Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası

09/12/2011 16:47

Ankara Adliyesi Önü Hopa Davasına Sahip Çıkan Toplumsal Muhalefetin Buluştuğu Bir Miting Alanına Dönüştü. Binlerce Kişi "Hepimiz Eşkıyayız" Diyor.


Haber: Hayati Akbaş08. 45 Ankara'nın Hopa davası için Kurtuluş Parkı'nda buluşma başladı. "Halkın hakları yargılamaz" sloganlarını atan kitleye tulum eşlik ediyor.

En önde tutuklu aileleri, ardından da Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Derelerin Kardeşliği Platformu ve Genç Umut kortejlerini oluşturmaya başladı.

08. 55 Yeşil Gerze Çevre Platformu ve Politeknik de kortejde yerini aldı. Sendika. Org "Ke en lem yekun/Soner Torlak'ı özgür bırak' pankartı ile yürüyüşte.

09. 40 Türkiye Komünist Partisi, ÖDP, Gençlik Muhalefeti ve Kurtuluş Parkı'ndan yürüyen grup an itibariyle Ankara Adliyesi önünde "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıyor. Kitle "AKP'ye teslim olmayacağız" diyor.

09. 42 Halkevleri, ÖDP ve TKP Genel Başkanları ses aracında kitleye seslendi. Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol yaptığı konuşmada "Kaldırın başınızı, dimdik durun ve bağırın. . . Siz halkın haklarını yargılayamazsınız" dedi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş tutukluların mahkemede aklanmasalar da tarih önünde aklanacaklarını söyledi.

TKP Genel Başkanı Erkan Baş, "Bu binanın önünde adalet sarayı yazıyor. Saraydan gelecek adalet değil halkın adaletini tanıyoruz" dedi.

CHP milletvekilleri adına CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan söz alarak "Bizim topraklarımızdan ancak yurtsever yetişir. " dedi ve CHP adına kitleyi selamladı. Bayraktutan, "Zalimin zulmüme direnmek eşkıyalıksa bu bizim sol yakamızda taşıyacağımız en büyük onurdur" diyerek sözlerine son verdi.

Şu anda BDP milletvekili Sabahat Tuncel de alanda.

09. 44 Hava İş ve Genel İş Genel Başkanları, ÇGD, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Dev Sağlık İş, Eğitim Sen yöneticileri duruşmayı izlemek üzere adliye önünde.

'Çocuklarımızı almaya geldik'

Tutuklu aileleri adına konuşan Cemal Kaya "Çocuklarımızın silahları kitapları, defterleridir. Biz buraya onları almak için geldik. " diye konuştu. Tutuklu aileleri herkese dayanışma için teşekkür etti.

BDP milletvekili Hasip Kaplan, TÜMTİS Genel Başkanı, Sine-Sen Genel Başkanı, Dev-Lis, Kaldıraç alanda.

09. 50 KESK Genel Başkanı Lami Özgen kurumlar adına ortak açıklama yapıyor. Özgen, "AKP sakat bırakırken bile 'kız mıyız kadın mıyız' onu merak ediyor. " dedi.

Özgen, 31 Mayıs'ta Hopa'da ve ardından Ankara'da yaşananları anımsattı. Özgen, "Cezaevlerini mücadele okuluna, mahkemeleri AKP yargısının mahkûm edildiği yerlere dönüştüreceğiz" dedi.

Kitle, "Eşkıyalar burada, Tayyip nerede?" diye soruyor.

10. 00- BDP milletvekili Hasip Kaplan Metin Lokumcu'yu anarak konuşmasına başladı. Kaplan, "Özel mahkemeleri tarihin çöplüğüne atacağız" dedi. Kaplan, "Darbeler hukuku sürüyor ve buna karşı dayanışmayı yükseltmenin zamanıdır. Hopa'dan Mersin'e, İzmir'den Diyarbakır'a dayanışmayı büyüteceğiz" dedi. AKP iktidarına "korkaklar ve zavallılar" diye seslenen Kaplan, "Sizin adaletiniz bu kadar, sizin insanlığınız bu kadar, sizin vicdanınız bu kadar" diye konuştu.

10. 10 Öğrenci Kolektifleri sözcüsü Neval Kösedağ konuşma yapıyor. Kösedağ, "AKP faşizmine karşı direnen arkadaşlarımızı almak için geldik" dedi. Kitle ona "Gençliğin isyanı yargılanamaz" diyerek yanıt verdi. Alanda sloganlar sürüyor: "Biz de attık yumurta, bizi de alın, memleketi kurtarın. "

10. 15 TKP'li öğrenciler adına konuşma yapılıyor. Konuşmada "Gençlik teslim alınmadan, sosyalistler teslim alınmadan bu ülke teslim alınamaz" dendi. Devrimci 78'liler Federasyonu da alanda.

