İstanbul'da Artvinliler Dedeman'da Buluştu

18/11/2011 08:22

İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Tarafından Organize Edilen Ve İstanbul Dedeman Otel'de Biraraya Artvin'li Tanınmış İşadamları, Siyasiler Ve Bürokratlar Artvin'i Konuştu.


Haber: Hayati AkbaşArtvinliler Hizmet Vakfı'nın organize ettiği Sabah kahvaltılarının birini geniş bir katılımla İstanbul Dedeman Otel'de gerçekleşti. Kahvaltıya Artvin Valisi Necmettin Kalkan'ın yanı sıra Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Gökyiğit, Acarlar Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Acara Bölgesi Başbakanı Levan Varshovalidze, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Vatan Compitur'un sahibi Nuri Vatan, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Necmettin Aydın, Ömer Uludağ. İstanbul Arhavililer Derneği Başkanı Ali Rıza Turan, Başkan yardımcısı Hüseyin Altunbayrak ve birçok Artvinli Bürokrat, işadamı katıldı.

Açılış Konuşmasını Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Recai Delibaşıoğlu yaptı. Delibaşıoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi " Artvin'in kalkınmasında ve gelişmesinde önemli katkıları olan herkese teşekkür ediyorum. Vakfımız İstanbul'da Artvinlilere ulaşmakta zorluk çekiğini belirtmek istiyorum. Vakfımızın kapısı herse açıktır. Biz Siyaset üstü bir çalışma yapıyoruz. Ortak amaç Artvin'e hizmetse biz bunu yaptığımıza inanıyorum. Geçtiğimiz süreç içinde yönetim kurulumla birlikte Artvin de çok ciddi tespitlerde bulunduk. Biz her zaman şunu söyledik. Artvin'in kalkınmasında Turizm, Eğitim ve organik tarım. Bu üçünü en iyi şekilde organize ettiğimiz zaman Artvin hak ettiği yere gelecektir. Bunun için vakıf olarak elimizden geleni yaptık. Yönetim kurulumdaki Hakan Bekar, Mehmet Köksal, Pınar Ersoy, Mehmet Akgül, Erdal Çalıkoğlu, Hüseyin Bozar, Yılmaz Melek, Akın Varan, Tevabil Üstündağ, Ahmet Özbayrak'a huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Kahvaltılı toplantının esas amacının öğrenci bursları ve turizm. Bunun için hepinizden desteğe ve yardıma ihtiyaç duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

Karadeniz'in birçok yeri artık beton yığını oldu. Artvin bu bakımdan daha bakir. Bu yıl Şavşat'a 10 binin üzerinde turist gelerek ziyarette bulundu. Ama konaklayacak bir tesis bulunmadığından birçoğu bölgeyi erken terk etti. Bu çok üzücü bir durum. Bölgeye çok acil tam teşekkülü bir otel lazım. Bunun için arkadaşım Green Otellerin sahibi Adil üstündağ bir otel sözü verdi. Gerekli fizitebiletisi yapılırsa en kısa zamanda Artvin Oteli'ne sahip olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

"İKİ ŞEHİR TEK TURİST"

