Hopa'da Gözaltı Ve Tutuklamalar Protesto Edildi

30/07/2011 11:57

Hopa'da Son Günlerde Yaşanan Gözaltı Ve Tutuklamalar Yapılan Yürüyüş Ve Ardından Yapılan Basın Açıklaması İle Protesto Edildi.


Haber: Hayati AkbaşHopa'da son günlerde yaşanan gözaltı ve tutuklamalar yapılan yürüyüş ve ardından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Hopa Belediye parkında toplanan çeşitli STÖ'lerine bağlı gruplar, Belediye parkından başlattıkları yürüyüş boyunca AKP ve Başbakan aleyhine attıkları sloganlarla gözaltı ve tutuklamaları protesto ederek elinizi Hopa'dan çekin denildi. –p"BİZİ DE ALIN MEMLEKET KURTULSUN"

Üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen, Hopa'da 31 Mayıs olaylarıyla ilgili gerçekleşen gözaltı ve tutuklamalar Hopa'da yapılan bir basına açıklamasıyla protesto edildi.

Başbakanın gelişinden dolayı, çayda ve HES'lerle ilgili yaşadıkları sorunları dile getirmek için ESP, ÖDP ve Halkevleri tarafından düzenlenen basın açıklamasına polisin saldırısı ile başlayan olaylarda Metin Lokumcu'nun öldürülmüş, Erzurum özel yetkili savcılığın talimatıyla onlarca kişi gözaltına alınmış ve tutuklamalar olmuştu. Olaylarla ilgili soruşturmayı bir türlü sonlandırmayan savcılık, olayların üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen yeniden göz altılara ve tutuklamalara başladı. Bu kapsam geçen hafta Halkevleri üye ve yöneticileri gözaltına alınmış ve Taylan Kaya tutuklanmıştı. 25 Temmuz günü de Eğitim-Sen Hopa temsilcisi Osman Lokumcu, Mehmet Mete Cihan (19 yaşında) ve Borçka Halkevleri üyesi Yasin Öztürk gözaltına alınmış ve M. Mete Cihan tutuklanarak Erzurum-Oltu Kapalı Cezaevine gönderilmişti.

Savcılığın öncesinden tebligatla ifadeye çağırma gereği duymadan insanları sokaktan, parktan gözaltına alınıp, tutuklanmaları protesto etmek için Hopa parkında toplanan 200 kişi, savcılığa seslenerek "bizi de alın" dedi. Savcılık tarafından aranma şüphesi olanların ve tutukluların ailelerinin de olduğu kitle önce AKP ilçe binasına yürüdü. "Metin'in Katili Tayyip Erdoğan", "AKP Hopa'dan elini çek" sloganlarını atan kitle daha sonra kaymakamlık önünde basın açıklamasını okudu.

Kitle adına basın açıklamasını Şefik Kalkan okudu. Hopa'da ve Hopalıları destekleyen illerde devletin elinde listelerle terör estirdiğini söyleyen Kalkan, "Hopa olayları ile ilgili tutukluların sayısı 35 kişi olmuştur. Halen ellerindeki listelerle, her gün sokaklarımızda, alanlarımızda bir sürek avını sürdürüyorlar, Hopa halkını terörize etmeye çalışıyorlar" dedi.

"Tayyip Erdoğan'ın şahsında cisimleşen, gerici, faşist, neoliberal yağma iktidarının forsunu yerle bir eden Hopalıları, günlerdir süren sıkıyönetim uygulamalarıyla ürkütmeye" çalıştığını ifade Kalkan, "bu sıkıyönetim uygulamaları, kelimenin tam anlamıyla, Hopalıların "safları sıklaştırmasını" sağladı.

Hopa halkı, kendi evlatlarına, sahip çıkmaya devam ediyor, devam edecek. AKP iktidarının maskesini alaşağı eden Hopalılar, bu gözaltı ve tutuklamaların üstesinden de gelecektir. Hopa sokakları, fuhuşa, uyuşturucuya, tarikat şeyhlerine teslim edilmeyecek. Hopa sokakları, özgürlüğün, barışın, demokrasinin sloganları ve türküleriyle şenlenecektir" dedi.

HOPA KAYMAKAMINI İSTİFAYA ÇAĞURDILAR.

"Taleplerimiz gerçekleşene kadar size rahat vermeyeceğiz", denilen basın metninde, şu talepler dile getirildi. "* Gözaltılar derhal durdurulsun!, *Çevik Kuvvet geri gönderilsin!, *Aylardır tutuklu olan Hopa tutsaklarının Mahkeme tarihi belirlensin. Tutuklular biran önce serbest bırakılsın. , *31 mayıs günü kolluk kuvvetlerine saldırı emrini ben verdim, vicdanım rahat diyen Hopa Kaymakamı, Metin hocasını o saldırıda kaybeden, Hopa halkından özür dileyerek, derhal istifa etmelidir.

*Metin Lokumcu'nun katilleri derhal yargı önüne çıkarılsın!"

Yarında Hopa adliyesine gidilerek hazırlık soruşturmasını sürdüren savcıya ‘bizi de alın' diyeceklerini söyleyen kitle tüm kamuoyunu ve Hopalıları duyarlılıklarını sürdürmeye çağırdı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.07.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Ödp Genel Başkanı Alper Taş Hopa'da...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Artvin Chp İl Başkanlığı Hopa'daki...
 » Hopa Halkevi "Yaratmaya Çalıştıklar...
 » Hopa'da Bir Gözaltı Dalgası Daha...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Hopa'da Tutuklama Ve Gözaltılar Ank...
 » Hopa'nın Ankara'dan Ziyaretçileri V...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Artvin'de 1 Mayıs Coşkusu...
 » Disk, Kesk, Tmmob Ve İstanbul Tabip...
 » "Tutuklanan Ve Gözaltında Bulunan D...
 » Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı, Tüm B...
 » Dogu Karadeniz Temel Haklar Ve Özgü...
 » Hopa Eğitim - Sen'den Basın Açıklam...
 » Birleşik Haziran Hareketi Artvin’de...
 » Hopa’da Kadınlar Günü Kutlandı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...