Yusufeli Barajı İhale Süreci Resmen Başladı

05/06/2012 09:01

Yusufeli Barajı Ve Hes Projesi İhalesi İçin 12 Firma Yeterlilik Belgesi Aldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin'in ve ilçemiz Yusufeli'nin en önemli gündem maddesi halinde bulunan ve bir ilçe ile 16 köyü tamamen sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde bir aşama daha geçilmiş oldu.

Yapılıp yapılmayacağına dayalı birçok soru işaretlerinin bulunduğu Yusufeli Barajı ve HES Projesinde önemli bir aşama daha son bulurken, inşaatın ihalesi için ön yeterlilik belgesi alan firmalar belli olmuş oldu.

12 Firma ön yeterlilik aldı

Yusufeli Barajı ve HES Projesi için DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı'nda ön yeterlilik belgesi almak için müracaatlar alındı. Müracaatların alınması için verilen süre dolarken Yusufeli Barajı ve HES Projesi için ön yeterlilik belgesi alan firma yada konsorsiyum sayısı ise 12 oldu. İşte o firma ve konsorsiyumlar:

BM Mühendislik-Gülermak İnşaat

Sallini-STYL-Ziver İnşaat

MAPA-GÜNAL ortaklığı

BM Mühendislik- Gülermak İnşaat

Limak-Cengiz- Kolin

ERG İnşaat

Özaltın- HPM

Kiska-Polat- İsmail Hakkı Çelik

NTF- ÖZKAR İnşaat

DOĞUŞ-POLAT

YÜKSEL-İLCİ

NUROL İnşaat

ÖZIŞIK- İNTEKOL

Süreç nasıl devam edecek

DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi, Yusufeli Barajı ve HES Projesi'ni biz yapabiliriz diyerek dosya veren firma ve konsorsiyumları tek tek inceleyecek ve bu barajı yapmaya muktedir olup olmadıklarına bakılacak. Dosyalarında herhangi bir eksik olup olmadığı da incelendikten sonra ön yeterlilik alan firma veya konsorsiyumlar ilan edilecek.

Bu süreç yaklaşık 21 gün sürmesi bekleniyor. Bu açıklamanın ardından ön yeterlilik verilmeyen firmaların itirazları için 15 günlük bir süreç beklenecek. Bu sürecin ardından ise ön yeterlilik veren firmalara davet gerçekleştirilecek. Yaklaşık yine 21 gün sürecek olan bu sürecin ardından firmalar için ihale süreci başlamış olacak. İhale tarihi ve gününde ihaleye çağrılacak firmalar tekliflerini verecekler ve burada yapılacak değerlendirmenin ardından ise ihaleyi alan firma netleşmiş olacak. Bu süreci takip eden 15 günlük süreçte ise ihaleye giren firmalar için yine bir 15 günlük itiraz süresi var. Bu sürenin sona ermesini takip eden bir ay içerisinde ise ihaleyi alan firma ya da konsorsiyuma inşaat için yer teslimi gerçekleştirilecek. Tüm bu sürecin yaklaşık 3 ay sürmesi beklenirken, gerçekleşen ön yeterlilik sürecinden sonra Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı için önemli bir belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Şimdi herkes bu 3 aylık sürecin son bulmasını ve ihaleyi alan firmanın inşaata başlamasını bekliyor.

İşin yapım süresi 2 bin 340 gün

Yusufeli Barajı ve HES Projesinin ihaleye çıkması ve ihale sürecinin bitmesinin ardından ise inşaat süreci başlayacak. Yusufeli ilçesini sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi yapım süresi ise yaklaşık 78 ay ve 2 bin 340 gün olacak. Bir ilçeyi ve onlarca köyü sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı'nın ihaleye çıkması ile birlikte ilçede bini aşkın insan iş sahibi olurken, sular altında kalacak olan bölgede kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirilecek.

İşte Yusufeli Barajı ve HES Projesinin teknik özellikleri:

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Çoruh Türkiye sınırları içinde 390 kilometrelik bir uzunluğa sahip olup, Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden biridir.

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü'nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projesinden biridir. Bu projeler, Türkiye'nin toplam enerji üretiminin yaklaşık % 8'ini, hidroelektrik santrallerinden elde edilen toplam enerjinin ise yaklaşık % 34'ünü oluşturacaktır. Nehrin en yukarı kısmındaki Laleli ile en aşağı kısmındaki TBMM 85. Yıl Muratlı baraj yerleri arasındaki 1, 430 m'lik kot farkı; 2, 536 MW'lik kapasiteyle yılda 8, 322 GWh'lik elektrik üretimi için kullanılacaktır.

Projenin tarihçesi:

Yusufeli Projesi için ilk çalışmalar; 1970'lerde, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. Projeyi de kapsayan Çoruh Nehri Hidroelektrik Gelişme Master Plânı 1982'de hazırlanmıştır. Yusufeli Projesi ve akış aşağısındaki Artvin Projesi için fizibilite raporu 1986'da, nihai projeler de 1990'da tamamlanmış ve onaylanmıştı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.06.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yusufeli Barajı İhaleye Çıkıyor...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Bakü-tiflis-kars Demiryolu Projesi...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu: "Me...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Deriner Barajında Sona Yaklaşılıyor...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » Ardanuç’ta Bulanık Hes Protestosuna...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Vali Kalkan Mersivan´da Artvin Bası...
 » Dev İhale Cengiz İnşaat-mapa-makyol...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » 2016 - 2017 Eğitim - Öğretim Yılı S...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...