İkinci konuşmayı Gürcistan'ın Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Levan Varshovalidze yaptı. Levan Varshovalidze konuşmasını "İki şehir bir turist" sloganıyla açtı. "Bu toplantı benim için çok önemli. 25 yıl önce böyle bir toplantıyı hayal bile edemezdik. Bugün sınırların açılması değil, pasaportsuz geçişleri konuşuyoruz. Biz Batum ve Acara'yı düşündüğümüz kadar Artvin'i de düşünüyoruz. Bütün planlarımızın içinde Artvin var. İki ülke arasında güzel ilişkiler kurduk. Bizi daha da heyecanlandırıyor. Bu nedenle göreve yeni gelmiş yeni valimize görevi hayırlı olsun diyorum. Birlikte iyi şeyler yapacağız. Sınır kapımızı modernize ettik, Havaalanını ortak kullanmaya başladık. Bunlar birer örnek, birçok konuda el ele vererek çok şeyi başaracağımıza inanıyorum. Ben her yerde söylüyorum. Artvin ve Acara bölgesi turizmde birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Artvin'e gelen bir turist bize gelmiş gibi, bize gelen turist ise Artvin'e gelmiş gibi bakıyoruz. Turist nereye gelirse gelsin hepsi bizim. Bizi yakınlaştıracak Maradit ve Macahel kapıları da açılırsa birçok sorun ortadan kalkacak. Her iki ülke için daha hayırlı olacak. Bu vesileyle Macahelli Nihat Gökyiğit'e saygı duyuyorum. Biz denizden başladık, dağlara çıkardık. Artık kış turizmi için kayak merkezleri oluşturuyoruz. Bunların hepsi olacak şeyler. Bizim bir sloganımız var. "İki şehir tek turist" bunu hep böyle düşünüyoruz. Batum'u Lasvegas yapacağız. Biz kararlıyız. Bunu da birlikte yapacağız. Sizi Batum'da böyle bir kahvaltıya davet ediyorum. Hepinizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağım. Teşekkür ediyorum" dedi.

ARTVİN ARTIK ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman'da kahvaltıda bir konuşma yaparak "Böyle bir organizasyonda bulunmaktan büyük keyif aldım. Artvin'in üniversite şehri olması için gayret içerisindeyiz. Birçok yerde devasa kütüphaneler var. Biliyorsunuz artık çağ bilgi çağı. Bunlara çok ihtiyacımız kalmadı. Bir yeni üniversite açıyorsunuz. Binlerce öğrenciyle bunu başarıyorsunuz. Her şey artık elektronik ortamda. 20 yıllık planımızı uyguluyoruz. Ormancılık, çevre ve psikolojik dalları açıyoruz. Araştırmalı eğitim uyguluyoruz. 5 fakültemiz var. Eğitim fakültemiz 4 bölümde eğitim veriyor. Borçka Acarlar yüksekokulu önümüzdeki yıl hizmete girecek. İsmet Acara'a katkılarından dolayı huzurlarınızda Artvinliler adına teşekkür ediyorum. 80 öğretim üyesi, 300 eğitmenimiz var. Sorunlarımızı bir bir çözüyoruz. Bunda el ele vermenin de büyük bir katkısı var. Gelecek yıllarda görülecek ki hayal edilmesi bile zor olan birçok çalışmada önemli adımlar atarak ilimizi ve ilçelerimizi eğitim kenti haline getireceğiz" dedi.

Dumanın sözleri katılımcılar tarafından alkışlandı.

ARTVİN'E ENGELLİ TATİL KÖYÜ YAPACAĞIZ

Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'da böyle bir yemeğe katıldığı için çok memnun olduğunu ifade ederek "Böyle bir organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi Sayın mimar Kadir Topbaş'ın ciddi destekleriyle Artvin'de Turccel Col center'i açtık. Şimdilik 100 kişi çalışıyor amacımız bunu 500'e çıkarmak. Bankalar Birliği başkanlığını da yürütüyorum. Artvin'de şubesiz banka kalmayacak. Birçok alanda farklı yerlerden destekle yapacağız. Esas niyetim 1000 kişilik istihdam sahaları yaratmak. Bunun için çabalıyorum. Artvin'de yatırım konusunda ciddi sıkıntılar var. Elimizden gelen gayreti göstererek Engelgillere bir tatil köyü projesini gerçekleştirmek istiyorum. Batum'da zirrat bankasının bir şubesini de bahara kalmadan gerçekleştireceğiz. " dedi.

