Hisarcıklıoğlu Yaptıkları Sınır Kapılarını Övdü

16/11/2012 17:59

Tobb'un Çok Önemli Başarılar Elde Ettiğini Söyleyen Hisarcıklıoğlu: "Sınır Kapılarımız Dünyaya Rol Model Oldu.


Hisarcıklıoğlu Yaptıkları Sınır Kapılarını Övdü

Haber: Hayati AkbaşTTSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen törene TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Şadan Eren, TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Of TSO Meclis Başkanı Zuhal Akyüz, Of TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Saral ve ilgili oda ve borsaların meclis üyeleri katıldı.

Törende konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberlik mesajları verdi ve birlik ve beraberliğin başarının da anahtarı olduğunu vurguladı.

Türkiye’deki oda ve borsalarda yaşanan değişim ve gelişmelere dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bunun dünyada da önemli yansımaları olduğunu ifade etti.

Dünyadaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Başkan Hisarcıklıoğlu, Türk ekonomisinin krizden çıkıştaki başarısını ve bu başarıda Türk özel sektörünün payını anlattı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak yaptıkları girişimlerle yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikleri de anlatarak bunun ticaret hayatındaki önemini örneklerle ifade etti.

Bölge ve Trabzon’la ilgili mesajlar

Hisarcıklıoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun iş dünyası adına gündeme getirdiği 5084 sayılı İstihdamın Teşviki Yasası’nın devamı konusunda mesajın alındığını ifade etti. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, durumu Başbakan Erdoğan’la da görüşeceğini dile getirdi.

TOBB olarak Trabzon’da yapılacak Mağlık Meslek Enstitüsü ve akabinde hastane yatırımı için de konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, TTSO’nun bir önceki meclis toplantısında konunun tartışılmasına üzüldüğünü ifade etti.

Başkan Hisarcıklıoğlu, son olarak KOSGEB desteklerinden yararlanan iş dünyasına ödemelerde yaşanan sorunu gündeme getiren Başkan Hacısalihoğlu’nun talebinden bilgi sahibi olduğunu ve bu konuda girişimlerde bulunacağını vurguladı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, iş dünyasına yaptığı çağrıda özellikle UMEM-Beceri 10 Projesi kapsamından yararlanılmasını istedi. Bu konuda üye işyerlerinin eleman alımlarında TTSO’ya müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “UMEM kapsamında bir kişiyi meslek sahibi yaptığınızda hem topluma hem de işyerinize büyük bir katkı vermiş oluyorsunuz. 3 ay boyunca istediğiniz eleman eğitim alıyor. Üstelik cebine günde 20 TL harçlık konuyor. 3 ay sonra işyerinizde çalıştırmaya başlıyorsunuz. Bu kez de cebine günde 25 TL para konuyor. 3 ayın sonunda eğer başarılı olmuş derseniz bu işçiyi sertifikalandırıyorsunuz. Sonra da istihdam ettiğinizde 4, 5 yıl boyunca SSK işveren payının yüzde 18’i projeden karşılanıyor. Sizden istirham ediyorum ülkemizdeki istihdam sorununa karşı bu projeye sahip çıkın, gençlerimizi iş ve meslek sahibi yapın” dedi.

Kredi Garanti Fonu Trabzon’da yüzde 50 düzeyinde başvurulara onay verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu şu demek. Eğer kredi teminatı sağlamada zorluk çekiyorsanız, KGF size teminat veriyor. Ve 27 banka bu teminatı kabul ediyor. Bundan da istifade edin” diye konuştu.

TOBB’un Türkiye genelinde proje yazma kapasitesinin oda ve borsalarda artırdığını kaydederek bu kapsamda kurulan ABİGEM Trabzon’un Türkiye genelinde en başarılı ABİGEM olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Hisarcıklıoğlu, “ABİGEM Trabzon’a bölgedeki tüm oda ve borsalar ortaktır. Siz ihracat yapmak istiyorsunuz, proje yazmak istiyorsunuz, hibe fon almak istiyorsunuz bunların tümü ABİGEM’deki uzmanlar tarafından size sağlanmaktadır. Size sadece ABİGEM’e başvurmak kalıyor. Her türlü sıkıntınız için çözüm danışmanlığı oluşturuldu. Bundan da istifade edin” şeklinde konuştu.

TOBB'un çok önemli başarılar elde ettiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu: "Sınır kapılarımız dünyaya rol model oldu.

