Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler

10/10/2012 14:29


Haber: Tolga GülBugüne kadar birçok ilki başaran Güvenler Group Artvin’de çok farklı ve yeni bir ilke daha imza atıyor. İlimizin geçmişinde devlet desteği ile Fabrika girişimi gerçekleşmişti. Murgul Bakır Yatakları, çay fabrikaları ve Lif Levha Fabrikası. Bütün bunlardan sonra özelleşen fabrikalar derken ilimizde farklı ve yeni bir girişim daha yaşanıyor. Güvenler Group kapı üretim fabrikası kurarak yine bir ilke imza atacak. Belki de il genelinde ( Çay fabrikalarını saymasak eğer ) ilk başarılı fabrika girişimine adım atmış olunuyor. Güvenler Group, mobilya, ahşap ve panel kapı türleri ile fabrikasyon üretime geçiyor. “Fikir ve Kaliteyle Rekabet Etmek Gerekir” sloganıyla yola çıkan Artvin Güvenler Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Güven Artvin’de bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşıyor.

artdoor sadece yurt içinde değil yurt dışındaki pazarı da hedefliyor

Artvin’de hizmet anlamında oldukça önemli bir yere sahip olan Nevzat Güven’in yönetim kurulu başkanı olduğu Güvenler Group fabrika açıyor. ‘Hayalimde hep fabrika açmak vardı’ diyen Güven hayalini gerçekleştirmek için 2010 yılında hazırlıklara başladı ve kısa bir zaman zarfında fabrikayı üretime hazır hale getirdi. Fabrika için çalışmalarına başlayan Güvenler Group, Artvin’indeki bu girişimi de profesyonel bir mantıkla marka haline getirerek kapı üretimini artdoor markası adı altında gerçekleştirme kararı aldı ve internetten açtığı sayfa ile de bu markayı tanıtmaya başladı. Karadeniz ve Doğu Anadolu’da bulunmayan kapı üretimi alanında sadece Artvin’de değil bu bölgelerde de bir ilke girişen Güvenler Group, artdoor markası ile sadece yurt içinde değil başta İran, Gürcistan, Irak, Azerbaycan olmak üzere birçok ülkeyi de hedef Pazar alanı olarak planlıyor.

Vizyon: Müşterilere gerçek maliyetli çözümler sunmak

Nevzat Güven’in yönetim kurulu başkanı olduğu Güvenler Group; “Güvenler Group bünyesinde faaliyetine başlayan Artdoor müşterilerinin her türlü ahşap doğrama, ihtiyaçları için, en iyi kalite ve hizmeti sunmak amacıyla kurulmuştur. Grubumuz görev tanımını; müşterilerine her durumda ahşap panel kapı ihtiyaçlarını sağlayacak kaynakları geliştirmek ve gerçek maliyetli çözümler sunmak için en etkili yolları saptamak olarak belirlemiştir. ”vizyonu ile yola çıkıyor.

2011 Yılında Artvin'de Güvenler Group bünyesinde kurulan artdoor faaliyetine başlamış durumda. Şu anda test ve deneme aşamasında bulunan fabrika çok yakın bir zamanda resmi açılışını gerçekleştirerek müşteriler için en iyi ürün imalatı yapmayı kendine hedef belirledi. Artvin-Borçka Karayolunun 5. kilometresinde Borçka Barajının kenarında 4 bin metrekarelik alanda inşa edilmiş olan artdoor 15 adet son teknolojik makineleri ile günlük 250 ila 300 adet Kapı, 8-10 adet hazır mutfak üretimine başlamak için son aşamaya geldi. Yakın bir zamanda açacağı yurtiçi ve yurt dışı temsilcilikleri ile müşterilerine daha geniş yelpazede hizmet edecek. Artvin, Yeni Mahalle Mevkiinde bulunan showroomda ise artdoor ürünleri standında, ürünlerin seri üretime başladıktan sonra haftanın 6 günü müşterilerine hizmet sunmaya başlayacak. Bizde istedik ki ilimizde en önemli özel teşebbüs girişimi olan Güvenler Gruop artdoor kapı fabrikasını sizin adınıza gezelim ve bu girişimin en önemli ayrıntılarını da bizzat Nevzat Güven’den öğrenelim, dedik.

