Artvin Eğitimi Sempozyumda Tartışıldı

13/06/2012 08:56

Artvin'de Eğitim Sorunlarının Ele Alındığı "Eğitim Odağında Artvin" Konulu Sempozyum Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği ile Artvin Çoruh Üniversitesi işbirliğinde, kentin eğitim sorunlarının ele alındığı "Eğitim Odağında Artvin" konulu sempozyum gerçekleştirildi.

Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Suat Sonay, kurum amirleri, öğretim üyeleri ile davetliler katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan sempozyum, Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömür Bütev Dolgun'un piyano dinletisi ile devam etti.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvinli hayırsever işadamı Ali Nihat Gökyiğit'in Artvin'in yetiştirdiği entellektül birikimleri olan ve kentte eğitime önemli katkıları bulunan çok değerli bir insan olduğunu söyledi. Hayırsever işadamı Gökyiğit'e Artvin Çoruh Üniversitesi'ne kazandırdığı kongre ve kültür merkezi için Artvin Valisi olarak şükran ve minnetlerini sunan Vali Kalkan, "Bu arsanın kazandırılmasından, inşaatın tamamlanmasına kadar geçen süreç içerisinde emekleri geçen işçisine, mühendisine, projesini çizen mimarına herkese teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Artvin'in eğitim sorunlarının ele alınması maksadıyla Artvin Valiliği ve Artvin Çoruh Üniversitesi işbirliğinde "Eğitim Odaklı Artvin" sempozyumunu düzenlediklerini söyledi.

Açılışını sabah saatlerinde gerçekleştirdikleri Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde, ilk etkinliğin kentin eğitim sorunlarının ele alındığı sempozyumla hizmet vermesinden ve sempozyuma gösterilen ilgiden dolayı mutlu olduğunu belirten Vali Kalkan, şunları söyledi : "Şüphesiz ki ülkemizdeki eğitim modellerinin ve anlayışının Mustafa Kemal Atatürk'ün de üzerinde önemle durduğu-muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkarılması için her türlü fedakârlığı yapan, eğitimin gelecek demek olduğunun farkında olan siz değerli misafirleri, tüm katılımcıları Artvin'de bulunmanızdan dolayı saygı ve sevgiyle selâmlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Başta eğitim olmak üzere ilimiz ile ilgili her türlü kültürel, toplumsal, ekonomik ve çevresel konuların bilimin egemen olduğu bir ortamda tüm yönleri ile tartışılarak bilimsel çözüm yollarının aranacağı "Eğitim Odağında Artvin" konulu bilgi şöleni ülkemiz, milletimiz ve ilimiz için hayırlı olsun.

İnsan yaşamının en başında, doğumla başlayıp ölümüne kadar devam eden , bireyi dolayısıyla toplumu ilgilendiren her alanda insanlığın geleceğine dolaylı ya da doğrudan tesir eden eğitim, tarihin her döneminde toplumlar için önemli bir yere sahip olmuştur. Eğitim hayatımızda her an var olan ve var olması gereken yaşamsal bir süreçtir.

Bir milleti millet yapan en önemli değerleri tarihi, dili ve dinidir. Millet olma vasfını sürdüren ve bu vasıfları bir sonraki kuşaklara aktaran ise eğitim sistemleridir. Aktarıcı, yetiştirici ve uyarlayıcı bir sistem olarak eğitimin sağlam temeller üzerine kurulu olması, millet olma vasfının sürdürülebilirliği açısından son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Baş döndüren bir hızla değişen, yenilenen günümüz dünyasında ülkelerin gelişmişliği ve zenginliği, sahip olduğu eğitimli insan gücü ile ölçülüyor. Bu nedenle gelişmiş ülkeler, "Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır" anlayışıyla, eğitimi öncelikli olarak ele almaktadırlar. Çünkü ülkelerin geleceği, her şeyden daha çok, yetiştirecekleri yetenekli ve sorumluluk sahibi genç nesillerin varlığına bağlı olacaktır.

