Vali Kalkan Turizm İçin Umut Dağıttı

16/10/2012 10:29

Artvin Valisi Necmettin Kalkan Artvin De Turizmin Gelişmesi Konusunda Çok Önemli Açıklamada Bulundu.


Haber: Nurbay UstaVali Kalkan yapmış olduğu açıklamada Artvin, Doğu Karadeniz illerinden eşsiz doğal güzelliklerine sahip illerimizden birisisi olduğuna dikkat çekti.

Vali Kalkan; “ Doğası bozulmamış ender ilerlimizden bir tanesi. Artvin’in yöresi eşsiz doğal güzelliğe sahip olmasına rağmen Şavşat bunların içerisinde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Herkesin bildiği gibi Artvin Milli, Parklar yönüyle zengin bir kentimiz. Hatila Milli parkımız, Şavşat Sahara Milli Parkımız bunun yanında tabiat koruma alanlarımız av yaban hayatını geliştirme sahalarımız buda gösteriyor ki ilimiz doğal güzellikleri açısından zengin bir kentimiz. Macehel UNESCO tarafından Biyosfer rezerv alanı ilan edilmiş bir bölgemiz denizden uzaklaşan insanımız yaylalara bu tip doğal güzellikleri olan bölgelere rağbet ediyorlar. Bu anlamda Karadenize bu bağlamda da ilimize her geçen gün yoğun ilgi var. Bizim Artvin Valiliği olarak çabamız bu eşsiz güzellikleri tanıtmak. Ama bunu yaparken de koruma kullanma dengesini de sağlamaktır. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bu bölgedeki tabiat koruma alanları ile ilgili uzun devreli gelişim planı çalışmaları var. Bu planlardan bir kısmı onaylandı. Önümüzdeki süreçte özel sektöre yatırım yapmaları için sunulacak. Bir taraftan da Orman ve Su İşleri Bakanlığımız buralara ulaşım noktasında çalışmalar içerisindedir. Bunların içerisinde Şavşat Karagöl için bu yıl 2 Milyon bir ödenek ayrıldı. Bununla doğal taştan bir yol yapılacak olan bir projemiz var. Önümüzdeki günlerde buranın doğal güzelliklerini bozmadan ama daha rahat ve konforlu ulaşmayı da sağlayacak yollar yapılacak. Bu kadar aracın bu göl çevresine gelmesini de doğru bulmuyorum. Makul bir mesafede bir otopark oluşturup orada araçları bırakıp daha sonra insanlarımızın yürüyerek gelebileceği trekking yapabilecekleri bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Karadenizin ve Artvin’imizin de en önemli sorunlarından biride nitelikli konaklama tesislerimiz var. Gerek Turizm Bakanlığımız gerekse de Orman ve Su İşleri Bakanlığımız bu bölgenin Mas ter planlarından sonra uygulanan projeler özel sektörün beğenisine sunulacak. Umuyoruz ki özel sektör bu bölgelere nitelikli konaklama tesisleri yapacaktır. Artvin ve Artvin halkı olarak ta biz bu yatırımcılara yardımcı olmamamız olması gerektiğini düşünüyorum. Bu insanların önünü açmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada koruma çok önemli. Şu anda görüyorsunuz Sonbahar mevsimi ama güzelliklerini muhafaza ediyor. Bir taraftan yeşillikler bir taraftan adeta kart postal oluşturmak için gök kuşağı renginde ağaçlar bir tarafta dağlarda kar var. Eşsiz güzelliklerin bulunduğu bu bölgeyi hem tanıtma gibi hemde koruma gibi bir borcumuz var. ”dedi

Artvin Valisi Artvin’de yaşayan ve gurbetteki yaşayan Artvinlilere de bir mesaj göndererek önümüzdeki günlerde kutlayacağımız Kurban Bayramının herkese hayırlara vesile olmasını dileyerek özellikle gurbetteki Artvinlilere yönelikte; “Her Artvinli memleketine gelsin. En azından yolda bir defa gelerek sılayı rahim yapsın. Burada yakınları ile dostluk ilişkilerini daha da güçlü kılsın. Bu doğal güzelliklerini de görsünler. Büyük şehirlerin gürültüsünden, karmaşasından stresinden bir parça uzaklaşsınlar ve muhteşem bu doğayla buluşsunlar söylüyoruz. ” Dedi.

Vali Necmettin Kalkan ve misafirlerini Karagöl de ağırlayan Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklüde yaptığı konuşmada; “Bir haftadır yoğun bir yağmur vardı. Bugün Vali beyin şansına İstanbul’dan misafirleri var. Sayın Valimizi sağ olsun misafirlerini ağırlarken ve onun dışında da Şavşat’ı tercih edip sık sık ziyaret ediyor. Bizde Sayın Valimizin bu tercihi ve ziyaretinden dolayı kendinse şükranlarımızı sunuyoruz. Kendilerini ağırlamaktan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şavşatımız eşsiz bir doğal güzelliklere sahiptir. Sayın valimizde bu güzellikleri misafirlerine göstermek istiyor. Bu ilçemizi için hem tanıtım açısından, doğal güzelliklerin korunması açısından, hem de diğer konularda katkısı oluyor. ”dedi.

Abdullah Köklü; gurbetteki Şavşatlılara da; “Şavşat’ımızdan uzak şehirlerde yaşayan çok hemşerimiz var. Çeşitli nedenlerden dolayı memleket hasretini yaşayan Şavşatlıların bayramlarını tebrik ediyorum. Önümüzde ki yıl Şavşat daha güzel olacak. Önümüzde ki yıl daha güzel bir Şavşat, daha kaliteli hizmet, daha güzel yolları vatandaşlarımıza sunacağız. ” Dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.10.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Artvinli Başkanlar Ankara'da Kendil...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » İstanbul’da Artvin Turizmi Masaya Y...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Sakarya Ak Parti Kadın Kolları Art...
 » Chp Artvin Milletvekili Bayraktutan...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Trabzon Kurvaziyer Gemilerine Hazır...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Trabzon Artvinliler Erneğinden Kurt...
 » Artvin Ucuz Enerjiden Faydalanmalıd...
 » Artvin Horon Rekorunu Kırdı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...