Fabrikasının kapılarını Çoruh Postası’na açan Güven, fabrikayı gezdirerek bilgiler verdi

Güvenler Group Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Güven, Çoruh Postası Gazetesi Genel Koordinatörü Tolga Gül ile birlikte yeni yeni kurulma çalışmalarını gerçekleştirdiği fabrikasının kapısını basına açmış oldu. Fabrikayı Tolga Gül’e gezdirerek fabrika hakkında bilgi veren Güven; “Fabrikanın içi kamera ve hava donanım sistemleriyle donatılmıştır. Bay-Bayan lavabolar, yemekhane, mutfak, mescit, kişiye özel dolaplarımız var. Üretim bandındaki hareketli sehpalar, otomatik toz emme aspiratörleri, vakum sistemlerimiz mevcuttur. Otomatik makineler, mebran presler, pervaz makineleri, otomatik kapı ebatlama makineleri, cinsili makineler, dilimleme makineleri… Vb. vardır.

Yöneticilere, üretim şeflerine ait odalar bulunmaktadır. 90 ton su kapasiteli bir havuzumuz var. Allah korusun herhangi bir yangın anında 90 ton su rezervimiz vardır. 90 ton demek 8 itfaiye demektir. Anında müdahale etme imkânlarına sahibiz. Bin 700 metrekarelik özel içme suyunu bizzat getirdik ve bölgede ki diğer sanayi kuruluşlarına verdik. Kereste depolama hangarı var. Bütün üretim makinelerinden çıkacak olan talaşı, tozu emecek sistemimiz vardır. Bu sistemden çıkacak olan talaşın ekonomik değeri varsa değerlendirilir yoksa da yakılır. Yakın bir yerde sunta fabrikası olsaydı bu tarz artıkları alabilirdi. Bize en yakın sunta fabrikası Samsun Vezirköprü’de bulunuyor. Yol uzaklığından dolayı nakliye masrafları fazla olduğu için alacağını zannetmiyorum. Bir kat sadece ahşap seri kapı üretimine ayrılmıştır. Günlük kapasite yaklaşık 250-300 adet olacak. Bu da aylık ortalama 8 bin kapı üretimi demektir. Katlarda mobese sistemleri mevcuttur. Fabrika içerisinde yüzme havuzu da vardır. Fabrika ve sosyal tesis iç içe olan bir fabrika belki de Türkiye’de yoktur. ”dedi.

Artvin İçin Büyük Bir Yatırım

Aklımda Artvin’e hep böyle bir hizmet yapma anlayışı vardı, diyen Güven, fabrika açmadaki amacını da belirtmiş oldu. “Beni fabrika açmaya iten nedenlerin başında hammadde temininin kolaylığı gelir. ” diyen Güven sözlerine şöyle devam etti:

“Artvin hammadde açısından zengin bir yer. Neden burada bir fabrika olmasın ki? Artvin yatırımı için fabrikaya her zaman ihtiyaç vardır diye düşündüm. Ayrıca Artvin sadece hammadde açısından değil, pazarlama açısından da gayet cazip bir yer. Umarım bu yatırımlar Artvin’deki yatırım alanındaki kalıplaşmış vizyonu değiştirir ve bu tür yatırımların sayısı artar. ”

Hem hammaddeye hem de pazara yakınız

Fabrika fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Güven; “Aslında benim yıllarca özlemini çektiğim bir projeydi; Çünkü bu bölgede biz küçük esnaf küçük alanlarda kalıp büyük alanları da bölge illerine bırakıyorduk. Bölgedeki büyük firmalar bizim yaptığımız ciroyu bir kalemde yapıyor. Bize perakendeleri kalıyor. İki olgu ticarette önemli. Ya hammaddeye ya da pazara yakın olacaksınız. Biz her ikisine de çok yakındık. İkisine de yakın olduğumuz için doğru ve isabetli bir yatırım yapmayı planladık ve en doğru yatırımı yaptık. Bakın Karadeniz’de, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu fabrikanın benzeri yok. Bu bölgeye bir fabrika yetmeyecek. 3-4 veya 5 fabrika daha yapılacak. Sadece bir ilk gerekiyordu. Biz bu ilki yaptık diğer girişimci arkadaşlarımızda benzerlerini gerçekleştirecekler. ”diye konuştu.