“Biz 10 bin 500 kişilik büyük bir aileyiz”

Konuşmasının başında, 10 bin 500 kişilik büyük bir aile olarak TOBB’un 60. kuruluş yıldönümünü yaşadıklarını dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, “İnsanlar mutlu günlerini aileleriyle insanlar paylaşırlar. Biz de 10 bin 500 kişilik bir aileyiz. Biz de bu mutlu günümüzü, 60. yaş günün ailemizle kutlamak için buradayız” dedi.

“Birlik ve beraberlik başarıyı getirir”

Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Başkan Hisarcıklıoğlu “Eğer bir hizmet varsa, bu hepimizin ortak başarısıdır. Birlik ve beraberlik olmadan başarının gelmesi mümkün değil. Aramızda kırgınlıklar, tartışmalar olur ama bir gün iki gün sürer. Aile içinde birlik ve beraberlik olursa bu 10 bin 500 kişilik ailenin başarısıdır. Başarının sahibi sizlersiniz. Başarısızlıkların müsebbibi benim ama başarının müsebbibi sizlersiniz” dedi.

“Çok önemli başarılar elde ettik”

Başkan Hisarcıklıoğlu, “Biz göreve geldiğimizde kaç odamızın personeli İngilizce biliyordu, konuşabiliyordu? Sadece 5 oda. Şu anda 365 oda ve borsadan İngilizce konuşamayan sadece 10 oda var. 355’i İngilizce konuşuyor. 10 sene önce hiçbir odam proje yapamıyordu. Yapma kabiliyeti kapasitesi yoktu. Bugün geçen Mayıs itibariyle AB projeleri dahil odaların aldığı proje yekunu 410 milyon TL. Bir tane proje yazamazken İngilizce bilen elaman yokken benim odalarım şimdi İngilizce konuşuyor, proje yapabilir noktaya geldi. Bu nasıl oldu? Akredite belgesi çıkardık. Türkiye’de tüm odaları kalitede yarıştıracak sistem bulmamız lazım. Benim oda ve borsalarım Avrupa’da herhangi oda ve borsadan üyesinden ne hizmet alıyorsa o standartta hizmet vermek mecburiyetindeyiz dedik. 120 oda ve borsa, Avrupa kalitesinde minimum hizmet verir noktaya geldi. Bunlardan biri de Trabzon’dur” diye konuştu.

“120 odamız AB standartlarına geldi”

Standartları yükselttiklerini dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, “120 oda Avrupa standartlarına geldi. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odam İngiltere’nin Shaffield Sanayi ve Ticaret Odası ile ortak proje yapıyor. Bunlar tabi kolay olmadı. Öncelikle TOBB olarak Yönetim Kurulumuzla, çalışanlarımızla birlikte standartlarımızı Allah’a çok şükür yükselttik” dedi.

Sınır kapılarına yapılan yatırımlar

Sınır kapılarındaki modernizasyonun önemini anlatan Başkan Hisarcıklıoğlu, “Sarp Sınır Kapısının yapılmamasından şikâyetçiydi bizim başkanlar. Modernizasyonla ne geldi? Bütün sınır kapılarında yatırım 250 milyon lira. Devlet yapsa 500 milyon TL olurdu. Bu 500 milyon TL kimin cebinden çıkacaktı? Yine sizin cebinizden çıkacaktı. Vergi veren sizsiniz. Biz üretmezsek, almazsak-satmazsak, adam çalıştırmazsak vergi olur mu? Biz vergi vermesek nasıl dönecek bu devletin çarkı?” şeklinde konuştu.

“Sınır kapılarımız dünyaya rol model oldu”

Sınır kapılarının BM tarafından dünyaya örnek gösterildiğini kaydeden Başkan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Devletin cebinden 500 milyon çıkmaz. İpsala 15 sene sürmüş. Bana verdikleri zaman proje yarım halindeydi. İlk tespitimiz kamyonların gireceği perona kamyon girmiyor. 15 sene devlet parayı harcamış, bitseydi proje kamyon giremeyecekti. 250 milyon harcandı da ne oldu? İhracatımızın yüzde 50'sini kara gümrük kapılarından yapıyoruz. Kamyonların bekleme süresi yarı yarıya azaldı. Odalar ne iş yapar diye soruyorlar. İşte sana 410 TL cebine koydu. Şu anda Birleşmiş Milletler tarafından gümrük kapılarının nasıl olması gerektiği konusunda Türkiye model gösteriliyor. Dünyaya rol model olduk. ”

