Artvin'de Akparti Oylarını Artırdı Ama 2 Milletvekiline Yetmedi

13/06/2011 08:17

Artvin'de Beklenen Sonuç Çıktı.


Haber: Hayati Akbaş12 Haziran 2011 Pazar günü, ( Bugün ) gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimlerinde Artvin'de Ak Parti seçimden Ak Parti Artvin'de oyların yarısına yakınını alarak büyük bir zafer kazandı. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Artvin'de oyların yüzde 47'sini alan Ak Parti resmi olmayan kesin sonuçlara bir milletvekilliğini çıkarmayı başardı. Artvin'deki genel oyların yüzde 36'sını alan CHP ise seçimi ikinci tamamlayarak bir milletvekilliğini çıkardı.

Artvin'in yeni vekilleri belli oldu

Artvin'de seçim çalışması yapan partiler birer milletvekili çıkaracaklarına kesin gözüyle bakarken özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi iki milletvekilliğini alacaklarını iddia ediyorlardı. Ancak seçim sonuçları açıklandıktan sonra durumun hiçte öyle olmadığı gözüktü. 2-0'a en yakın sonucu Adalet ve Kalkınma Partisi alırken Adalet ve Kalkınma Partisi il genelinde aldığı 48 bin 581 oy ile tahminlerin de ötesine geçmiş oldu. Ak Parti bir önceki genel seçimlere göre yaklaşık 10 bin oy arttırırken bu başarıya rağmen yine milletvekili olarak bir milletvekili çıkarmış oldu. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ise 2-0 beklentileri de seçim sonuçları ile boşa çıkarken CHP Artvin'de birincilik hedefi de seçim sonuçlarıyla son bulmuş oldu. CHP il genelinde 37 bin 62 kişinin oyunu alarak Artvin'de seçimi ikincilik ile tamamlamış oldu. Bu sonuçlara göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Dr. İsrafil Kışla ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden ise Av. Uğur Bayraktutan Artvin'i TBMM'de 24. dönem de ilimizi temsil edecek milletvekilleri olmuş oldular.

Ak Parti 6 ilçede birinci oldu

Adalet ve Kalkınma Partisi seçim sonuçları değerlendirildiği zaman ezici bir üstünlük kurmuş oldu. Seçim sonuçlarına göre Ak Parti 8 ilçenin 6'sında rakiplerini geçmiş oldu. Buna göre Ak Parti Artvin Merkez, Arhavi, Borçka, Murgul, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde birinci oldu. Ak Parti Hopa ve Ardanuç ilçelerinde ise CHP'ye geçilerek ikinci oldu. CHP Ardanuç ve Hopa ilçelerinde farkla birinci olurken, CHP Yusufeli ilçesinde MHP'nin gerisinde kalarak ancak üçüncü olabildi. MHP ise Yusufeli ilçesinde ikinci olurken, diğer yedi ilçede ise seçimi üçüncülük ile tamamladı.

Ak Parti en büyük farkı Yusufeli'nde attı

Ak Parti seçim gecesi hiç kuşku yok ki en çok sevinen parti oldu. Ancak iki milletvekili beklentisi gerçekleşmeyen Ak Parti seçimdeki hedeflerinin büyük bir bölümünü tutturmuş oldu. Ak Parti'nin en önemli hedefi hiç kuşku yok ki Yusufeli ilçesinde rakiplerine büyük fark atmaktı. Bu beklentisi Ak Parti'nin gerçekleşirken, Ak Parti Yusufeli ilçesinde resmi olmayan kesin sonuçlara göre 14 bin 232 geçerli oyun 9 bin 215'ini alan Adalet ve Kalkınma Partisi Yusufeli ilçesinin adayı olarak bilinen MHP'nin adayı Yusuf Sağlam'a karşı ezici bir üstünlük kurmuş oldu.

CHP 6 ilçede toplam 15 bin 685 fark yedi

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin genelinde 6 ilçede birinci olurken bu ilçelerde en yakın takipçisi olan CHP'ye 15 bin 685 fark attı. AK Parti'nin en çok oy aldığı ilçeler ise Yusufeli, Merkez ilçe ve Borçka oldu. Bu ilçelerde Ak Parti bu ilçelerde 8 bin oy dilimini geçerek önemli bir başarıya imza attı.

CHP'nin yeni kalesi Hopa oldu

CHP Artvin Merkez'de güçlü olması ile bilinir. Bu seçimde tıpkı bir önceki genel seçimlerde olduğu gibi yine Merkez ilçede Ak Parti'ye geçildi. CHP Merkez ilçede 20 bin 340 seçmenin 7 bin 322'sinin oylarını almış oldu. Buna karşı Ak Parti 1087 fark atarak Merkez ilçede birinci parti olmuş oldu. CHP Hopa ilçesinde 19 bin 314 geçerli oyun toplam 9 bin 956'sını alan CHP bu ilçede Ak Parti'ye 2 bin 969 oy fark atmış oldu. CHP'nin birinci olduğu bir diğer ilçe ise Ardanuç ilçesi oldu. Ardanuç ilçesinde CHP, AK Parti'ye bin 185 oy fark atarak birinci oldu. Ancak Yusufeli ve Borçka ilçelerinde önemli derecede fark yiyen CHP yarışta gerilerde kalmış oldu.

