Artvin Akparti'de Kongre Şöleni Yaşandı

08/05/2012 16:31

Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Da Katıldığı Ak Parti Artvin 4. Olağan İl Başkanlığı Kongresinde Erkan Balta Yeniden Başkan Seçildi. Balta, 233 Oy Farkıyla Yeniden Başkan Oldu.


Haber: Hayati AkbaşKültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Artvin'e geldi. Kafkasör yaylasını ve Atabarı Kayak Merkezinde incelemelerde bulunan Bakan Günay geceyi Artvin'de geçirdikten sonra Ak Parti Artvin 4. olağan il kongresine katıldı. Ahmet Hamdı Tanpınar Kültür merkezinde gerçekleştirilen kongreye Ertuğrul Günay'ın yanı sıra Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Ak Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Koksoy, Ardahan Ak Parti il Başkanı Yunus Baydar, Rize Ak Parti İl Başkanı Hikmet Ayar, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları ve çok sayıda partili katıldı.

Divanın oluşturulması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan kongrede divan başkanlığını Ak Parti Kocaeli milletvekili Fikri Işık yaptı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Erkan Balta " Hepinizi en derin saygı ve muhabbet hisleri ile selamlıyorum. AK parti 4. Artvin Olağan İl Kongremize hepiniz hoş geldiniz" diyerek konuşmasına başlayarak şunları dile getirdi. " Saygıdeğer misafirler, kıymetli yol arkadaşlarım. Dünya ekonomisi son 100 yılın en büyük ekonomik krizini yaşarken Türkiye bu krizden büyüyerek ve güçlenerek çıkmaktadır. Dün ekonomimizi yönetenler IMF memurlarından ders alırken; bugün dünyanın gelişmiş ekonomilerine ders vermektedirler. Ticaretimizin yarısından çoğunu yapmakta olduğumuz Avrupa ülkeleri bir bir iflasla burun buruna gelmişken Türkiye ekonomisinin büyüyor olması gerçektende olağanüstü bir başarıdır. Yıllarca seçimler geldiğinde siyasi liderler, seçim meydanlarında enflasyonu nasıl düşüreceklerinin formüllerini yarıştırıp dururlardı. Bugün artık hiçbir siyasi parti enflasyonu nasıl düşüreceğinden bahsetmiyor. Çünkü ayrılmaz parçamız zannettiğimiz enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Yine hiçbir muhalefet partisi ülkenin borçlarını bitireceğiz diye vaatte de bulunmuyor. Çünkü bir taraftan tarihimizin en büyük yatırımlarını yaparken diğer yandan ülkenin borçları bitirildiği gibi kasasında da 90 milyar Dolar rezervi var.

Bugün dünya devletler arenasında bağımsız, kendisinden emin ve değerler üzere tavır belirleyen ve bu yönüyle de dış politika literatürünü değiştiren bir Türk dış siyaseti vardır. Dünün aciz monşer siyasetinin yerinde bugün Afrika'da Ortadoğu'da veya dünyanın başka bir yerinde bir haksızlık veya zulüm olduğunda; bu haksızlığı korkusuzca dünyaya haykırın Recep Tayyip Erdoğan var. Başbakanımızın yurt dışı seyahatlerinde kendisine olan teveccüh hepiniz görmektesiniz. Bilhassa kültür coğrafyamızdaki ülkeleri ziyaret ettiğinde, insanlar Recep Tayyip Erdoğan'ı görmek için sokaklara dökülüyorlarsa; bu; sadece Türkiye'nin güçlenmesi ve büyümesi ile açıklanabilecek bir durum değildir. Bu, Recep Tayyip Erdoğan ve AK partinin dünya siyasetinin neredeyse unuttuğu adalet ve hakkaniyetin tek ve korkusuz savunucusu olduğu içindir. Sırbistan gibi Türkiye düşmanlığını milli politika haline getirmiş bir ülkenin Cumhurbaşkanı bile üstelik Bosna gibi Müslüman bir ülke ile ihtilafında Amerika'yı AB. Ülkelerini değil de Türkiye'yi hakem olarak kabul ediyorsa bu sadece güçlü olmanın değil güvenilir olmanın ifadesidir.

