O Tam Bir Artvin Aşığı

27/08/2012 09:51

Bursa’da Herkes Osman Çelik’i Tanır.


Haber: Tolga GülÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ağabeyi Osman Çelik, Gazeteci Tolga Gül’e röportaj verdi.

Çok önemli konulara değinen Osman Çelik, sivil toplum hayatından uzaklaşmasının sebeplerini de anlattı. Ses getirecek bu röportajda; “Bursa ili Artvinlilerin yoğun olarak göç ettiği illerin başında geliyor. Ama doğası, ama da havası ve suyu bunun en önemli sebebidir. Bu sayımızda bize konuk olan kişi de Artvin’in Yusufeli ilçesinden Bursa’ya göç etmiş bir ailenin gurbette başarılı bir hayat sürdüren kişi. İş ve sosyal hayatın önemli aktörlerinden biri olan bu kişi hayatın basamaklarını ise çok büyük zorluklarla tırmanmış. Bugün geldiği noktaya tırnaklarıyla kazıyarak gelen bu kişi, Bursa’nın yükselen değerlerinden biri. İyi bir hemşerimiz olan Osman Çelik’ten bahsediyoruz. Çelik, küçük yaşlarda ilimizden Bursa’ya göç ederek, bugünlerin Burtvin’inin oluşmasına katkı sağladı. Kendi ailesi gibi memleketinden göçüp gelen Artvinlilerin en önemli yardımcılarından biri olan Çelik, yaptığı onca katkılara karşın hemşerilerinden hak ettiği sevgiyi ve de saygıyı da almış sayılmaz. Hayatı sürekli sorgulanan Osman Çelik, kendisi gibi hayatta başarılı olan kardeşi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gibi birçok illerin gıptayla takip ettiği, ancak Artvinlilerin ise eleştirdiği isimlerden. İşte tam bu noktada Çoruh Postası Gazetesi olarak kendisi ile röportaj gerçekleştiriyoruz. Biliyoruz ki Osman Çelik, gerek Bursa için gerekse de Artvin’imiz için önemli bir değer. Sadece Bursa’da yaşayan değil Artvin’de dahi yaşayan yüzlerce Artvinlinin dert babası olan Osman Çelik bu günlerde sivil toplum hayatından kendini uzaklaştırmış. Kendi işlerine bakan Çelik’in en büyük üzüntüsü ise hemşerilerinden hak ettiği saygıyı görememesi. Haksızda sayılmaz. İşte bu röportajımızda aslında bir gönül adamı olan, kendisinden faydalanan insanların bile bazen kadirşinaslık yapmadıkları bu cefakar insana hak ettiği değeri vermek için sorularımızı yönlendirdik. Biliyor ve inanıyoruz ki Osman Çelik’lerin sayıları artmalı. Bu değerleri aşağı çekmek değil yukarıya itmek gerekiyor. Bir Osman Çelik’in Artvin’imizin nüfusuna kayıtlı olmaması durumunda hayıflanan bizlerin bizim ilimizden çıkmış bir değeri küstürme çabalarımızın ne denli yanlış olduğunu bu röportajımızın ana teması yapmayı arzuladık. Biz sorduk, mütevazi, cefakar, sevecen ve iyi bir aile reisi olan Osman Çelik cevapladı. Memleketine ve memleketinin insanlarına aşık olan Çelik’in cevapları üzerinde kitaplar yazılacak derecede öneme haiz. Biz büyük keyif aldık, umarız sizlerde aynı keyifle okursunuz.

Sayın Osman Çelik, bize bu yoğun döneminizde zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Artvin’den Bursa’ya bakınca çok önemli bir değer olarak gördüğümüz sizinle röportaj yapıyor olmanın keyfini yaşıyoruz. Yeniden teşekkür ediyoruz.

Asıl ben teşekkür ediyorum. Hemşerilerim ile aracılığınızla buluşacak olmanın heyecanını yaşıyorum. İyi ki geldiniz. Güzel iltifatlarınız için teşekkür ediyorum.

