Tek Gıda’nın Söyleyecek Sözü Var

05/09/2012 17:59

Türk İş Rize İl Temsilcisi Ziya Aksoy, “Çaykur İşçisine Yıllardır Yaşatılan Esaretin Artık Son Bulduğunu” Söyledi.


Türk İş Rize İl Temsilcisi Ziya Aksoy

Haber: Hayati AkbaşTek Gıda İş Sendikası tüm baskı ve tehditlere rağmen Çay kur’da yürüttüğü yetkili sendikal mücadelesini 4 yıllık bir mücadelenin sonunda kazandı. Yıllar önce 9 bin üyesi olan Tek Gıda İş Sendikası yerine yaklaşık 2500 üyesi olan Öz Gıda İş ‘i yasalara aykırı bir şekilde çay kur’da en çok üye ye sahip sendika diye yazı veren çalışma Bakanlığı yargının ‘Çay kur’da en çok üyeye sahip sendika Tek gıda İş Sendikasıdır) kararı sonrası geri adım atmak zorunda kaldı.

BAKANLIK YETKİ BELGESİ GÖNDERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına Genel Müdür Ali Kemal Sayın imzasıyla Tek Gıda İş Sendikasına gönderilen yetki yazısında, “Aşağıda unvan ve adresi belirtilen işyerlerinde Tek Gıda-İş Sendikasının toplu iş sözleşmesi yapmak üzere Yasanın aradığı gerekli çoğunluğu sağladığını belirten ilgi tespit yazısı taraflara gönderilmiştir’. Söz konusu tespit yazımıza Öz Gıda-İş Sendikası tarafından itiraz edilmiştir. Rize 1-Asliye Hukuk Mahkemesi (İş Mahkemesi Sıfatıyla), 21. 03. 2012 tarihli ve Esas No: 2011/2852, K. No: 2012/314 sayılı kararı ile davanın reddine karar vermiştir. Söz konusu karar, Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 05. 07. 2012 tarihli ve E. No: 2012/18725 K. No: 2O12 / 26715 sayılı ilamı ile onanarak kesinleşmiştir.

Bu nedenle, 2822 sayılı Yasanın 16’ncı maddesi gereğince belirtilen işletmede (ÇAYKUR) Tek Gıda-iş Sendikasının toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olduğunu gösteren bu yetki belgesi verilmiştir. Bilgi ve gereğini rica ederim.

YALANLAR BİTTİ SÖZ TEK GIDA’NIN

Dört yıl boyunca verdikleri kararlı mücadelenin sonucunda toplu sözleşme yapmak için işverenle masaya oturacak olan Tek Gıda İş Sendikası Rize 1. 2. 3 ve 4 no’lu şubeler adına bir açıklama yapan Rize 1 nolu şube başkanı ve Türk İş Rize İl temsilcisi Ziya Aksoy, söyleyecek sözümüz var diyerek yaşanan süreçle ilgili şunları söyledi; “Tek Gıda-iş Sendikası üyesi binlerce Çaykur işçisi emek düşmanı (Öz Gıda İş) in ayak oyunları ve siyasal iktidarın adaleti ve emeği yok sayması sonucu 4 yıl boyunca Toplu sözleşmesiz kaldı. Çaykur işçisi 4 yıldır Haklarını doğru düzgün alamadı. Kurumda gereği gibi temsil edilemedi. İşyerinde sıradan gerekçelerle haksızlığa uğradı, sesini duyuracak kimse bulamadı, zorla “Sendika değiştir” baskısı gördü, sürgüne gönderildi, her tülü aşağılayıcı saldırıya uğradı ama yılmadı bütün bu zulme karşı mücadele etmek zorunda bırakıldı mücadele etti ve sonunda kazandı.

YARGI TEZGÂHI BOZDU

ÇAYKUR yetki davası sonuçlandı. Yalancının mumu söndü. Yargı başından beri söylediğimiz gerçeği onayladı.

Çalışma Bakanlığı 4 sene önce başlattığı rezalete, 24 Ağustos 2012 tarihli yetki yazısıyla son vermek zorunda kaldı. Öz Gıda-İş de, hükümeti ve siyasal iktidarın tüm organlarını tüm yetkililerini arkasına alarak tezgâhladığı oyunda tepe tak la oldu. Çünkü onlar yalan söyledi biz doğru. Onlar hak etmediklerini, gayri ahlaki, gayri hukuki ve gayri insani usullerle almaya çalıştılar. Bizse adaletten, hukuktan, meşruiyetten ve doğru bildiğimiz haklı mücadelemizden şaşmadık. Yargı adaleti tesis etti. Gerçekler yalancıların yüzüne tokat gibi indi.

