Artvin Eğitim Sen Sokakta Basın Açıklaması Yaptı

07/11/2012 15:11

“Bu Kez Ölüm Değil, Yaşam Kazansın!”


Haber: Tolga GülEğitim Sen Artvin Şubesi, “Cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin 56. gününe geldiğimiz bugün, çözüme dair hiçbir adımın atılmaması duyduğumuz kaygıyı daha da arttırmaktadır. ” dedi.

Artvin Eğitim Sen Şubesi yazılı bir açıklama yaparak 56 gündür cezaevinde süren açlık grevinin çözülmediğini ifade ettiler. Şube Başkanı Köksal Gümüş tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dün 72 cezaevinde 10 bine yakın siyasi tutuklu ve hükümlü daha açlık grevine başlamıştır. Siyasi ve insani taleplerle yapılan açlık grevlerine bugün katılım giderek daha da büyümektedir. Çünkü AKP hükümeti içeride çığlığa dönüşen seslere kulağını tıkamakta, çözümsüzlüğün siyasetini yapmaya devam etmektedir. Şüphesiz açlık grevleri, bugün hala sorunların ve taleplerin ifade edilmesinde bir protesto yöntemi olarak kullanılıyorsa, bu çözümsüzlüğün, inkarcılığın ve faşizmin hakim olduğu bir düzenin sonucudur. Yükselen toplumsal muhalefete rağmen, tüm büyüyen seslere inat, ısrarla bu düzeni inşa edenlerin suçudur.

12 Eylül faşist darbesinden bu yana ülkemiz sayısız açlık grevlerine tanık olmuştur. 12 Eylül’ün en büyük mirasçısı olarak iktidarı ele alan AKP hükümeti ise 12 Eylül’den de daha büyük bir karanlığı kendi baskıcı ve otoriter rejimi altında inşa ederek günümüze taşımaktadır. Savaşın, şiddetin, baskının ve inkarcılığın üzerinden beslenen AKP rejimi, bugün birçok insana “insanca yaşam” için açlığa, ölüme yatmayı çözüm olarak göstermiştir. Geçmişte darbecilere karşı yapılan açlık grevleri, bugün daha karanlık bir geleceğin ufkunu işaret eden AKP hükümetine karşı yapılmaktadır.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, insani diyalogların, demokratik yaklaşımların hala bir çözüm yolu olarak görülmüyor olması, yaşanan sorunları sadece daha da büyütmekte, toplumun vicdanında telafisi mümkün olmayacak derin yaralar açmaktadır. Yıllardır acı ve ölümlerle dağlanmış bu topraklarda artık bu kadar acı yeter!

Bir insanımızın dahi ölümüne artık kimsenin tahammülü kalmamıştır. Bu nedenle, açlık grevleri ile seslerini duyurmaya çalışan insanları ölüme sürüklemek, ölüme adım adım yaklaşmalarına seyirci kalmak, AKP hükümetinin altından kalkamayacağı sorunları da beraberinde getirecek, ülkemizin insan hakları karnesine bir kara leke daha bırakacaktır.

Zamanın yeni ölümlere doğru hızla aktığı bu günlerde herkes bilmeli ki yarın barıştan ve kardeşlikten söz etmek hala mümkün olabilecekse bunun yolu bu gün ölümleri durdurmaktan geçmektedir. Ölümleri ancak gaz bombasına boğulan sokaklardan yükselen kardeşlik taleplerini savunarak, çocukları her gün biraz daha ölüme yaklaşan anaların feryadına kulak vererek durdurabiliriz!

Kürt sorununda barış ve kardeşliğe, bir arada yaşam umutlarına karşı örülen barikatlarla geldiğimiz bugünkü süreçte, AKP hükümeti ısrarla çözümsüzlük politikalarını sürdürmekte, Kürt halkının demokratik taleplerine silah ve şiddetle yanıt vermektedir. Niteliğini siyasi ve insani taleplerin belirlediği açlık grevleriyle seslerini duyurmak isteyenlerle de “Aç kalan falan yok, herkes her şeyi yiyor" ifadeleri ile adeta dalga geçmektedir. Yetmezmiş gibi Kürt halkının seçilmiş temsilcilerini çözümün bir parçası yapmak yerine tasfiye etmeyi amaçlamaktadır. Kuşkusuz bugün demokrasi tarihinde başka hiçbir yerde eşine rastlanmayan olaylar ülkemizde yaşanmakta, içlerinde milletvekillerinin de bulunduğu, açlık grevlerinde yükselen sese ortak olmak isteyenlere gazla, copla yanıt verilmektedir. AKP hükümeti, artık rutinleşen tutumuyla, bir yandan kendine karşı büyüyen muhalefeti baskı ve şiddetle bastırmaya çalışmakta, diğer taraftan adeta rehavet içinde soğukkanlılıkla ölümleri beklemektedir.

AKP hükümetine sesleniyoruz, bugün kendinizi bir nebze de olsa tarih sahnesinde aklama günüdür, çok geç olmadan üzerinize düşen insani sorumluluğu yerine getirin ve açlık grevlerine artık son verin! Aksi takdirde sizlerin de altından kalkamayacağınız sonuçlar ortaya çıkacak, yaşanacak olan ölümlerin, sakatlıkların ve gerilimin sorumlusu sadece siz olacaksınız!

Artık insanlık tarihinde ölümle sonuçlanabilecek açlık grevlerine yer yoktur. Bu konuda, insani ve vicdani sorumluluğu yerine getirmeyenler, olumsuz herhangi bir sonucun bedelini çok ağır ödeyecek, tarihe zalimlikleri ile geçeceklerdir. Bu tarih de, bu halk da elbette ölümlerin, acıların, yitirilen umutların hesabını çok geçmeden bu zalimlerden soracaktır.

İnsan yaşamını hiçe sayan yaklaşımlarla ölümün değil yaşamın galip gelmesi için, bizler de emek ve demokrasi güçleri olarak, AKP hükümetini sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. İnsanı Yaşatmak İçin Bu Kez Ölüm Değil, Yaşam Kazansın!”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.11.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Hopa Ödp’den Zama-zulme-savaşa-tecr...
 » İhd Rize - Hopa Ve Fındıklı Temsilc...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Kazım Koyuncu Kültür Merkezi "12 Ey...
 » Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Kapatı...
 » Artvin 78’liler Vakfından Açıklama...
 » Hopa Hdp İlçe Örgütü 1 Eylül Dünya...
 » Artvin'de Tekel İşçilerine Destek A...
 » Hopa’da Emekçiler Grevde...
 » Hopa'da Emekçiler Meydanlara İndi...
 » Türkiye Kamu-sen Yüksek İstişare Ku...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Yusufeliler Ortak Yusufeli İnisiyat...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Hopa'da Çevik Kuvvet Tepkisi...
 » “Chp İktidarında Asgari Ücret, Açlı...
 » Türk Bayrağına El Basarak Yemin Ett...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...