2011-2012 Eğitim Ve Öğretim Sezonu Başladı

20/09/2011 13:45

Öğrenciler Hayde Okula.


Haber: Turan ŞentürkHopa ilçesindeki ilk tören Atatürk anıtı önünde yapıldı.

Sabah 10. 00 da Hopa Belediye başkanı vekili Hakan Gül, İlçe Milli eğitim müdürü Ali YILMAZ, Okul müdürleri, Öğrenciler, Kamuda görevli diğer yöneticiler ve davetliler ile birlikte halktan da katılım oldu.

Atatürk anıtına Hopa ilçe milli eğitim müdürü Ali Yılmaz tarafından Çelenk konulmasının ardından Yavuzselim ilköğretim okulu müzik öğretmeni Nilda ZEYTİN yönetiminde İstiklal marşı okunarak göndere bayrak çekildi.

Buradaki törenin ardından saat 11. oo de Hopa Yavuzselim İlköğretim okulunda törenlere devam edildi.

Burada yapılan törene Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı İshak Akbulut, Belediye başkan vekili Hakan Gül, Hopa Cumhuriyet başsavcısı Nihat HIRKA, İlçe Milli eğitim müdürü Ali YILMAZ, Okul müdürleri, Öğrenciler, Kamuda görevli diğer yöneticiler ve davetliler ile birlikte halktan da katılım oldu.

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından istiklal marşı okundu. Yavuzselim İlköğretim okulu 8. sınıf öğretmeni Bahar KARATAŞ ve Yavuzselim İlköğretim okulu sınıf öğretmeni Hüseyin BAŞLILAR günün anlamı ile ilgili konuşma yaptı.

Yavuzselim İlköğretim Okulu müdürü Şerif KURT ilköğretim haftası ile ilgili konuşma yaptı.

Hopa ilçe milli eğitim müdürü Ali YILMAZ günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

YILMAZ şöyle konuştu.

İlçemizde 1 anaokulu, 12 İlköğretim okulu, 5 Ortaöğretim Okulu olup, Toplam öğrenci sayısı 6266'dır. İlköğretimden 2010-2011 eğitim-öğretim yılında mezun olan Öğrenci sayısı 269 olup, SBS sınavı sonucunda Fen Lisesi, Anadolu Öğretmen L, Anadolu Lisesi ve Diğer Meslek Liselerine yerleşen öğrenci sayısı143'dür. İlçemizden 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Ortaöğretim okullarından mezun olan öğrenci sayısı 269 olup, 4 yıllık üniversiteyi kazanan öğrenci sayısı ise, 55'dir. İlçemizde Kadrolu öğretmen sayısı 348, ücretli öğretmen sayısı ise, 45 olup; yaklaşık olarak 400 öğretmen okullarımızda görev yapmaktadır.

Atatürk diyor ki "Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en özverili ve en saygıdeğer öğeleridir. " Yüzyılar öncesinde Diyojen, "Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum. "demiştir. Socrates ise"Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü onun eseri hem her şeydir hem de hiçbir şeydir. " diye belirtmektedir. Hz. Ali, öğretmenliğin paha biçilmez değerini en kısa ve etkili biçimde, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. " diyerek ifade etmektedir. Bu şekilde ünlüleri ve sözlerini çoğaltarak pekçok örnek sıralamak mümkündür.

Sevgili Öğrenciler;

Bugün yaklaşık üç ay dinlenerek yeni bir heyecanla buradasınız. Okul sadece bilgi edineceğiniz bir yer değildir. Aynı zamanda Beden, zihin, ahlâk, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetişmenizdir. Bütün bunlar için derslerinizin yanında teknoloji sınıflarını kullanmanız, ders kitaplarının dışında değişik kitapları da okumanız ve mutlaka her öğrenci bir sosyal etkinliğe katılmanız gerekir.