Bunlardan bir kaçını vurgulamam gerekirse: Çoruh nehri üzerindeki yatırımlar sayesinde Artvin'imiz de hâlihazırda 4000'in üzerinde istihdam sağlanmaktadır. Artvin Çoruh üniversitesi 4000 öğrenci kapasitesine ulaşmış durumda. Mevcut haliyle Artvin'imize ayrı bir hüviyet kazandıran Artvin Çoruh Üniversitesi İlimizin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır. Dün ülkenin en önemli yol hattındaki 3. km. lik Bolu dağı tüneli 14 yılda bile bitirilemezken, sadece Artvin ulaşımını sağlayan 5 km. lik Hopa Cankurtaran tüneli inşallah 2 yılda bitirilecek. Biz artık bugün Macahel'de altı köyümüzün ulaşımını sağlayacak 5 km. lik tünel projelerini konuşur olduk. İhalesi yapılan ve adeta bir gerdanlık gibi Artvin'imizi süsleyecek ve sosyal imkânlar sağlayacak olan Kent-Park projesi modern ihtiyaçlara hitap eden ve ülkemizin geldiği noktayı gösteren örnek bir yatırım olacaktır.

Yıllarca milletin değerlerini hoyratça harcayan, eli nasırlı ve gözü yaşlı Anadolu halkının hakkını gasp etmekten çekinmeyen anlayış ve bu anlayışa göz yuman siyasi iktidarlar, düne kadar ülkemizin hak ettiği yerde olmasına engel olmuşlardır. Bu anlayış 3 Kasım 2002 seçimleri ile birlikte sandığa gömülmüştür. Bu bağlamda AK parti siyasete asli misyonunu kazandırdığı gibi devlet içindeki kirli elleri de kesmekten çekinmemiştir, çekinmeyecektir. AK parti "biz birlikte Türkiye'yiz" diyerek milletin gerçek iktidarı olmuştur. Bu zorlu yolda milletimizin iradesini ipotek altına almaya çalışan güç odakları her fırsatta milletin iktidarına çelme takmaya çalışsa da Ne mutlu ki partimiz geçen 11 yılda acımasız ve alçakça yapılan saldırılara rağmen dimdik ayaktadır ve aziz milletimize hizmet etmeye devam edecektir.

Sözlerimi bitirirken; Kongremize teşriflerinden dolayı, Sayın Bakanımıza, Teşkilat Başkan Yardımcımıza İl Koordinatör milletvekilimize, Ardahan milletvekilimize, Rize ve Ardahan İl Başkanlarıma şükranlarımı sunuyor; Kongremizin, ülkemiz, Artvin'imiz ve partimiz için hayırlar getirmesini ve birlik ve beraberlik bağlarımızın güçlenmesine vesile olmasını diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum. "dedi.

"İnşallah Macehel Tünelini Bizim Dönemimizde Başlatmak Nasip Olur"

Sevgili kardeşlerim Artvin'i temsil eden bir milletvekili olarak hizmetten başka bir düşüncemin olamadığını biliyorsunuz. Ak Partide ki herkese yakışanda budur. Buna laik olamaya çalışıyoruz. Artvin'e güzel hizmetler kazandırmanın gayreti içindeyiz. Artvin'de ulaşımda ki yatırımları görüyorsunuz Hopa tüneli devam ediyor. İnşallah Macehel Tünelini bizim dönemimizde başlatmak nasip olur. Artvin'de teleferik çalışmasını sürdürüyoruz. Üniversiteden nehir kenarına, şehir merkezine, Kafkasör'e ve Mersivan'a uzanacak bir teleferiğin Artvin için hem turizm açısından hem ulaşım açısından çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarda emeği olan Kadir Topbaş Belediye başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Hava yolu ulaşımında ki sıkıntımız hat safhada. Rize ve Artvin'e hitap edebilecek bir tarzda Ardeşen'de bir hava alanı gerçekleştirebilir miyiz diye bir çabanın teşebbüslerin dinlendirmenin gayreti içerisindeyiz. Sağlıkta ki Artvin'de ki yatırımları benden daha iyi biliyorsunuz. Eski hastanemiz restore edilip kapasite bir o kadar daha artırılacak. Artık Artvin'de hiçbir hasta çevre illere gitme ihtiyacı duymayacak. Arhavi hastanesi ihale edildi Şavşat hastanesi ihale edildi. Hopa hastanesinin arsa problemi çözüldü TOKİ'de ihale aşamasında. Murgul hastanesin de arsa sorununu çözmüş durumdayız. Artvin'i ayağa kaldıracak Doğu Karadeniz Turizm Mastır planı çalışmaları devam ediyor. Bu projenin Artvin'e büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İnşallah bu projenin hızla yol almasını bakanımızdan ve ilgililerden bekliyoruz. Bunun da takipçisi olacağız. Ak Partide siyaset yapmak hem güzel hem de zordur. İnanıyorum ki değil bir yönetimi 10 tane yönetimi oluşturacak seçecek kitleye sahibiz. Ak Partin bir misyonu var Muhafazakâr Demokrat bir yapısı var. O demokratik olma vasfı çok önemlidir. Yerine göre zamanına göre hepimiz bu görevleri bırakacağız. Demokrasi demokratlık bunu gerektiriyor. Bu yüzden hiçbir arkadaşımızı kaybetme lüksümüz yoktur diye düşünüyorum ve hiç kimsenin de kırılmaya hakkı yoktur diye düşünüyorum Bunun için kongrelerimizin Ak Partinin şahlanışına vesile olmasını diliyorum. Yeniden dirilişe ve motivasyona vesile olması diliyorum. Asla bölünmeye küsmeye hakkımız yoktur millet bizden hizmet bekliyor. Bu geniş aileyi bir arada tutma noktasında bir çimento görevi yapabilirsem ne mutlu bana diyorum. Bu konuda da tüm arkadaşlardan anlayış bekliyorum ve ne olursa olsun burukluk istemiyorum" diyerek ifadelerine son verdi.