UTANACAK YÜZLERİ VAR MI?

Bu yalancıların; bu kapalı kapılar ardında, iktidar kucağında iş pişirmeye çalışanların utanacak yüzleri var mı? Bilmiyoruz ama bildiğimiz bir tek şey var:

ÇAYKUR işçisi bu emek düşmanlarının yüzünden 4 senedir zülüm çekti. Onlarca emekçi kardeşimiz Toplu sözleşmesiz kaldı. Haklarını doğru düzgün alamadı. Yıllardan beri kurumda gereği gibi temsil edilemedi. İşyerinde haksızlığa uğradı, sesini duyuracak kimse bulamadı, zorla “Sendika değiştir” baskısı gördü, sürgün edilmekle tehdit edildi sürgüne gönderildi, aşağılandı. Altmış yıllık Sendikası hakkında, kendisi hakkında haksız ve seviyesiz saldırılarla karşılaştı sıradan gerekçelerle yevmi yeleri kesildi idarenin keyfi uygulamaları ve saldırıları ile karşı karşıya kaldı bazı emekçi kardeşlerimiz sıradan gerekçelerle işten atıldı bütün bu yaşananlara karşı yılmadan mücadele etmek zorunda bırakıldık.

HESAP SORDUK SORACAĞIZ

Bütün bu zulmüm ve bu yapılanların elbette hesabı yine hukuktan şaşmadan sorulacaktır, Ama öncelikli işimiz engellenen toplu iş sözleşmemizi imzalamaktır. TEKGIDA-İŞ Sendikası Bakanlık tarafından gönderilen yetki belgesi sonrasında 2822 sayılı Kanun çerçevesinde toplu iş sözleşmesi çağrısını yapacak ve müzakereleri başlatacaktır. Hedef toplu iş sözleşmesinde zulmün ve kayıpla geçen dönemin karşılığını almaktır. Bu yeni sürecin tüm emekçi kardeşlerimizi hayırlı olmasını diliyoruz. Dün olduğu gibi bugünden sonrada sendikamızın onurlu üyeleri ile birlikte mücadele kararlılığımız devam edecektir” dedi.

ÖZ GIDA ÜYELERİNE ÇAĞRI

Tek Gıda İş Sendikası Rize 1 nolu şube başkanı Ziya Aksoy, Öz gıda İş sendikasına üye işçilere seslenerek ; “ o veya bu şekilde Öz gıda İş’e geçen emekçi kardeşlerimiz daha fazla mağduriyet yaşamaması için bir an evvel yeniden emeğin sendikası olan Tek Gıda İş Sendikasına geri dönmeye çağırıyorum. Daha fazla emek düşmanlarıyla beraber olmayın, hakkınızı, hukukunuzu savunmayan sözde sendikacılarla artık hiçbir işiniz yok. Bir an önce gelin üyeliklerinizi yenileyerek 4 yıllık mağduriyetinizin hesabını sorun maddi kayıplarınızı alın” diye çağrıda bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.09.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Tek Gıda Ankara Yolunda...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Çaykur’da Grev Sesleri...
 » Tek Gıda İş Tis İçin Yine Ankara Yo...
 » Çaykurda Yetkili Sendika "Tek Gida...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Artvin’li Geleceğine Sahip Çıkmak İ...
 » Çaykur'da Özgıda İş Mağduriyetinde...
 » Türkel'den Uslu'ya Veryansın...
 » Hopa'da Kesk Üyeleri Grevde...
 » Tek Gıda İş Sendikasından Açıklama...
 » Çaykur'da Yetkili Sendika Tek Gıda...
 » Artvin Derneği Madene Karşı Sokağa...
 » Milli Eğitim’deki Tasfiye Ve Kadrol...
 » Çaykur’da 10 Bin İşçi 20 Nisan’da G...
 » Türkiye Kamu-sen Yüksek İstişare Ku...
 » Yüce'den Öz Gıda İş'e Yalanlama...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Hes Gerilimine Durdurma...
 » Yeşil Yol Projesine Tepkiler Dinmek...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...