Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Sağlık İçin Yürüdü

06/10/2012 08:57

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Tarafından Düzenlenen Yürüyüşe Büyük Bir Katılım Gerçekleşti.


Haber: Nurbay Usta3-4 Ekim'de kutlanan "Dünya Yürüyüş Günü"nde "Obezite ile Mücadele Kampanyası"na destek vermek amacıyla Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Topsakal, Mal Müdürü Cengiz Alper, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Said Değerli, Doktor Hayriye Bülbül, Doktor Elif Torun, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Temindar Gümüş, Daire müdürlüğü, Şavşat Toplum sağlığı merkezi ebesi Bilgen Keskin, Sağlık memuru Ercan Turan, Toplum Sağlığı merkezi şoförü Levent Kamacı, Toplum sağlığı merkezi çalışanı Önder Büyük vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Şavşat’ta 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'nün çeşitli etkinliklerle kutlandığını anlatan Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Doktor Mahmut Said Değerli katılımın yüksek oluşundan dolayı duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek sağlık herkes için lazım dedi. Yürüyüşte yöresel ifadelerle afiş, döviz ve pankartların olması dikkat çekti.

Sağlık için, obezite için, hastalıklara karşı yürüyoruz diyen Doktor Mahmut Said Değerli düzenli beslenerek ve yürüyüşle sağlığımızı korumanın mümkün olabileceğine dikkat çekti. Etkinliğe katılanlara da teşekkür eden Doktor Değerli, örnek bir davranış sergilediklerini dile getirdi. Ülkemizin bazı yerlerinde yürüyüş alanlarının darlığından söz ederken Şavşat’ın her tarafının yürüyüş parkuru gibi olduğunu bunun içinde burada yaşayan insanlarda obezite ve benzeri hastalıkların daha az olması gerekir şeklinde uyarıda bulunarak bütün Şavşatlıları sürekli yürümeye davet etti.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden biri olan hareketsiz yaşam, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında 4. sırada yer alıyor şeklinde ifade eden Doktor Mahmut Said Değerli, “Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6'sının fiziksel hareket yetersizliğiyle ilişkili nedenlere bağlı olduğu bilinmektedir. Hareketsiz yaşamın meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin, iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedenidir” dedi.

Araştırmalara göre, günde 10 bin adım atmaya çalışmak, kişinin motivasyonunu artırarak daha aktif bir yaşam sürmesini sağlıyor diyen Doktor Değerli, yetişkinler için haftanın 5 günü orta şiddette fiziksel aktivite yapmasını önerdi.

Doktor Mahmut Said Değerli, Bakanlıkça gerçekleştirilen "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması Sonuçlarına" göre, Türkiye'de vatandaşların yüzde 71, 9'unun hareketsiz yaşadığı, 2011'de yapılan "Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması"na göre ülke genelinde kadınların yüzde 87'si, erkeklerin ise yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı tespit edildiğini hatırlattı.

Şavşat Hükümet Konağı önünde bir araya gelen katılımcılar, ellerindeki sağlıklı yaşam ve fiziksel aktivitenin önemini belirten döviz ve pankartlarla yürüyüşe başladılar. Vatandaşların daha çok dikkatini çekmek amacı ile polis kontrolünde şehrin çeşitli caddelerinde devam eden yaklaşık 2 Kilometrelik yürüyüş yine aynı noktada sona erdi.

Etkinliğe katılan vatandaşlar ve öğrenciler obezitenin ne kadar zararlı olduğunu bu etkinlikte anladık. Obezite ile mücadelenin tüm dünyanın sorunu olduğunu anladıklarını vurgulayan öğrenci ve vatandaşlar, bu yürüyüşü sürekli hale getirmeyi planladıklarını belirterek, "Obezlik, birçok hastalıktan daha tehlikeliymiş. Bunu anladık ki sağlıklı bir toplum olmak istiyorsak günde en az yarım saat yürümeli, abur cubur yiyeceklerden kaçınmalı, asitli içecekler yerine doğal içecekler tercih etmeliyiz. ” Şeklinde ifade ettiler. Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen bu etkinlikten oldukça memnun kaldıklarını söyleyerek bilmediğimiz büyük bir tehlike konusunda aydınlanmış ve çok kolay da bir çözümünün olduğunu öğrenmiş olduk. Bu etkinliği düzenleyenlere Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Doktorlarına çalışanlarına ve katılanlara teşekkür ediyoruz dediler.

Yürüyüş bitiminde yapılan etkinlik ve sağlıklı yaşamla ilgili çok önemli konulara dikkat çeken Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi doktorları toplumu bilgilendirme amaçlı bazı önemli konulara dikkat çektiler.

Şavşat Toplum Sağlığı Merkezi Doktorları; “Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter¬siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamama¬sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri ol¬muştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.

Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, "spor" kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam için¬de kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktivi¬teler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Bakanlığımız tarafından yayımlanan "Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım" araştırma raporuna göre toplum genelinde düzenli olarak fiziksel aktivite yapanların tüm toplum için oranının % 3, 5 düzeyinde olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle toplumun % 96, 5'i düzenli olarak fiziksel aktivite yapmamaktadır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.10.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Bugün Dünya Kanser Günü...
 » Ramazan Ayı Sonrası Fiziksel Aktivi...
 » Artvin Sağlık Müdürlüğü “Sağlık İçi...
 » Artvin’de Yeniden 100 Öğrenciye Dah...
 » Doktor'dan Bir Garip Hayranlık...
 » Doktorlar Şavşat’ı Tanımak İçin Gez...
 » Tekerlekler ''kanserle Mücadeleye D...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Nde Tören...
 » ''kanserin Toplumsal Önemi Ve Risk...
 » Üniversite Öğrencilerinden Anlamlı...
 » Arap Karayolu Taşımacıları Birliği...
 » Çoruh'ta Rafting Şampiyonası...
 » Yusufeli Kaymakamı Kenan Eskin Düny...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Doka, Hopa'da Lojistiğin Sorunların...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Artvin'de, Nevruz, Ormancılık, Su V...
 » Artvin Milli Parklardan Açıklama...