İstanbul'daki Artvinliler 7 Mart Kurtuluş Gecesinde Buluştu

18/03/2012 11:09

İstanbul Artvin Vakıfları Ve Dernekleri Birliği Tertip Komitesi Tarafından Organize Edilen 7 Mart Artvin'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 91.yıldönümü Etkinlikleri İstanbul Haliç Kongre Ve Sergi Sarayı'nda Gerçekleştirildi.


Haber: Tolga Gül7 Mart Artvin'in Kurtuluşu Etkinlikleri öncesi usta gazetecilerden Ramazan Balcıoğlu'nun muhteşem Artvin Fotoğraflarından oluşan sergisi holde misafirleri karşıladı. Ayrıca Şavşat Kültür ve Tanıtım Derneği, İstanbul Arhavililer Derneği (İSTAD) ve Macahel Kültür Tanıtım Derneği açtığı stantlarında yöresel ürünlerin tanıtımını yaptılar. Sunuculuğunu tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Artvin Arhavili sanatçı H. Hakan Bilgin ve Hopalı olan ve Karadeniz TV Nalia programı yapımcı ve sunucusu aynı zamanda İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı yönetim kurulu üyesi de olan Nesrin Aksu yaptı.

Kurtuluş gecesi etkinliğinde Bayar Şahin, Vira Cemal, Ebral Aydın, Niyazi Koyuncu, Hüsnüşen Yaşar, Taka Ali(Oflu Ali), Batum Belediyesi Sanat ve Kültür Merkezi Halk Oyunları Topluluğu sahne aldı. Geceye Artvin dernek, vakıf, sanayici, Sivil Toplum Kuruluşları(STK), Artvin İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları olmak üzere çok sayıda davetli ve çevre illerden Artvinliler katıldı. Geceye katılanlar arasında eski Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Sanayici İşadamı İsmet Acar, Nuri Vatan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Artvin Barosu Başkanı Av. İzzet Varan, Kamusen İl Başkanı Uğur Özer, Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Tolga Gül ve ismini sayamadığımız çok sayıda davetli katıldı. Kurtuluş gecesine yerel basın mensuplarının yanı sıra ulusal basından da geceye ilgi vardı. Vatan Gazetesi Yazarlarından Can Ataklı, Köşe Yazarı Tufan Türenç gibi isimler geceye katılanlar arasındaydı. Geceye Artvin Valisi Necmettin Kalkan ve Belediye Başkanı Emin Özgün önceden planlanmış yurtdışı gezileri olduğundan katılamadılar. Başka programı olduğundan katılamayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ayrıca geceye katılamayanların kutlama mesajları okundu.

Gecede Delibaşıoğlu konuşma yaptı

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen gecenin açılış konuşmasını Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Recai Delibaşıoğlu yaparken, Delibaşıoğlu, geceye emeği geçenleri ve yönetim kurulunu sahneye davet etti. Artvin'de her zaman 3 şeyi çok önemsediklerini ifade eden Delibaşıoğlu, Turizm, Eğitim ve Organik tarım noktasında çalışmalarının Artvinliler Hizmet Vakfı'nın görev ve sorumlulukları arasında olmaya devam edeceğini vurguladı. Ayrıca Delibaşıoğlu, vakfın burs verdiği öğrencileri sahneye davet ederek herkese alkışlattı ve bu gecenin hazırlanmasında katkılarından dolayı onlara teşekkür etti.

Arhavi Belediye Başkanı ve İSTAD geceye katıldılar

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Ufuk Yıldız ve İstanbul Arhavililer derneği (İSTAD) Başkan Ali Rıza Turan ve Yönetim kurulu üyeleri geceye katılanların arasındaydı. İSTAD ayrıca stant açarak yöresel el sanatlarından oluşan çalışmaları sergi bölümünde gelen misafirlerin beğenisine sundu.

Artvin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü nedeniyle İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen gecede Artvin Barosu Başkanlık düzeyinde temsil edildi.

Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Standı

Artvin kurtuluş etkinlikleri, Artvin'in tarihi ve turistik yerleri ve kısaca tanıtımının yapıldığı slayt gösterisiyle başladı. İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Recai Delibaşoğlu'nun açılış konuşmasıyla devam eden etkinliklerde emeği geçen çeşitli kişi ve kuruluşlara plaketleri takdim edildi.