Ahlaki olgunluğa, duygusal inceliğe ve entelektüel birikime sahip, kişilik sahibi, toplumu ve toplumsal değerleriyle barışık, ülkesini seven, yerel değerlere bağlı bunun yanı sıra evrensel değerlere açık, hayata farklı açılardan bakabilen ve daima kendinden bir şeyler katan, fikri, vicdanı ve irfanı hür nesillerin yetiştirilmesi noktasında eğitimin her alanında emek harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Yapılacak olan bu sempozyum ile Artvin ve yöresinde eğitim odaklı her türlü sorunun tespit edileceğine ve üretilecek bilimsel politikalarla sorunların çözülmesinde önemli bir adım atılacağına olan inancım tamdır. İlimiz, içinde bulunduğu coğrafyanın şartları, sosyoekonomik yapının zorlayıcı etkisi ve büyük şehirlerdeki eğitim ve sağlık imkânlarının daha iyi olması gibi nedenlerle, yıllardır göç veren bir il durumunda olmuştur. Bunlara rağmen ilimiz eğitim anlamında uzun yıllar başarı göstererek ülkemizde tüm iller bazında üst sıralarda yer almış ancak son yıllarda ilimizde eğitim anlamındaki başarıda gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Bu düşüşün nedenlerinin iyi bir şekilde analiz edilerek alternatif yol haritaları ile sistematik bir planlama yapılarak, ilimizi olması gereken seviyeye yükseltmek için olandan daha fazla gayret saf etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Bu bilinçle, eğitimdeki başarısıyla geçmişte adından sıkça bahsedilen ilimizin son yıllarda adeta dibe vurmuş olan başarısızlığını ortadan kaldırıp tekrar en başarılı iller arasında yer almasını sağlamak için Valilik ve kurumlarımız olarak var gücümüzle çalışmaktayız, çalışacağız. Bu noktada Artvin'in eğitim konusunda hak ettiği yere gelebilmesi için eğitim odaklı projelere daha fazla yer vermemiz büyük önem arz etmektedir.

Artvin Çoruh Üniversitesinin Artvin için çok önemli bir değer olduğunu da ifade eden Vali Kalkan, "Burada özveriyle görev yapan bütün öğretim üyelerine, çalışanlarına ve onların ailelerine şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizin sorunları var. Bu sorunları bir kurumun tek başına çözmesi ve üstesinden gelmesi mümkün değildir. Bu sorunları genel idare, yerel idare, üniversite ve halkımızın işbirliğiyle çözebiliriz. Artvin'in geleceği eğitim ve turizmdir, diyorsak ve bu konuda da samimi isek üniversitemizin önünü açmalıyız ve Rektörümüze yardımcı olmalıyız. Bugünkü sempozyuma katılan değerli akademisyenlerimizi ilimizde görmekten dolayı da bir kez daha Artvin Valisi olarak mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum" diye konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Duman ise yaptığı konuşmasında, Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi tamamlanmasında emeği geçenlerin isimlerini tek tek sayarak teşekkür etti.

Duman, konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi, " Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nin Açılışı, Akademik Giysi ve Ödül Töreni ile Eğitim Odağında Artvin Sempozyumu'na katılarak bizleri onurlandırdığınız için sizlere şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Hoş geldiniz. Bugün Artvin için önemli bir gün. Çok değerli konuklarımız, değerli bilim insanları aramızda. İki gün boyunca önemli bildiriler sunulacak, başta eğitim olmak üzere değişik konular tartışılacak ve uygulayıcılar için önemli sonuçlar ortaya çıkacak.

Konuşmamın bidayetinde bugün aramızda bulunamayan iki kişiyi anmak ve onlara teşekkür etmek istiyorum. İlk olarak, Merkez Valisi Sayın Mustafa Yemlihalıoğlu'na, işadamlarını üniversitemize yatırıma teşvik ettiği, bu eserin gerçekleşmesini sağladığı ve üniversitemizin şehir yerleşkesini kurduğu için; İkinci olarak, hayırsever işadamı Sayın Nihat Gökyiğit Beyefendi'ye üniversitemize bu büyük eseri kazandırdığı için ve 15 öğrencimize burs verdiği için teşekkür ediyorum. Ve değerli Valimiz Sayın Necmettin Kalkan'a, Artvin'de göreve başladığı andan itibaren bütün sorunlarımızı yakından izleyerek çözümlerine yardımcı olduğu, üniversitemizin gelişmesi için her türlü desteği sağladığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca Belediye Başkanımıza, değerli kamu yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına ve Artvin halkına da teşekkürlerimi sunuyorum. Göreve başlamamdan itibaren birlikte çalıştığımız, Üniversitemizin Genel Sekreteri, yakın mesai arkadaşım Doç. Dr. Sami İmamoğlu'na katkılarından dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki görevlerinde aynı başarıyı sürdürmesini diliyorum. Ve Sempozyumumuzun başarıyla yürütülmesini sağlayan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Efe'ye ve katkısı bulunan diğer arkadaşlarıma takdirlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Dünyada ve Türkiye'de yükseköğretim kitleselleşmektedir. Geçmişte yükseköğretim bir elit eğitimi niteliğinde idi ve toplumun çok küçük bir kısmını ilgilendirirdi. Bugün gelinen aşamada üniversite eğitimi kitleselleşmiş ve toplumun çok büyük bir kısmının hatta tamamının ilgi alanına girmiştir. Bu değişime paralel olarak toplumun üniversitelerden beklentileri de değişmiş, çeşitlenmiş ve artmıştır. Artık üniversiteler klasik anlamda eğitim ve araştırma işlevlerinin yanı sıra toplumun sosyo-kültürel gelişmesine hatta ekonomik kalkınmasına katkı yapmak durumundadırlar. Dahası 3. nesil üniversiteler bizzat girişimci rolü de üstlenmeye başlamışlardır. Dünyada son 50–60 yıldır hızlanan bilgiye dayalı küresel ekonomik yarış ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerinde yaşanan önemli gelişmeler, ülkelerin her alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da sistemlerini yeniden değerlendirmelerini ve gelişmeler ışığında yeniden yapılandırmalarını zorunlu kılmıştır. Bu değişim özellikle, Avrupa düzeyinde Lizbon (1997) ve Bologna (1999) süreçleri ile önemli bir hız kazanmıştır. Avrupa ülkeleri, Türkiye'nin de dahil olduğu bu iki önemli sürecin sunmuş olduğu ortak anlayış, ilke ve yaklaşımlar çerçevesinde yükseköğretim sistemlerini yeniden yapılandırmaktadır.

