Dünyanın 6’ncı En Yüksek Barajı Deriner Hizmete Alınıyor

10/11/2012 10:07


Haber: Hayati AkbaşOrman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile kemer baraj sınıfında Türkiye'nin birinci; dünyanın da 6. en yüksek barajı olan Deriner Barajı 12. 12. 2012 tarihinde hizmete alınacak.

Türkiye’de üretilen hidroelektriğin yüzde 6’sını karşılayacak ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak baraj yaklaşık 1 milyar 400 milyon dolara mal edildi.

TBMM 75. Yıl Muratlı ile Borçka Barajlarından sonra Çoruh Nehri’nin üçüncü gerdanlığı olacak Deriner Barajı’nın inşaatına 1998 senesinde başlanmıştı. 2003 yılından itibaren her yıl ihtiyaç duyulan ödeneğin sağlandığı dev baraj hızla tamamlandı.

685 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacı Karşılanacak

Toplam gövde hacmi 3 milyon 400 bin metreküp olan Deriner Barajı’nda 1 milyar 920 milyon metreküp su depolanacak. Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW olup, yıllık 2 milyar 118 milyon kilowatt. saat enerji üretilmesi planlanıyor.

Ülkemizde 2011 yılında kişi başına elektrik tüketiminin ortalama 3 bin 100 kilowatt. saat olduğu düşünülürse, Deriner Barajı ve HES’ten elde edilecek elektrik ile yaklaşık 685 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Kendini 7 Senede Amorti Edecek

Çoruh Nehri Türkiye'nin en çok sediment taşıyan nehirlerinden biri olması sebebiyle Deriner Barajı, Borçka ve Muratlı barajlarının ekonomik ömrünü uzatacak ve kendisini 7 senede amorti edecek.

Çoruh Nehri üzerindeki kilit baraj olan Deriner Barajı ve HES, gerek üreteceği enerji bakımından gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.11.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Türkiye’yi Sarsacak Büyük İddia...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Türkiye’nin En Büyük Barajı Olacak...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Deriner'de Sona Yaklaştıkça Sorunla...
 » Defterdarlık Artvin’deki Kamu Yatır...
 » Çoruh’un Altın Gerdanlıklarından Mi...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yeni Yusufeli’nin Temelini Bakan Er...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Başbakan Erdoğan Borçka'da...
 » Deriner Barajı Elektrik Üretimi Yüz...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Artvin’de Bir İlçenin Kaderi Böyle...
 » Barajın Gövdesinde Kullanılacak Bet...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » Deriner Barajı Ülke Ekonomisine 801...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Artvin’de Deriner Doldukça Köyleri...
 » Artvin Barajı Ve Hes Açılıyor...