Muhteşem gece Hopalı ünlü sanatçı Merhum Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu'nun sahne almasıyla hareketlendi. Niyazi Koyuncu, Kazım Koyuncu'ya benzer sesi ve muhteşem sahne performansıyla geceye katılanları hem coşturdu, hemde ''Koyverdun Gittun Beni'' şarkısıyla hüzünlendirdi. Daha sonra sahneye Hopa kökenli sanatçılardan Ebral Aydın çıktı ve Türkçe, Lazca şarkılarını seslendirdi. Batum Belediyesi Sanat ve Kültür Merkezi Halk Oyunları Topluluğu muhteşem hareketli sahne performansları ile misafirlere adeta görsel şölen yaşattılar. Şavşatlı sanatçı ve sunucumuz Hüsnüşen Yaşar Ata Diyarı şiiriyle sahneye çıktı. Sanatçı birbirinden güzel Çift jandarma geliyor, Ehlocan, Dilfez gibi hareketli yöresel parçalarıyla izleyenleri ve ekran başındakileri coşturdu. Sanatçımız hem kendi oynadı, hemde izleyenleri oynattı. Bayar Şahin'in müzisyen kızları Damla Şahin Tamara Şahin ve Yudum Şahin gecenin başından sonuna kadar vokalde yer alarak tüm sanatçılara sesleri ve hareketleriyle eşlik ettiler. 7 Mart etkinlikleri, programa misafir sanatçı olarak katılan Şavşatlı çok yönlü sanatçımız Fuat Bahçeci'nin sazıyla sunduğu "Artvin'in Çocuğuyuz, Vatana Sevdalıyız'' parçası ve etkileyici şarkılarıyla sürdü. Karadenizli sanatçı Vira Cemal'in şarkılarıyla devam etti. Vira Cemal söylediği ‘Yarim Yarim ‘' şarkısıyla romantik dakikalar yaşattı, hareketli parçalarıyla izleyenleri bol bol oynattı. Taka Ali Olarak tanınan komedyen Oflu Ali anlattığı fıkralarla katılımcıları bolca güldürdü. Ayrıca Karadeniz şivesiyle yapılan skeç ilgiyle izlendi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sanayici İşadamı İsmet Acar, A. Nihat Gökyiğit ve Nuri Vatan'ın da katıldığı gecede Artvin Barosu Başkanı Av. İzzet Varan ile Ankara Artvinliler Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkanı Nuri Kemal Demirel ve İşadamı İsmet Acar arasında sıcak ve samimi diyaloglar yaşandı.

Gecenin finalini bu tip etkinliklerin olmazsa olmazlarından usta yorumcu Türk, Gürcü, Hemşin, Megrel müziğinin usta ismi Bayar Şahin yaptı. Sanatçı sahneye merhum sanatçı Erkan Ocaklı'nın da çok güzel yorumladığı "Ayna Ayna Ellere''şarkısıyla başlangıç yapıp, birbirinden güzel şarkılarıyla devam ederek izleyenlerden tam not aldı. Sahnedeki program sona ermesine rağmen katılımcılar güzel geceye doyamamış olmalılar ki salon çıkışı holde ve dışarı da gece yarısına kadar tulum ve horon eşliğinde eğlencelerine devam ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.03.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvinliler Haliç Kongre Merkezinde...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » Denizin Çocuğu Giderken Çernobil So...
 » Sanat Camiası Da Yasta!...
 » İstanbul'da Arhavi Çoşkusu Yaşandı...
 » Kafkasör Festivalinin İlk Günü Onur...
 » Hopa'da Gün Çocuklarındı...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Kazım Koyuncu, İstanbul'dan Uğurlan...
 » Hopa Metem'de Düzenlenen Ses Yarışm...
 » İstad'dan Muhteşem Bir Şenlik...
 » 2. Yeşil Yayla Festivali Güzellikle...
 » Hopaport’a 2014 Sonunda Yılın Liman...
 » İstanbul'da 7 Mart "Artvin Buluşmas...
 » 2. Kemalpaşa Çay-deniz-kültür Ve Sa...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » İstanbul'da Bu Defa Da Chveneburi B...
 » İstanbul'da Artvinliler Dedeman'da...
 » İstanbul’da Artvinliler Coştu...
 » Üsküdar’da Artvin’liler Kahvaltıda...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...