Biliyoruz ki Artvin’i Bursa’da başarıyla temsil eden ve buna da devam eden önemli kişiliklerden birisiniz. Şu aralar ne işlerle uğraşıyorsunuz. Sivil toplum kuruluşlarında bir dönem çok etkendiniz. Bu aralar bu tür etkinlikler içerisinde bulunuyor musunuz?

Son yıllarda işlerimiz zamanımızın çoğunu almaya başladı. Bu sebepten biraz daha kendi işlerimizle meşgul oluyoruz. İnşaat işleri. Bursa’nın kentsel dönüşümüne katkı sağlayan inşaat işleriyle uğraşıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ve vakıf hayatını ise bıraktık. Belki buna ara belki de tamamen veda diyebilirsiniz. Bakalım gelecek neler gösterir. Ancak şuan için kendi işlerimizdeyiz.

Halkımız sürekli arıyor yeniden başkan ol diyorlar, ancak bu şimdilik mümkün değil

Siz bıraktınız ancak halk sizi bıraktı mı? Bunun zor olduğuna inanıyorum.

Biz bıraktık ancak gerek kardeşimin siyasi kişiliği gerekse de benim vakıf hayatında ki geçmişim bunu mümkün kılmıyor. Hemşerilerimiz ve Bursa’daki bizi tanıyanlar sürekli arıyorlar. Özellikle Artvinli hemşerilerim yeniden başkan olmamı istiyorlar. Ama düşünmüyorum.

8 katlı bir bina inşa etmek istiyorduk, ancak destek bulamadım

Başkanlık döneminizde birçok önemli projeleri hayata geçirdiniz. Ancak ben isteyip de yapamadığınız, aklınızda kalan projelerinizi sormak istiyorum.

Bahsettiğiniz gibi çok önemli çalışmalara imza attık. Büyük kutlama etkinliklerinden burs çalışmalarına, hemşerilerimizin cenazelerinde ve hastalıklarında yanlarında olmaktan düğün ve sünnetlerde onların yanı başında bulunmaya kadar birçok noktada çalışmalarımız oldu. Pek tabii ki yapamadıklarımız da oldu. Ankara asfaltı üzerinde vakıfların bir arsası vardı. Artvin yurdu olarak planlıyorduk ama yalnız kaldım. Gerek yönetimden olsun gerekse de hemşerilerimden olsun yeterli destekleri alamadım. Dolayısıyla zor oldu evraklarla, bürokrasi ile falan uğraşmak. Bu uhtemde kaldı. 8 katlı projemiz vardı. Artvin Vakfı yurdu yapacaktık. Altına market düşünüyorduk. Artvin pazarlama diye Artvin vakfına gelir olacaktı. İhtiyaç sahiplerine bu vesile ile destek sağlayacaktık. Çok fazla destek bulamadığım için yalnız başıma çok uğraşamadım. Yönetime iki trilyon ben karşılarım demiştim. Gerisini bulmaya siz yardımcı olun demiştim, ancak böyle bir destek bulamadım. Bu projemizde gerçekleşmeyen bir proje olarak geçmişte kaldı.

Pekiyi şimdi Artvin Vakfının genel durumu nedir? Ve size bu konuda fikir danışıyorlar mı? Arayıp soruluyor musunuz?

Vakıfta bizden sonra gelenler bir büro satın aldılar. Vakfı kiradan kurtarmak adına, Onun dışında bir soruları olmadı. Sanıyorum ihtiyaç duyulmuyor.

Amacına uygun hareket ederlerse derneklerin sayısı artmalı

Bursa’da çok fazla Artvinli dernek var. Yani ilçeler ve köylerin dahi ayrı ayrı birkaç derneği var. Bunu doğru buluyor musunuz?