Artvin orman ürünleri bol olan memleket

Artvin’in orman ürünleri noktasında artılarının bulunduğuna dikkat çeken Güven, fabrika projesinin alt yapısında yatan gerçeği anlattı. Güven, “Orman ürünleri ile entegre tesislerini sanayiyle bütünleştirebilirsek ilimiz bu sektörde hak ettiği yeri alır ve Türkiye de adımızdan söz ettiren il oluruz. Bu yüzden ilimizin açılması gerekiyor. Biz Artvin’de sadece eleştiri yaparız. İşsizlik falan konuşuruz ancak kendimize öz eleştiri yapmayız. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün görev alanı içerisinde ortalama yıllık 150-200 bin metre küp istihsal yapılır. Bunun yüzde seksen veya seksen beşi Artvin dışına kütük olarak çıkar. Bunun ilimiz için ne derece kayıp olduğu fizibilite hesabı yapılsa elimizde olan rezervin işlenmeden dışarı gitmesi, milyonlarca TL, binlerce istihdam kaybı anlamına gelir. Orman memleketi olan ilimizde 308 orman köyü var ama halen keser, çekpas sapı gibi birçok orman ürünü ilimize dışarıdan geliyor. ”diyerek ilimiz adına önemli bir noktaya parmak basmış oldu.

Fabrika Yapım Süreci

İşte fabrikanın yapım süreci:

Fabrika yapımı için yeri 15 Ağustos 2010 tarihinde kiralayarak ilk adımı atmış olduk. Fakat bize yer teslimatı on ikinci ayda yapıldı. Nitekim biz o süre içerisinde kiramızı ödedik. Geçen yıl on ikinci ayda başlayıp 6-7 ay süre içerisinde hem inşaat, elektrik donanım sistemi, hem de internet mobese kablo sistemi yaptık. Ayrıca 14-15 adet en doğru makineyi tespit ederek satın aldık. Fabrikanın betonunu döktük. Fabrika duvarlarını ördük ve fabrikanın dış aksamını tamamladık. Ardından da diğer iç kısımlar ve dış yapıları tamamlayarak üretime hazır hale getirdik. Yani toplamda 8-9 ay süre içerisinde fabrikamızı hazır hale getirmiş olduk. 2012 Şubat ayı içerisinde deneme ve test çalışmalarına başladık ve Mart sonu itibariyle seri üretime geçmeyi hedefliyoruz. Ama bu süre içerisinde gerçekten çok zorluklar çektik. Özel idare üzerine düşen görevi yaparken biz de zemin etütlerini yaptırdık. İçme suyunu Özel İdare ile birlikte çözdük. Yol stabilize olarak yapıldı ancak üst kaplama sorunu halen duruyor. ”diyerek süreci anlattı.

Kıyı kenar çizgisinin daraltılmasında emeği geçenlere minnettarız

2011 yılında yasallaşan kıyı kenar kanuna göre sanayicinin önü açıldı. Kıyı kenar kanununda yapılan değişiklik ile sonradan yapılan sulama ve elektrik amaçlı baraj ve göletlerin kıyı kapsamı dışına alınmasıyla ilimizin önü açıldı. Bu da Güvenler Group gibi birçok firmanın önünü açtı. İşte bu yasal değişiklik belki de bu akşap panel kapı fabrikasının da önünü açmış oldu. Bu konuya ilişkin Artvin gibi kıyı kenar yasasından yararlanan illerdeki sanayicilerin minnettar olduğunu ifade eden Güven, “ Kıyı kenar kapsamı dışına alınması yasal olarak önümüzün açılması Artvin ve bizler için iyi oldu. Yol kenarlarında benzer yerlerde üretim alanları benzer şeyler yapılması en büyük temennimdir. Bütün Çoruh Havzası ve yolu civarında bu ve benzeri sanayi ve turizm yatırımlarının da önü açılmış oldu. Bu noktada bize yardımcı olan Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan ve Ak Parti iktidarı ile yasanın çıkmasında büyük emekleri olan dönemin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. ”diye konuştu.