Gençlik Muhalefeti adına bir konuşma yapılıyor. Konuşma kitlenin "İsyan" sesleri ile başlıyor.

10. 23 TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı ve SDP alanda.

Konuşmaların ardından, kortejler oluşturuluyor ve Adliye'nin arka tarafına doğru yürüyüş başlatılıyor. Program burada sürdürülecek.

10. 44 Duruşma salonunda hazır bulunan kalabalık dışarı taşıyor.

Dışarıda ise kar altında bekleyen kalabalığı "İsyan" çığlıkları ve tulum eşliğinde horon ısıtıyor.

10. 53 Sanıklar hala adliyeye getirilemedi. 20 dakikadan önce getirilebilmeleri mümkün görünmüyor. Dilşat Aktaş duruşma salonuna girdi.

11. 00 Mahpuslar salona zafer işaretleri ile girdi. Salon ayakta alkışladı. Hâkim salonu uyararak, bu durumu tutanağa geçirdi.

11. 25 Saat 12. 30'da duruşmaya ara verilecek. Dava avukatlarının bu sırada bir açıklama yapması bekleniyor.

11. 30 Beyoğlu Kampanya, gösterisi için hazırlanıyor. Yarım saat sonra oyunlarını sergileyecekler.

Metin Lokumcu'nun oğlu Ulaş Lokumcu duruşma salonunda.

11. 57 Duruşma kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından başladı. Avukatlar söz alarak mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istedi. Olayın terör kapsamın da yargılanamayacağını söyledi. Hakimler görevsizlik kararı talebini değerlendirmek üzere odaya geçerken, savcı da onlarla birlikte odaya girmek istedi. Avukatların itirazi üzerine, savcı bu istişareye katılamadı. Hâkimler görevsizlik kararı talebini reddetti.

12. 01Savunmalar, Mahir Mansuroğlu ile başladı.

12. 12Beyoğlu Kumpanya oyuna başladı. Ankara'da kar yağışı şimdilik bitti, güneş açtı.

12. 22 Sabah adliye önünde buluşan kitlenin halayları hiç duraklamadı. Bir yanda halay, bir yanda horon var.

Sendika. Org alandan canlı yayına başladı.

12. 33Alanda, davada suç delili olarak gösterilen puşi satıldı. Onlarca kişinin boynunda puşi var.

13. 00 Duruşmaya ara verildi.

13. 20Kadir Aydoğan'ın da öğleden önce savunma yaptığı bildirildi. Aydoğan ve Mansuroğlu'nun savunmalarında Hopa ve Ankara'daki olayları anlattıkları öğrenildi. Mansuroğlu savcılıkta kendisine sorulan tek sorunun "31 Mayıs eylemine katıldın mı" olduğunu ancak iddianamede kendisiyle ilgili çok sayıda eylemin yer aldığını, bunlarla ilgili kendisine neden hiç bir soru sorulmadığını sordu.

Öğrenci Kolektifleri'ni iyi bilirim

Mansuroğlu iddianamede Halkevleri çalışma raporlarının delil olarak sunulduğunu, İçişleri Bakanlığı'na sunulan bir raporun nasıl örgüt delili olduğunu da mahkeme heyetine sordu. Hâkimin "Öğrenci Kolektifleri'ni nasıl biliyorsun" sorusuna "İyi bilirim" diye yanıt verince salonda gülüşmeler oldu.

"Evet, bütün iddia edilen eylemlere katıldım!"

Kadir Aydoğan da savunmasında Ankara'daki eylemde kendi fotoğrafları diye sunulan fotoğrafların sadece birinin kendisine ait olduğunu, fotoğraflarda boyundan aşağısının çekilmeyerek farklı kıyafet olduğunun gözden kaçırıldığını belirtti. Zam protestosu, 1 Mayıs, 2 Temmuz gibi protestolara katıldığını ve slogan attığını kabul eden Aydoğan bunların suç olarak gösterilemeyecek demokratik eylemler olduğunu söyledi. Aydoğan 31 Mayıs'ta Tayyip Erdoğan'ın Halkevleri ile ilgili açıklamaları ile beraber bu davanın siyasi bir davaya dönüştüğünü vurguladı.

13. 40Halkevleri adına Nuri Günay topluluğa bir konuşma yapıyor. Günay yaptığı konuşmada "Mahkeme görevsizlik kararı vermeyerek bize terörist demeye devam ediyor. Hepimizi mi tutuklayacaklar?" dedi.