Dernekçilik iyi bir şey örgütçülüğün sosyal anlamda faydaları çok. Amacına uygun hareket ederseniz köy dernekleri dahi kurulmalı. Köy dernekleri bütün köylerin kurması lazım. Bakın bizim burada Kobat Yüksekoba köyümüzün derneği mevcut. Düğününden sünnetine, cenazesinden hastasına kadar köylülerimiz ile en ufak bir sorun olunca bilgi sahibi oluyoruz ve o konuda yardımcı olabiliyoruz. Derneğimiz olmasa köylülerimizden de haberdar olamıyoruz. Birbirimizden haberimiz olmuyor. Bu dernekler bir araya getiriyor, cenaze ve düğünlerde haber veriyorlar. Amacına uygun çalışırsa iyi. Ama maalesef Bursa’da öyle dernekler var ki borç içerisinde ve kirasını ödeyemez durumda. Bu durumda Artvinliler adına eksi yazıyor. Falan derneğin kira borcu var diye kötü örnek olmamak lazım. Ben her zaman söyledim, sosyal faaliyetlerde bulundum. Bir tek Artvinlilerde dilenci yok, sokak çocuğu yok. Bizde o kültür yok. Bizim Artvinli dilenemez ve sokakta yatıp kalkamaz. Memleketine bağlı insanlarız. Dernek başkanları ve yöneticilerinde buna yönelik hareket etmeleri lazım. Ancak Artvinliler ile ilgili bir şey söylemem gerekirse dışa karşı iyi ama kendi hemşerilerine karşı kötü oluyoruz. Yani dışı seni içi beni yakar.

Bütün bu Artvinli dernekleri bir araya getirme adına bir çalışma var mı?

Artvinlileri bir araya getirme adına benim bilgi dahilimde olduğum yada duyduğum herhangi bir çalışma yok.

Burtvin diyorlar ancak birbirimizin paçasını aşağı çekmemeliyiz

Bursa’ya hemşerilerimiz Burtvin diyorlar. Sayımızın fazlalığı sebebiyle buranın ismi Artvin ile özdeşleşmiş. Pekiyi bu çoğunluktan gelen gücümüzü kullanabiliyor muyuz?

Dediğiniz doğru. Burada biz Artvinliler yoğunluktayız. Bu sebepten de buraya Burtvin diyorlar. Burtvin diyorlar ama. Burası önemli bizi dışarıda birbirini tutan insanlar olarak görüyorlarsa da durum hiçte böyle değil. Bakıyorsunuz birbirimizi paçamızdan aşağıya çekmeye çalışıyoruz. İçimizi yakıyoruz. Birbirimizin paçasından aşağıya doğru çekmeyi, birbirimizi eleştirmeyi artık bırakmalıyız.

Artvinlilerin Bursa’yı istemelerinin sebebi benzerlik

Sizce Artvinlilerin yoğunlukla Bursa’yı tercih etmelerinin sebebi nedir?

Bursa’yı istemeleri. Benzerlik. Artvin’de Kafkasör ve yaylalar var Bursa’da Uludağ, Artvin’de deniz var Bursa’da da var. Artvin yeşil Bursa da yeşil. Artvin’in suyu ve havası iyi buranında aynı. Artvin Bursa’nın minisi.

Faruk Çelik hemşerileri için bir kapıydı ama şimdi bu kapının yarısı kapandı

Biz Artvin’den bakınca kardeşiniz değerli bakanımız Faruk Çelik ile gurur duyuyoruz. Bursa’nın gelişimi ve büyümesinde önemli bir yapı taşıydı. Sadece Bursa için değil biz hemşerileri için de önemli bir değerdi. Şimdi Şanlıurfa milletvekili. Gidişi Bursa ve Artvinliler için bir kayıp oldu mu?

Bu değerin Artvin’den görülüyor olması büyük mutluluk verici. Evet, Faruk Çelik şimdi Şanlıurfa milletvekili. Faruk Çelik, Bursa milletvekili iken Bursa’daki hemşerilerimizin gidecekleri bir kapı vardı. Bir ağabey olarak bu kapının yarısı kapandı. Ankara’da ve Şanlıurfa’da olmak zorunda. Hemşerilerimiz bir eksiklik hissetmişlerdir.

Hemşerilerimiz ne düşünüyor. Onun olmadığı yerde bizde doldurmaya çalışıyoruz.

Artvin’i özlüyoruz ama gidip gelemiyoruz

Birazda Artvin’i konuşalım. Artvin ile bağlantı sağlayabiliyor musunuz? Akrabalarınız var mı? Artvin’e sık sık gelebiliyor musunuz?