Yatırımcıların önüne çıkacak sorunları yerel basın desteği gerek

Artvin Basınının kıyı kenar kanunundaki bu değişiklikte büyük katkıları olduğuna değinen Güven, yerel basının görevinin tamamlanmadığını asıl bundan sonra daha fazla desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Aynı zamanda Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı da olan Tolga Gül’den bu anlamda destek istediğini söyleyen Güven; “ Yerel basın ilimizin sorunlarını anlatma ve bu sorunları çözme noktasında önemli işlev görmektedir. Kıyı kenar kanununda olduğu gibi bundan böyle de yatırımcının önü açılması için yerel medyaya büyük görevler düşüyor. Yerel medyanın yapacağı haberler ve yazacakları yazılar ile yatırımcının önünün açılması için gerek siyasiler gerekse de bürokratların çaba göstermesi için öncülük yapılması gerekiyor. Bu noktada hem siyasilerin hem de bürokratların daha cesur davranmaları için yerel medyanın yayınları ile desteklenmesi gerçekleşirse bizden sonra bu tür yatırımları yapacak müteşebbislerin de önü açılır ve daha rahat yatırımlarını yapabilirler. Bu konu ilimizin bence en önemli sorunudur. Göç duracaksa eğer ilimize yatırım yapılması şarttır. Bu ve benzeri kuruluşlar istihdam doğuracağı için ilimizdeki nüfus göçünün önü kesilecektir. Buna dikkat edilmesini basınımızdan talep ediyorum. ”diye konuştu.Artvin’de Yatırım Teşvik Belgeli İlk Firma

‘Yatırım teşvik belgesine sahip olmak çok önemlidir’, diyen Güven sözlerine şöyle devam etti:

Devlet tarafından öngörülen yatırım alanında şuana kadar hiçbir haktan

faydalanamadık. İnşallah bundan sonra faydalanacağız. Artvin’de üretip ihracat yapan ilk firma olma hedefindeyiz. Fabrikada çalıştırılacak çalışan sayısına gelirsek eğer; elimizde zaten 20-25 çalışan var. Bu çalışanları istihdam edeceğiz. 30 çalışanla işe başlamayı düşünüyoruz. İş yoğunluğuna göre çalışan sayısını artıracağız. Tabi gerekirse vardiyalı sisteme geçeriz. Ama en az 100’ün üstünde çalışanımız olacak. Ben öyle düşünüyorum. Fakat tabi yoğunluğa göre değişecek. Ama bu yoğunluğa üç aya ulaşırız altı aya ulaşırız bilemiyorum, bunu zaman gösterecek. Çok iyi bir web sayfası yaptırdık. Aynı zamanda Türkçe-Rusça katalog hazırladık ve bu kataloglarımız 10-15 şehre dağıtılacak. Gürcistan, Nahcivan, Azarbeycan’na dağıtılacak. Nitekim bizim orada pazar yerlerimiz belirlenecek. Bilgi işlem ve reklam alanında istihdam edeceğimiz kişi gerek internet gerekse telefonla mesaj atma yöntemleriyle bilgilendirme yapacak. Böyle bir tesis yaparken yatırım yapan insanların hedefi şudur: 3-5 trilyonluk yatırım yapıp 8 saat çalıştırıp 16 saat yatırarak dünyayla rekabet edilmez. Bir makineye, binaya, fiziki mekâna ekipmanlarını koyduğunuz zaman istersiniz ki onu 8 saat yerine 16 saat çalıştırabileyim. Pazarlama ve reklam alanını ön plana çıkarmaya çalışacağız. Depremden dolayı Van’da on binlerce konut yapılacak. Van’daki bir yıl içindeki iş hacminin onda birini yakalasak vardiyalı çalışabiliriz. Türkiye 2023 de kentsel dönüşümde 250-300 milyar harcayacak. Bu ne demektir? Bizim bina rezervimizin yüzde yetmişi yenilecektir. Bilhassa bunlar deprem ve fay bölgesinden başlayarak bütün Türkiye‘ye yayılacak. Bu işin yönetimini ve kurumsallaşmasını iyi yapabilirsek, tabi bu sadece bana bağlı bir şey değil. Bütün çalışanlara bağlıdır. Ben bu fabrikada Artvinli insanlarımızı istihdam etmek, her alanda Artvinli nitelikli insan çalıştırmak istiyorum. Daha iyi randıman alabilmek için Artvinli tercih ediyorum. . Teknik alanda nitelikli eleman alacağız. Kısaca işe göre insan alacağız.

