Şengün Güven
Hamdi Murat Güven
Yaşam - 10/07/2012
Baba Gider Gurbete, Yıllar Yılı Çalışır Evlatlar Büyür Bu Arada. Baba Gelir Bir Gün Gurbetten Ama Bu Sefer Nöbeti Evlatlar Devralır Onlar Çıkar Gurbete.
Not: Bu yazı, 23. 12. 2007 tarihinde Hopam. com Halkın Sesi bölümünde yayımlanmıştır.

Bu hikâye terzilikten tünel kalıp formenliğine uzanan hasret dolu bir hayatın kısa özetidir:

Yıllarca Hopa’da terzilik yaptı, derken 1978 yılında Suudi Arabistan’a gurbet yolculuğuna çıktı. Orada tünel kalıp formeni olarak çalıştı. Dağları deldi yol yaptı, tünel yaptı. Arabistan’ın kavurucu sıcağında 14 yıl evlat hasreti, eş hasreti, sıla hasreti çekti. Sevdiklerine daha iyi bir hayat sunmak için çalıştı. Köyündeki birçok akrabası, komşusu gibi o da memleketin değişmez kaderi gurbetten payına düşeni fazlasıyla aldı yıllar yılı.

Bir ara Hopa’da İnönü caddesinde Galeri Nazar adıyla bir bebe ve çocuk giyim mağazası açtıysa da ticaret ona göre değildi, çünkü o tüccarlık için fazla merhametli ve iyi niyetli idi. Kimseyi kıramaz, imkânı olmayanlara kıyamaz, bazen zararına dahi mal satardı. Ben o yıllarda ortaokul talebesi idim ve boş zamanlarımda Şengün amcama yardım ederdim. Derken tekrar gurbet yolu gözüktü ve yurtdışına çalışmaya gitti. Daha sonra Adana’da taşeron olarak tünel kalıp işleri aldı ekip kurdu adam çalıştırdı, orada da dağlar deldi tünel yaptı. Velhasıl çok çalıştı, didindi yıllar yılı.

Sonunda memleketine döndü, hasretini çektiği, canından çok sevdiği evlatlarının yanına fakat; Gurbet bizim memlekette askerlik nöbeti gibidir, Baba gider gurbete, yıllar yılı çalışır evlatlar büyür bu arada. Baba gelir bir gün gurbetten ama bu sefer nöbeti evlatlar devralır onlar çıkar gurbete. Yani babalar evlatlarına, evlatlar babalarına doyamaz ömür boyu. Yani hasret hiçmihiç bitmez bizim evlerimizde, ocaklarımızda. Sobalarda kızılağaç, istiriç, kestane yanar ama bacadan tek bir duman tüter, hasret dumanı. Bakışlarda hasretin mahmurluğu, gülüşlerde özlemin mahsunluğu vardır hep. Evlerin hemen hepsinde bir ayrılık hikayesi, bir gurbet öyküsü mutlaka mevcuttur.

Bundan 18 gün önce kaybettik sevgili Şengün amcamızı, çok hazırlıksız yakaladı bizi, hiç inanamadık, inanmak istemedik, şaka yapıyor sandık çünkü şakalarıyla her zaman bizi güldürür, şen günler şen anlar yaşatırdı bize hep. Adı gibi Şen’di, Doğduğu gün dedesi çok sevindiği için, ”Bu gün çok şen bir gün bu çocuğun adı da Şengün olsun” demiş ve adını öyle koymuş. Gerçekten de adı gibi şen, sevgi dolu, merhametli, Şengün amcamızı kaybettik. Yani artık Şengün amca köyde rastlamayacak bize birdaha ”Yeğenim hoş geldin” diye boynuma sarılmayacak, sevgi dolu, şevkat dolu gözleriyle bir daha bakmayacak.

Asırlık Peronit camii bir duayenini daha ebediyete yollarken, Er kişi niyetine, hatta Şen kişi niyetine namaza durulup, son görev yapılırken, hasret dolu, sevgi dolu yüreğinin sıcaklığı sarıyor camii avlusunu.

Nur içinde yat Şengün amca, mekânın cennet olsun, kabrin cennet bahçelerinden bir bahçe, gönlün her zamanki gibi şen olsun, Bize ve herkese çocukluğumuzdan beri çok iyi davrandığın, sımsıcak yüreğinle bizi sardığın için Allah (C. C. ) senden razı olsun. Seni hiç unutmayacağız, her zaman kalbimizde, gönlümüzde olacaksın…

Şengün amca’nın 1989 yılında gurbetteyken evlatlarına yazdığı şiir:

"Babanın çilesi bitmez kızlarım,

Şu gurbetin kahrına katlanırım ben,

Çünkü sizler varsınız yavrularım,

Bu hasret de biter gelirim bir gün.

Arzu kızım hasta, yolumu bekler,

İnci kızım şiirlerle çağırır,

Sonnur kızım “baba özledim gel”der,

Bu hasret de biter gelirim birgün.

1978 yılında gurbete geldim,

Sene “89” hala gurbet ildeyim,

Bu sene son senem gurbet ilinde,

Bu hasret de biter gelirim bir gün.

Aynur kızım “Baba yoruldun”diyor,

Evet artık hayli yordu şu gurbet,

Torunum da “dede” diye ağlıyor,

Bu hasret de biter gelirim bir gün…

Şengün Güven (1989)"

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz köşe yazısı sitemize 10.07.2012 tarihinde Hamdi Murat Güven tarafından girilmiştir. Metnin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, köşe yazısı metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu yazarın iznine tabidir.
Hamdi Murat Güven Arşivi
 » Bir Çocuğun Gözünden 12 Eylül...
 » Atmacacılığı Bir De Benden Dinleyin...
 » Ben Kâzım Koyuncu......
 » Bu Dünya'dan Bir Şemsettin Aşık Geç...
 » Sundura'dan Ortahopa'ya Yürümek......
 » Gurbette Kadın Olmak......
 » Hopa'da Ramazan......
 » Bir Yalnız Adam; Hamdi Güven......
 » Ve Birand Bir Anda......
 » Yaşamaya Dair......
 » Hopa'da Sonbahar......
 » Atmacacılığı Bir De Benden Dinleyin...
 » Büyümez Ölü Çocuklar......
 » Hopa'da Ramazan...
 » Şair, Yazar, Ressam... Hepsinden Ön...
 » Sekiz Yaşındaki Küçük Kenan...
 » Çocukluğuma Gittim Bu Fotoğraflara...
 » Kemençeci Küçük Muzaffer Amca...