Amerikan seçimleri değerlendirmesi

“Özellikle Obama’nın kazanmasından sonra dünya politikasındaki gelişmeler bizi ilgilendiriyor” diyen Hisarcıklıoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Obama ülke içindeki yapılanmaya odaklanacağını söylüyor. Kendi halkından böyle oy istedi. ‘Dışarıyla çok ilgilenmeyeceğim, ülke içine odaklanacağım’ dedi. Bu ABD için hayırlı olur. Dünya lideri olan ABD açısından olumlu olur. Dünyadaki ülkelerin rahat etmesi açısından daha rahat bir dönem olur diye düşünüyorum”

“Türk özel sektörü 1 milyon 300 bin kişiyi istihdam ederek tarihi bir başarı elde etti”

Türk özel sektörünün başarısını anlatan Hisarcıklıoğlu, geçen yıl 150 milyar dolar yatırım yapıldığını ve 1 milyon 300 bin istihdam sağlandığını hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim durum krizden en hızlı çıkan ülkelerden biri olduk. Bu da Türk özel sektörü sayesinde oldu. Müthiş başarı performansıyla Türkiye yüzde 8, 5’luk büyüme sağladı. Türk özel sektörünün yapmış olduğu yatırım bu ülkeye 150 milyar dolar. Bunlarda amma para varmış diyecekler. Bizde para yok. Borçlanarak yatırım yaptık. Türk özel sektörü olarak bu ülkenin geleceğine yaptık. Tarihi bir rekor kırdık. Geçen yıl işe aldığımız kişi sayısı 1 milyon 300 bin yeni insana ilk defa istihdam sağladık. Bu tarihi bir rekordur. Bu yüzde 8, 5’luk büyüme ile dünya 3. sü olduk. Ama cari açık ve AB korkusundan dolayı ekonomi yavaşlatıldı, soğutmaya alındı. Ticaret azaldı, vergiler azaldı. Bunu paralele olarak çeklerde senetlerde kredilerde ödenmemem oranı yukarılara çıktı. 6 ayda iç tüketim reel olarak büyümedi. Buna bağlı olarak ticaret geçen yıl çok fazlaydı. Kamu gelirleri vardı bunun kış gününü düşünmedi harcadı. Vergi gelirleri düştü bu sefer size yüklendi. Aman bu devlete harcatmayın. Devlet harcadıkça bu zam olarak geri döner bunu sen ödersin. Devletin harcamalarının bedelini biz ödüyoruz. ”

“Kredi notunun yükseltilmesi ekonomimiz açısından faydalı olacak”

Kredi notundaki iyileştirmenin faydalı sonuçlar doğuracağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Kredi notumuzda düzeltmelere gitti. Bu kredi faizlerin düşmesine sebebiyet verecek. Ülke borçlanması adına faydalı olacak. Faiz oranları düşünce yük artacak. İçeriye çok fazla döviz girerse döviz fiyatları aşağıya iner. İhracat yapan kardeşlerim döviz fiyatları düştü ne yapalım derler. Şu anda ekonomi kurmaylarının ekonomiden sorumlu bakanlarımızın aldığı tedbirler doğru fakat bunların hiçbiri bizim cari açığı azaltmaya yetmiyor. Kronik bir hastalığımız var. Enerjiyi dışarıda bırakırsak sanayi malı ithalatımız ihracatımızdan fazla. Sanayiyi üretim yapamayacak. 10 yıldır bizim yapamadığımız şey ara mali kalemlerimin Türkiye’de üretimini teşvik edip buna yönlendirmiş olmalıydık. Sanayi politikalarının muhakkak cari açığı azaltacak noktada olması lazım” dedi.

Bölge ve Trabzon’la ilgili mesajlar

Kendisinin resmen Trabzonsporlu olduğunu ve altın rozeti taktığının altını çizen Hisarcıkoğlu, konuşmasının ikinci kısmını bölge ve Trabzon’a ayırdı.

Hisarcıklıoğlu, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun iş dünyası adına gündeme getirdiği 5084 sayılı İstihdamın Teşviki Yasası’nın devamı konusunda mesajın alındığını ifade etti. Bu konuda gerekli girişimlerde bulunacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, durumu Başbakan Erdoğan’la da görüşeceğini dile getirdi.

TOBB olarak Trabzon’da yapılacak Mağlık Meslek Enstitüsü ve akabinde hastane yatırımı için de konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, TTSO’nun bir önceki meclis toplantısında konunun tartışılmasına üzüldüğünü ifade etti.

Başkan Hisarcıklıoğlu, son olarak KOSGEB desteklerinden yararlanan iş dünyasına ödemelerde yaşanan sorunu gündeme getiren Başkan Hacısalihoğlu’nun talebinden bilgi sahibi olduğunu ve bu konuda girişimlerde bulunacağını vurguladı.

