Artvin Chp İl Başkanlığı Hopa'daki Olaylarda Polisin Tavrını Protesto Etti

01/06/2011 21:58

Chp Artvin İl Örgütü Tarafından, "Güvenlik Güçleri Tarafından Başbakan İçin Hopa'da Dikensiz Bir Gül Bahçesi Yaratmak Düşüncesi İle Zor Kullanılarak İnsanların Alandan Uzaklaştırılmak İstenmesi Bu Olayların Başlıca Nedenidir" Denildi.


Haber: Hayati AkbaşHopa'da dün meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Emekli Öğretmen Metin Lokumcu'nun cenazesi düzenlenen törenle toprağa verilmesi ardından Artvin ve Hopa CHP İlçe teşkilatları yaşanan olayları kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması dün olayların yaşandığı Hopa Cumhuriyet meydanında yapıldı.

Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Artvin Milletvekili adayları Av. Uğur Bayraktutan ve Av. Yüksel Corbacıoğlu, CHP Artvin İl Başkanı Selim Bilgin, CHP Hopa İlçe Başkanı Adnan İskender ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklamasını Milletvekili Metin Arifağaoğlu okudu. Arifağaoğlu'nun okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

"Cumhuriyet Halk Partisi Artvin örgütü olarak, Hopa ilçesinde 31. 05. 2011 Salı günü emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümü ve onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili basın açıklamamızdır.

Günlerdir Başbakanın Hopa'da yapacağı mitingle ilgili yaratılan gerginlik ve ne üzücüdür ki yine güvenlik güçlerinin yanlış tutum ve davranışları, bu olayların yaşanmasına neden olmuştur.

Olayların gelişimi;

1- 30 Haziran 2011 pazartesi günü Milliyet gazetesinde çıkan haberde AKP il genel meclisi üyesi ve kardeşinin Hopa'da yaşayan Hemşinlilerin Ermeni olduklarını ve ÖDP'li Komünistlerin CHP'ye oy verdiklerini söylemek suretiyle Hopa halkını rencide ederek gerginliğe sebep olmaları.

2 - Başbakanın Sarp Gümrük Kapısı'ndan Hopa ilçesine kara yoluyla gelirken güzergâhta bulunan CHP bayraklarının toplatılması.

3- Miting alanının karşısında 200 metre mesafede bulunan binalardaki pankartların emniyet tarafından indirilmek istenmesi.

4- Bir gece önce her tarafta AKP bayrakları, pankartları, afişleri asılırken emniyet güçlerinin asılı bulunan CHP bayrağını indirmek istemesi.

5- Alanda bulunan ve horon oynayan gençlere durup dururken su sıkılarak müdahale edilmesi olayların başlamasına neden olmuştur.

Nereden gelirse gelsin şiddet içeren eylemleri tasvip etmemiz söz konusu değildir. Toplumsal olaylarda oluşan psikolojik ortam her türlü provokasyona açıktır. Bu gibi olaylar karşısında güvenlik birimlerinin tutum ve davranışları çok önemlidir.

Olaylar esnasında özellikle güvenlik birimlerinin orantısız güç kullanması basınçlı su, biber gazı, cop ve karşılıklı taş atılması nedeniyle olaylar büyümüş bu durum karşısında partililerimiz başta olmak üzere vatandaşlar, esnaflar olaylara müdahale ederek ortamı yatıştırmışlardır.

Olaylar sakinleştikten sonra yine Başbakan alana gelişinden önce olaylar yeniden başlamıştır. Miting süresince olaylar devam etmiş, miting sonunda başbakanın miting alanından ayrılırken protestoların devam etmesi nedeniyle güvenlik birimleri tarafından havaya silahlar atılmıştır.