MHP Beklenenin aksine en çok oyu Artvin Merkez'de aldı

MHP Yusufeli ilçesinde 2 bin 888 kişinin oyunu alarak ancak ikinci olmuş olabildi. MHP beklentinin aksine en çok oyunu Yusufeli ilçesi yerine Artvin Merkez'de almış oldu. MHP Artvin Merkez ilçede 20 bin 340 geçerli oyun 3 bin 516'sını alarak bir başarıya imza atmış oldu. MHP ayrıca Hopa ilçesinde de önemli bir oy rakamına ulaşmış oldu. MHP Hopa ilçesinde toplam 19 bin 314 seçmen sayısının 2 bin 136 oy alırken Borçka ilçesinde ise bin 782 seçmenin oyunu almış oldu.

Demokrat Parti'de büyük kayıp

2007 Genel seçimlerinde 14 bin civarında bir oy alarak dikkatleri tüm Türkiye genelinde çeken Demokrat Parti, bu seçimde büyük bir kayıp yaşayarak bin 604 oy almış oldu. Bu oy ile hayal kırıklığı yaşayan DP, en çok oyu ise Şavşat ve Merkez ilçede 398'er oy alarak bu ilçelerde önemli derecede oy almış oldu.

Ak Parti'de büyük coşku yaşanıyor

Ak Parti seçimlerde büyük bir oy miktarına ulaşırken Ak Parti Artvin İl Başkanlığı önünde seçim sonuçları kesinleştikten sonra coşku yaşandı. Milletvekili adayları İsrafil Kışla ve Mehmet Kocatepe ile İl başkanı Av. Erkan Balta ile partililer ve vatandaşlar sonuçları halay çekerek kutladılar. Ak Parti'nin aldığı oy ile milletvekili seçilmeyi garantileyen Dr. İsrafil Kışla konuşma yaparak partililere ve vatandaşlara teşekkür etti. Kışla, Meclis'te Artvin'e yakışan milletvekilliğini yapacağından hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini söyleyerek en büyük üzüntüsünün Mehmet Kocatepe'nin seçilememesi olduğunu ifade etti. İl başkanı Av. Erkan Balta ise seçimlerde aldıkları oy miktarına sevinmelerine rağmen iki milletvekilini birden götürememenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek kendilerini destekleyen vatandaşlara teşekkür etti. Ak Parti'nin Türkiye genelinde çok büyük bir oy oranına ulaştığını ifade eden Balta, halkın istikrardan ve hizmetten yana oy kullandığına dikkat çekti.

İşte yeni vekiller

İsrafil KIŞLA

1959 Şavşat Meydancık doğumlu olan Dr. İsrafil Kışla, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İlim Yayma Cemiyeti Kurucusu olan Kışla, Artvinliler Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (Mütevelli Heyeti Üyesi), Beyoğlu Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı, Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD), Yönetim Kurulu Üyeliği, Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Derneği (TİYEMDER) Kuruculuğu ve Türkiye İlahiyat Tedrisatına Yardım Eden Dernekler Federasyonu (TİDEF) Genel Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 52 yaşında olan İsrafil Kışla İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Uğur BAYRAKTUTAN

1965 yılında Artvin'de doğdu. Öğrenimini sırasıyla Artvin Gazi İlkokulu, 50. Yıl Ortaokulu, Artvin Kazım Karabekir Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde sürdürdü. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdi. 1988 yılında Avukatlık stajını Artvin'de tamamlayarak Artvin Barosuna kaydını yaptırdı. Vatani görevini 1988 ve 1989 yıllarında İzmir Narlıdere İstihkâm Okulunda kısa dönem olarak yerine getirdi. 1989 yılından beri siyasetin içerisinde SHP İl Başkan yardımcılığı, SHP İl Disiplin Kurulu Başkanlığı, CHP İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, CHP İl Disiplin Kurulu Başkanlığı, CHP İl Seçim Komitesi Başkanlığı ve CHP İl Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneğinin Artvin Şubesinin ilk Kurucular Kurulunda yer aldı. CHP İl Başkanlığının yanında çeşitli derneklerdeki görevlerini de birlikte yürüten Av. Uğur Bayraktutan 17. 08. 2003 tarihinden itibaren CHP Artvin İl Başkanlığı görevini Milletvekilliği adaylığı için istifa ettiği 08. 05. 2007 Tarihine kadar sürdürmüştür. 05. 09. 2007 Tarihinde MYK'ca yapılan atama ile İl Başkanlığına dönen Uğur Bayraktutan 12. Ocak. 2008 ve devamındaki 21. 01. 2010 Tarihinde yapılan İl kongresinde de yine tek aday olarak seçildiği CHP İl Başkanlığına Dördüncü dönemde de devam etmektedir. Artvin Noteri Belgin Bayraktutan ile evli olan Uğur Bayraktutan iki çocuk babasıdır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.06.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Artvin’de Seçim Sakin Geçti...
 » Artvin’de Siyaset Arenası Isınmaya...
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Chp'de Bayraktutan Yola Çıktı...
 » Artvin Halkı Kışla Ve Bayraktutan'a...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Artvin Chp İl Kongresi Yapıldı...
 » Türkiye'ye 4 Ayda 4. Milyon 632 Bin...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Artvin’de Ak Parti’de Aday Adaylığı...
 » Artvin Ormanlarında Biyolojik Savaş...
 » Hopa Tso Seçimlerinden Şimdilik Baş...
 » Artvin Askf Genel Kurulu Yapıldı...
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Hopa'da Seçimin Galibi Bülent İşgör...
 » Hopa Chp Belediye Başkan Aday Adayı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...