Vadisine Sahip...
 » Bayraktutan’dan Bakanlara Rahat Yok...
 » Bayraktutan Kültür Mirası Tarihi Es...
 » Bayraktutan Artvin - Rize Havaalanı...
 » Bayraktutan Bakanları Terletmeye De...
 » Hes'lerle Macahel'de 150 Milyon Dol...
 » Bayraktutan Milli Eğitimdeki Atamal...
 » Bayraktutan Ardanuç İle İlgili Mecl...
 » Artvin Milletvekili Batraktutan Kar...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Artvin 6. Olağan İl Kongre...
 » Bakan Arslan, Ak Parti Artvin 6. Ol...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...