SOSYAL KONUTLARA 1 MİLYON LİRA"

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Gökyiğit kahvaltılı toplantıda yaptığı konuşmada duygu ve düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti "Yeni valimizi Artvin'e gitmeden Sancaktepe'de kaymakamlık makamında tebrik ettim. Genç ve dinamik bir valimiz var. Projelerini çok beğendim. Artvin'in şanslı olduğuna inanıyorum. Artvin'de eğitimden çok eğitimcileri de Artvin'de tutmak gerekiyor. Bunun için destek verdiğim üniversitenin devamına bir sosyal konut projesini de ekliyorum bunun için 1 milyon lira daha destek vermek istiyorum. Artvin'in kalkınmasında önemli olanın doğru zamanda doğru hamlelerin yapmak olduğunu belirtmek istiyorum. Daha da geç kalmadan birçok şeye el atmalıyız. Hepinize teşekkür ediyorum.

HERŞEYDEN ÖNCE MİLLETVEKİLLERİMİZ ARTVİN İÇİN ÇALIŞMALI

Acarlar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar'da bir konuşma yaptı. Acar konuşmasına "Hepinizi selamlıyorum" diyerek başladı ve "Sayın valimiz çok yeni. 3–5 sene sonra da böyle iyi dileklerimizle uğurlamak istiyoruz. Her şeyden önce asıl görevin milletvekillerimize düştüğünü belirtmek istiyorum. Sayın valimiz ve rektörümüzün dileklerine katılıyorum. Artvin'e çok ciddi katkı yapmamız gerektiğine inanıyorum. Makam sahipleri bugün var, yarın yoklar. Orada yaşayanlar, ailelerimiz çocuklarımız bizler olacağız. Hep Artvinli olarak kalacağız. Şanslıyız ki Hüseyin Aydın gibi kardeşlerimiz var. Bizler için bu çok büyük bir şans. Hep "Artvinli olmak ayrıcalıktır" derim. Vakıf elinden geldiği kadar bursları toplayarak öğrencilere ulaştırıyor. Bu kutsal bir görev. Ben de 130 öğrenciye destek veriyorum. Amaç öğrenim süresinin sonuna kadar bu desteğin veriliyor olması. Herkesi bu katılıma ortak olmasını istiyorum. Hepinize teşekkür ederim. "

2220 KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYORUM

Vatan Computer'in sahibi Nuri Vatan'da bir konuşma yaptı. Vatan konuşmasında şunları söyledi. "Bu söylenenlere ekleyeceğim fazla bir şey yok aslında. Benim de birçok hayalim var. Doğduğum yerlere bir şeyleri verebilmek. Edindiğim maddi ve manevi birikimimi birçok kişiyle paylaşmak. Aslında tecrübelerimi paylaşmak isterdim. Ben Hopa doğumluyum. 60 yıldır da İstanbul'dayım. Ardahan ve Artvin'e sık sık uğruyorum. Manevi tarafımı güzelleşiyor. Biz teknolojik firmayız. 30 yıldır bu işi yapıyorum. 2220 kişiye yanı 15 bin kişinin ekmeğini kazandırıyoruz. Bununla gurur duyuyorum. Bunu artırmanın hedefi içerisindeyim. Üzerime ne düşüyorsa hepinizle birlikte ben de bir Artvinli olarak paylaşmaya varım" dedi.

