Yusufeli Barajı İhaleye Çıkıyor

15/05/2012 14:12

30 Mayıs Günü İhale İçin Teklifler Alınacak.


Haber: Hayati AkbaşUzun yıllardır beklenen, yapılıp yapılmayacağına dayalı birçok söylentilerin ortaya çıktığı Yusufeli Barajı ve HES'ne ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı tarafından Kamu İhale Kurumu aracılığıyla yayınlanan ilan metni ile birlikte Yusufeli Barajı ve HES için önemli bir gelişme kaydedilmiş oldu.

Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan ilan metninde; "Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı yapım işi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 20' nci maddesine göre belli istekliler arasında ihale usulüyle ihale edilecek. Ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilen bütün istekliler teklif vermeye davet edilecekler. "ifadeleri kullanıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün Devlet Mahallesi İnönü Bulvarı No:16 06100 Çankaya/Ankara adresinde yer alan DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı 8. kat Toplantı Salonu'nda 30 Mayıs 2012 Çarşamba saat 10. 00'a kadar ön yeterlilik için müracaat edecek kuruluşlar müracaatlar için başvurmuş olacaklar.

Ön Yeterlilik için 30 Mayıs son gün

Yusufeli Barajı ve HES projesinin yapımı için çok önemli bir viraj dönülürken, 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü saat 10. 00'da ihale için ön yeterlilik belgesi almak isteyen kuruluşlar başvurularını tamamlamış olacaklar. Bu tarihten itibaren ön yeterlilik almış olan firmalar arasında ön yeterlilik belgesi almaya hak kazanan firmalar belirlenecek ve DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı tarafından ön yeterlilik alan firmalar ihaleye çağrılacaklar. Firmaların açık ihale usulü ile teklifleri alınacak ve inşaatı yapacak firma belirlenmiş olacak. İtiraz süresi ile birlikte 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren en geç 45 gün içerisinde sonuçlanacak olan sürecin ardından ihaleyi alan firma kesinleşecek ve ihaleyi alan firmayla yapılacak sözleşmenin ardından 30 gün içerisinde yer teslimi gerçekleştirilecek.

İşin yapım süresi 2 bin 340 gün

Yusufeli Barajı ve HES Projesinin ihaleye çıkması ve ihale sürecinin bitmesinin ardından ise inşaat süreci başlayacak. Yusufeli ilçesini sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi yapım süresi ise yaklaşık 78 ay ve 2 bin 340 gün olacak. Bir ilçeyi ve onlarca köyü sular altında bırakacak olan Yusufeli Barajı'nın ihaleye çıkması ile birlikte ilçede bini aşkın insan iş sahibi olurken, sular altında kalacak olan bölgede kamulaştırma çalışmaları gerçekleştirilecek.

İşte Yusufeli Barajı ve HES Projesinin teknik özellikleri:

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi; Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Çoruh Türkiye sınırları içinde 390 kilometrelik bir uzunluğa sahip olup, Kuzeydoğu Anadolu'nun en büyük nehirlerinden biridir.

Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü'nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projesinden biridir. Bu projeler, Türkiye'nin toplam enerji üretiminin yaklaşık % 8'ini, hidroelektrik santrallerinden elde edilen toplam enerjinin ise yaklaşık % 34'ünü oluşturacaktır. Nehrin en yukarı kısmındaki Laleli ile en aşağı kısmındaki TBMM 85. Yıl Muratlı baraj yerleri arasındaki 1, 430 m'lik kot farkı; 2, 536 MW'lik kapasiteyle yılda 8, 322 GWh'lik elektrik üretimi için kullanılacaktır.

Projenin tarihçesi:

Yusufeli Projesi için ilk çalışmalar; 1970'lerde, Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılmıştır. Projeyi de kapsayan Çoruh Nehri Hidroelektrik Gelişme Master Plânı 1982'de hazırlanmıştır. Yusufeli Projesi ve akış aşağısındaki Artvin Projesi için fizibilite raporu 1986'da, nihai projeler de 1990'da tamamlanmış ve onaylanmıştı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Yusufeli Barajı İhale Süreci Resmen...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...
 » Hopa Tso'dan Hizmet Binası İle İlgi...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Bakü-tiflis-kars Demiryolu Projesi...
 » Artvin’den Bir Genel Müdür Geçti...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin Müzesine Kavuşuyor...
 » Hopa Belediyesi De Tyçp Kapsamında...
 » Dev İhale Cengiz İnşaat-mapa-makyol...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Artvin'de Neden Lisansüstü Eğitimde...
 » Arhavi Mençuna Belgesel Kampına Ev...
 » Yusufeli Alt Yapı Çalışmaları Başla...
 » Yusufeli Akparti İlçe Kongresi İpta...
 » Çedaş Özelleşiyor...
 » Artvin Protokolu Basın İle Buluştu...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...