Olaylar esnasında polisin darp etmesi sonucu rahatsızlanarak Hopa Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Metin Lokumcu'nun ölüm haberinin alınmasıyla insanlar Hopa Devlet Hastanesi'nde toplanmıştır. Bu esnada başbakanın otobüsünden düşerek yaralanan koruma memurunun hastaneye getirilmesi sırasında başbakanlık korumaları ortamı terörize ederek havaya otomatik silahlarla ateş etmişler ve oradaki insanlara hakaret ederek tehdit etmişler ve halk tarafından da bu davranışlara tepki gösterilmiştir. Bu esnada polisler cenazelerini bekleyen vatandaşlara tekrar gereksiz yere müdahale etmek istemişler bu müdahale tarafımızdan durdurularak olayların hastanede de daha da büyümesi önlenmiştir. Özellikle hastanedeki olaylar sırasındaki jandarma birliklerinin sağduyulu davranmaları neticesinde halkı hasım gibi gören polis güçleri ve başbakanlık korumaları ile halkın arasında kalkan görevi görerek olaylar önlenmiştir.

Olaylar esnasında özellikle dışarıdan gelen emniyet güçleri ve başbakanlık korumalarının orantısız güç kullanmak, tahrik etmek, tehditkâr davranmak, ateşli silah kullanmak gibi davranışlarına karşın Hopa ilçesi emniyet görevlilerinin daha sağduyulu davranmaları ve özellikle jandarma birliklerinin olayları önlemek için çok doğru tavır sergilemeleri dikkatimizi çekmiştir. Hatta güvenlik birimlerinin bu farklı tutum ve davranışlarının kendi aralarında dahi tartışmaya neden olduğu bizzat tarafımızdan gözlenmiştir.

Sonuç olarak tüm bu olayların sebebi, Başbakanın Hopa da miting yaparken kendisine muhalif hiçbir kişi söz, pankart ve bayrak görmek istemeyişidir. Bu nedenle herhangi bir sebep yokken güvenlik güçleri tarafından Başbakan için Hopa da dikensiz bir gül bahçesi yaratmak düşüncesi ile zor kullanılarak insanların alandan uzaklaştırılmak istenmesi ile bu olaylar olmuştur.

Zaten başbakanın bu güne kadar basına yansıyan şekli ile,

Ayağa kalkmayan korgenerali Silivri ye gönderdiğini söylemesi,

Aleyhine yazı yazan gazeteci ve yazarların yine Silivri ye gittiğini söylemesi, Miting alanlarında başta ana muhalefet partisi ve lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere kendine muhalif her kişi parti veya zümreyi ötekileştiren, aşağılayan ve hatta halkı kin ve nefrete teşvik eden davranışları,

Bugün yeni bir örneği ile Hopa‘da da yaşanmıştır.

Emekli öğretmenimiz Metin Lokumcu'nun ölümünün ve tüm bu olayların vebali başbakanın ve AKP iktidarının üzerindedir.

Hopa halkı bu gün yaşananları asla unutmayacaktır. Yaşanan tüm bu üzücü olaylar nedeni ile Hopa halkına ve olaylar neticesinde yaralananlara geçmiş olsun diyor, ölen hocamız Metin Lokumcu'ya Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz" denildi.

Basın açıklaması öncesi Hopa Cumhuriyet Meydanı etrafı 7 Otobüs dolusu Çevik Kuvvet polisi tarafından çevrilmesi vatandaşlarda yine tedirginlik yarattı. Polisin küçük bir ilçeye yüzlerce polisi yığarak 2 gün boyunca bekletmesine tepki gösteren vatandaşlar "Polis Hopa halkını tedirginliğe itiyor, dünkü olaylarda polisin bu yanlış tutumundan kaynaklandı. Hopa'da polis gereksiz bir saldırıyı yapmasaydı bu kadar da olay olmazdı" dediler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.06.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin Barosu Hopa'da Yaşanan Olayl...
 » Türkiye Kent Konseyleri Çevre Çalış...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Hopa'da Gözaltı Ve Tutuklamalar Pro...
 » Hopa Olayları İnceleme Heyeti Ön Ra...
 » Hopa Olaylarının 1 Yılında Metin Lo...
 » Disk, Kesk, Tmmob Ve İstanbul Tabip...
 » Hopa'da Emekli Öğretmen Çıkan Olayl...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Rize’nin Pazar İlçesinde De Hopa Da...
 » Başbakan Erdoğan'dan Dava Süreci De...
 » Trabzon Solaklı Vadisi Karaçam Ve K...
 » Ödp Genel Başkanı Alper Taş Hopa'da...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu: "Me...
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Yargı Hopa Olaylarını Gündemden Düş...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...