Artvin ile bağlantılarınızı sağlayamıyoruz. Akrabalar var ama Artvin’de çok fazla bağlantımızın olduğunu söyleyemem. Bizde fazla gidip gelemiyoruz. Arzu ediyoruz ama olmuyor. İnşallah kendimize zaman ayırırsak olur bir şeyler. Artvin’i özlüyoruz. Gönlümüzde ancak ama memleketimizden uzak kalmak istiyoruz. Her yıl Kafkasör Festivali’ne gidip orada bir müddet kalmak istiyorum ama bir türlü olmuyor.

Artvin’in en çok insanını özlüyorum

Pekiyi en çok neyini özlüyorsunuz?

En çok gerçekten her şeye rağmen insanını özlüyoruz. Kahvede sokakta insanlarla konuşmayı özlüyorum. Artvin’in doğasını ve meyvesini özlüyorum.

Bursa’da herkes Özçelik İnşaatı ve Osman Çelik’i iyi tanır. Bütün amacımız Bursa’nın değişimine katkı sağlamak. Özçelik İnşaat’ı Bursa’nın en iyisi yapmaya çalışıyoruz.

Biraz da iş hayatınızda bahsedelim. Özçelik İnşaat nasıl gidiyor? Ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Hedefleriniz neler?

İnşaat firması olarak Bursa’da herkes tanır. İnşaatlarımız bir marka oldu. Özçelik İnşaat bir marka oldu. Bursa’da kentsel dönüşüm yasası ile birlikte belediyelere daha çok yardımcı olmak istiyoruz. Bursa’yı yenilemek. Mahalleleri yenilemek istiyoruz. Belediyelerle işbirliği ile Bursa’yı gerçek bir metropol haline getirmeye çalışıyoruz. Belediyeler yer toplama karşılığında zorlanıyorlar. Yer sahipleri iyi müteahhitler olunca yer toplayabiliyorlar. Belediye’nin yeni binanın yanında 10 bin 500 metre kare 122 tapu 217 hissedarın olduğu tapuyu topladık. Bu kolay kolay olabilecek bir şey değil. Bunu başardık. Kat karşılığı topluyoruz. Belediyede çok memnun oldu. Birinci lokomotif olarak belediyeye öncülük yaptık. Örnek bir proje olacak. Bursa’da inşaatlarımız parmakla gösterilecek seviyeye gelmesi için çalışıyoruz. Artvinlinin ne denli özverili çalıştığını, iyi inşaatçı olduğunu göstermeyi hedefliyoruz. Bizi tanıyanlar çalışkan insan olduğumuzu bilirler. Hak etmediğimiz bir kuruşu nasip etmesin bize. Kimsenin malında ve parasında gözümüz yok.

İstimlak parası cebinde Bursa’ya gelen hemşerilerimiz dolandırıldılar

Artvin’de barajlar sonrasında yoğun bir göç yaşandı. Ve bu göçün büyük bölümü Bursa’ya geldi. Burada sizce hemşerilerimiz iyi yatırımlar yapabildi mi?

Şöyle söyleyeyim Deriner Barajı ve Borçka Barajlarından dolayı çok fazla istimlaklar oldu. Zeytinlik taraflarında falan istimlâk oldu. Bursa’ya gelen hemşerilerimizin büyük bir bölümü Bursa’da maalesef dolandırıldılar. Elindeki paralar hep gitti. Hemşerilerimizin çok dikkatli olmaları lazım. Konut alacaklarsa alacakları kişiyi çok iyi tanımaları gerek ve kendi iyi bildikleri kişilere danışmaları gerek. Ayrıca Bursa’da bu işi iyi bilen doğru insanlar var. Onlar danışmaları lazım. İstimlak paralarını alıp buraya gelen insanların iyi yatırım yapmaları lazım. Ancak görüyoruz ki istimlâk parasını cebine koyup gelenlerin burada çok fazla akrabaları oluyor. Akrabalara dikkat etmek lazım.

Özçelik İnşaat olarak biz her keseye uygun evler yapıyoruz

Pekiyi hemşerileriniz size rahatlıkla gelebiliyorlar mı? Bakanın ağabeyi olmak, lüks inşaatlar falan yapmak hemşerilerinizin size ulaşmasını zorlaştırıyor mu?