Bologna Süreci, ortak ekonomik ve sosyal hedefler doğrultusunda günümüzde 46 ülkenin dahil olduğu daha geniş Avrupa coğrafyasında eğitim-öğretim sistemlerini birbiri ile uyumlu, kolay anlaşılır, ulusal ve uluslararası bir çerçevede tanınır duruma getirilmesini ve Avrupa Yükseköğretim Alanı'nın oluşturulmasını hedeflemektedir. Her iki süreç de yükseköğretimin ulusal ve uluslararası boyutta karşılaştırılabilirlik ve şeffaflığın sağlanmasında, öğrencilerin ve mezunların hareketliliğinin kolaylaştırılmasında, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması ve kalite düzeylerinin geliştirilmesinde önemli ve değerli araçlar sunmaktadır. Türkiye 2001 yılından itibaren Bologna sürecine dahil olmuş ve Lizbon Tanıma Sözleşmesini imzalayıp yürürlüğe koyarak, bu gelişmeler çerçevesinde Yükseköğretimini yeniden yapılandırmaya koyulmuştur. Böylece zaten bir reform ihtiyacı içinde olan Yükseköğretimimizi, iç ve dış paydaşlarının ihtiyaçları da göz önünde tutarak, öğrenci merkezli bir reforma tabi tutmaktadır. Eğitim her düzeyde ve sürekli reform gerektiren bir konudur. Eğitim sistemimiz her düzeyde bilime dayandırılmalı, bilimsel yöntemin sonuçlarından fazlasıyla faydalanmalıdır. Çünkü bilim her zaman aklın tasarladığı araçları evrensel fonksiyonunu gerçekleştirmek için kullanacak, tüm zamanlarda ve mekânlarda yeniden yapılanmanın sürecini yaşatacaktır. Bertrand Russel'ın çok manidar bulduğum şu veciz sözünü burada iletmek istiyorum. ‘Liberal bir eğitimin görevi çocuklara egemenlikten daha başka şeylere değer verebilme yeteneği kazandırmak, özgür bir topluluk içinde yaşayacak akıllı vatandaşlar yetiştirilmesine yardım etmek ve bireysel yaratıcılık içinde vatandaşlık hak ve görevleriyle özgürlüğü birleştirmek suretiyle insanlara, insan yaşamına bir parlaklık verebilme yeteneği kazandırmak olmalıdır'. demektedir.

Az sonra yeni doçent unvanını almış arkadaşlarımıza akademik cüppelerini törenle giydireceğiz. Tarih boyunca 3 meslek erbabının cüppe giyme hakkına sahip olduğu bilinmektedir. Din adamları, hukuk insanları ve bilim insanları. Bu üç grup insanın sosyal sorumluluğu, diğer insanlara nazaran oldukça fazladır. Toplum bu insanların şerefli, gururlu, adil ve bilgili olmalarını haklı olarak beklemektedir. Değerli arkadaşlarımın da toplumun bu beklentisini fazlasıyla karşılayacağını, dürüst, adil, eşitlikçi, cinsiyet, din, dil ayırımı yapmaksızın herkese adil ve eşit davranan bireyler olacaklarına inancım tamdır. Konuşmama son verirken sempozyumumuzun ortaya koyacağı bilimsel sonuçların uygulayıcılar için yol gösterici olmasını diliyor, saygılar sunuyorum " dedi.