Bakan Günay: Dünyanın En Güzel Doğasına Çirkin Şehirleri Kurmuşuz

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Karadeniz'deki çarpık yapılaşmadan yakınırken, "Dünyanın en güzel doğasına sahibiz ama dünyanın en çirkin şehirlerini kurmuşuz dedi. Kongrede konuşan Bakan Günay şu ifadelerine yer verdi " Ben kürsüye çıkmadan bir iki dakika önce çok güzel bir demokratik tabloya beraberce tanıklık ettik il başkanımız ve şimdi il başkanlığına aday olan arkadaşımız bir birlerine nezaketle yol vererek kürsüye birlikte geldiler el ele geldiler. Ve aday listelerini sundular. Hem il başkanımıza şimdiye kadar yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum hem yeni yarışmada başarılar diliyorum hem de yeni aday olan arkadaşıma aynı içtenlikle başarılar diliyorum.

Biraz önce listelerini sunarken göstermiş oldukları nezaket ve zarafetin bu kongreye çok yakıştığını ve bu sandıktan çıktıktan sonrada bu salondan aynı nezaketle el ele tutuşarak çıkmalarını kendilerinden özellikle istirham ediyorum. Demokrasiye yakışacak olan partimize yakışacak olan Artvin'imize ülkemize yakışacak olan bu demokratik olgunluk tablosudur. Geçmiş yıllarda parti içinde de partiler arasında da bu tabloyu yeterince kadar sergileyemediğimi için ülkemiz büyük engeller, büyük engellemeler yaşadı. Geçmişte siyasetin bir kavga aracı olduğu çatışma aracı olduğu bir değişme aracı olduğu sanıldı hâlbuki siyaset hizmet aracı vatanını en çok seven ona en çok hizmet edendir sözünün en iyi şekilde telaffuz edileceği alandır siyaset. Bizim edebiyat tarihimizde dağları delen bir kahraman vardır. Kimdir? Ferhat'tır ne için dağları delmiştir? Sevdiğine kavuşmak için. Bizde inanın ki aynı aşkla çalışıyoruz. Bizimde milletimiz hizmete kavuşsun, bir birine kavuşsun eğitimde, sağlıkta, ulaşımda dünya standartların yakalasın diye büyük bir aşkla, büyük bir gayretle büyük bir millet sevdasıyla çalışıyoruz. Türkiye'yi dünyaya açacak olan büyük bir çalışma alalarında bir tanesi turizmdir. Egede mavi tur Karadeniz'de yeşil tur hattı yapmaya çalışıyoruz.