Hedef yurt dışına satış

Güven, artdoor’un hedeflerini anlatırken; “Şuana kadar müteahhitlik hizmetleri dahil il dışına hiçbir şey gönderemiyoruz. İl dışından ilimize giren bir para yok. Yani ne orman ürünleri ile alakalı ne hayvancılıkla alakalı burada üretip sattığımız bir şey yok. Yurt dışına ihraç, civar illere satış yapan bir tesis. Bizim hedefimiz bu. artdoor’da önemli miktarda istihdam sağlanacak. İki günde bir kamyoncuya en az iş çıkacak. Haftada bir veya iki kamyon hammadde girişi olacak. MDF, panel ve ağaç olacak. Yılda 4 bin ila 5 bin metre küp kereste tüketimi olacak. Bu sırasıyla istihsalciye, kamyoncuya, keresteciye istihdam alanı yaratacak. Bu fabrikayı gerek mal almak, gerekse de görmek için il dışından ve yurt dışından gelenler olacak. Dolaylı yoldan yüz elli iki yüze yakın insan istihdam edilebileceği bir alan oluşturmuş olacağız. Daha önemlisi de Artvin’de bir şey olmaz, üretim olmaz gibi birçok kalıplaşmış zihniyetin kırılması ve Artvin’de olabilecek şeylerin hammaddesi olan bölgesinde pazarı olan alanlarda yatırımların devamının geleceği kanaatindeyim. Gördüğümüz işlerde biz daha başarılıyız. Bu yatırım da insanların gözünü açacak. ”dedi.

Ticaret cesur olmayı gerektiriyor

Bu fabrika fikrinin çok zor bir fikir olması kadar uygulamaya cesaretinde oldukça zor olduğu hepimizin malumudur. Bizde herkesin o merak ettiği soruyu Nevzat Güven’e sorduk ve Güven’de o cesareti anlattı. İşte o cevap:

Ticaret cesur olmayı, cesur kararlar almayı ve aynı zamanda da ayakları sağlam yere basmakla olur. Birde çağın fırsatlarını, yenilikleri takip edilerek cesur kararlar alarak önemli adımları atmalı. Yenilikleri takip edip iş disiplini ile uygulayınca başarı geliyor. Olanla yetinmemeli daha ileri daha büyümeyi hedeflemeli. Bu bölgeden bir şey olmaz demeyelim, Çin iyi bir örnek. Kurumsal bir kimlik ile yapacağımız her şeyi yapıp satabiliriz. Satış ve pazarlamada başarılı değiliz. Her şey civar illerden gelir ve bize her şeyi satar, biz il olarak satmayı başaramadık. Biz il olarak bu kabuğu kırmak zorundayız. Sarp bizim için tarihi fırsat, İran, Irak, Gürcistan ve Azerbaycan, Artvin bunu fırsata çevirmeli. Artvin’de bir şey olmaz olgusunu kırmak lazım. Fiyat ve kalite ile yaparsan ayranın olsun sineğin Bağdat’tan gelir. Yeter ki rekabet edebilir bir şey yap müşteri gelir.