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün ise, " Bizi herkes siyasetçi olarak biliyor ama ben hiç siyasetçi olmadım ben bir yerel yöneticiyim. Hayatım 58'lik kısmının 46 senesini Artvin'de yaşadım. Biz Artvinliler olarak şöyle bir iddiamız var, Artvin turizm ve eğitim kenti olacak, bizde yöneticiler olarak elimizden geleni yapacağız. Benim rektörümle anlaşamadığım iki konu olmuştu. Ama bizler birbirimizi çok severiz. Neydi o anlaşamadığımız konular, her yerde üniversitelerinin açılması o ilin gelişmesine ne kadar katkı yapacak tabi bardağın dolu tarafından bakmak lazım birde boş tarafından bakmak lazım. Ben aslında bu üniversite açılırken Artvin'e ne kadar katkı yapacağı noktasında endişelerim vardı. Artvin zor bir kent hava alanı yok, ulaşım koşulları çok zor, hayat pahalı, konut pahalı yani bu şartlarda öğretim üyelerimizi buraya nasıl getiririz yönünde endişelerimiz vardı. Ama bu endişelerimde yanıldığımı ifade etmeliyim. Yerel yönetici olarak bizim yaptığımız işler belli, Artvin gerçekten zor bir kent ama hocalarımızın önerdiği işleri yerine getirmeye çalıştık. Ufak tefek sorunlarımız var, coğrafyanın getirdiği sorunlardan dolayı onları da yavaş yavaş çözmeye çalışıyoruz. Ama şunu gördüm ki, ne kadar coğrafyası zor olursa olsun Artvin'de bir üniversite kendi olabilir. Çünkü Artvin farklı bir kent, Valimizin söylediği bir söz vardı, "Türkiye de her yer birbirine benzer ama Artvin kendine benzer insanıyla kültürüyle doğasıya farklı özellikleri var". Görüyorum ki öğretim görevlisi arkadaşlarımız, büyüklerimiz Artvin'e gelmişler kendilerine şahsım ve Artvin halkı adına teşekkür ediyorum. Öğretim görevlisi olmak bir tercih, bir yaşam biçimidir ve zor bir meslektir. Sizleri kutluyorum ve bu üniversitenin kurulmasında emeği geçenlere Artvin halkı adına da çok teşekkür ediyorum" dedi.

Programın devamında ise yakın zamana kadar Artvin Çoruh Üniversitesi Genel Sekreterlik görevini sürdüren Doç. Dr. Sami İmamoğlu'na AÇÜ ‘nün kuruluşuna ve gelişimine sağladığı katkılardan dolayı Rektör Duman tarafından plaket takdim edildi.

Öte yandan 2011 yılı içerisinde yüksek öğretim kurumu üniversitelerarası kurul tarafından doçentlik ünvanı almaya hak kazanan Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turan Sönmez, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Pekal'a Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman cüppelerini giydirerek plaketlerini takdim edildi.

2011 yılı içerisinde uluslararası hakemli dergilerde en çok yayın yapan Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Metin'e 4 bin 500 TL teşvik ödülünü, başarı belgesini ve plaketini Artvin Valisi Necmetin Kalkan takdim etti.

Bir başka teşvik ödülü olan 3 bin 650 TL'yi almaya hak kazanan Yrd. Doç. Dr. Temel Göktürk'e plaketini ve ödülünü Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün takdim etti. Artvin Meslek Yüksek Okulu Öğretim Elemanı Yasin Ucarlı'ya 3 bin liralık teşvik ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Cafer Güven Kara takdim etti.

2011 yılı içerisinde uluslararası hakemli dergilerde yayın yapan diğer öğretim elemanlarına teşvik ödülleri ve başarı belgelerini ise Artvin Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Suat Sonay takdim etti.

Daha sonra sempozyumun ilk oturumunda, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Altun tarafından "Matematik Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar ve Artvin Özelinde Eğitim" konulu bir sunum yaptı.

Sempozyumun ilk günü Vali Kalkan tarafından verilen kokteylle sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.06.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Nde Tören...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi İlk Kez A...
 » Açü'de Akademik Giysi Ve Bilimsel T...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Artvin Kongre Merkezine Kavuştu...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Açü Dokuzuncu Mezunlarını Verdi...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Açü’de Akademik Giysi Bilimsel Teşv...
 » Ulu Önder Atatürk Artvin’de Anıldı...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi 4. Dönem...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Açü 10’uncu Mezunlarını Verdi...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin’de 2 Bin’in Üzerinde Öğrenci...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...
 » Açü’de Akademik Giysi Ve Bilimsel T...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...