ARTVİN'DE GERÇEK BİR VAKIF YOK

Artvin milletvekili İsrafil Kışla konuşmasında " İstanbul'da vakıflarda 30 yıldır görev yaptım. Sivil kuruluşların önemini çok iyi biliyorum. Bu vesileyle ortak payda "Artvin'e hizmetse bunun önemi daha da artıyor. Artvin il genelinde 4 adet aile vakfı var. Bir hizmet vakfı yok. Biz geçtiğimiz yıl 813 öğrenciye burs veriyorduk. Bu yıl 1000 üzerinde. Benim söylemek istediğim sadece Artvinliye burs vermek olmamalı. Artvin üniversite kenti diyoruz. Birçok öğrenciyi de bu üniversitelerde okuması için çaba gösteriyoruz. Gelen öğrenci burada kaldığı süre içinde İstanbul koşullarını aratmayacak düzeyde harcama yapmak zorunda kalıyor. Bunun önüne geçilmesi lazım. Esnafın ciddi şekilde öğrencilere has indirim yapması, barınmasında yardımcı olunması, minibüs fiyatlarının ciddi şekilde indirilmesi olabilmeli. Ayrıca Türkiye'nin birçok kentindeki dernek ve vakıflar burs bütçelerinin yarısını Artvin'e gelecek öğrencilere ayırması lazım. Öğrenci ucuz kent diye burayı seçmeli. Burada kalması sağlanmalı. Bunlar yoksa neden gelsin öğrenci Artvin'e. Bunun çok acil düşünülmesi lazım. Biz Artvin'e yatırım yapmak isteyenlere kapımızı sonuna kadar açtık. Bizimle çok rahat irtibat kurabilir. Biz o güveni verdik.

Artvin'i büyütmek kamu ile mümkün değil. Özel teşebbüslere ihtiyacımız var. Kent park projesini çok yakında devreye sokuyoruz. Cankurtaran tüneli yapımında her iki taraftan delme çalışmaları hızlı bir şekilde çalışmalar yürütülüyor. Maradit kapısını açmak için protokol çalışmaları devam ediyor. Yusufeli hak ettiği yere taşınacak. Hopa'ya dev hastane kurulacak. Onun için yer araştırması yapıyoruz. . Biz yapabileceğimizin fazlasını yapmak için bu görevdeyiz. Sizlerde bizlere makul ve mantıklı projelerle gelin, el ele vererek hayata geçirelim" dedi.

ARTVİN'İN MÜZESİ YOK

Artvinliler Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Atilla Öztürk: "Ben birçok sorunu buradan bahsetmek istiyorum. Artvin'de eğitim ne durumda? İlköğretim düzeyi ne durumda? Artvin liselerinde okuyan çocukların % 99 Artvin halkının çocuklarıdır. Ben de Artvin Lisesi mezunuyum. Şimdi soruyorum, Artvin genelindeki okullardan üniversite sınavına giren öğrencilerin başarı ortalaması Türkiye genelinde sondan 3'üncü. 81 ilin 78. sırasındayız. Ayrıca Artvin okuma-yazma oranı olarak hep övünürdük, şimdilerde çok büyük bir yanlışı ortaya çıkartmış olursunuz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki verileri alacak olursak % 78 civarında. Bir konu var ki çok önemli. Biliyorsunuz. Artvin Kazım Karabekir lisesi'ni. Tarihe mal olmuş kişilerin Artvin'de Lisesi olması güzel bir şey. Ama Artvin Lisesi ismi kimindi? 1994 yılında yapmış olduğumuz başvuruyu sayın valimiz ve milli eğitim müdürlüğü kabul ederek Artvin Lisesi olarak tekrar değişti. Aradan zaman geçti şu anda Artvin lisesinin bulunduğu yer tekrar Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak faaliyet gösteriyor. Artvin liseside de başka bir yerde Artvin Anadolu Lisesi olarak devam ediyor. Fakat şu var Artvin Lisesinin bu şekilde yerinin değiştirilmiş olması biz mezun olanları derinden üzüyor. Çünkü Artvin lisesine sahip çıkılması gerekiyordu. Bir de şunu söylemekte yarar görüyorum. Artvin'e birçok alanda katkı yapan Sıtkı Kahvecioğlu. Mersivan tepesi dediğimiz bir bölge var. Orada son derece güzel bir mekân hazırladı. 4 5 tesis yaptığı halde çalışamaz durumda olması bizleri de Artvin'i de üzmektedir. Ben 36 dönüm araziyi, üniversiteye veya Artvin için yapılması düşünülen projeye verilmek üzere bağışlamak istiyorum" dedi.