'Tanınmamak için buradayım'

13. 52Öğrenci Kolektifleri üyesi Özgür Bozkurt şu an yaptığı konuşmada, "Arkadaşlarımız saçlarını kestirdikleri için tutuklandı. Ben de kestirdim. Ben de Mahir Çayan posterini evime astım. Ben de teröristim" diyor. . Gençlik konuşmaya "Biz de kestik saçları, bizi de alın memleketi kurtarın" diyerek yanıt verdi. Bozkurt saçlarını kesip, tanınmamak için buraya geldiğini söyledi. Gençlik devam ediyor: "AKP'den hesabı gençlik soracak. "

Kocaeli'nden Ankara'ya gelen Nevin Aydın Kocaeli'ndeki tutuklamaları protesto etti. Aydın, "Haklarımıza sahip çıktık tutuklandık. Haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. " dedi.

13. 57 Oyuncu Emre Can Polat bir konuşma yapıyor. Polat konuşmasında, kendisinin de yumurtasının, şemsiyesinin olduğunu, saçlarını kestiğini söyledi. Tutukluların derhal serbest bırakılmasını isteyen Polat, sözlerini başbakanın da bunu söylediğini hatırlatarak "Bu dava ayıptır, günahtır, zulümdür" diyerek bitirdi.

14. 00 Hopa olayları nedeniyle Arhavi Cezaevi'nde tutuklu bulunanlar adına Yoldaş Gümüşkaya konuşma yapıyor. Gümüşkaya 31 Mayıs'ta ilk defa Hopalıların biber gazı robocop gördüğünü söyledi. Gümüşkaya robocopu ilk kez gören Hopalıların onu insanlık dışı bir şey olarak tanımladığını iletti. Gümüşkaya, 31 Mayıs'ta Hopalıların baskıya ve zulme karşı dik durduğunu belirterek, Hopa'nın devrimci sokaklarından selam getirdi.

14. 07 Akademisyen Cenk Yiğiter bir konuşma yaptı. Konuşmasında "Terör eylemleri sürecek. Cezaevlerine saç bombaları göndereceğiz. Biz terörist yetiştirityormuşuz, onu öğrendik. " dedi. Yiğiter, herkese "Sosyalizmin alfabesi" ve "Feodal toplumdan 20. yy'a" kitaplarını önerdi.

'Bizi yargılayanları tarih yargılayacak'

14. 23 Duruşma salonunda savunmalar alınmaya devam ediliyor. Hikmet Tanıl, savunmasında, eylemde üzerindeki kıyafetin Yunanistan'daki eylemcilerde de olduğunu söyledi. Tanıl "Mahkeme, Yunanistan'daki eylemlerden de beni yargılayacak mı?" diye sorduğu savunmasında Ziraat Fakültesi öğrencisi olarak elbette HES'lere karşı olacağını söyledi. Tanıl, "Başbakan Necdet Adalı ve Erdal Eren'i anarak ağlamıştı. 12 Eylül'den hesap soracağını söylemişti ama 12 Eylül yargılamalarının hesabını tarih kesti. Bizi 52 yılla yargılayanları da tarih yargılayacak" diye konuştu.

14. 00 Hopa olayları nedeniyle Arhavi Cezaevi'nde tutuklu bulunanlar adına Yoldaş Gümüşkaya konuşma yapıyor. Gümüşkaya 31 Mayıs'ta ilk defa Hopalıların biber gazı robocop gördüğünü söyledi. Gümüşkaya robocopu ilk kez gören Hopalıların onu insanlık dışı bir şey olarak tanımladığını iletti. Gümüşkaya, 31 Mayıs'ta Hopalıların baskıya ve zulme karşı dik durduğunu belirterek, Hopa'nın devrimci sokaklarından selam getirdi.

14. 07 Akademisyen Cenk Yiğiter bir konuşma yaptı. Konuşmasında "Terör eylemleri sürecek. Cezaevlerine saç bombaları göndereceğiz. Biz terörist yetiştirityormuşuz, onu öğrendik. " dedi. Yiğiter, herkese "Sosyalizmin alfabesi" ve "Feodal toplumdan 20. yy'a" kitaplarını önerdi.

