Artvin'li Tarımcılar 2. Çalıştay'da Buluştu

03/05/2012 14:35

"Artvin İlinin Tarımsal Gelişimi İçin Öncelikli Proje Konuları 2. Çalıştayı" Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İlinin tarımsal gelişimi için öncelikli proje konularının görüşülmesi ve tartışılması amacıyla düzenlenen 2. Çalıştay, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen söz konusu Çalıştaya; Artvin İl Vali Yardımcısı Bahadır Güneş; Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğünü temsilen Bakanlık Müşavirleri Dr. Müslüm BeyazgüL ve Doç. Dr. Şahin Anıl; Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Nejdet Kaplan, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Dairesi uzmanları Dr. Haydar Kurt ve Evran Doğan; Hayvancılık ve Su Ürünleri Daire Başkanlığından Dr. Vedat Akgündüz ile Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü E. Elfaz Ermiş, İlçe Müdürleri; Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesinden Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesinden Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Doç. Dr. Aysun Pekşen ile Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü, Isparta Meyvecilik Araştırma İstasyonu, Ordu Fındık Araştırma İstasyonu, Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu, Trabzon Su ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü konu uzmanları; Orman Bölge Müdürlüğü ve DSİ bölge Müdürlüğü temsilcileri, Artvin İl ve İlçe Ziraat Odası Başkanları, Artvin ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri, Arı Yetiştiricileri ve Balık Üreticileri Birliklerinden temsilciler katılmışlardır.

Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Nejdet Kaplan ve Artvin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Elfaz Ermiş tarafından yapılan açılış konuşmalarından sonra, Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Şahin Anıl başkanlığında yapılan ve tüm gün süren teknik çalışmalarda; Artvin İlinin biyoçeşitliliği ve sahip olduğu genetik kaynakları ile hayvanlık ve su ürünleri ile arıcılık üretim dallarında ilin mukayeseli üstünlüğe sahip olduğu konularda geliştirme araştırmaları, eğitim-yayım ve desteklemeleri kapsamında uygulanabilecek projeler görüşülmüş ve bu projelerden sorumlu kişi ve kuruluşlar belirlenmiştir.

Bu kapsamda öncelikle Artvin Çoruh Üniversitesi ile Artvin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü sorumluluğunda Artvin ilinde mevcut olan endemik ve nadir bitki florasının yer aldığı bir katalogun oluşturulması karara bağlanmıştır. Ayrıca Artvin İli Bitki Genetik Kaynaklarının Toplanması, Tanımlanması ve Sürdürülebilir Kullanımı; Hemşin Koyun Irkına ait Etin Coğrafi İşaretlemesinin Yapılması; Orman İçi Mantar Yetiştiriciliği; Artvin İli Yerel Alabalık Türünün Kültüre Alınması ve Yetiştiriciliği; Artvin İli Arıcılığının Geliştirilmesi; Artvin İli Zeytin Genetik Kaynaklarının Korunması ile Artvin İli Mavi Yemiş Yetiştiriciliği konularındaki somut proje önerileri değerlendirilmiştir.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Tarımsal Alanda Uygulnaca...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Şavşat'ta Çiftçiye Faizsiz Krediler...
 » Halk Sağlığından Kırım Kongo Açıkla...
 » Topaloğlu, “Korsanla Mücadele, Topl...
 » Hopa'da Neler Oluyor?...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Ulusal Kiraz Çalıştayının 13'üncüsü...
 » Cerattepe’ye Her Kesimden Destek Ge...
 » Hopa Son Yılların En İlginç Eylemin...
 » Camili'ye Destekleme Geliyor...
 » Artvin Tarım İl Müdürlüğü 2011 Yılı...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Şavşat Tarımı Masaya Yatırıldı...
 » Artvin Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İ...
 » Artvin’de Tarımcıların İl Grup Topl...
 » Antik Çağdan Günümüze Kadar Hopa Ve...
 » Artvin’de Hayvancılığa Destek Masay...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerine B...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...