Hopa'da Cıva Zehirlenmesinden 27 Kişi Hastanede

25/05/2012 12:20

Olaydan Etkilenen 2 Öğretmen, 3 Velinin De İçinde Bulunduğu 27 Kişi Hopa Devlet Hastanesine Yatırılarak Kontrol Altına Alındılar.


Haber: Hayati AkbaşHopa'ya bağlı Sugören köyünde bulunan Sugören İÖO'nda meydana gelen Cıva skandalının etkileri devam ediyor. Sugören köyünde okulda öğrenim gören öğrencilerden vücutlarında normalin üzerinde Cıva bulunduğu tahliller sonucu tespit edilen 22 öğrenci, 2 öğretmen ve 3 veli yapılan tetkikler sonucu Hopa Devlet Hastanesinde yatırılarak tedavi altına alındılar. Hastane yönetimi de Sağlık İl Müdürlüğü kanalıyla bakanlık düzeyinde ilişki içinde olduklarını gerekli her türlü desteğin bakanlıktan verildiğini, paniğe gerek olmadığını, yatırılan öğrencilerin ve diğerlerinin de kontrol amaçlı yatırıldığını ifade ettiler.

VELİLERE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Bu arada Sağlık Bakanlığın tarafından Hopa'ya gönderilen Sağlık Bakanlığı doktorlarından Toksilotog Dr. Hınç Yılmaz ve Gaziantep Devlet Hastanesi Çocuk hastalıkları doktoru Dr. Kürşat Basa Çarman, Hastane Başhekimi Asım Müftüoğlu ve diğer doktorlarla birlikte hastane toplantı salonunda Sugören Köyü Muhtarı Mehmet Ali Büyük ve öğrenci velileri ve köylülerle bir toplantı yaparak hem Cıva'nın yan etkileri ve hem de tedavi ve alınması gerekli tedbirler noktasında bir toplantı yaptılar. Doktorlar yaptıkları kontroller ve tahlil sonuçlarından yola çıkarak hayati tehlikenin olmadığını, zaten insan vücudunda her zaman belirli oranda bir Cıva'nın bulunduğu, önemli olan bu oranın üstüne çıkılmaması gerektiğini ifade ederek "Hopa'da meydana gelen olay sonrası yapılan değerlendirmede Risk altında kimseye rastlanılmadığı, olaydan sadece etkilenenler bulunduğu ve bu etkilenenlerden 27 kişi hastanede kontrol altında bulunmasına karar verildiğini, 3 günde bir alınacak kan ve idrar örneklerinin Erzurum'a tetkik amaçlı gönderileceğini ve sonucu takip edeceklerini ifade ettiler.

VELİLERDEN OKUL YÖNETİMİNE SERT TEPKİ

Hopa Sugören Köyü İlköğretim okulunda meydana gelen olay sonrası çocuklarının Çevreye yayılan Cıva'dan etkilenen öğrenci velileri de okul yönetimine sert tepki, göstererek "Bu kadar hayati öneme sahip maddelerin bulunduğu okul laboratuarının neden bu kadar kontrolsüz bırakıldığının hesabını mutlaka birilerinin vermesi gerektiğini ifade ettiler. Allah göstermesin daha kötüsü de olabilirdi. Ancak bu konu basit bir soruşturma ile kapatılacak olay değildir. Sorumluları mutlaka bu yanlışlarının hesabını vermelidir" dediler.

VELİLERDEN SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU

Hopa Sugören İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ö. C'nin babası Akın C, Hopa Cumhuriyet Savcılığı'na konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Kızının okulda deney sırasında cıva ile temas etmesi ve zehirlenmesinde, öğretmen ve okul müdürünün dikkatsizlik ve ihmalinin olduğunu öne süren Akın C, "Bu olaydan sonra kızımın psikolojisi bozuldu. Ağabeyi küçükken geçirdiği hastalıktan dolayı yatalak kalmıştı. Kızım 'ben de ağabeyim gibi sakat mı kalacağım, ölecek miyim' diye soruyor. Bizim de psikolojimiz bozuldu. Hukuki yönden hakkımızı arayacağım" diye konuştu.

OKULDA NORMAL EĞİTİME DEVAM EDİLECEK

Bu arada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de gerekli tedbirlerin alındığı kontrollerin yapıldığını belirterek okulda 25 Mayıs Cuma gününden itibaren eğitimin normal olarak devam edeceğini, bu arada öğrencilerin ve okul fiziki şartlarının da sürekli kontrol altında tutulacağını ifade ettiler.

2 MÜFETTİŞ İNCELEMEYE DEVAM EDİYOR.

Bu arada Hopa'ya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen 2 müfettişinde incelemelerine devam ettiği öğrenildi. Olaydan etkilenen öğrenci velilerinin ve okulda görev yapan Öğretmenlerinde ifadelerinin alınmasına bu müfettişler tarafından devam edildiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında Köyün ileri gelenleri ve köy muhtarının da bilgisine başvurulacağı öğrenilen bilgiler arasında.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa'da Civa Zehirlenmesi...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Pes Yani, Sınır Kapılarında 1 Haft...
 » Hes Firmaları Güneysu'da Gürgen'e Ç...
 » Bakan Yıldız’ın Açıklamalarına Artv...
 » Sarp Sınır Kapısı’nda Son Yılların...
 » Karadeniz İçin Herşey Yapılmalı...
 » Yeşil Artvin Derneği Sosyal Faaliye...
 » Hopa’da Kaçakçılıkla Mücadele Devam...
 » Tuna Nehri Karadenizi Öldürüyor...
 » Borçka Orman İşletme Müdürlüğünce A...
 » Artvin Tmmob Soma Maden Faciası Rap...
 » Necmettin Numanoğlu Korkuttu...
 » Artvin'de Civa Paniği!...
 » 26. Yılında Çernobil'e Lanet, Nükle...
 » Artvin’de Trafik Kazası 2 Ölü 1’i A...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Artvin’de Akpartililer Basınla Bira...
 » Ahmet Alpaslan’dan Haber Var...