Artvin’de Bir İlk Daha

08/08/2012 11:22

Türkiye’nin En Yüksek Dengeli Konsol Köprüsü Trafiğe Açıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de bir ilk daha gerçekleştirildi ve DSİ tarafından yapılan Artvin-Ardanuç, Artvin-Şavşat-Ardahan geçişlerini sağlayacak olan Berta Dengeli Konsol Köprüsü’nün inşaatı tamamlandı. Berta Dengeli Konsol Köprüsü 125 metre yüksekliği ile ülkemizin sınıfındaki en yüksek dengeli konsol köprüsü oldu.

Yaklaşık 2 yılda yapımı tamamlandı

Yapımına iki yıl önce başlanan Berta Dengeli Konsol köprüsü inşaatı tamamlanarak köprü ulaşıma açıldı. Bu köprünün ulaşıma açılması ile birlikte Artvin-Ardanuç, Artvin-Şavşat-Ardahan karayolu artık bu köprünün üzerinden işlemeye başladı. Ardanuç ve Şavşat ilçelerinin il merkezine ulaşımlarını sağlayacak. Bu köprünün açılması ile il merkezinden Şavşat ve Ardanuç ilçelerine ulaşım rahatladı. Eski yollar artık sular altında kalırken, yeni köprü ve akabindeki 11 bin 378 metrelik yol da kısmen de olsa ulaşıma açılmış oldu. Böylelikle ilimizdeki ulaşım sorununun biri daha sona ermiş oldu.

Ancak Berta Dengeli Konsol Köprüsü’nün başka bir özelliği daha var. Ulaşımı rahatlatan Berta Dengeli Konsol Köprüsü’nün Berta çayı üzerinde olması sebebiyle adına Berta Dengeli Konsol Köprüsü adı verildi. İki ayaklı olan 340 metre uzunluğundaki 125 metre dengeli konsol köprüsü ülkemizin bu alandaki en yüksek köprüsü unvanını kazandı.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Artvin'de inşa edilen Deriner Barajı dolayısıyla sular altında kalacak olan Artvin-Erzurum Devlet yolu, modern yol ve köprü anlayışıyla yeniden yapılıyor. Orman ve Su işleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen proje kapsamında boyları 125 metre ile 350 metre arasında değişen 5 adet dengeli konsol köprü inşaatı yapılacağı, köprülerden ikisinin yapımının tamamlandığı, diğerlerinin inşasının devam ettiği kaydedildi. Dengeli konsol köprülerin, uzun açıklıkların geçilmesi için yapılan ve her bir ayak üzerine yerleştirilen kayar kalıp arabaları her iki tarafa eş zamanlı olarak dengeli bir şekilde ilerleyerek inşa edilen köprüler olduğu ifade edilen açıklamada, proje kapsamında yapılacak köprülerin, Türkiye'de ilk defa bu kadar yükseklikte yapılan dengeli konsol köprüler olacağı vurgulandı.

Artvin Enlerin Şehri oldu

Türkiye’nin en yüksek Dengeli Konsol Köprüsü olan Berta Dengeli Konsol Köprüsü’nün inşaatının tamamlanması ve ulaşıma açılması ile birlikte Artvin bir ilki daha bünyesinde barındırmış oldu. Türkiye’nin en yüksek Barajı olan Deriner Barajı, Türkiye’nin en uzun Tüneli olan Hopa Cankurtaran Tüneli, Türkiye’nin en yüksek Anıtı olan Atatepe Atatürk Anıtı, Bayburt’ta Doğup Gürcistan’da Karadeniz’e dökülen ve büyük bir bölümü ilimizden akan debi farkı sebebiyle oluşan hızıyla ülkemizin en hızla akan ve Dünya’nın en hızlı akan nehri olan Çoruh Nehri’ni bünyesinde barından Artvin bir ene daha sahip olmuş oldu. Ülkemizin en yüksek Dengeli Konsol Köprüsü olan yeni Berta Köprüsü bu yüksekliği ile bir eni daha ilimize kazandırmış oldu. Artvin Türkiye’nin en büyük Berta Dengeli Konsol Köprüsü, sular altında kalan tarihi Berta Köprüsü’nün hemen üzerinde kurulması ile birlikte bir anlamda tarih olan Berta Köprüsü’nün de yenilenmiş ve modernize edilmiş halini almış oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.08.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Türkiye’nin En Yüksek Cam Seyir Ter...
 » Artvin’de Berta Dengeli Konsol Köpr...
 » Artvin - Erzurum Devlet Karayolu Ay...
 » Artvin-erzurum Yolunda 228 Milyonlu...
 » Artvin-erzurum Karayolu Yapım Çalış...
 » Dsi 26. Bölge Müdürlüğü’nde Simülas...
 » Artvin'de Artvin-yusufeli-erzurum Y...
 » Alternatif Yol Projeleri Görüşüldü...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Bayraktutan Osmangazi Köprüsünü Tbm...
 » Kamilet Vadisinde Vatandaşlar Köprü...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Yusufeli Barajında Önemli Bir Yol K...
 » Türkiye’nin En Büyük Barajı Olacak...
 » Hopa’da Yaşanan Afetin Nedenleri Ar...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » 4. Ulusal Taşkın Sempozyumu Sona Er...
 » Yeşil Artvin Derneği Dünya Çevre Gü...
 » Vali Cirit, Yusufeli Ve Hes İnşaatı...
 » Artvin Atatepe’de Yapım Ve Onarım Ç...