Artvin 1. Amatör Olta Balıkçılığı Festivali Yapılacak

20/06/2012 16:21

Artvin Avcılar Ve Atıcılar Derneği Tarafından Organize Edilen Amatör Olta Balıkçılığı Festivali 6-7-8 Temmuz 2012 Tarihlerlerinde Yapılacak. Festival Kapsamında Balık Tutma Yarışması, Tekne Turu, Kano Ve Jet Ski Gösterisi, Yöresel Yemek Yarışması Ve Satranç Yarışması Gibi Etkinlikler Yapılacak.


Haber: Tolga Gül







Artvin Belediyesi Çoruh Marina Tesislerinde yapılacak olan festivalde konaklama için çadır ve karavan alanlar tahsis edilecek. Artvin Avcılar ve Atıcılar derneğinin organize ettiği 1. Amatör Olta Balıkçılığı Festivaline Artvin Belediyesi de ciddi anlamda destek sağlıyor.

Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği tarafından organize edilen Amatör Olta Balıkçılığı festivali 6-7-8 Temmuz 2012 tarihlerlerinde yapılacak. Festival kapsamında balık tutma yarışması, tekne turu, kano ve jet ski gösterisi, yöresel yemek yarışması ve satranç yarışması gibi etkinlikler yapılacak.

Artvin Belediyesi Çoruh Marina Tesislerinde yapılacak olan festivalde konaklama için çadır ve karavan alanlar tahsis edilecek. Artvin Avcılar ve Atıcılar derneğinin organize ettiği 1. Amatör Olta Balıkçılığı Festivaline Artvin Belediyesi de ciddi anlamda destek sağlıyor.

Festivalle ilgili bilgiler veren Avcılar ve Atıcılar Dernek Başkanı Nemci Asuman bu organizasyonda ki amacın ilimizde Sportif amaçlı amatör olta balıkçılığını kamuoyuna tanıtmak olduğunu ifade ederken şunları dile getirdi. "Amatörlük ruhunu geliştirmek, çevreye ve yaban hayatına karşı sorumlu bir şekilde yürürlükteki kanun tüzük ve yönetmeliklere uyulmasını sağlamak, yarışma heyecanı ile amatör olta balıkçılarını bir araya getirerek, onları kaynaştırmak, yarışma kültürü, paylaşım ve yardımlaşma anlayışını geliştirmek amacıyla düzenlenen geleneksel ‘Artvin Avcılar Derneği 1. Amatör Olta Balıkçılar Festivali‘ne tüm olta balıkçıları ve aileleri davetlidir.

Bu yıl Artvin'de ilkini gerçekleştireceğimiz 1. Amatör Balıkçılık Festivali için gerekli çalışmalarımız artık tamamlanma aşamasında. Festival için öncelikle Sayın valimizi ziyaret etmiştim. Valimizde bu festival için bize gerekli desteği verdi. Bu, tek başına yapılabilecek bir organizasyon değildir. Birçok paydaş ile bunu yapacağız. Başta Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi olmak üzere Yeşil Artvin Derneği, Artvin Çoruh Üniversitesi, Avcılar Atıcılar Derneği buna başka paydaşlarda eklenebilecek. Biz 7-8 Temmuz tarihlerinde bu organizasyonla etkinliğimiz gerçekleştireceğiz.

YER: BORÇKA BARAJ GÖLÜ MARİNA MEVKİİ

Bu yıl 1. si yapılacak olan Artvin Avcılar Derneği Amatör Olta Balıkçılar Festivali ile Artvin'i Türkiye' ye tanıtmaktır. Artvin Aşağı Kafkasya Ekolojik bölgesinde, ulusal ve uluslar arası düzeyde yaban hayatı bakımdan ve bitki türleri açısından oldukça önemli bir bölge olması, cennet Kentimizin merkezinden geçen, Çoruh Nehri havzasında seri barajların yapılması balıkçılık kültürünü gelişmesinde önemli katkıları olacak olmasından dolayı Amatör Olta severleri bir araya getirip, birbirleri ile tanışmasını sağlamaktır.

Marina Artvin'e şehir merkezinden 13 km. Köprübaşı mevkisinden 7 km. mesafededir.

PROGRAM

7-8 TEMMUZ 2012 Cumartesi, Pazar: İki gün süren şenliğin birinci günü (cumartesi) akşamı kamp ateşi eşliğinde canlı müzikli eğlence ve havai fişek gösterisi yapılacaktır. İkinci gün akşamı ödül töreni ve kapanış.

YARIŞMACI KAYITLARI

7 Temmuz Cumartesi, Sabah saat 07;00 ye kadar yaptırmalıdır. (balık yarışmasına katılanlar kayıtlarını önceden Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneğine şahsen başvurarak veya e posta adresinden yaptırıp. Cumartesi sabah 07;00 ye kadar kayıtlarını tehir ettirmek zorundadır. Ayrıca ilan edeceğimiz kayıt merkezlerine yapabildiği gibi yarışma alanında da tespit ettiğimiz saatler arasında da yaptırabilecektir. )

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği ve yürürlükte olan amatör (sportif) su ürünleri tebliğ hükümlerine kesinlikle uyulacak olup:

Tebliğ gereği, tutulacak 40 cm. altındaki % 5 oranı geçmemek şartı ile balıkları mümkün olduğunca zedelemeden suya iade edilecektir.

Tebliğ gereği günlük Sazan tutma limiti 10 adet olup, günlük avlanma limitine kesinlikle uyulacaktır.