ARTVİN İÇİN YAPILACAK HER GİRİŞİMDE VARIZ

İstanbul Arhavililer Derneği Başkanı Ali Rıza Turan'da yaptığı konuşmada böylesine birlikteliklerin önemine değinerek "Biz bir ilçe derneğiyiz. Arhavi için yapılacak her işte elimizden geldiğince katkı sunma gayreti içindeyiz ancak biliyoruz ki Arhavi'nin sorunlarının çözümü Artvin'in sorunlarının çözümünün de bir parçasıdır. Biz Artvin için yapılacak her girişimde varız. Bu güzel birlikteliğin belirli periyotlarda İstanbul Artvinliler Vakfı organizasyonunda hep yarar gördük ve devamından yanayız. Burada yapılan konuşmalarda değinilen her konu kendi başına önemlidir. Özellikle Turizm konusunda Arhavi'de de çalışmalar devam ediyor. Kamilet vadisi, Mençuna ve Çifte köprü ülkemiz ve Artvin Turizmine açılmaya şimdiden başladı. Bu güzellikleri Artvin'de bir bütün olarak devam ettirmeliyiz. Herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" dedi.

ÖZEL SEKTÖRE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

Son konuşmayı da Artvin Valisi Necmettin Kalkan yaptı. Vali Necmettin Kalkan konuşmasında her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini özel sektörün biran önce taşın altına elini koyması gerektiğini belirtti Kalkan örnek vermek gerekirse Artvin'de bürokratları ağırlamak için bir tane bile uygun restorantın bulunmadığını bunu da mı devletin yapmasını bekleyeceklerini söyledi. Artvin'in merkezinin nüfusunun 25 bin olduğunu bunun 5 binini öğrencilerin oluşturduğunu söyleyen Kalkan bu rakamın Artvin için çok önemli olduğunu o yüzden öğrencilere yönelik birtakım çalışmaların yapılması gerekliliği üzerinde durdu. Esnafa ve sivil toplum kuruşlarına bu konuda çok iş düştüğünü söyleyen Kalkan bu konuda yeterli çalışma yapılmadığından bahsetti özelikle ulaşım konusunda öğrencilerin merkeze gelene kadar iki sefer yapmak zorunda kaldıklarını bunun da maliyetlerini ikiye katladığını bu durumun da öğrencileri mağdur ettiğini belirten Kalkan bununda anlaşılır bir uygulama olmadığını söyledi. Artvin'e teleferik kurma konusunda alanında en iyi iki yabancı firma ile görüştüklerini fizibilite çalışması yapmak için Artvin'e davet ettiklerini söyleyen Kalkan turizm konusunun üzerinde durduklarını Artvin'in en kısa zamanda bir müzeye kavuşması içinde çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Artvinlilerin Dedeman Oteldeki sabah kahvaltısı da başladığı sıcak ortamda sıcak dostluk sohbetleri ile sona erdi. Kahvaltıya katılanlar, kahvaltılı toplantıyı organize eden Artvinliler Hizmet Vakfı başkan ve yönetim kuruluna da teşekkür ettiler.

Haber ve fotolar-Ramazan Balcıoğlu

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.11.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » İstanbul'da Topbaş İşadamları İle T...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi 4. Dönem...
 » Açü'de Akademik Giysi Ve Bilimsel T...
 » Artvin Çoruh Üniversitesini Gelişti...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı D...
 » Artvin Valisi Basınla Son Kez Kahva...
 » Üsküdar’da Artvin’liler Kahvaltıda...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » İstanbul'daki Artvinliler 7 Mart Co...
 » Hopa Tso’nun Gündemini İnşaat Sektö...
 » Kemalpaşa Belediye Başkanından Konu...
 » İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı K...
 » Artvin’de 2 Bin’in Üzerinde Öğrenci...
 » Hopa’da Yeni Bir İşadamları Derneği...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Arhavi Belediyesinden Otobüs Termin...
 » Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez'e Ziy...
 » Şavşat’ta, Köylülere Danıştay’dan İ...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...