Artvin Valisi Necmettin Kalkan Batum'u Ziyaret Etti

25/11/2011 13:06

Artvin Valisi Kalkan Resmi Temaslarda Bulunmak Üzere Gürcistan'ın Batum Şehrine Ziyaret Gerçekleştirdi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kalkan resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan'ın Batum şehrine ziyaret gerçekleştirdi. Artvin Valisini Sarp Sınır Kapısında Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze karşıladı. Sarp Sınır Kapısının Gürcü tarafını gezerek bilgi alan Vali Kalkan kapının modernizasyonundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Acara Hükümet Başkanı Levan Varshalomidze tarafından Hükümet Başkanlığında kabul edilen Vali Kalkan ile burada yapılan görüşmelerde; Levan Varshalomidze ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Vali Kalkan'a yeni görevi ile ilgili iyi dileklerini iletti. Görüşmelerin devamında Gürcü –Türk komşuluk ve kardeşliğinin çok eskilere dayandığını, bu köklü komşuluğu birlikte daha da üst seviyelere çıkaracaklarını vurguladı.

Bu bağlamda Sarp Sınır Kapsının tek bir kapı haline getirilerek işlemlerin tek elden yürütülmesini arzuladıklarını, ayrıca Batum'daki Havaalanının Batum Havaalanı olarak değil, BATUM- HOPA Havaalanı olarak adlandırılmasını her ortamda dile getirdiğini belirtti. Görüşmelere Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Engin Arıkan da katıldı.

Vali Kalkan yapılan görüşmede Acara Hükümet Başkanı Sayın Varshalomidze'nin iyi dileklerine teşekkürlerini belirtirken bölgeye uzak birisi olmadığını Daha önce Rize – Pazar Kaymakamlığı döneminde de Batum'a bir takım ziyaretler gerçekleştirdiğini, bugün ise Batum'un çok değiştiğini ve geliştiğini gözlemlediğini belirtti.

Artvin ve Batum'un birbiri ile etkileşim halinde iki şehir olduğunu vurgularken bir şehirdeki sorunun diğer şehir tarafından da sahiplenilerek karşılıklı yardımlaşma ile çözülmesi gerektiğini belirtti.

Daha önceden vurgulanan ‘BİR TURİST İKİ ÜLKE' sloganı ile hareket etmek arzusunda olduklarını da vurgulayan Vali Kalkan, Sarp Sınır Kapısı modernizasyonu konusunda ise sonradan yapılan projelerin öncekilere göre daha avantajlı olduğunu, önceki projelerdeki eksiklik ve aksaklıkların görülerek giderilme imkânı olduğunu, bu bağlamda Sarp Sınır Kapısı Gürcistan tarafındaki modernizasyona ilişkin beğenilerini dile getirdi. Karşılıklı hediyelerin verilmesinin ardından Batum Belediyesine geçildi.

Batum Belediye Başkanlığında Vali Kalkan'ı Belediye Başkanı Robert Chkhaidze karşıladı. Belediye Başkanı Chkhaidze Batum'da yapılan yatırımlara ilişkin bilgiler verdi. Batum'daki alt yapı çalışmalarını neredeyse tamamladıklarını, üst yapıya ağırlık verdiklerinin, Batum'u turizm şehri olarak yeniden yapılandırma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yatırım konusunda genelde Türk girişimcilerin etkin olduğunu, kendilerinin de tüm Gürcistan ve Acara Bölgesinde prosedürleri azaltarak yatırımcılara destek olduklarını vurguladı.

Vali Kalkan yapılan görüşmede Rize- Pazar'da görev yaptığı dönemden bu yana Batum'un çok hızlı bir değişime uğradığını ve doğal yapısını bozmadan bir turizm şehri haline geldiğini belirtti.

Ziyaretlerin ardından Acara Evi'nde Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sayın Levan Varshalomidze tarafından Artvin Valisi Sayın Necmettin Kalkan onuruna yemek verildi. Yemekten sonra yapılan şehir gezisinin ardından Vali Kalkan Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğunu ziyaret etti.

Batum Başkonsolosluğu ziyaretinde görevine yeni başlayan Başkonsolos Engin Arıkan'a iyi dileklerinin ileten Vali Kalkan daha sonra Başkonsolosluk binasını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.11.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » İran'ın Trabzon Sevdası Sürüyor...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Hopa'da Girişimcilik Eğitim Sertifi...
 » Hopa Tso’nun Gündeminde Sarp Sınır...
 » Rusya Federasyonu’na Yeni Transit G...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Tobb Türkiye- Kırgızistan İş Forumu...
 » Türk - Gürcü Ortak Sanayi Bölgesi K...
 » Hopa İş Dünyasının Gaziantep Ve Kil...
 » Acara Başbakanı Artvin'de...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » İstanbul Bazaar Kemalpaşa'da Açıldı...
 » Acara Başbakanı Artvin'i Ziyaret Et...
 » Trabzon Tso "Gürcistan İle Ticari İ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...