Tebliğ ve yarışma şartnamesine uymayan yarışmacılarımız diskalifiye edilecektir. Ayrıca bu yarışmacıların sirkülerde belirtilen cezai yükümlülükleri kendilerine aittir. Avlanma sırasında kural dışı yapılacak hareketler hakemler tarafından tutanakla tespit edilip, jüriye değerlendirme için teslim edilecektir.

Yarışma bitiminde yarışmacılar tuttukları balıkları (mümkünse canlı) masa hakemine getirecekler, boy ve ağırlıkları kaydedildikten sonra balıklar yarışmacıya iade edilecektir.

Kepçe kullanımı serbest olup kakıç kullanımı yasaktır.

2 olta takımı ile avlanılacak ve her oltada 2 iğneden başka iğne bulunmayacaktır. Fazla olta ile avlananlar diskalifiye edileceklerdir. Yarışmada küsbeli olta veya aynı tarz yapılmış hazır çok iğneli takımlar ve yay takımları kullanmak yasaktır. İğnesiz küsbe yem olarak kullanılabilinir. Ana bendene küsbe takılır.

Her yarışmacı tek olarak yarışacaktır, kendisine ait takımları getirmesi zorunludur.

Şamandıra ile ve dipten avlanmak serbesttir, canlı yemler ve yapay yemler (solucan, bolis vs. ) serbesttir.

Uyuşukluğa, refleks zayıflığına, ruh bozukluğuna sebebiyet verecek şekilde alkol veya ilaç alanlar bu yarışmaya katılamazlar.

Her yarışmacının takım ve oltaları yarışma başlangıcında denetlenip tutanak ile belirlenecektir.

Yarışmacılara tüm elektronik araçlar yasaktır. (Balık bulucu - GPS - Telsiz ve Telefon)

Gezici hakemlerden izin almaksızın kıyıya çıkmak yasaktır. (Acil durumlar hariç)

Yarışmacılar seçimlerine göre kıyıdan veya bot ve kayık ile avlanabilir. (Kürek ve elektrikli motor harici bot ve kayıklar kullanılmayacaktır. )

Bot ve kayık ile avlanacak olan katılımcılar bu durumlarını yarışma formunda bildirmek zorundadır. Bot veya kayık kullanım kurallarına uymayan yarışmacıların botu ve kayığı yarışmadan çıkartılır.

Tekne veya bottan avlanacak yarışmacılar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz. Yarışmacı kıyıya 5 metreden fazla yaklaşamaz, teknesini sabitlemek, teknenin sürüklenmesini engellemek ve kendi güvenlik önlemlerini almaktan sorumludur.

Her bir yarışmacı teknesi 20 m. den fazla birbirine yaklaşamaz. Tekneler arası balık alışverişi yapılması yarışmadan diskalifiye olma nedenidir (Gezici hakemler tarafından bu konuda yapılan uyarılara uyulması mecburidir)

Can yeleği bulundurma ve kullanma sorumluluğu yarışmacılara aittir.

Kıyıdan avlanacak yarışmacılar önceden belirlenmiş alanın dışına çıkamaz, yanındaki yarışmacılara 3 metreden fazla yaklaşamaz ve kıyıya dik atış yapmak zorundadır.

Yarışma kayıt formlarını av bayilerinden ve dergimizden temin edebilirsiniz.

FESTİVALE DAİR AYRINTILAR

Birden fazla ödül almaya hak kazanan yarışmacılara sadece bir dalda ödül verilecektir.

Bu organizasyonun yapılmasında bizi destekleyen Kamu Kurum ve kuruluşlara, firmalara ve özel ve tüzel kişilere teşekkürü borç biliriz.

İl dışından katılacaklar 05-07-2012 Tarihi ve mesayı bitimine kadar başvurmaları gerekmektedir.

İl içi Müracaatlar en geç 07. 07. 2012 Tarihi ve sabah saat 07 00 ye kadar müracaatları yapıp şartnameyi kabullendiklerine dair imza atıp, katılımlarda katılım payı 20 TL bağış (makbuz karşılığı) kabul edilecektir.

Sponsor firmalar Kendilerini Tanıtmak için gerekli reklamlarını getirirler ve kendilerini tanıtıcı ürünlerini tanıtırlar, Hediyeler verilirken hediyelerin Sponsor firma, kurum veya Şahsın ismi açıklanır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.06.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Av Sezonu Başlıyor...
 » 2012-213 Merkez Av Komisyonu Kararl...
 » Artvin’de Amatör Olta Balıkçılığı F...
 » Artvin’de Ormancılardan Av Mevsimin...
 » Karadeniz'in Saklı Cennetleri...
 » Yayla Ve Köy Evlerine Standart Geli...
 » Vali Doğanay, “Yaban Hayatını Korum...
 » Av Yasağı 1 Eylül’de Sona Eriyor...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Tarihe Karışan Bir Meslek: “Çoruh’t...
 » Artvin Doğa Turizmi İle Şahlanacak...
 » Artvin’de 2016-2017 Av Sezonu Açıld...
 » Artvin Valiliği Fotoğraf Yarışması...
 » Ödüllü Zekâ Oyunları Yarışması “Oyu...
 » Artvin Avcılar Ve Atıcılar Derneği...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Hopa'da Neler Oluyor?...
 » Arhavi Add 10 Kasım’da Anıtkabir Öd...
 » Artvin’de Avcı Eğitim Kursu Sertifi...
 » Asuman Yeni Av Sezonu İle İlgili Aç...



En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...