Yatırımcı enerjisini bürokratik engellere harcamamalı

Fabrika projesini hayata geçirirken zaman zaman direncinin kırıldığı zamanlarında olduğunu anlatan; Güven, “ Pes etmedik ve başardık. ”diyor. Güven ayrıca “Zaman zaman direncimin azaldığı ve yorulduğum anlar oldu. Artvin’de bugüne kadar gerek arsa ofisi anlamında gerek fiziki mekânlar bürokratik yapı anlamında sorunlarımız var. Enerjimizi bu tür engellere harcayınca enerjimiz azalıyor. Ben kişi olarak yılmayan tuttuğunu koparan, sonucu görmeye enerjimi harcayan bir yapıya sahibim. Ancak aynı yapıya her müteşebbis sahip olmaya bilir. Bu yüzden onların önünü açmak gerek. Kaldı ki seksen ilde prosedürü tamamlanmış, alt yapısı bitmiş, parselasyonu halledilmiş ve sadece üst yapıyı yapmak için yatırımcı davet edilirken biz yamacı kayalığı arsaya dönüştürerek fabrika kurmaya çalışıyoruz. Yolu, elektriği, suyu ile aylarca uğraşıyoruz. Enerjimizi bürokratik engellere harcadığımız zamanlarda rekabet için gecikiyoruz. Buda bizim rekabet gücümüzü azaltarak başarısız olmamıza neden oluyor. Bürokrasi yatırımcının önünde yürümesi gerekir. İlimizde her şeyin ilki zordur. İnşallah bizimle biter. Bizden sonrakiler bu zorlukları yaşamaz. Rahatlıkla yürüyerek enerjilerini tüketmeden her sorunu aşmalı yatırımcı. İlimiz geleceğe ancak böyle hazır olabilir. Sadece burada bürokrasiye ve siyasilere iş düşmüyor. Artvin’de sivil toplum kuruluşlarının da aktif rol oynaması lazım. STK’lar bürokratik engellerin aşılması noktasında yatırımcıya destek vermeli. Köstek oldukları zaman ilimize dışarıdan yatırımcı gelmeyeceği gibi buradaki yatırımcıda kendini büyütmek için cesur adımlar atamaz. ”dedi.

Artvin ladini ve köknarı artdoor’a dönecek

“Ben Türkiye’de uluslar arası bir marka oluşturdum. Hem Artvin’in adını hem de İngilizce kapı sanatı olan artdoor markası ile Artvin ladini ve köknarını markaya dönüşecek. Tüm iş adamı hemşerilerimiz, Artvin ismini duyduğu yerde milliyetçi duyguları öne çıkararak bizim markamıza ilgi göstereceklerini düşünüyorum. Hemşerilerimin dışarıda çok milliyetçi olduklarına şahidim. Bizim markamıza da yakınlık göstereceklerdir. Yurt içinde ve dışında artdoor marka ile hizmet verirken hemşerilerimin sahip çıkacağından şüphem yok. Kesinlikle onları bekliyorum. Buradaki arkadaşlarımıza mail, tel ve basın yoluyla ulaşacağız. Mutlaka iş yaptırsınlar yaptırmasınlar Artvin’e ayakları düşünce en azından bir çay içmelerini herkesten bekleriz. ”diyerek Artvin ve Artvin dışındaki tüm dost ve arkadaşlarını fabrikaya bekliyor.