Değerli Velilerimiz;

Çocuklarımız en kıymetli varlıklarıdır. Başarılı çocuklarımızla gurur duyarken, başarısız çocuklarımıza da anlayışla yaklaşmalıyız. Arkadaşları arasında asla kıyaslama yapmamalıyız. Onları severken öldürmeyelim. Aşırı korumacılığa gitmeyelim. Bir araştırmaya göre canlılar içerisinde yavrusunu en çok seven gorillerdir. Yavrusunu severken öldürende yine onlardır. Çünkü yavrusunun başına konan bir sineğe bile tahammül edemezler ve sineği öldüreyim derken yavrusunu öldürürler.

Değerli Öğretmenler;

Çocuklarımızı; Bilgiye ulaşabilen ve bundan yararlanabilen, Bilgi üreten, Başarıyı hedefleyen, Soran, araştıran, Sağlıklı ilişkiler kuran, Paylaşımcı, Kendine güvenen, takım ruhuna inanan, İnsanları ve doğayı seven, Olaylara tarafsız bakan, Hatalarından ders alan, Sorumluluk alıp, bunları yerine getirebilen, Kendi kültürüne sahip çıkan, iradeli bireyler yetiştirmek gerekir ki , Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşalım. Sayın Kaymakamım Saygıdeğer Konuklar,

Öğrencilerimize Milli Eğitimin amaç ve ilkeleri doğrultusunda eğitim verirken onları, Atatürk ilke ve inkılâpları'na bağlı Atatürkçü düşünce sistemini benimsemiş vatanini ve milletini gönülden seven bireyler olarak yetiştirmek hepimizin görevidir. Eğitim camiası olarak bunun bilincindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerimle tüm eğitimcilerimizin, geleceğimizin güvencesi olan sevgili çocuklarımızın ve değerli velilerimizin mutlu ve sağlıklı bir Eğitim-Öğretim Yılı geçirmelerini diliyor ve hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum", dedi.

Bu konuşmanın ardından Hopa ilçe Kaymakamı Abdullah AKDAŞ kısa bir konuşma yaparak milli eğitim camiasına başarılar dileyerek ; eğitimde topyekün başarı için başta öğretmenler olmak üzere öğrenciler ve de velilere de büyük işler düştüğünü söyledi. Öğretmen, öğrenci ve veli dayanışması ile eğitimde başarının geleceğine inandığını vurgulayan Hopa kaymakamı Akdaş, İlçe genelinde öğrenci sayısı 6266, toplam öğretmen sayısı 400 olduğunu söyledi.

Hopa Kaymakamı Abdullah Akdaş eğitim ve öğretimde başarıya ulaşmada devletin birimi olarak kendisine düşen görevini en iyi şekilde yapacağını sözlerine ekledi.

Bu konuşmanın ardından Yavuzselim ilkokulu öğrencileri tarafından ilköğretim haftası ile ilgili şiirler okudular.

8. sınıf öğrencileri yeni başlayan 1. sınıf minik öğrencilere çiçekler vererek hoş geldiniz diyerek başarılar dilediler. Ardından Yavuzselim ilköğretim okulu folklor ekibi mini bir gösteri yaptılar.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılına başlaması dolayısı ile yapılan törene katılan bütün konuklara okulda ikramda bulunuldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.09.2011 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sevimli Ayı Yavrusu Arhavi'nin Mask...
 » Artvin’de Kadınlar Unutulmadı...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Artvin Derelerine 390 Alabalık Bıra...
 » 2008-09 Eğitim Öğretim Yılı Hopa İl...
 » Artvin Bu Coşkuyu Hep Yazacak...
 » Artvin’in Düşman İşgalinden Kurtulu...
 » Artvin’de Kurtuluş Günü Mesajları Y...
 » Unesco’dan Macahel’deki Hes’e Tepki...
 » 95 Yaşında Ki Dede Rekora Koşuyor...
 » Asırlık Dede Rekora Koşuyor...
 » Milli Park Yetkilileri Geç Kalınca...
 » Keçi Nurettin'in Keçi İnadı....
 » Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Kahve...
 » Erbakan Ölümünün 5 Yılında Artvin’d...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Artvin İl Milli Eğitim Müdürü'nden...
 » Artvin’de 23 Milyonluk Otel Ve Avm...
 » Artvin’de Gaziler Günü Kutlandı...
 » 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...