Başkan Hisarcıklıoğlu, iş dünyasına yaptığı çağrıda özellikle UMEM-Beceri 10 Projesi kapsamından yararlanılmasını istedi. Bu konuda üye işyerlerinin eleman alımlarında TTSO’ya müracaat etmeleri gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “UMEM kapsamında bir kişiyi meslek sahibi yaptığınızda hem topluma hem de işyerinize büyük bir katkı vermiş oluyorsunuz. 3 ay boyunca istediğiniz eleman eğitim alıyor. Üstelik cebine günde 20 TL harçlık konuyor. 3 ay sonra işyerinizde çalıştırmaya başlıyorsunuz. Bu kez de cebine günde 25 TL para konuyor. 3 ayın sonunda eğer başarılı olmuş derseniz bu işçiyi sertifikalandırıyorsunuz. Sonra da istihdam ettiğinizde 4, 5 yıl boyunca SSK işveren payının yüzde 18’i projeden karşılanıyor. Sizden istirham ediyorum ülkemizdeki istihdam sorununa karşı bu projeye sahip çıkın, gençlerimizi iş ve meslek sahibi yapın” dedi.

Kredi Garanti Fonu Trabzon’da yüzde 50 düzeyinde başvurulara onay verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu şu demek. Eğer kredi teminatı sağlamada zorluk çekiyorsanız, KGF size teminat veriyor. Ve 27 banka bu teminatı kabul ediyor. Bundan da istifade edin” diye konuştu.

TOBB’un Türkiye genelinde proje yazma kapasitesinin oda ve borsalarda artırdığını kaydederek bu kapsamda kurulan ABİGEM Trabzon’un Türkiye genelinde en başarılı ABİGEM olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Başkan Hisarcıklıoğlu, “ABİGEM Trabzon’a bölgedeki tüm oda ve borsalar ortaktır. Siz ihracat yapmak istiyorsunuz, proje yazmak istiyorsunuz, hibe fon almak istiyorsunuz bunların tümü ABİGEM’deki uzmanlar tarafından size sağlanmaktadır. Size sadece ABİGEM’e başvurmak kalıyor. Her türlü sıkıntınız için çözüm danışmanlığı oluşturuldu. Bundan da istifade edin” şeklinde konuştu.

TTSO Meclis Başkanı Ulusoy, “TOBB en güzel günlerini yaşıyor, her şey iyi gidiyor”

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, konuşmasında Başkan Hisarcıklıoğlu döneminde TOBB’un en güzel günlerini yaşadığını belirterek kendisini imkânlar elverdiği ölçüde kurumun başında görmek istediklerini söyledi.

Ulusoy, konuşmasında şunları dile getirdi:

“TOBB’da uzun yıllara dayalı çalışmalarımız var. 8 ayrı başkanla çalıştım. Sayın Başkan sağ olsun, bizi hiç ihmal etmedi. Trabzon’a bu 14. gelişleri. Bu plaket töreni için de kendilerine teşekkür ediyoruz. Gelecek dönem seçim var, Başkanın düşüncesini bilmiyorum ama gönül kalmasını istiyor. Tabii bu konuda kanunlar var. Kadroların değişmesi fazla bir fayda getirmiyor. Bu görevler hem kurs oluyor hem eğitim oluyor arkasından da hizmet oluyor. TOBB en güzel günlerini yaşıyor, en güzel hizmetlerini veriyor, her şey iyi gidiyor. İnşallah Allah hepimize sağlık sıhhat verir. Gelecekte Başkanın kaldığı günlerde kendisine başarılar diliyoruz. ”

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Başkan Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, programda yaptığı konuşmada Trabzon iş dünyası olarak Başkan Hisarcıklıoğlu’ndan taleplerini ve bunların gerekçelerini dile getirdi, verdiği destekler dolayısıyla da kendisine teşekkür etti.