Başarımız birlik ve beraberlikten geliyor

Güvenler Group’un başarısında yatan sebepleri ve gelecekteki hedeflerini anlatan Nevzat Güven; “Başarılımızın Temelini izah edeyim. Ben değil biz olmak. Aile şirketiyiz. Aile şirketinde birlik beraberlik ben değil biz olgusu hakim bizim şirketimizde. Çalışanlar dahil bizim bu noktaya gelmemizde ailenin her ferdinin gizli kahraman olduğunu, çalışanlarının her birinin bunda en az her birimiz kadar tabiri caiz ise elleri nasır tutan çalışanlarımızın da payı var. İş disiplini, güven vermek, yaptığının arkasında durmak, ticarette dürüst olmak, sosyal ilişkilerinin güçlü oluşu, çağın gelişimini takip etmek. Artvin’deki yapılaşmada da biz şirket olarak değişimin öncüsü olmuştuk. İlimizde Yap sat ile insana parası ile açık cezaevi inşa etmişler. Biz bunu değiştirerek yaptığımız konutlarla insanlara yaşam alanları sunduk. Yaşanabilir sosyal donatı alanı gibi yaşamsal konut üretme noktasında öncü olduk. Zannedersem insanlar öncülüğü görünce takip ediyor. Yarışarak devam edecek bu öncülük. Biz yapsata devam edeceğiz. Hatta bundan sonra fabrikayı daha entegre haline getirmek için yeni bir planım var. İlimizde gelecek vadeden turizmde de bir projemiz daha var. İnşallah iki önemli projeyi daha hayata geçireceğiz önümüzdeki yıllarda. Yani şirket olarak öncülük yapmaya devam edeceğiz. ”diyerek gelecekte Artvin adına önemli yeni ilklere daha imza atacaklarını söyleyerek röportajı tamamlıyor.

Bizde Nevzat Güven’e ve ortaklarına teşekkür ediyoruz. Ayrılmadan önce şirket çalışanlarına ve ortaklarına, tabi ki de Nevzat Güven’e hayırlı kazançlar dilerken, ilimiz adına bu derece önemli olan istihdam alanı oluşturduğu için, ilimizdeki insanlara daha cesur davranmaları noktasında yardımcı oldukları için ve öncülüklerinden dolayı teşekkür ettiğimizi belirterek yeni yeni yatırımları yapmalarını da beklediğimizi belirterek artdoor markasına başarı temenni ettik. Fabrikadan ayrılırken de bir gün bu fabrikanın ülkemizin en önemli tesislerinden biri haline geleceğine inandığımızı vurgulayarak, güvenle, artdoor’a olan inancımızla elimizi salladık. İnşallah artdoor’un önü açık olur ve yeni artdoorlar, yeni fabrikalar ilimizde kurulur ve ilimiz göç veren il olma noktasından çıkarak geleceğe daha güvenle bakan bir il haline gelir. Ne diyelim hadi kolay gelsin sana artdoor.

Nevzat Güven’in kısaca özgeçmişine değinelim:

Yusufeli’nin Boyalı Köyü’nde doğan Güven, askerliğini bitirdikten hemen sonra iş hayatına atıldı. 3 marangoz makinesiyle işe başlayan Güven; 1994’de Artvin’e ilk sıcak presi getirdi. Artvin’de pres kapı üreten ilk kişidir.

1998’de Kobi kredisiyle 13 tane mobilya makinesi alıp şuan ki işyerini kurup doğrama ve mobilya işinde çalışan sayısını da iki kat artırdı.

2002’de mevcut iş yerini ofis büro ve showroom yaparak hem doğrama hem de mobilya üretimine geçildi.

2007’de inşaat yap-sat işine başlayıp Artvin’de adından söz ettiren yaşanabilir site yapmaya başladı.

2010’da da hep hayalinde olan fabrikasyon işine başladı.

Başarının sırrı “BEN” değil;”BİZ” olmaktan geçtiğini vurgulayan Güven, bu başarının ailenin tüm fertlerinin ve şirket çalışanlarının başarısı olduğunu söyledi. Hepsine teşekkür ve minnet duygularımı buradan sizin aracılığımızla iletiyorum.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.10.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 33 Artvin Kafkasör Kültür Ve Turizm...
 » Artvin 38. Başkanlar Konseyi Sonuç...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Doğu Karadeniz'den Uzakdoğu Çıkarma...
 » Karadeniz’i Osb’ler Kalkındırıyor...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Artvin Tarihi Bir Gün Yaşadı...
 » Umg 21.kuruluş Yıl Dönümünü Basın M...
 » Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ko...
 » Karadeniz Bölgesi Gayrimenkul Sektö...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Haluk Levent Hayranlarına Müjde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...