Lüks inşaattır, bakanın abisine ulaşmak zor. Çok lükstür yüksek insanlara satıyordur diye düşünceler yanlış. Ankara asfaltında, millet mahallesinde 120 bine falan daire sattık. Mudanya’da ise daha lüks daireler yaptık ve 250-375 arasında sattık. Şimdi Öveçler’de biraz daha pahalı olur. Yerine ve mekanına göre fiyatlar değişir. Burada yaptığım inşaatta Bursa’da böyle bir proje yok. Biz 20 kat bina yapıyoruz. 14. dairede otopark var. Fitness, sauna, 3 asansör, akıllı daireler var. Adapazarı’ndan gelirken düğmeye basıyorsun evin ısınıyor. Otel mantığında ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz. Öyle bir site yapıyoruz, Öveçler’de. Burada Bursa’da olmayan bir projeyi hayata sokuyoruz. Konum olarak en güzel yer. İçindeki işlemde iyi. Tabi ki burada biraz daha pahalı olacaktır. Ama her bütçeye uygun projeler yapıyoruz. Yani hemşerilerimizin bize bir danışmasında bence fayda var.

Biz reklam yapmayız, reklam paralarını demire harcarız

Pekiyi satışlar ne durumda?

Herkese uygun dairelerimiz var. Kaliteden ödün vermeyiz. Reklam yapmayız. Reklam paralarını demir olarak harcıyoruz. Bizim binalarımız güvenli akıllı binalardır.

Yusufeli’ne Fatiha okuma zamanı gelmiş. Fındıklı tarafına Yusufeli’nden yeni bir yol yapmak lazım. Göç o zaman durur.

Son olarak da kendi ilçeniz hakkında konuşalım. Yusufeli Barajı artık ihale edildi. Yani Yusufeli Barajı yapılıyor. Yusufeli Barajının yapılıyor olması ve ilçenin sular altında kalacak olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yusufeli barajı yapılıyor. Yusufeli’ne Fatiha okuma zamanı gelmiş. Üzülerek okuyacağız. Çok özleyeceğiz. Yapacak bir şeyde yok. Devletin yatırımı, milletin menfaatine, Yusufeli’nin menfaatinedir diyoruz. İnşallah yeni yerleşim yerleri güzel olur. Yeni yolların standardı iyi olmalı. Bu demeç nereye ulaşır bilmiyorum. Yusufeli’ne mutlaka ve mutlaka Fındıklı tarafından açılması gerekiyor. Salıkvan’dan sahile inen bir yol var. Bunu da genişletmek lazım. Ve bu güzergâhtan Fındıklı’ya bir yol yapmalıyız. O yol açılırsa Yusufeli’ne göre 100 kilometre kısalıyor. Kobağa göre 200 kilometre Sarıgöl’e göre 150 kilometre kısalıyor. Tünelle daha da kısalır. O zaman oradaki insan orada kalır yoksa orada kimse kalmaz.

Artvinliler Artvin’in kıymetini iyi bilsinler

Artvin’e ve Artvinlilere tabi ki bir de okurlarımıza mesajlarınız nelerdir? Bize zaman ayırdığınız için tekrar teşekkürler.

Hemşerilerimize Artvin’in kıymetini bilsinler. Güzel bir şehirler. Alacakları parayı çok dikkatli harcasınlar. Herkese dost bilmesinler. Daha önce birçok hemşerimiz dolandırıldı. Çok dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Herkese selam ve saygılar. ”ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.08.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Akparti Aday Tanıtım Toplantısı Göv...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Bursalılar Uludağ Ve Cerattepe İçin...
 » Davutoğlu Artvin’de Artvinlilerden...
 » Artvin Kafkasör’e Ayrı Bir Güzellik...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Artvin’e Acı Düştü...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Artvinli Kızakçılar Uludağ’dan Kupa...
 » Bursa’da Artvin Tek Yumruk Olmalı!...
 » Artvin Rüzgârı Bu Defa Bursa’da Ese...
 » “ Hizmet İçin Kolları Sıvadık ”...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Chp Artvin Eski İl Başkanından Hava...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...