3 gündür Trabzon'da bu tarafa yeşilin içinde yolculuk ediyoruz inanılmaz güzel dünyanın hiçbir yerinde görmediğiniz bir yeşilin içinde yolculuk ediyoruz ama bir eksiğimiz var. Geçmiş yıllarda son 50 yılda yapılan bir yanlışında bedelini ödemeye çalışıyoruz. Dünyanın en güzel doğasına sahibiz ama dünyanın en çirkin şehirlerini kurmuşuz. Bu Doğu Karadeniz de bunu da kabul etmemiz lazım ve bundan da hızlı bir şekilde vaz geçmemiz lazım. Bu çirkin yapılaşmadan bu sıvasız çatısız estetiği ve zerafeti olmayan komşusunun camından odanın içine bakan inşaat anlayışından hızla vaz geçmemiz lazım" dedi.

Karadenizlilik Yapma

Bakan Günay'ın konuşması sırasında salondan oturan bir vatandaş Deriner barajı suları altında kalacak olan tarihi Berta köprüsünün resmini gösterince Bakan Günay, "Dur, ona da sıra gelecek. Karadenizlilik yapma" dedi. Bakan Günay, Ankara'da ki programı nedeniyle kongreden ayrılarak karayolu ile Trabzon'a hareket etti.

Ertuğrul Günay'ın kongreden ayrılmasının ardından kongre gündem maddeleri ile devam etti. Bu sırada divana iki liste sunuldu.

Yaşar Uzunhasanoğlu "Elele Omuz Omuza Gönül Gönüle Verip Yollara Düşeceğiz"

İnanıyoruz ki düğün ve bayram havasında geçecek olan bu kongremizde partimiz her zamankinden daha güçlü çıkacaktır. Bu hizmet yarışında bizim listemiz kaybetse bile ne bende ne de benimle birlikte yola çıkan arkadaşlarımda, partimize karşı dargınlık küskünlük ve kırgınlık asla olmayacaktır. Bu hizmet yarışını bizim kazanmamız durumunda ise başta İl Başkanım olmak üzere, onun yola çıktığı yol arkadaşlarını ve kuruluştan bu yana bu partiye gönül vermiş çeşitli sebeplerden dolayı dargın ve küskün kalmış bir tek kardeşimizi bile bu çatının dışında tutmamak için mücadele edeceğiz. Artık enerjimizi birbirimizle tüketecek zamanımız yok. Bu birliğimizi sağlamak için gerekirse günlerce gerekirse haftalarca mücadele edeceğiz. El sıkmamız gerekirse el sıkacağız, gönül almamız gerekirse gönül alacağız ve bu uğurda el öpmemiz gerekirse el öpeceğiz. . . . Ve işte o zaman her şeyi çok daha rahat başaracağız. EI ele omuz omuza gönül gönüle verip yollara düşeceğiz.

Sırf Cumhuriyet Halk Partili belediye olduğu için ilimize cumhuriyet şehri Artvin tabelasını asan zihniyetlere, Türkiye Cumhuriyetinde 81 tane Cumhuriyet şehrinin olduğunu da hatırlatacağız. Biz güçlü. İnançlı ve İmanlı bir Ak Parti ailesiyiz. Bizi güçlü kılan şey haklı davamız, millet olan sevdamız var Recep Tayyip Erdoğan gibi bir başkanımızın olmasıdır. Biz kendi geleceğimiz İçin ne partimizi ne ülkemizi nede milletimizi feda edebiliriz. Çünkü biz ülkesi ve milleti İçin kendini bu uğurda feda eden Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilatının birer mensuplarıyız. "diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ve gündem maddelerinin tek tek görüşülüp işlenmesiyle seçime geçildi 600 delegeden 550 delege oy kullandı. 539 geçerli oy bulunurken, Erkan Balta 386 oy, Yaşar Kemal Uzunhasanoğlu ise 153 oy topladı. Bu durumda 223 oy farkıyla Erkan Balta, Ak Parti Artvin İl Başkanlığı görevini yeniden üstlendi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Kurban Bayramı Mesajları...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na S...
 » Artvin’de Akpartililer Basınla Bira...
 » Artvin Kültür Merkezine Kavuştu...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti 6. Olağan Kongresi Yap...
 » Hopa Ak Parti Gençlik Kolları Yeni...
 » Chp Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztü...
 » Arhavi Chp 36 Olağan Kongresi Yapıl...
 » Şavşat Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşen...
 » Hopa Chp’de Gündem Birlik Ve Berabe...
 » Chp Artvin Kadın Kolları ‘ Eşitlik...