“Başkan Hisarcıklıoğlu, TOBB’un çitasını çok yükseklere çıkarmıştır”

Başkan Hisarcıklıoğlu döneminde TOBB’un çitasının çok yükseldiğini belirten Hacısalihoğlu, “Bundan sonra bu seviyeye ulaşmanın mümkün olup olmadığını düşünmüyoruz çünkü bu seviyeye ulaşmak öyle kolay bir iş değildir. Bunun gerekçelerini yakından takip ettiğimiz için bu doğrultuda Sayın Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

“5084 Sayılı Kanunun 2015’e kadar uzatılmasını bekliyoruz”

İş dünyası ve istihdam açısından son derece önemli olan 5084 Sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Kanunu’nun 2015 yılına kadar uzatılmasını beklediklerini belirten Hacısalihoğlu, “İş camiası olarak üzerinde özellikle durmak istediğim bir konu, 5084 sayılı İstihdamın Teşviki ile ilgili kanundur. Bu teşvik hepimizin bildiği gibi 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecektir. Ama ortada önemli bir gerekçemiz vardır. O da Hükümetimizin orta vadeli programda büyüme oranlarını tekrar gözden geçirmesine paralel olarak yüzde 8-9’larda olan büyüme oranlarının 3-4’lere çekilmesi önümüzdeki 3 yıl içerisinde bazı düzenlemelerin olması gerektiğidir. Bu paralelden bakıldığında iş camiasının da bu düzenlemeler içinde gerekli desteklerin devam etmesi beklentisi vardır. Eğer ekonomimiz iyi gitseydi biz yüzde 8-10’lar seviyesinde büyümemiz olacaktı. Ama mademki bunu 4-5’ler düzeyine çektik, bu yasanın da 2015’e kadar uzaması önemli bir gerekçe olacaktır. Bu konunun Sayın Başkanımızın Başbakan ve Bakanlarla görüştüğünü biliyoruz ve desteğini ayrıca bekliyoruz” dedi.

“KOSGEB ödemelerinde yaşanan sorunlar piyasayı etkilemektedir”

Bir başka önemli sorunun da KOSGEB ödemelerindeki gecikmeden kaynaklandığını ifade eden Başkan Hacısalihoğlu, “KOBİ kapsamındaki kurumlarımızın KOSGEB’le ilişkileri doğrultusunda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Son zamanlarda KOSGEB desteklerini tamamen durdurur niteliktedir ve piyasaya olan geçmiş projelerin ödenmesinde de önemli aksaklıklar olmaktadır. Bunların düzeltilmesi konusunda çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu konuda bizlere düşeni yaparız ama Sayın Başkanımızın bu konuya el atması da en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

“Sağlık Bilimleri Fakültesi için Sayın Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz”

TOBB tarafından Trabzon’da yapılacak Sağlık Bilimleri Fakültesi için Başkan Hisarcıklıoğlu’na teşekkür eden Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:

“Diğer taraftan Sayın Başkanımıza özellikle bir teşekkürde bulunmak istiyoruz. Hepimizin bildiği gibi sağlık sektörünün 2023 programında önemli adımlar atılmakta ve önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık sektörünün alt yapısının gelişmesiyle ilgili önemli programlar yapılmaktadır. Sayın Başkanımızın TOBB olarak şehrimizde bir Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulması konusunda atmış olduğu adım ve bizlere vermiş olduğu desteğe şimdiden sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu elbette şehrimiz için küçük bir yatırım değildir, şehrin ekonomisine sürekli bir katkı sağlayacağı aşikardır. Belki devamında yine TOBB’un desteğiyle bir uygulama hastanesini fakültenin yakınında yapabiliriz. Ama önemli olan bu adımın atılmasıydı bundan dolayı Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum. ”

TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, TOBB’un Hisarcıklıoğlu’nun Başkanlığı döneminde birçok alanda önemli işler başardığını belirterek kendisinin bir dönem daha Başkanlıkta kalmasını istediğini söyledi.

Of TSO Meclis Başkanı Zuhal Akyüzlü, böylesine büyük bir camiada yer almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek TOBB 60. yılı kutlamanın sevincini yaşadığını dile getirdi.

Konuşmanın ardından TOBB’un 60. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla TTSO, TTB ve OF TSO Meclis üyelerine Başkan Hisarcıklıoğlu tarafından plaket verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.11.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Trabzon’un Yüzünü Araplar Güldürece...
 » Trabzonda Vergi Rekortmenleri Plake...
 » Trabzon’da Ekonominin Yıldızları Öd...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Türkiye Ekonomik Şurası Ankara’da T...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Sarp Sınır Kapısından Batum’a Geçme...
 » Trabzon Tso Yatırım Adası Önceliğim...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Rusya İle İlişkilerde Yeni Dönem...
 » Trabzon’un Gündemi Yeniden İran...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Trabzon Tso Başkanından Uyarı Geldi...
 » Trabzon Tso Ufkunu Genişletmeye Dev...
 » Hopa Tso’dan Batum Ticaret Odasına...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Törenle...
 » Trabzon Tso Meclis Toplantısı Yapıl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...