40. Uluslararası Arhavi Kültür Ve Sanat Festivali Başlıyor

24/08/2012 15:48

Arhavi Belediyesi Katkıları İle Eğlencelere Start Verildi.


Haber: Necmettin NumanoğluGeleneksel hale gelmiş ve Türkiye’de ki en köklü kültür ve sanat festivali kategorisinde yerini almış ve bu yıl 40. düzenlenen Uluslar Arası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali başlıyor. Unutmaya yüz tutmuş laz kültürünü yaşatan ve uluslar arası bazda kültürlerin birleştiği bir festival olan Arhavi Kültür ve Sanat Festivali bu yıl da coşkuyla yaşanacak. Arhavi Festivali, Kültürel varlıklarımızı ve yöre insanının yaşayış tarzını yansıtan yarışma etkinlikleri ile tulum ve kemençe eşliğinde halk konseri edasında verilecek müzik ziyafetleri ile yine adından söz ettirecek.

24 – 25 – 26 Ağustos tarihleri arasında 3 gün sürecek olan festivalde gündüz kültürel yarışmalar düzenlenirken, gece ise müzik ziyafeti verilecek. Gündüz etkinlikleri sırası ile Hamsili ekmek yapma yarışması, laz böreği yapma yarışması, aykırı hızar ile odun kesme, fındık ayıklama, dibekle mısır ayıklama, dik hızar ile tahta biçme, çay toplama yarışması, çeşitli yarışma etkinlikleri ve sportif müsabakalar eşliğinde geçecek. Gece etkinliklerinde yöresel sanatçılarımız, Başta Arhavi’nin gururu olan Cengiz Kurtoğlu ve Arhavili gençlerin oluşturduğu Grup Oropa, Grup Anjiyo, Grup Albatros, Tolga Kurdoğu, Turan Ustabaş, Türkiye çapında isim yapmış yöre sanatçılarımız Selçuk Balcı ve Karmate müzik grubu sahne alacak. Bunu dışında genç sanatçımız Adnan Çakır, Türkiye’de marka haline gelmiş sanatçılarımız Özgün ve çalışmalarında Anadolu ezgilerini yaşatan, duruşu ve efendiliğinden taviz vermeyen kişiliği ile Türk Halk müziğinin prensi Kubat, festivale katılan halkımıza eğlenceli anlar yaşatacak. Komşu ülke Gürcistan’dan gelecek olan Shurımshıne müzik grubu ve Yöresel sanatçımız Tolga Kurdoğlu ile düet yapacak olan Nina Basharuli de farklı tarzda yaptıkları müzikler ile geceye renk katacaklar. Her yıl olduğu gibi bu yılda T. C. Başbakanlık Tanıtım Fonu, T. C. Ziraat Bankası A. Ş. Genel Müdürlüğü, MNG Holding, Nurol Holding, Kaçkar Turizm Birliği, Spor Toto A. Ş, Çay-Kur Genel Müdürlüğü, CİOFF, Uluslararası Festivaller Birliği, Ajans 53 Organizasyon A. Ş. , Ankara ve İstanbul’daki iş adamlarımız, İstanbul Arhavililer Derneği, Ankara Arhavililer Vakfı gibi önemli kurum, kuruluş ve kişilerin destek ve katkıları bulunmaktadır.

İlk yapıldığı tarihten bugüne 40 yıl geçen ve artık ulusal çapta isim yapmış, marka haline gelmiş bir festival olan Uluslar arası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, 40. Yılında yine yoğun ve aynı zamanda eğlenceli bir program ile bölge halkının katılımını bekliyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.08.2012 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 41. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » 42. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » Arhavi Festivali Hazırlıkları Devam...
 » Arhavi Festivali İçin Geri Sayım Ba...
 » Hekimoğlu;“emeğini Ve Desteğini Esi...
 » 43. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » Arhavi Festival Geceleri Büyük Beğe...
 » 44. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » 44. Uluslararası Arhavi Kültür Ve S...
 » Arhavi Festivali Final Gecesi...
 » Arhavi Festivali Hazırlıklarında So...
 » Arhavi Belediyesine Komşu Ülkeden Z...
 » Arhavi Kültür Ve Sanat Festivali Te...
 » Hazırlıklar İçin Festival Komitesi...
 » Artvin’de Söylentilerden Rahatsız O...
 » Arhavi’de 7. Hamsili Ekmek Ve Laz B...
 » Festivalin 1. Gün Gündüz Etkinlikle...
 » Arhavi Festivali Güzellikleri İle S...
 » Güngören Köyündeki Şenlik Muhteşemd...
 » Çay Toplama Yarışması Büyük İlgi Gö...En Çok Okunan Kültür-Sanat Haberleri
 » İstanbul Devlet Tiyatrosu Artvin’de...