'Bizi yargılayanları tarih yargılayacak'

14. 23 Duruşma salonunda savunmalar alınmaya devam ediliyor. Hikmet Tanıl, savunmasında, eylemde üzerindeki kıyafetin Yunanistan'daki eylemcilerde de olduğunu söyledi. Tanıl "Mahkeme, Yunanistan'daki eylemlerden de beni yargılayacak mı?" diye sorduğu savunmasında Ziraat Fakültesi öğrencisi olarak elbette HES'lere karşı olacağını söyledi. Tanıl, "Başbakan Necdet Adalı ve Erdal Eren'i anarak ağlamıştı. 12 Eylül'den hesap soracağını söylemişti ama 12 Eylül yargılamalarının hesabını tarih kesti. Bizi 52 yılla yargılayanları da tarih yargılayacak" diye konuştu.

Sosyal hakları savundum, savunacağım

14. 30 Özgür Atmaca savunmasını veriyor. Atmaca "Kendi ayağımla savcılığa ifade vermeye gelen biri olarak, nasıl kaçma şüphesi ile tutuklanabilirim?" diye sordu. Atmaca AKP'nin tasfiye etmeye çalıştığı sosyal hakları savunduğunu söyledi ve ekledi: "Çıkınca da savunacağım"

14. 35 Göksel Ilgın savunma veriyor: "Öğretmenim, Eğitim Sen üyesiyim. Meslektaş duyarlılığı ile eyleme katıldım. Polisler bizim komiserlerine öldürmedikleri için dua etmemizi, onların elini öpmemizi söylediler. "

14. 42 Başak Eylül Şan biraz önce yaptığı savunmasında Beytepe'de saatlerce kuyruk bekleyen binlerce öğrencinin verdiği tepkiden farklı bir tepki vermediğini söyledi. Buna rağmen terörle yargılandığını ifade eden Şan, "Bu iddianame öğrenci olmayı ve duyarlı olmayı yargılıyor" dedi.

Nuri Özçelik savunmasını verdi: "Metin Lokumcu'nun oğlu Ulaş yakın arkadaşımdır. Öldürülenin Metin amca olduğunu öğrenince eyleme katıldı. Saçımı kestirmekle suçlanıyorum ama 21 yıllık hayatımda saçlarımı hiç uzatmadım"

14. 56 Alanda Yeni Türkü'nün Fırtına şarkısı çalıyor.

15. 00 Özge aydın savunmasını verdi.

15. 05 Demet Yılan savunmasında "Siyasi partiler nasıl miting yapıyorsa, halkın da haklarına sahip çıkıp protesto etme hakkı vardır. Yumurta eylemine katıldım ama yumurta biber gazı gibi insan öldürmez" dedi.

Aralarında konuşurken 'kafasını cama vurdu öldü' deriz dediklerini duydum. Savcının karşısına yüzüm mosmor olduğu halde çıktım, niye böyle olduğumu sormadı bile" dedi. Ersoy, solcu muhalif olduğu için terörizmle yargılandığını söylediği savunmasında "Öğrenci Kolektifleri demokratiktir, bağımsızdır, meşrudur" dedi.

Ersoy savunmaya devam ediyor: "Öğrenci Kolektifleri ben içerideyken Van'a gitmiş, ben bencil bir öğrenci olsaydım inşaat mühendisi olur, Van'daki gibi binalar yapar, para derdinde olurdum. Ama ben bencil olmadığımdan, dışarıda olsam, Van'a enkaz kaldırmaya gidecektim. Bu davada yargılanan bencil olmayan öğrenciliktir. "

Çağdaş Ömür Ersoy Gökçek savunmasında ayrıca, zamları geri aldırdıkları halde Gökçek'in bu kararı uygulamadığını hatırlattı. Ersoy, kararı uygulamayanların değil eylem yapanların yargılandığını söyledi.

15. 27 Şarkılar susmuyor. Bandista çalıyor. Herkes şarkılara eşlik ediyor. Ankara Adliyesi önünde coşku sabahtan bu yana hiç eksilmedi.

15. 38 Horonlarla dışarıda program sürüyor. Horon çekenler hep bir ağızdan söylüyor: "A b c, devrim olsun bu gece. "

Sendika. Org

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.12.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Ankara'da Hopa Olayları Davası Başl...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Rize’nin Pazar İlçesinde De Hopa Da...
 » Hopa'da 31 Mayıs Hazırlıkları Devam...
 » Hopa'da Metin Lokumcu Anma Komitesi...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Disk, Kesk, Tmmob Ve İstanbul Tabip...
 » Ankara'da Dev Miting...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Unesco’dan Macahel’deki Hes’e Tepki...
 » Hopalı Gençler Artık Özgür...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Artvin'de 1 Mayıs Coşkusu...
 » Cerattepe Duruşmasından Karar Çıkma...
 » Eğitim Sen Genel Sekreterleri Artvi...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...