Artvin'li Eğitimciler "6 Ay Sadaka İçinmi Bekledik?" Dediler

16/05/2012 13:31

Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Nizamettin Torun Yaptığı Yazılı Açıklamada ‘‘altı Ay Sadaka İçin Mi Bekledik?''dedi.


Haber: Hayati AkbaşTürk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Nizamettin Torun yaptığı yazılı açıklamada ‘‘Altı Ay Sadaka İçin mi Bekledik?''dedi.

Torun yaptığı açıklamada; "30 Nisanda başlayan Toplu Sözleşme süreci, hükümetin 14 Mayıstaki memur maaşlarına 3+3 zam teklifiyle fiyaskoya dönüştü. 6 bin TL maaş alan müsteşara 771 TL zam yaparak cömert davranan hükümet, memurlara 3 aylık enflasyon rakamı kadar zammı reva gördü. Hükümet memurla alay ediyor. 5 aydır zamsız maaş almamız hükümetin umurunda değil. Açlık sınırında ücret alanlar yüzde 3+3 zam için 6 ay bekletildi.

Hükümetin kendilerini bir parça refaha kavuşturmasını bekleyen 20 milyon insan bir anda hayal kırıklığına uğratıldı. Hâlbuki milletvekillerinin emekli maaşlarına yüzde 45 zam yapmak için 1 ay değil, 15 dakika yeterli olmuştu. Hükümet bize Cumhuriyet tarihinin ilklerini yaşatıyor. Biz, maaşlara zam dedikçe hükümet iğneden ipliğe her şeye zam yapıyor. Vergi dilimleri marifetiyle de kaşıkla verdiğini fazlasıyla geri alıyor. Memur, hizmetli, 4 C'li çalışanlar ve emeklilerimiz düşük maaşla, dışlanmışlıkla yüz yüze bırakılmış ve yoksulluk içinde, mutsuz bir hayata mahkûm edilmişlerdir. Bugün 1 milyondan fazla memurumuz ailesinin geçimini sağlayacak kadar ücret alamamaktadır.

Eğitim çalışanları olarak elimizden alınan itibarımızın iadesini bekliyoruz. Hak ettiğimizden fazlasını da istemiyoruz. Eldeki kaynakların adil dağıtılmasını istiyoruz. Biz, çalışanların iş güvencesinin olmadığı, alınıp satıldığı, kiralandığı, istenildiğinde işten çıkarıldığı bir düzen istemiyoruz. Biz, kaderimizin, siyasetçilerin, idarecilerin, iki dudağı arasına hapsedilmesini istemiyoruz. Biz, çocuklarımızın taşeron firmaların esiri haline getirilmesini istemiyoruz. Biz, insan onuruna yaraşır bir hayat, ailemize yetecek kadar bir ücret istiyoruz. Biz, mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat istiyoruz. Biz, grevli sendikal haklarımızı istiyoruz.

Rantçıya, faizciye kaynakta sıkıntı olmuyor ama memura sıra gelince bütün kaynaklar kuruyor öyle mi? Yüzde 8, 5 büyüyen ülkede memura üç kuruş verince bütçe dengeleri alt üst oluyor, öyle mi?

Memur işsizlikle tehditle terbiye edilmeye çalışılıyor. Elde ettikleri imkânları, birilerine dayanak olmak için kullananlar bugün duvara toslamıştır. "Hükümet bize söz verdi, 250 TL ek ödeme, toplamda 500–600 TL verecek, sabredin, bekleyin diye üye kaydı yapanlar, eğitim çalışanlarını aldatanlar bugün üyelerine ve bütün eğitim çalışanlarına hesap vermek zorundadır.

"500–600 TL ek ödeme sözü aldık" diyenler gerçekten söz almışlar mıdır? Kim söz vermiştir? Açıklamaya davet ediyoruz.

Sözün bittiği yerdeyiz, Artık yeter diyoruz.

Memuru yok sayanlara karşı konfederasyonumuzun belirleyeceği bir günde üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakakacağız. Haklıyız, hakkımızı alacağız ve mutlaka kazanacağız" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Gazeteciler Derneğine Ziyare...
 » Artvin Kamu Sen’den Kamu Çalışanlar...
 » Artvin’de Kamu Sen Üyeleri De Maaş...
 » “Chp İktidarında Asgari Ücret, Açlı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin Türk Eğitim-sen Eğitimde İlk...
 » 2016 - 2017 Eğitim - Öğretim Yılı S...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » Rize'de Türk İş Akp'ye Yürüyor...
 » Chp Gençlik Kolları İktidarın Suriy...
 » Hopa'da Kesk Üyeleri Grevde...
 » Hopa'da Kesk Üyesi Sendika Üyeleri...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi'nde Mezun...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Hopa'da Emekçiler İş Bıraktı, Hizme...
 » Eti Bakır Aş'den Cerattepe Açıklama...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Hopa’da Emekçiler Grevde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...